Revans: az Intel 865G extrém grafikája

Az Intel lapja, a D865GBFL

Lássuk röviden az Intel D865GBFL specifikációit!

  • ATX méret (294.6 mm x 243.8 mm)

  • támogatja az Intel Pentium 4 processzorokat 400, 533 és 800 MHz buszsebességen, valamint a Northwood magos Celeron processzorokat (2GHz-től)

  • HT (Hyper-Threading) támogatás

  • 4 db DDR RAM foglalat (266 MHz, 333 MHz és 400 MHz támogatással)

  • maximum 4 GB RAM kezelése

  • kétcsatornás RAM kezelés

  • Intel 865G lapkakészlet (beépített grafikus chippel)

  • SoundMAX 4 XL AudioESP alrendszer (AD1985 codec)

  • Intel Extreme Graphics 2 VGA vezérlő

  • 8x-os AGP

  • 8 db USB 2.0 port, 1 db soros port, 1 db párhuzamos port, 2 db SATA, 2 db PATA (ATA 66/100), 1 db floppi vezérlő, PS/2 billentyűzet és egér

  • 6 db PCI sín

  • link és link

  • ára 28.500,- + ÁFA

Első találkozás

Az OEM kiszerelésben (zacskó) érkezett alaplap impozáns, full ATX-es méretű, így a mini, illetve régebbi ATX szabvány szellemében épült házak tulajdonosai házcserére is készüljenek fel. Semmi csicsa, a gyártó követi régi hagyományait és a minőségi NYÁK-ot a hagyományos zöld köntösbe bújtatta (lehet, hogy "unalmas", de alapvetően nem divateszközről, hanem számítástechnikai alkatrészről van szó, ez legyen tehát a legnagyobb baja a vasnak...). Mit kapunk a zacskóhoz? Nos, egy ATA 33 kábelt, egy ATA 100 (80 eres) szalagkábelt, egy floppi kábelt, egy ATX kitakaró lemezt, egy driver CD-t, egy alaplapi rajz-matricát és magát a D865GBFL-t.

Lássuk a lap felépítését: a D865GBFL ergonómiája jó - mást nem is várna a felhasználó magától "A" gyártótól. Mi viszont kerestük a csomót a kákán és találtunk is egyet: az AGP sín kártyarögzítő retesze köré 2 db kondenzátor került, ami megnehezítette az AGP felületű grafikus kártya kiszerelését:

Aki ki akarja cserélni a videó kártyáját, az vagy legyen nagyon ügyes, vagy rendelkezzen nőgyógyászi kézszerkezettel, ugyanis a retesz kioldómechanizmusa pontosan a képen is látható 2 db kondenzátor közé esik. Ettől ugyan nem dől össze a világ, hiszen a "felhasználói nagyátlag" nem naponta, vagy hetente cseréli a VGA-t. Szemet szúr az AGP sín fölött elhelyezett északi híd, a 865-ös lapka, amire az Intel testes hűtőbordát szerelt - több gyártóval ellentétben ventilátor nélkül. E borda rögzítése is érdekes, hiszen bele van forrasztva az alaplapba a négy sarkánál (pedig olyan szívesen vetettünk volna egy pillantást a lapkára...). Igaza van az Intelnek: teljesen fölösleges az északi híd aktív hűtése - már amennyiben nem tuningolunk. És Intel lapról lévén szó, nem fogunk...

Közvetlenül a 865-ös lapka és a 478-as CPU foglalat mellett vannak a RAM slotok. Ebből - a duál csatornás támogatás révén - négyet láthatunk, ahová összesen 4 GB memóriát tehetünk (4 x 1 GB-os modulokat). Öröm ez, hiszen az előző "mainstream" lapokba (azaz a 845-ösökbe) maximálisan ennek a felét tehettük "csak". Az alaplap jobb széle felé haladva megtaláljuk a P(arallel)ATA és a kislemezes egységek alaplapi csatlakozóit, valamint az ATX-es tápcsatlakozót. Mint korábban említettük, a D865GBFL full ATX méretű, így nagyon ajánlott egy hosszabb ház beszerzése, ahol nem ütköznek az ötnegyedes meghajtók sem a PATA, kisfloppi, sem a tápellátás kábeleivel. Nagyjából a RAM foglalatok alatt található a két SATA csatlakozó.


A SATA csatlakozókra egyenként egy darab merevlemezt lehet kötni

Összesen tehát hat IDE eszközt képes vezérelni az Intel D865GBFL - ez a mennyiség az átlagnak untig elég - sőt... Az alaplapon ugyan van integrált LAN, audió és VGA, de az egy AGP és hat PCI sínjeinek köszönhetően igen "bővítés-barát".


Az audió-részleg..


..és a 10/100-as (gigalan opcionális) ethernet

A SATA vezérlő immáron az ICH5-be integrált, azaz nem egy másik gyártó különálló vezérlőlapkája látja el a SATA merevlemezek kezelését. A natív SATA-nak köszönhetően az operációs rendszer telepítéséhez nem kell külön meghajtó program; akár DOS alatt is "rendesen" működik a SATA egység. Egy kép a déli hídról:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • DFI LanParty 875 Pro - a gamerek alaplapja?

    Noha egyre népszerűbb a 865PE tuning, az igazi ász mégiscsak a 875P. A DFI egy nem mindennapi lappal lepte meg szerkesztőségünket.

  • AOpen AX4PE Tube - a hangkirály

    Sokan felkapták fejüket az AOpen csöves erősítővel ellátott alaplapjának bejelentésekor. Mi is. Most végre tesztelhettünk az AX4PE Tube-ot - nem csalódtunk.

  • Abit IC7-G - akcióban a 875P

    Az Abit versenylova a 875P Canterwood tüzelte alaplapok mezőnyében az IC7-G. Kíváncsian vizsgáltuk a külföldön már komoly hírnevet szerzett lap tulajdonságait.

  • Chaintech Zenith 9CJS 875P

    Az Intel, a DFI és az Abit után a Chaintech is beszáll a 875P Canterwood chipkészletes alaplapok versenyébe.

Előzmények

Hirdetés