Hirdetés

Pendrive-ok eSATA csatolóval

A hagyományos USB mellett gyors eSATA-ra is köthető, nagy kapacitású pendrive-okat mutatunk be.

eSATA pendrive-ok

Ma már nem olyan izgalmas a számítástechnika, mint régen volt. Úgy egy évtizeddel ezelőtt a kistételes adatszállítás nem volt feszültségektől mentes. Vajon megsérült-e metrózás vagy villamosozás közben a floppylemezen mágnesesen rögzített tartalom? Vajon elég volt két biztonsági másolatot készíteni? Ezekkel a kérdésekkel gyötrődtünk, míg a célállomáson ki nem derült a többnyire kellemetlen igazság: éppen a legfontosabb állomány sérült meg.

Hirdetés

Ma már csak fogjuk a pendrive-ot, rádugjuk, másolunk és már megyünk is. Nincs izgalom, nincs feszültség. Unalmasan telnek a percek, míg a frissen letorrentezett, temérdek warez tartalom (vagy csak simán temérdek adat) a több gigabájtosra nőtt apróságokra vánszorog a számítógép winchesteréről. Nem lehetne ezt gyorsabban? – merül fel a kérdés. A válasz ma kiderül. Ugyanis olyan, pendrive-nak látszó, de inkább a mozgó alkatrész nélküli merevlemezekkel – SSD-kkel – rokon adattárakat próbáltunk ki, melyek a valamivel 30 MB/s fölötti korlátú USB-nél sokkal gyorsabb eSATA csatlakozóval bírnak.

Gyanús volt, hogy az OCZ Throttle és Silicon Power terméke nagyon hasonló dobozban érkezett, ezért nem lepődtünk meg, amikor mindkettőből – pontosan háromból – ugyanolyan sötét, lapos házú valami bújt elő, némi fehér írással tarkítva. Az OCZ-ből 16 és 32 GB-os verziót kaptunk, a Silicon Powerből csak a nagyobbat. Ez a kapacitás igazi óriásokká teszi az eSATA-sokat a pendrive-ok mezőnyében.

Eltávolítva a kupakot, az USB-hez eléggé hasonlító, de szélesebb, laposabb, műanyag végződésű eSATA csatlakozót láttunk. Hogy az ilyen aljzatot nélkülöző gépekkel is használni lehessen – meg még valamiért, ami menet közben derült ki – mini USB konnektor került a borítás másik végére. Ebbe a mellékelt pár arasznyi USB-s zsinórt dughatjuk, ami értelemszerűen más eszközökkel is használható.

Nem csak kívülről, hanem belülről is teljesen egyformák voltak a nálunk járt eSATA pendrive-ok. Mindkét gyártó ugyanazt a nyomtatott áramkört, ugyanazokat a Samsung memóriachipeket és ugyanazt a JMicron JMF601 vezérlőt használja. Utóbbi kezeli az USB-t és az eSATA-t, ami támogatja a SATA-300-at. Memóriamodulból legfeljebb 64-et tud vezérelni négy csatornáján.

Próba, értékelés

Négymagos Intel Core 2 Quad processzorral és Asus P5E3 Deluxe alaplappal szerelt számítógépünkre csatlakoztattuk eSATA-n az OCZ kisebb, 16 GB-os modelljét, és vártunk. Semmi sem történt. Pedig az alaplap is, és USB-ről próbálva a pendrive is rendben volt. Ugyanezt játszotta 32 GB-os márkatársa és a Silicon Power is. Ennek dobozában, a használati útmutatóban megtaláltuk a rejtély kulcsát. Csak akkor elég önmagában az eSATA csatlakozót bekötni, ha a megcélzott aljzat táppal is rendelkezik. Ilyen hibrid eSATA/USB notebookokon szokott lenni, melyeken az eSATA USB-ként is üzemel. Az alaplaphoz tehát a mellékelt zsinórral be kellett kötni az USB-t, ami elég szerencsétlenül néz ki. Ráadásul ezt a kábelt mindenképpen magunkkal kell vinni, ha használni szeretnénk a pendrive-ot, szóval romlik a hordozhatósága.

Csatlakozásban tehát egy bugyuta kábelt hozott magával az eSATA, sebességben vajon mennyire hasznos? Többször tapasztaltuk már, hogy a pendrive-ok – elsősorban írási tempóban – az USB-s átvitel 30 MB/s körüli sebességkorlátját sem érik el. Összehasonlítási alapnak megmértük az OCZ nagyon gyors USB pendrive-jának, a Rally 2 Turbónak a sebességét, és korábbi írásunkból kölcsönvettük egy 64 GB-os Silicon Power SSD számait.


OCZ Rally 2 Turbo USB pendrive olvasás/írás


Silicon Power 64 GB SSD olvasás/írás

USB-n próbálva a 16 GB-os OCZ eSATA/USB pendrive-ot azt tapasztaltuk, hogy olvasásnál elérte az USB csatoló határát, de írásban messze alatta maradt, a Rally 2 Turbo is megverte. Váltva eSATA-ra viszont több mint duplájára nőtt az olvasási sebesség, de a 2,5”-os Silicon Power SSD brutális számait azért nem sikerült elérni. Írásnál korántsem volt ilyen látványos a javulás, átlagban továbbra is a Rally 2 Turbo alatt maradtunk, bár a löketszerű csúcsérték szépen megugrott.


OCZ Throttle 16 GB - USB olvasás/írás


OCZ Throttle 16 GB - eSATA olvasás/írás

Hajszálra azonosan teljesített az OCZ és Silicon Power 32 GB-os eSATA pendrive-ja. USB-s olvasásnál most is elérték a csatoló korlátait. Írásban jobb eredményt mértünk, mint a 16 GB-os példánynál, de átlagban most sem sikerült behozni a Rally 2 Turbót. Sokat változott az helyzet eSATA-n. Fura grafikont rajzolva 85 MB/s-ra emelkedett az olvasási tempó, és írásban is sikerült megközelíteni a 30 MB/s-ot, szóval sikerült megelőzni a jó gyors, de mégis csak USB-s Rally 2 Turbo-t. Sebességtesztjeink során a 2,5”-os SSD-t egyetlen esetben sem sikerült megszorítani.


OCZ és Silicon Power 32 GB - USB olvasás/írás


OCZ és Silicon Power 32 GB - eSATA olvasás/írás

Értékelés

Most már tudjuk, hogy az eSATA pendrive-okhoz vagy eSATA/USB hibrid csatlakozó, vagy mindenképpen egy kis USB-s kábel kell. Ez a tény sokat ront a hordozhatóságukon. Sebességben USB-ről nem gyorsabbak egy csúcs klasszikus pendrive-nál, de eSATA-ról az olvasási tempó óriásit nő, és írásban is sikerül 30 MB/s közelébe jutni. Az értékeléshez szükség van még az árakra. Az OCZ Throttle 16 GB tárkapacitással 18 000 forintot kóstál, nagyobb testvére pedig a Silicon Power ikerhez hasonlóan 30 000 forint alatt kapható, tehát fajlagosan jobban jövünk ki velük. Figyelembe véve, hogy a 8 GB-os OCZ Rally 2 Turbo is 30 000 forintba kerül, az eSATA-s modellek egészen jó vételnek bizonyulnak, ha gyors és strapabíró (mozgó alkatrész nélküli) adattárat akarunk. Tovább keresgélve azt állapítottuk meg, hogy a legtöbb 32 GB-os hagyományos pendrive bizony közel annyiba kerül, mint az eSATA-sok, és a Silicon Power 32 GB-os (MLC technológiás), SATA csatlakozós SSD-jét is nagyjából ezen az árszinten mérik.

Ez mind szép és jó, viszont egy pendrive-nak az a lényege, hogy nem kell hozzá mindenféle kiegészítőket hurcolászni. Például egy olyan kábelt, ami nagyobb, mint maga a pendrive. Másrészt eSATA csatlakozó nincs minden gépen, nem fogjuk tudni bárhol, bármikor használni. Akkor jók ezek az eSATA modellek, ha tényleg kell az USB-nél nagyobb sebesség, de mi inkább a mobilitásra szavazunk.

rudi

Az OCZ termékeket az Expert Computer Kft., a Silicon Power termékeket a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények