Rap és tudomány
A minap a Slashdot oldalán olvastam egy érdekes ajánlót, melyben arról számoltak be, hogy a Svájcban elkészült Large Hadron Collider (nagy hadronütköztető – LHC) kommunikációs csapata, nyilván nem függetlenül a berendezés kapcsán keringő számtalan rémhír ellensúlyozására, készített egy videót, ahol a munkatársak egy rapbe foglalva mutatják be a kísérletet, az eszközöket, a működést. Megnéztem, tetszett.
Ugyanitt ajánlottak egy másik, szintén nemrég készült hasonló videót is (Astrobiology Rap), melyet egy fiatal kutató hozott össze felkérésre, hogy ezzel népszerűsítsék a tudományt és a tudományos kutatásokat:
Hirdetés
Kíváncsi lettem a műfajra, na meg arra, hogy (bár voltak halvány emlékeim) vajon az informatikai kutatásokról, számítástechnikáról készítettek-e poénból, ismeretterjesztő céllal stb. rapes feldolgozásokat. Elindultam a böngészés kacskaringós útján a YouTube-on, íme az eredmény – egy-két kanyarral azért megérkeztem az informatikához is…
A tudományos rapek után kutatva már az LHC oldalán belebotlottam a tel-avivi fizikusok hasonló jellegű vállalkozásába:
Ezek után érdemes visszaugrani az időben – és egy másik stílusba –, hiszen nem nehéz felfedezni e műfaji határokat áthágó alkotások egyik nyilvánvaló inspirálóját, a Monty Python (egyik) kultikus filmjének, Az élet értelmé-nek betétdalát, a Galaxy Song-ot:
A másik gyökere e rendhagyó ismeretterjesztésnek az iskola, ahol ma már a diákok közt nagy divatja van a különféle stílusú és minőségű paródiák készítésének, ám ez a múlt század vége felé még meglehetős újdonságnak számított, sokan látták benne akár a forradalmi pedagógia változások lehetőségét is, például amikor 1989-ben T.H. Culhane így tartott biológiaórát egy középiskolában:
Ugorjunk most újra egy nagyot, a következő felvétel már idén készült, s a NASA egyik nagy vállalkozását ünnepli a 2001 – Űrodisszeia stílusában, ehhez a marketinganyaghoz új zenét írattak egy kortárs szerzővel – messze áll a raptől:
Még egy változata van a tudományos-technológiai rapeknek, ez külön misét megérne: a vállalati összejövetelek, továbbképzések (ahol gyakran („céges himnuszokat” is készítenek). E darabok nagy tömegben borzalmasan unalmasak a kívülállónak (is), de egyet azért nézzünk meg:
Rap és informatika
No de közelebb az informatikához. Ismeretterjesztő céllal készültekre nemigen bukkantam: Ezek a darabok leginkább poénból, illetve egy adott cég kigúnyolás céljából születnek, több-kevesebb invencióval. Bemelegítésnek itt egy animáció 2004-ből, mely nem is szellemessége miatt érdekes, hanem azért, mert a Vista–XP csata közben érdemes összevetni az akkor elképzeléseket a maiakkal:
A Reviewed.com rapje nyilvánvalóan reklámcélokból készült a CES-en:
S lassan jönnek a kedvenceim, David Pogue iPhone-ját nem tudom megunni; hogy mi volt a célja, döntse el mindenki maga:
A legtöbb ilyen videó diákok, amatőrök munkája, s általában roppant vegyes (inkább rossz) minőségűek, kevés a szellemes alkotás. Az alábbi kivételnek számít, azért is válogattam be:
S most érkeztünk el a rövid kutakodás után kialakuló lista első három helyezettjéhez. Nem meglepő, hogy a Microsoft és a Google vetélkedése ihletett egy rapversenyt:
Újabb párharc: a Mac és a PC párhuzamba állítása a híressé vált reklámban, majd az erre készült válasz elég természetes módon adta azt, hogy készüljön erről egy paródia:
S nálam az abszolút első helyezett: a kitudja mikor készült felvételen fejlesztőmérnökök énekelnek munkájukról, ám ennél nem engedélyezik a beágyazást, csak a klip linkjét tudom megadni.