Processzort, vízhűtőt, játékvezérlőt tessék!

Processzorhelyzet



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

A PCX.hu webáruház áraira alapozva szétnéztünk kicsit a processzorok világában. Szokás szerint nincs túl nagy különbség a konkurens gyártók hasonló teljesítményű lapkáinak ára között, hiszen az Intel és az AMD többnyire egymáshoz igazítja termékeit. Persze ettől függetlenül vannak jó és kevésé jó vételek, illetve választáskor célszerű szem előtt tartani, milyen feladatra keresünk processzort. Az alsóházban 20 000 forintig az AMD Athlon X4 750K a nyerő megoldás, ami lényegében egy FM2 foglalatos, Trinity-alapú négymagos APU, „csak” letiltották grafikus magját. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a K utótag szorzózármentességre utal, tehát egy kis tuninggal extra teljesítményt csalhatunk elő belőle. Egy alapvetően játékra használt PC-be nem is kell ennél erősebb CPU, hacsak nem abszolút csúcskategóriás VGA kihajtása és Full HD fölötti felbontás a cél.

Feljebb, 30 000 forint környékén találjuk az LGA1155 foglalatos Intel Core i3-3220-at két processzormaggal, ami Hyper-Threading révén egyszerre négy programszálat tud futtatni. Nyers teljesítményben nem jobb ez a CPU az előbb tárgyalt Atlhon II-nél, grafikus magja pedig lényegesen szerényebb a szintén 30 000 forint környékén elérhető, majdnem ugyanolyan CPU-teljesítményű, AMD A10-5800K APU-ban találhatónál, ráadásul nem is nagyon tuningolható; ugyanakkor fogyasztásban jobb a Core i3 az AMD konkurensnél.

A leggyorsabb CPU harmincezer forint környékén az AMD FX-6300, melynek három Piledriver egysége van, ami annyit tesz, hogy hatmagos. Rendszerüket fokozatosan frissítők számára is érdekes lehet ez a lapka, hiszen AM3+ foglalatos, így akár kétéves alaplapokban is leváltója lehet egy Phenom II-nek vagy régebbi Athlonnak. Teljesítményben közel 20%-kal szárnyalja felül a Core i3-3220-at, az A10-5800K-nál nagyjából 25%-kal fürgébb, és azt sem szabad elfelejteni, hogy egyszerűen tuningolható. Vele szemben az FX-4300 kimondottan kedvezőtlen vétel, hiszen csak pár ezressel olcsóbb, viszont hat helyett csak négy aktív magja van. Az FX-6300 egyetlen lényeges hátránya az Intel konkurensekhez mérten magas fogyasztása.

Az AMD jelenleg legerősebb, asztali gépekbe szánt processzorai a nyolcmagos FX-8320 és FX-8350. A két processzor ár/teljesítmény mutatója körülbelül egyforma, mert az FX-8350 nagyjából 15%-kal magasabb órajelen jár, és annyival drágább is a 44 000 forint környékén kapható FX-8320-nál. Azt viszont tudni kell, hogy mindkét lapka ugyanazon a gyártósoron készült és ugyanúgy tuningolható, tehát kis szerencsével kifoghatunk az olcsóbb FX-8320-ból is olyat, ami az FX-8350-ekhez hasonló szintre túlhajtható. Ha viszont már 50 000 forint környékén járunk, és nem akarunk tuningolni, akkor szóba jöhet a Core i5-3470-is, mely nagyjából hozza a nyolcmagos FX-ek teljesítményét, de míg azok a 125 wattos TDP osztályba tartoznak, addig az i5 besorolása 77 watt. Persze az Intel és az AMD nem egyformán adja meg ezeket az értékeket, ezért a valós teljesítménykülönbség valamivel kisebb.

Még egy szimpatikus húzást megemlítenénk a PCX.hu kapcsán. A 2013-as év elejétől bezöldült a számlázásuk. No, nem zöld papírra nyomtatnak, hanem a fákat védendő egyáltalán nem nyomtatnak. A vásárlók elektronikus számlát kapnak, ami elszámolásra alkalmas bizonylat, és garanciális ügyintézésnél is használható, bár utóbbihoz elég a számlaszám vagy a vásárlás dátuma is, ami alapján visszakereshető a bizonylat.

Vízhűtők és routerek

Múlt héten bemutattuk az EK Watercooling nagyon komoly, különálló komponensekből felépíthető vízhűtéses megoldásait. Most a Corsairtől mutatunk két szerényebb, készre szerelt rendszert, melyek igaz, hogy kisebb teljesítményűek, de lényegesen olcsóbbak és könnyebben beszerelhetőek. A kompakt vízhűtések terén közkedvelt, Hydro sorozatból érkezett két újdonság a hazai piacra, melyek a korábbi kerek formával ellentétben szögletes, pumpával egybeépített CPU-blokkot kaptak.

A kisebb H60 radiátorát 120 milliméteres ventilátorhoz igazították, vastagsága pedig 27 milliméter. Gyárilag egy ventilátor jár hozzá percenként 2000-es maximális fordulatszámmal, de igény szerint másikat is szerelhetünk rá. Egy fokkal erőteljesebb darab a Corsair H80i. Az új pumpás blokk mellé szintén 120 milliméteres ventilátoroz való radiátort társítottak, de ez lényegesen vastagabb, 38 milliméteres, tehát durván 40%-kal nagyobb hőleadó felületet ad. Ráadásul a H80i-hez nem egy, hanem két 120 milliméteres ventilátor jár, melyek csúcssebessége percenként 2700 fordulat, tehát a H80i minden bizonnyal legalább másfélszer erősebb a H60-nál. Árban a H60 előnye nagyjából mutatja is ezt, ugyanis 19 780 forintba kerül, míg a H80i-ért 26 700 forintot kérnek.

Az Asus egyszerűbb routereinél is bevezette a csúcsmodellek mutatós, gyémántra emlékeztető formatervét. Az RT-N12 D1 elsősorban Wi-Fiben remekel, amit ugyan csak 2,4 GHz-en kezel, de az erősebb jel és a nagyobb hatótávolság érdekében a két 2 dBi-s helyett két 5 dBi-s „pálcát” szereltek rá. További érdekessége, hogy egyszerre négy SSID-t tud kezelni, tehát egyidejűleg négy, különböző beállítású Wi-Fi hálózatot hozhatunk létre vele. Kár, hogy vezetékes részére nem fordítottak akkora figyelmet, mint a vezeték nélkülire, és Ethernet portjai csak 10/100 Mbps-ok. Asus RT-N12 D1 útválasztója 9390 forintba kerül.

Aki valami komolyabbat szeretne, választhatja a Netgear N300-as családjába tartozó JNR3210 útválasztót. Érdekessége, hogy kimondottan a kelet-európai piacra készült, ezért a hasonló kaliberű routerekkel ellentétben nem belső, hanem két külső, leszerelhető antennája van. Fura, hogy ezt a felépítést csak mifelénk igénylik, talán itt más a levegő vezetőképessége vagy az emberek gondolkodásmódja. A lényeg, hogy a JNR3210-nek két darab 2 dBi-s antennája van, és ezeket olyanra cserélhetjük, amilyenre csak tetszik. A router egyébként klasszikus, 2,4 GHz-es, n-es Wi-Fit tud, négy Ethernet portja gigabites, és került rá egy USB aljzat, amire adattárat vagy nyomtatót köthetünk, vételára pedig 15 900 forint.

Gigabyte játékos egerek

Múlt héten mutattunk egy játékosoknak szánt billentyűzetet a Gigabyte boszorkánykonyhájából, most néhány hozzá illő egeret ajánlunk. Az M6900 v2 egy kellemesen íves, jobb kézhez szabott példány, melynek a három fő gombján kívül még kettő van a hüvelykujjnál, illetve a hátán további kettővel állítható érzékelőjének felbontása. Optikai szenzorral látták el, felbontása 400-3200 dpi tartományban állítható. Játékos egereknél ritka, de napi használat közben hasznos a görgő oldalra dönthetősége. A Gigabyte M6900 v2 egere nem drága, egy év garanciával mindössze 4318 forintba kerül.

Formára teljesen azonos az M6900-zal a Gigabyte M6980x, de azért néhány apró, de annál fontosabb részletben különböznek. Társa egyszerű, fémes hatású festésével ellentétben az M6980x azt a csúszásgátló, gumis bevonatot kapta, amivel a komolyabb játékos egereknél találkozunk, felbontását jelző fényei pedig vörös helyett kékek. A motorházfedél alatti egyetlen, de nagyon fontos változás az érzékelőt érinti, ami ezúttal optikai helyett lézeres, 5600 dpi maximális felbontással. Játékos egerek viszonylatában a Gigabyte M6980x sem drága, ára egy év garanciával 7493 forint.

Komolyabb darab, még ha nem is a legfrissebb a Gigabyte M8000X Ghost egér. A marcona megjelenésű irányítóeszköz rendelkezik a játékos egerek minden extrájával, jobb kézre szabott, kényelmes, gumibetétekkel kiegészített a formaterve, rengeteg gombja van, érzékelője pedig lézeres, 6000 dpi maximális felbontással. További extrái a súlyozórendszer és a zsinóros bevonatú vezeték, melyen keresztül egyszerűbb társaihoz hasonlóan 1000 Hz-en kommunikál, illetve a Ghostnak van saját, fedélzeti memóriája, amiben öt profilt tárolhatunk. A Gigabyte M8000X egér egy év garanciával 12 065 forintért lehet a miénk.

Aki nem szeretne vezetékkel bajlódni, és nem hisz a rádiós egerek katasztrofális késleltetésében, annak vezeték nélküli játékos egeret is kínál a Gigabyte. A Force M9 Ice formájában és gombkiosztásában nagyon hasonlít a Ghostra, és belsejében szintén lézeres érzékelő dolgozik. Csakhogy felbontása lényegesen kisebb, persze a 800-2000 dpi közötti tartomány az esetek többségében bőségesen elegendő. A szenzor különlegessége, hogy fejlett követőtechnológiája lévén lényegében akármilyen felületen, akár üveglapon is működik. Ez a képesség egy vezeték nélküli egérnél különösen hasznos, mert előfordulhat, hogy mostoha körülmények közé viszik, ahol nem jut alá csúcsminőségű egérpad. A Gigabyte Force M9 Ice két ceruzaelemről (AA) működik, vételára pedig egy év garanciával 9017 forint.

Játékvezérlők

Nem csak egérrel és billentyűzettel lehet játszani, az autós játékokat például kormány és pedálsor párosa teszi igazán élvezetessé. Az Atomic Lamborghini Gallardo Evo csomag a nevében szereplő, olasz telivér sportkocsi kormányának hivatalos, licencelt megfelelője, persze az eredetinél kisebb méretben: 26 centiméteres átmérővel, PS2, PS3 konzol vagy PC igényéhez igazítva. Nem kevesebb mint 12 gombja van, mozgását pedig erő-visszacsatolásos (force feedback) rendszer teszi élethűbbé. Fontos adat még, hogy a volán 270 fokot fordul, két pedálos konzol jár hozzá, ára pedig egy év garanciával 32 500 forint.

Hogy ülőalkalmatosságunkhoz kényelmesen hozzá tudjuk igazítani a Gallardo kormányt és pedálokat, használhatjuk az Atomic Driving Station elnevezésű állványt. A kiegészítő tág határok között állítható, kellően masszív, használaton kívül pedig összehajtható, ráadásul nem csak az Atomic kormányaival, hanem más gyártók termékeivel is kompatibilis. A Driving Station vételára 35 000 forint.

Kormány mellett gamepadet is kínál Lamborghini-stílusban az Atomic; a Twinshock 3-ra viszont már csak a márka jellegzetes, öklelő bikás emblémája és egy stílusos felirat jutott. A Playstation 3 konzolokkal vezeték nélküli kapcsolatot tart, fejlett, háromtengelyes, 3D mozgásérzékelővel látták el, ravaszbillentyűi a megszokottnál 30%-kal nagyobbak, a játékélményt pedig erős vibramotorok egészítik ki. Az Atomic Twinshock 3 gamepadje feketében és fehérben is kapható, vételára egy év garanciával 12 000 forint.

Konzolokkal kapcsolatos a Thrustmaster új terméke, az Y250P headset is. Azoknak készítették, akik hosszú órákon keresztül játszanak, így kialakítása nagyon kényelmes, de hangzására sem lehet panasz. Óriási fülpárnái mögé 50 milliméteres hangszórókat rejtettek, melyek szabályzásáról és hangszínállításáról a Hercules boszorkánykonyhájában gondoskodtak. Természetesen mikrofon is jár hozzá, amit lecsatlakoztathatunk, akárcsak kábelét, amely a konzollal vagy a PC-vel köti össze. Utóbbiból kettőt is kapunk: PC-hez és PS3-hoz USB-set, telefonhoz vagy más konzolokhoz 3,5 milliméteres jack csatlakozósat. A Thrustmaster Y250P headset két év garanciával 20 500 forintba kerül.

Notebookok

Az utóbbi években az Asus hatalmas ambíciókkal támadja a notebookok piacát. Rengeteg modellt sorakoztatnak fel, és több nagyon komoly, erődemonstráló terméket mutattak már be, például a Bang & Olufsennel tervezett NX90-et, a duplahűtéses elit játékos laptopokat vagy legújabban a két Full HD IPS paneles Taichi 21-et. A Zenbook Touch U500-zal pedig az olyan kiváló, 15,6 hüvelykes laptopoknak állítanak konkurenciát, mint az Apple MacBook Pro vagy a Dell XPS 15.

Képernyője Full HD felbontású, IPS paneles és érintésérzékeny, a legfeljebb 20 milliméter vastag házba négymagos Core i7-3632QM processzort, 4 GB memóriát, GeForce GT 650M grafikus magot és két 256 GB-s SSD-ből álló RAID tömböt telepítettek, akkumulátora pedig elég nagy, 70 wattórás. Az Asus U500-nak tudásához hasonlóan brutális az ára is: Windows 8 operációs rendszerrel, kiegészítő mélynyomóval, külső optikai meghajtóval, ajándék táskával és egérrel 723 990 forintba kerül.

A magyar valóságba sokkal jobban beleillik a 14 hüvelykes Asus X401, amiből hetet is kaphatunk egyetlen U500-as árából. A mai divatnak megfelelően viszonylag vékony, 2,65 centiméteres és 1,85 kilogrammot nyomó laptopból kihagyták az optikai meghajtót, ami szerintünk ma már bocsánatos bűn. A 2,4 GHz-es Intel Pentium B980 processzorral, 2 GB memóriával, IGP-s grafikus alrendszerrel, 320 GB-os merevlemezzel, USB 3.0 és HDMI csatlakozóval ellátott Asus X401A FreeDOS operációs rendszerrel 96 690 forintba kerül. Az 1,7 GHz-es AMD E2-1800 APU-val, 4 GB memóriával és 500 GB-os merevlemezzel konfigurált Asus X401U változatért 100 790 forintot kell kifizetnünk. Az Intel verzió négyféle színben, az AMD-s viszont csak feketében kapható.

Nagy adag Toshiba notebookkal színesíti termékpalettáját a Speedshop.hu. A Satellite U840 például a kedvezőbb árfekvésű Ultrabookok közé tartozik. Képernyője 14 hüvelykes, meghajtásáról az 1,5 GHz-es Core i3-2377M lapkában rejtőző grafikus mag gondoskodik, ami a 4 GB-os rendszermemóriából csíp le magának. Optikai meghajtó természetesen nincs, az 500 GB-os merevlemezt viszont 32 GB-os SSD segíti munkájában. A Toshiba Satellite U840 fenti konfigurációja Windows 8 operációs rendszerrel 224 500 forintba kerül.

A Toshiba elit Ultrabookjait a Portégé Z930 szériában találjuk. A méhsejtes magnéziumvázzal bíró, 13,3 hüvelykes laptop nagyon könnyű, mindössze 1,12 kilogrammot nyom, mégis akár nyolcórás üzemidőt és ütés-, illetve cseppállóságot ígér. Az Intel Core i5-3427U processzorral, 6 GB memóriával, 128 GB-os SSD-vel, Windows 8 operációs rendszerrel és három év garanciával bíró verzió 324 900 forintot kóstál, a Core i7-3667U processzorral, 8 GB memóriával, 256 GB-os merevlemezzel és 3G modellel felszerelt erősebb kiadásért pedig 469 900 forintot kell kifizetni.

A Hazai Pálya rovatunk hasábjain többször megemlítettük már a Dell Inspiron 15R Special Edition notebookját. Annak ellenére, hogy komoly, multimédiás notebooktesztünkben nem igazán állta a sarat, bizony van létjogosultsága – csakhogy nem a háromszázezer forint körüli régióban, a nagyon alaposan megcsinált konkurensek ellen, hanem a lényegesen alacsonyabban árszinten. Van például egy olyan konfigurációja ennek a 15,6 hüvelykes, fémbetétes burkolatú laptopnak, ami Core i5-3210M processzorral, 8 GB memóriával, alkalmi játékhoz bőven elég erős Radeon HD 7730M grafikus maggal, Full HD kijelzővel 1 TB-os merevlemezzel és SuSe Linux 11.10 operációs rendszerrel, illetve három év garanciával 214 900 forintba kerül.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés