Processzort, vízhűtőt, játékvezérlőt tessék!

Processzorhelyzet



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

A PCX.hu webáruház áraira alapozva szétnéztünk kicsit a processzorok világában. Szokás szerint nincs túl nagy különbség a konkurens gyártók hasonló teljesítményű lapkáinak ára között, hiszen az Intel és az AMD többnyire egymáshoz igazítja termékeit. Persze ettől függetlenül vannak jó és kevésé jó vételek, illetve választáskor célszerű szem előtt tartani, milyen feladatra keresünk processzort. Az alsóházban 20 000 forintig az AMD Athlon X4 750K a nyerő megoldás, ami lényegében egy FM2 foglalatos, Trinity-alapú négymagos APU, „csak” letiltották grafikus magját. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a K utótag szorzózármentességre utal, tehát egy kis tuninggal extra teljesítményt csalhatunk elő belőle. Egy alapvetően játékra használt PC-be nem is kell ennél erősebb CPU, hacsak nem abszolút csúcskategóriás VGA kihajtása és Full HD fölötti felbontás a cél.

Feljebb, 30 000 forint környékén találjuk az LGA1155 foglalatos Intel Core i3-3220-at két processzormaggal, ami Hyper-Threading révén egyszerre négy programszálat tud futtatni. Nyers teljesítményben nem jobb ez a CPU az előbb tárgyalt Atlhon II-nél, grafikus magja pedig lényegesen szerényebb a szintén 30 000 forint környékén elérhető, majdnem ugyanolyan CPU-teljesítményű, AMD A10-5800K APU-ban találhatónál, ráadásul nem is nagyon tuningolható; ugyanakkor fogyasztásban jobb a Core i3 az AMD konkurensnél.

A leggyorsabb CPU harmincezer forint környékén az AMD FX-6300, melynek három Piledriver egysége van, ami annyit tesz, hogy hatmagos. Rendszerüket fokozatosan frissítők számára is érdekes lehet ez a lapka, hiszen AM3+ foglalatos, így akár kétéves alaplapokban is leváltója lehet egy Phenom II-nek vagy régebbi Athlonnak. Teljesítményben közel 20%-kal szárnyalja felül a Core i3-3220-at, az A10-5800K-nál nagyjából 25%-kal fürgébb, és azt sem szabad elfelejteni, hogy egyszerűen tuningolható. Vele szemben az FX-4300 kimondottan kedvezőtlen vétel, hiszen csak pár ezressel olcsóbb, viszont hat helyett csak négy aktív magja van. Az FX-6300 egyetlen lényeges hátránya az Intel konkurensekhez mérten magas fogyasztása.

Az AMD jelenleg legerősebb, asztali gépekbe szánt processzorai a nyolcmagos FX-8320 és FX-8350. A két processzor ár/teljesítmény mutatója körülbelül egyforma, mert az FX-8350 nagyjából 15%-kal magasabb órajelen jár, és annyival drágább is a 44 000 forint környékén kapható FX-8320-nál. Azt viszont tudni kell, hogy mindkét lapka ugyanazon a gyártósoron készült és ugyanúgy tuningolható, tehát kis szerencsével kifoghatunk az olcsóbb FX-8320-ból is olyat, ami az FX-8350-ekhez hasonló szintre túlhajtható. Ha viszont már 50 000 forint környékén járunk, és nem akarunk tuningolni, akkor szóba jöhet a Core i5-3470-is, mely nagyjából hozza a nyolcmagos FX-ek teljesítményét, de míg azok a 125 wattos TDP osztályba tartoznak, addig az i5 besorolása 77 watt. Persze az Intel és az AMD nem egyformán adja meg ezeket az értékeket, ezért a valós teljesítménykülönbség valamivel kisebb.

Még egy szimpatikus húzást megemlítenénk a PCX.hu kapcsán. A 2013-as év elejétől bezöldült a számlázásuk. No, nem zöld papírra nyomtatnak, hanem a fákat védendő egyáltalán nem nyomtatnak. A vásárlók elektronikus számlát kapnak, ami elszámolásra alkalmas bizonylat, és garanciális ügyintézésnél is használható, bár utóbbihoz elég a számlaszám vagy a vásárlás dátuma is, ami alapján visszakereshető a bizonylat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés