Pine Trail, Tigris és mások

Atom, Big Bang, O!Play

Egy friss Intel platform is befutott ezen a héten. Arra számítottunk, hogy az Atom processzorok újabb, Pine Trail generációja először netbookokban bukkan fel, de a versenyfutást a nettopok – pontosabban a hozzájuk való mini alaplapok – nyerték. Az Intel kisméretű, GMA 3150 grafikus processzorral ellátott Atomjából egymagos (D410) és kétmagos (D510) modellt is kínál már a hazai piacon. Mindkettő 1,66 GHz-en jár, és Mini-ITX alaplapra forrasztották az NM10 chipkészlet társaságában.

Hirdetés

Az Intel D410PT egy igazi alapmodell. Meglehetősen olcsó – három év garanciával 15 800 forintba kerül –, de nem sok mindent tud. Az egymagos, D410-es Atomot szerelték rá, tetejébe pedig méretes, passzív hűtés csaptak. Az egycsatornás DDR2 memóriavezérlő végén két memóriafoglalat csücsül, bővítőkártyát pedig egy PCI foglalatba tehetünk. Hangrendszere négycsatornás, hálózati vezérlője csak 10/100 megabites, két SATA eszközt köthetünk rá, hátulján pedig D-Sub monitorkimenet és négy USB aljzat van. További négy USB-t telepíthetünk az alaplapra integrált tűsorok segítségével.

Fejlettebb apróság az Intel D510MO. Először is kétmagos Atom D510 processzort forrasztottak rá, melyet továbbra is passzív borda hűt. A bővítési lehetőségeket egy notebookos világból ismert mini PCI Express aljzattal fejlesztették, ami ideális lehet mondjuk Wi-Fi adapter beépítéséhez. Gigabitesre gyorsult az Ethernet hálózat, hangrendszere pedig hatcsatornás. Kár, hogy monitorkimenetből továbbra is csak D-Sub van. Az Intel D510MO platform vételára durván 19 000 forint, szóval nem drágább az előző generációs modelleknél.

Befutott a hazai piacra az MSI nagy durranása. A Big Bang-Trinergy az LGA1156-os modellsorozatuk csúcsát jelenti. Még P55-ös chipkészletre épül, szóval nem kezeli a Clarkdale processzorok grafikus magját. Van viszont ennél sokkal komolyabb megjelenítési rendszere. Tudjuk, hogy az LGA1156 foglalatú Intel processzorok csak tizenhat PCI Express sávval rendelkeznek, ami kevés a 3-way SLI vagy három Radeon kiszolgálásához. Az MSI ezért egy NVIDIA nForce 200 lapkát forrasztott a nyomtatott áramkörre, ami megduplázza a PCI Express sávok számát, így 16+8+8 sávos felállásban már három GeForce-nak vagy Radeonnak is jut elég sávszélesség. Az alaplap többi szerelvénye sem szokványos. Kiváló minőségű alkatrészekből készült a tápellátó részlege, rajtuk pedig hatalmas, hőcsöves bordák csücsülnek. A fedélzeti bekapcsoló mellé kapuk tuninggombot és kivezető pontokat tuning közbeni feszültségméréshez. További extra a hátlapra csatlakoztatható OD Dashboard kijelző és a Qantum Wave audiomodul, ami EAX 5.0, THS és Creative Alchemy képességekkel rendelkezik, bár rajta csak egy régebbi, Realtek ALC889 hangkodek dolgozik. Hálózati vezérlőből dupla gigabiteset kapunk, valamint van két eSATA, egy FireWire és nyolc USB aljzat is a hátlapi panelen. Az MSI Big Bang-Trinergy vételára három év garanciával 87 000 Ft.

Tavaly, az Asus O!Play HDP-R1 formájában egy nagyszerű hálózati médialejátszót mutatott be az Asus. A Realtek legújabb chipkészletére épült, így szinte minden HD formátummal boldogult. Már az első szétszereléskor sejtettük, hogy ez a modell csak a kezdet, hiszen benne egy mini PCI Express aljzat helyét találtuk. Most megérkezett a folytatás, az O!Play Air, melyben már n-es Wi-Fi adapter feszít a foglalatban. Ezen felül ellátták az új modellt kártyaolvasóval, mely az xD kivételével minden elterjedt formátummal megbirkózik. A bővítések ellenére továbbra is megmaradt az USB és eSATA/USB csatlakozó, melyekre adattárakat köthetünk. Az Asus O!Play Air vételára a bővítések miatt eléggé megemelkedett, mégpedig 43 000 forintra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!