Külvilág, ergonómia
Azt garantáltan nem lehet rámondani a Samsungra, hogy ne próbálkozna újabbnál újabb koncepciókkal. Számtalan érdekes és formabontó fényképezőgépet köszönhetünk a koreai gyártónak, azonban ez a sokrétűség valahol mintha azt sugallná, hogy még mindig csak keresik a helyüket a piacon, keresik azt a terméket, termékvonalat, amellyel átütő sikert érhetnének el, de (egyelőre) nem találják. Most egy újabb érdekességet kaptunk tesztre a Samsung hazai képviseletétől, mégpedig az NX Minit, ami 22,5 milliméterével (valószínűleg) a világ jelenleg kapható legvékonyabb rendszerkompaktja.
Az NX Mini egy új gépcsalád első tagja, amelyben 1”-os képérzékelő található, s mint olyan új, NX-M nevű bajonettel lett ellátva. Az új formához új objektívekre van szükség; jelenleg három optikával rendelkezik a rendszer: az egyik az összecsukható 9-27 mm F3.5-5.6 stabilizátoros „kitobjektív”, a másik a 9 mm F3.5 palacsinta, s a harmadik, amely azonban majd csak nyár derekától, azaz július közepétől lesz kapható, a 17 mm F1.8 lesz. Tesztünkhöz megkaptuk a kitobjektívet és a 9 milliméteres palacsintát is, mivel azonban sem fényerőben, sem gyújtótávolságban nem tudott különlegeset nyújtani ez utóbbi, ezért a kitobjektívet használtuk.
A Samsung NX Mini nem csak vékonyságával tűnik ki a tömegből, hanem például a körülbelül 180 fokban felhajtható érintésérzékeny kijelzőjével is, aminek elsősorban az a szerepe, hogy a futótűzként terjedő „selfie” divat hódolói megfelelő társra leljenek benne. A masina vonalvezetése a klasszikus téglatestet követi, nagyon letisztult, könnyen zsebre vágható (főleg a 9 mm-es optikával, ugye). Az előlapon az objektív reteszszemölcsén és a beépített vakun kívül mást nem találunk, a felület mintázata érdes, fogása kellemes.
A hátoldalon – mint a zsebgépek zöménél – a kijelző uralja a képet, ami nem is baj, hiszen az érintőképernyő aktívan részt vesz a fotógép vezérlésében. Mellette a klasszikus, fizikai vezérlők is viszonylag jól elférnek, ezeket kényelmesen el lehet érni hüvelykujjal. A hüvelykujj támaszába süllyesztett videofelvétel gomb csak erősebb nyomásra aktiválható, így akaratlanul nem indul el a mozgóképfelvétel.
Hirdetés
A kijelző függőleges állásba is felhajtható – ilyenkor a képe (értelemszerűen) megfordul, s aki a fényképezőgép előtt áll, az magát láthatja az egérmozi kivetítőjén. A zsanér kellően erősnek tűnt, azonban majd csak hosszabb használat során fog kiderülni, valójában mennyire bírja a strapát.
A memóriakártya és az akkumulátor a Samsung NX Mininél nem a váz alján, hanem oldalán található ajtó kinyitásával válik hozzáférhetővé. A viszonylag szűk hely miatt a gyártó a microSD formátumot implementálta, ami érthető, de egyben bosszantó lépés. Kellemes meglepetést okozott viszont, hogy a mérnökök hatalmas akkuval látták el a gépet: mind terjedelemre, mind kapacitásra formabontó az NX Mini tápegysége.
A készülék alján a fém állványmenet található; ennek elhelyezkedése pontosan az optikai középvonal alá esik.
A fényképezőgép tetején, körülbelül középtájon egy a kiegészítőknek szánt csatlakozó lett elrejtve. Ehhez például a kitobjektív mellé csomagolt kis külső vaku csatlakoztatható. Mellette jobbra a vezeték nélküli funkciókat indító gomb, majd a bekapcsoló, és végül a kioldó látható. Az NX Mini tetőlemeze nagyon szép; a szálcsiszolt alumíniumlap jól illik a gép formájához.
Végül még pár termékfotó, ahol a fényképezőgép önmagában és az objektívekkel is többféle szögből megtekinthető:
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!