Hirdetés

Philips HDP1590: közelre vetítő androidos projektor

Egy ultrarövid vetítési távolságú, smart rendszerrel felszerelt, multimédiás, 3D-s vetítőt próbáltunk ki.

Több mint projektor

Az Android operációs rendszer egy-két évvel ezelőtt – elhagyva a tabletek és okostelefonok univerzumát – megjelent jó néhány asztali médialejátszóban, smart stickben, egy-két televízióban, sőt kicsit később néhány projektorban is. A Philips a Sagemcommal együttműködve, trendet diktálva, az elsők között mutatta be saját androidos projektorait, többek között a HDP1590 típusjelzésű modellt.

Egy olyan termék létrehozása volt a céljuk, amely otthoni és üzleti környezetben egyaránt megállja a helyét. Ennek érdekében amellett, hogy képes különféle internetes alkalmazások futtatására és böngészésre, rendelkezik beépített médialejátszóval, a szokásosnál jóval komolyabb hangrendszerrel, támogatja a Bluetooth adatáviteli eljárást és a Miracast technológiát. Ráadásul méreténél és súlyánál fogva viszonylag egyszerűen hordozható, és mindamellett ultrarövid vetítési távolsággal kecsegtet, azaz akár 20 centiméteres távolságból képes 55 hüvelykes kép előállítására, amely igencsak megkönnyíti használatát. Mindez papíron roppant ígéretesnek tűnt, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk annak ellenére is, hogy csak két napra kaptuk meg ezt a komplex szórakoztatórendszert.

Pazar külső

A dizájn az elmúlt időszakban a projektorok termékcsaládjában is egyre hangsúlyosabb szerepet kap, elég csak a Sony vagy a JVC néhány magasabb kategóriás készülékére gondolni. A Philips mindig is híres volt arról, hogy termékei külsejére kiemelt figyelmet fordít, így nem meglepő, hogy a hordtáskából egy meglehetősen szemrevaló eszköz került elő.

Első pillantásra inkább tűnik valamilyen audioterméknek, mint projektornak, ami elsősorban annak köszönhető, hogy az objektívet nem az orrára, hanem szokatlan módon tetejének közepébe süllyesztették, amivel nyilván az volt a céljuk, hogy a készülékházat minél közelebb lehessen helyezni a vászonhoz vagy a falhoz. Az oldalán körbefutó rács védi a hangsugárzókat és persze a szellőzést is segíti, de használat közben így is elég hamar átmelegedett a készülék.

A felhasználó felő eső oldalon a trükkösen eltolható ezüstszínű céglogó mögé rejtettek egy HDMI és egy USB portot, az SD kártyaolvasót, valamint egy 3,5 mm jack kimenetet is. Ez nagyon jó ötlet volt, mert így, ha az ember működés közben dugna bele a vetítőbe egy pendrive-ot, memóriakártyát vagy egy egeret, megteheti ezt anélkül, hogy kiégetné a szemét az optikai rendszerből kiáramló fény. Itt kapott helyet a fókuszt finomító tekerőgomb is.

A másik, vászon vagy fal felé eső oldalra került két HDMI, két USB, egy Ethernet, egy D-Sub, egy 3,5 mm jack, illetve analóg és digitális audiocsatlakozó. Az antennabemenet ennél a példánynál nem funkcionál, de létezik a modellből tuneres változat is. A csatlakozók mellé applikáltak egy kényelmesen megmarkolható bőrfogantyút is, amelynek köszönhetően viszonylag kényelmesen hurcolászható a projektor, mely kereken öt kilogrammot nyom, így nem kell attól tartani, hogy leszakad tőle az ember karja. Nem hagyományos dobozban, hanem egy pofás válltáskában érkezezett hozzánk, amely szintén a hordozását segíti elő. Ebben a készülék mellett még megleltük a táp- és a HDMI kábelt, a használati utasítást és a távirányítót is. Normális esetben kerül még ide egy DLP Link 3D szemüveg is, azonban ez tesztkészülékünk mellől hiányzott.

Főbb paraméterek
Philips Screeneo Smart HDP1590 projektor
Képalkotási technológia DLP
Fényforrás LED
Fényforrás élettartama 30 000 óra
Maximális felbontás 1280x800 pixel
Maximális fényerő 700 ANSI lumen
Maximális kontrasztarány 100 000:1
Vetítési távolság 10 - 44 cm
Veítési méret 50" - 100" között
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások fényes, természetes, mozi, külső, játék, előadás, kézi
Hangbeállítások pop, rock, klasszikus, jazz, normál, hang
Hangrendszer 26 watt
Beépített digitális tunerek -
Interfész 3 db 1.4 HDMI, 3 db USB 2.0, digitális audio, analóg audio, 3,5 mm jack, Ethernet, D-Sub, kompozit, SD kártyaolvasó
Extrák beépített médialejátszó, Android 4.2 operációs rendszer, letölthető alkalmazások, böngésző, ultrarövid vetítési távolság, hordtáska, Miramax támogatás, DLNA támogatás, 3D támogatás, beépített Wi-Fi, trapéztorzítás-korrekció
Teljesítményfelvétel 140 watt készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret 339 x 287 x 148 mm
Tömeg 5 kg
Gyártó honlapja www.philips.hu
Termék honlapja Philips HDP1590
Fogyasztói ár 380 000 forint

Kezelés

A grafikus kezelőfelület senki számára nem lehet idegen, aki találkozott az elmúlt fél évtizedben Philips tévével vagy házimoziszettel. A viszonylag nagy, látványos ikonokat használó főképernyőről egy gombnyomással el lehet jutni a hálózathoz, a csatlakoztatott külső adattárolókhoz, illetve egyéb eszközökhöz, elindítható a böngésző, a netes alkalmazások futtatására alkalmas okostévé szekció, valamint elérhetőek a beállítások. Tud magyarul is nagyrészt, viszont néhány menüpontot nem fordítottak le, ami előtt értetlenül állunk.

A rendszer alapvetően jól működik, kellően sebesen reagál a távirányító gombjainak nyomkodására, és fagyással sem fenyegetett. Viszont amikor oda jutna az ember, hogy kicsit elmélyedjen a paraméterek módosítgatásában, funkciók ki-/bekapcsolásában, akkor megint belefut a már unalomig ismert problémákba: a túlságosan nagy karaktereket használó, ma már kifejezetten puritánnak tűnő menürendszerben ugyanis körülményes a navigáció. A felépítése viszont legalább logikus, nagyjából minden ott van, ahol lennie kell, viszont a más termékeknél megismert rövid leíró magyarázatnak itt nyoma sincs.

Egyébként az egész kislexikont úgy, ahogy van kispórolták belőle, pedig a gyártó tévéiben ez már egy ideje megtalálható. Ide is lett volna értelme beépíteni, hiszen a modellel nem elsősorban a hardcore házimozi-rajongókat akarták megcélozni, tehát a potenciális felhasználóknak biztos segített volna, ha mondjuk olvasgathatnak a trapézkorrekcióról vagy a kontrasztarány, fényerő helyes beállításáról.

Vezérlőeszközök

Hirdetés

A termék mellé nagyon pöpec kis távirányítót csomagoltak, amelynek fogása kényelmes, matt felületének pedig megvan az az előnye, hogy amellett, hogy nem csúszkál, még a szennyeződéseknek, ujjlenyomatoknak is jól ellenáll. Az eltérő méretű és formájú dedikált funkciógombok száma megfelelő, így a periférián keresztül is elérhető minden fontos szolgáltatás. Azért az élet itt sem fenékig tejfel, hiszen a háttérvilágítást lehagyták róla, pedig ez pont egy olyan termék, amelyet a legjobb mély sötétségbe burkolózva használni.

A Philips az első cégek egyike volt, amelyik szórakoztatóelektronikai termékeibe beépítette az USB porton keresztül csatlakoztatott egér és billentyűzet támogatásának funkcióját, így nem túl meglepő módon ez innen sem hiányzik. Van is értelme a dolognak, hiszen amellett, hogy a netes alkalmazások futtatása és a böngészés is egyszerűbbé válik ezáltal, még a menürendszernél is bevethető az egér, ami igen kényelmessé teszi annak használatát. Elméletben vezérelhető olyan tabletről, okostelefonról is, amelyen fut a Philips MyRemote nevű alkalmazás, azonban a szoftver végtelen mennyiségű idő alatt sem lelte meg a projektort, úgyhogy ezzel kudarcot vallottunk.

Képminőség

A projektorokról köztudott, hogy igazán jól csak a megfelelő külső körülmények megteremtése esetén teljesítenek, sőt vannak olyan modellek is, amelyek világosban gyakorlatilag használhatatlanok. Nos, ez nem tartozik ezek közé, hiszen a fényerőt a maximumra állítva még akkor is többé-kevésbé élvezhető képet produkál, ha kinn hétágra süt a nap, és a függönyök sincsenek behúzva. De az is igaz, hogy ilyenkor egy tévé lefőzi, hiszen a színek fakók, halványak, de lényegében felkapcsolt lámpa mellett is használható, főleg ha valakinek sikerül beszereznie egy jó vásznat.

Ha viszont sikerült besötétíteni, és az ember hajlandó egy kicsit elmolyolni a beállításokkal, és normális minőségű a forrásunk, akkor nem elérhetetlen álom a remek minőségű kép megteremtése.  A színvilág nagyon rendben van, a tónusok gazdagok, ahol kell, ott erőteljesek, ahol pedig az kell, visszafogottak. Az összhatás természetes, és még az olyan problémás részletek megjelenítésével sincs gond, mint például a bőrszín, sőt a sötét árnyalatoknál sem kell tartani attól, hogy világosszürkébe hajlik a kép. Az viszont tény, hogy mindehhez muszáj volt végigmenni egyesével az összes képparaméteren és funkción, beállítani a háttér színét, megtalálni a megfelelő fényerőt, kontrasztarányt, színhőmérsékletet, illetve gammát.

Ez utóbbi különösen fontos, hiszen tapasztalataink alapján ez óriási hatással van az egyes árnyalatok megjelenésére. Konkrétan, ha valami nem stimmel, akkor borzasztóan ronda, természetellenes lesz a végeredmény. Ugyanezzel jár a dinamikus kontraszt funkció bekapcsolása is, úgyhogy ezt jobb nem abajgatni. Az előre programozott képprofilok nem hiányoznak, melyek elnevezésükben is utalnak arra, hogy milyen jellegű környezetbe, milyen típusú tartalmakhoz szánja őket a gyártó. Kiindulópontnak jók lehetnek, de aki arra számít, hogy csak kiválasztja például a Cinema elnevezésűt egy sötét szobában és máris megkapja a hibátlan képet a filmhez, az nagy valószínűséggel csalódni fog.

Nagyfelbontású tévéműsoroknál, videóknál remekül teljesített a projektor, viszont SD anyagok esetén bizony olykor durva hibák jelentkeztek. Néha rendkívül zajos lett a kép, és az is előfordult, hogy egy focimeccsen a játékosok körül vibráló aura jelent meg, amely az első pillanattól kezdve nézhetetlenné tette az adott programot. Villódzásba egyáltalán nem futottunk bele, és akadozás még akkor sem jelentkezett, ha kis objektumok mozogtak nagy sebességgel a kijelzőn. Azonban az is igaz, hogy a modell maximális valós felbontása csak 1200x800 képpont, azaz a Full HD anyagokat el lehet felejteni.

Képméret, képarány

Ez azért is csúnya baki, mert a készülékkel akár százhüvelykes képátló létrehozására is mód nyílik, ez pedig már bőven az a méret, ahol igencsak kijön a felbontásbeli különbség, de persze már egy negyedekkora, ötven colos képernyőn is látszik a differencia. Az ultrarövid vetítési távolságot egyébként teljesen komolyan gondolták: 18 centiméteres távolságból 55 hüvelykes kép megteremtésére képes, a száz hüvelykhez pedig csupán 44 centiméterre van szüksége. A fókusz automatikus, emellett a modellen beállítható, hogy a vásznat hátulról vagy szemből világítsa meg, hagyományos pozícióban, vagy fejjel lefelé állítva, és természetesen a trapézkorrekció sem hiányzik. A 16:9 és 4:3 képarány mellett kiválasztható egy nagyított funkció is, illetve bekerült a kínálatba az Eredeti névre hallgató profil, amely értelemszerűen a forrásanyagból kinyert információk alapján határozza meg a képarányt.

Médialejátszó

A termékből nem hiányzik a beépített médialejátszó, ami a tévékkel ellentétben a projektorok szegmensében még mindig nem számít általánosnak. Az alkalmazásra USB porton keresztül csatlakoztatott pendrive-ról vagy merevlemezről, illetve memóriakártyáról is eljuttathatóak a filmek, zenék és videók, sőt arra is mód nyílik, hogy előzetesen ezeket felmásolja a felhasználó a 4 GB tárolókapacitású, adattárolásra szolgáló belső memóriába.

Hálózati lejátszóként is funkcionálhat a DLNA minősítéssel rendelkező termék, hiszen látja a hálózat többi elemét, és az azokon található tartalmak között is képes tallózni. A hasábos felépítésű grafikus kezelőfelület puritán, de az alkalmazott ikonoknak köszönhetően egyszerűen használható, és a karakterek megfelelő méretének köszönhetően a fájlok, könyvtárak neve is kényelmesen kifér.

Videók

Tesztcsomagunk lefuttatása során kiderült, hogy a szoftverrel akadnak problémák hiszen az M2TS, TS, WMV és MKV fájlok lejátszása közben is enyhe, alig látható, de épp zavaró akadozás volt megfigyelhető. Ezek mellett pedig sovány vigasz, hogy a többivel nem volt gond, és a hangok is teljesen rendben voltak.

A lejátszófelület egyetlen csíkból áll, amelyen még a nyilakkal sem lehet ugrálni, azt sem lehet megadni a számok segítségével, hogy hányadik másodperctől, századmásodperctől folytatódjék a lejátszás, és persze a virtuális fejezetekre osztás is hiányzik. Mindössze arra van lehetőség, hogy a távirányítón elhelyezett funkciógombokkal 2, 4 vagy 8-szoros sebességgel beletekerjünk a filmbe, ami azért 2014-ben már kicsit kevés, ráadásul még a külső feliratok kezelésére sem képes. Dehát szerencsére ott az androidos háttér, úgyhogy gyorsan felraktuk az egyik legnépszerűbb videólejátszót, az MX Playert. Amellett, hogy ennek felhasználóbarátabb a kezelése és a feliratokkal is boldogul, még az akadozáson is javított. Legalábbis, ami az MKV és M2TS fájlokat illeti, mert a WMV továbbra is meg-megdöccent, a TS pedig nézhetetlen maradt.

Képek, zenék

Digitális "képkeretként" is használható a vetítő, és ráadásul nem is csak JPG kiterjesztésű képek esetén, hiszen a GIF, TIF, BMP formátumok kezelése is megoldott, viszont az animgifekkel már nem boldogul. Lejátszási lista összeállítására nincs mód, viszont a diavetítés funkció azért bekapcsolható, ahol az állítható sebességű képváltás különféle effektekkel, illetve aláfestő zenével színezhető. A képek nagyíthatóak és forgathatóak, viszont a fotók elkészítésével kapcsolatos beállításokat tartalmazó, úgynevezett EXIF adatok lekérésére nincs lehetőség.

A formátumtámogatásra a zeneszámok esetén sem lehet panasz, hiszen a kötelező MP3 mellett a WMA, valamint a FLAC fájlok megszólaltatása sem ütközik akadályba. Konkrét, különálló lejátszófelületről nem nagyon beszélhetünk, és az ékezetes karakterekkel sem boldogul a rendszer, lejátszási lista összeállítására sincs lehetőség, viszont az ID3 tagek feldolgozása biztosított.

Extrák és hangzás

Bluetooth

A projektor képes a Bluetooth vezeték kapcsolat megteremtésére, így alkalmas arra, hogy a kompatibilis eszközökről ilyen eljárás segítségével juttassa el rá a felhasználó a zeneszámokat, egyéb audióanyagokat. Ez a funkció teljesen jól működik, pikk-pakk megtalálták egymást az Asus Memo Pad FHD-10 tablettel, a párosítás is hamar megvolt. Működés közben sem jelentkezett semmiféle grimbusz, nem akadozott, és a hang minőségére sem lehetett semmi panasz.

Miracast

Papíron támogatott a Miracast funkció is, azaz elvileg a tabletek, okostlefonok kijelzője tükrözhető a segítségével. Ezt is az említett Asus eszközzel próbáltuk ki, amely egyébként korábban már bizonyított egy miracastos feladat során. Itt a gyakorlatban viszont nem működött a dolog, hiába követtük a használati utasításban található előírásokat, a kapcsolatot ugyanis fél másodperc után minden esetben bontotta valamilyen misztikus okból.

Netes tartalmak

A terméken az Android 4.2 operációs rendszer fut, aminek köszönhetően alkalmas az erre készült alkalmazások futtatására. Az előre telepített Google Play hiányzik belőle, így azt a böngésző segítségével a neten keresztül kell elérni, és azon keresztül töltögethetőek le a kívánt programok, vagy a felhasználónak magának kell telepítenie az áruház szoftvert, illetve adott a lehetőség a letöltött APK fájlok installálására is. A rendszer kellően gyors, fagyástól nem kell tartani. Viszont a szokásos problémák itt is jelentkeztek, azaz, hogy az érintőképernyőre optimalizált applikációk jó része, elsősorban különféle játékok, annak hiányában egyszerűen nem használhatóak.


A Flash-támogatású böngésző sebessége teljesen rendben van, simán hozza egy átlagos számítógép, tablet vagy okostelefon szintjét. A virtuális billentyűzet jól működik, egyetlen apróság van csak, ami annyira nem tetszett nekünk, hogy a weboldalak tabletre, illetve okostelefonra szánt verzióját jeleníti meg, ami ilyen nagy képátló esetén nem az igazi.

3D

A termék biztosítja a 3D tartalmak megjelenítését, és képes a kétdimenziós anyagokból térhatásúakat varázsolni. Az összes háromdimenziós szabvány kezelését támogatja, viszont nem tudtuk megnézni, hogy hogy is teljesít, ugyanis a termék dobozából hiányoztak a szükséges 3D DLP Link aktív szemüvegek. Hiába próbálkoztunk más gyártótól származó aktív szemüvegekkel, nem volt velük hajlandó együttműködni.

Hangzás

A legtöbb projektorba nem építenek különösebben figyelemre méltó hangrendszert, a gyártók általában beérik egy kisteljesítményű monó hangsugárzóval. Viszont ez esetben, mint ahogy már korábban is esett szó erről, egy komplett szórakoztató eszközt kívántak megalkotni a vállalat mérnökei, így a cél az volt, hogy a vetítő mindenféle egyéb külső eszköz csatlakoztatása nélkül teremtse meg a megfelelő minőségű hangzást.

Ennek érdekében egy integrált mélynyomóval kiegészített sztereó rendszer került bele, melynek maximális névleges kimeneti teljesítménye 26 watt, ami papíron elég ahhoz, hogy egy átlagos háztartásban, ha nem is világbajnok, de korrekt megszólalást produkáljon. És nem is okozott csalódást, hiszen a legtöbb, rejtett hangsugárzóval ellátott tévénél jobban szól, simán hozva egy belépő kategóriás hangprojektor szintjét. Hanghibákkal, sistergéssel, statikus zörejjel egyáltalán nem találkoztunk, és a készülékház rezonanciájának sem volt hallható jele.

Arra ugyan nincs lehetőség, hogy a felhasználó teljesen a saját ízléséhez szabja a magas és mély hangok arányát, de azért az előre programozott hangmódok nem hiányoznak. Ezek a szokásoknak megfelelően már nevükkel is jelzik (pop, rock, klasszikus, jazz, normál), hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó, de természetesen ehhez nem kötelező ragaszkodni. A Deep Bass funkció bekapcsolásával még lehet egy kis kakaót adni a mély hangokra, a Wide Sound pedig a dinamikán javít valamelyest.

Értékelés

Az alapötlet, miszerint hozzanak létre egy rövid vetítési távolságú, hordozható, Android-alapú, saját médialejtászóval és a szokásosnál jóval komolyabb hangrendszerrel ellátott projektort, ami így egyfajta komplex szórakoztatócenterként funkcionál, remek. Kár, hogy a megvalósításba – annyi más Philips termékhez hasonlóan – már csúsztak hibák. Ami igazán bosszantó, hogy itt is alapvetően a kevésbé fontos részletekkel, apróságokkal van a gond, amelyeket ráadásul könnyen ki is lehetett volna küszöbölni.

A grafikus kezelőfelület például nem az erőssége, köszönhetően a túlságosan nagyméretű karaktereknek és a kissé nehézkes vezérlésnek. Ezt a rendszert évek óta számtalan hasonló kritika éri, a Philips mérnökei és döntéshozói mégis leszegett fejjel kitartanak mellette. A Miracast-kompatibilitással kapcsolatos problémák is érthetetlenek, hiszen a készülék látja a tabletet vagy okostelefont, de ennél tovább nem tudunk lépni, így ezekbe a funkciókba beletörik a bicskája, konkrétan a célvonal előtt. A beépített médialejátszó funkció sem az igazi, legalábbis ami a videókat illeti, viszont az is igaz, hogy ez az Androidnak köszönhetően könnyen orvosolható a megfelelő app(ok) letöltésével.

És ha már Android! Azt leszámítva, hogy egyes alkalmazások az érintésérzékeny kijelző hiányában nem futtathatóak, ez a funkció jól működik. Alaphelyzetben ugyan hiányzik a Google Play, de ez egyszerűen kikerülhető. Cserébe viszont gyors, stabil, fagyástól nem kell tartani, és ez nem mellesleg az egész komplett rendszerre igaz. A távirányító remek, és az egér, illetve billentyűzet problémamentes támogatásáért is dicséret jár, így annyira nem is hiányzott, hogy a mobil eszközre letölthető alkalmazással valamiért nem sikerült vezérelni.

Az integrált hangrendszer meglepően jól muzsikál, a dinamika és az erő sem hiányzik, az előre programozott hangmódok is használhatóak, és semmilyen hiba, zavaró tényező nem jelentkezett. A legfontosabb, tehát a képminőség terén is jól teljesít a vetítő, legalábbis épkézláb beállítások esetén. Mindenesetre, ha ezeket sikerül jól, a külső körülményekhez is igazodva belőni, akkor e tekintetben maximum annyi róható fel hibaként, hogy a maximális felbontás csak 1280x800 képpont.

Az ultrarövid távolságú vetítés kiválóan működik, és nagyon felhasználóbaráttá teszi az eszközt. Az tényleg pazar, hogy kevesebb mint félméteres távolságból létre lehet hozni egy 100 hüvelykes képet, de ha valaki beéri 50-nel is, akkor ahhoz már bő tíz centi is elég. Nagyjából ennyi helyet foglal egy ugyanekkora képátlóval dolgozó tévé, csakhogy azt ezzel a termékkel ellentétben nem foghatjuk meg, és nem sétálhatunk át vele a szomszéd szobába vagy le a kocsihoz, hogy elvigyük a nyaralásra, vagy akár egy házibuliba. Biztos lesz, aki a 380 000 forintos ár hallatán felvonja a szemöldökét, de hát ez van, a rengeteg kiegészítő szolgáltatást, az integrált technológiákat és az egyediséget meg kell fizetni. Hibái ellenére az alatt a rövid idő alatt, amíg nálunk volt nagyon megszerettük, kifejezetten tetszett.


Philips Screeneo Smart HDP1590 3D androidos multimédia projektor

elefant

Philips HDP1590 projektort a miniprojektor.hu, a Philips Sagemcom termékek hazai forgalmazója bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények