Hirdetés
Mérések, értékelés
Természetesen kíváncsiak voltunk hogyan működik a TMS a gyakorlatban, ezért a tápegységet beszereltük egy teljesen átlagos ATX házba, és rákötöttük a korábbi tesztben szerepelt RS480-alapú Athlon 64-es rendszerünket (mely egy ATI RS480 referencia-alaplapból, egy AMD Athlon 64 3800+ processzorból, 2 x 512 MB memóriából, egy Asus Radeon AX 800XT videokártyátból és egy 60 GB-os Maxtor merevlemezből áll). A TMS vizsgálata mellett egy digitális hőmérő segítségével mértük a tápegység felszíni hőmérsékletét, a feszültségértékeket pedig a Speedfan 4.18-as verziója jegyezte fel. Az üresjárat mellett mintegy 25-30 percen keresztül teljes terhelésen (Prime 95 és 3DMark 2003 futtatás közben) is járattuk a rendszert.
A feszültséggörbéken jól látható, hogy terhelés mellett az 5,5 V-os és 12 V-os ágak változó mértékben eltérnek a névleges értékektől. Az eltérés mértéke azonban olyan kicsi, hogy akár az alaplapi mérőrendszer mérési hibájának is betudható, illetve még így is bőven a határértékeken belül mozog minden feszültségérték.
A fenti képek a tápegység oldalsó felszíni, alsó felszíni és hátsó (hűtőborda) hőmérsékletét mutatják terhelt és terheletlen állapotban egyaránt.
A TMS rendszer teljes terhelés mellett derekasan végezte a dolgát; amikor kezdett forróvá válni a levegő a házban, bekapcsolt a 12 cm-es hűtő, majd pár másodperc elteltével le is állt, csak hogy egyből vissza is kapcsoljon. A ki-be kapcsolgatás pár percig tartott, végül a táp megállapodott magában, hogy hűtés mellett mégiscsak jobban érzi magát, és állandó üzembe helyezte a kiegészítő ventilátort. Innentől természetesen bukott a hangtalan rendszer imázsa, hiszen a felhasználó számára édesmindegy, hogy a zajkeltő a tápegységen belül vagy azon kívül helyezkedik el.
Összességében nem kis önellentmondást vélünk felfedezni a Yesico passzív hűtésű tápegység-koncepciójában; mint rögtönzött tesztünk is bizonyítja, a táp névleges teljesítményét meg sem közelítő terhelés mellett gyakorlatilag pár percen belül annyira felmelegedett a rendszer, hogy huzamosabb ideig aligha - vagy csak nagyon "forró fejjel" - tudott volna működni a kisegítő hűtés nélkül (ennek fényében különösen érthetetlen, hogy a TMS rendszert nem tartalmazó FL-420-as modell kézikönyvében sehol nem említik, hogy kiegészítő házhűtés nélkül ne használjuk az egységet). Elismerjük, hogy a tesztgépben alkalmazott videokártya az egyik legforrófejűbb példány a világon és az Athlon 64 3800+ sem egy mobil processzor fogyasztásával vetekszik...
...mégis, mi másért nyújtana egy táp 420 wattos névleges teljesítményt, ha nem azért, hogy ezeket az energiaigényes egységeket kiszolgálja? Ha ez nem működik teljesen passzív hűtés mellett (márpedig nem működik), akkor a zajtalan rendszer egész koncepciója szenved csorbát. Mindezt csak azért sajnáljuk, mert a Yesico tápegysége egy igényes, minőségi darab. Kicsit más pozicionálás mellett egy szavunk sem lehetne.
Kétség sem fér hozzá ugyanakkor, hogy ezeknek a tápoknak nagyon is van létjogosultságuk, de meggyőződésünk szerint nem a high-end szegmensben. Egy 150-200 wattos modell egy alacsony fogyasztású rendszerbe építve minden további nélkül megállná a helyét, és valóra válthatná azt az álmot, ami a PC-erőművek tulajdonosainak továbbra is csak álom marad.
Ami tetszett:
- tetszetős külső,
- stabil feszültségértékek, minőségi tápegység.
Ami nem tetszett:
- nem igazi zajmentes megoldás,
- drága (a hasonló teljesítményű "fanless" tápok sem olcsóbbak).
Renwick
A Yesico tápegységeket az Euro Informatika Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.