Hirdetés
Verdikt
A GX80 kissé identitászavarosnak tűnik, mivel a régebbi GX7 és az újabb GX8 közzé ékelődik, és mind tudásban, mind megjelenésben magán hordozza ezen modellek jegyeit. Ez azt az érzést is keltheti, hogy a gyártó nem igazán találta meg, merre is lépjen a GX sorozattal, azonban ha jobban belegondolunk, akár logikus lépésként is tekinthetünk rá. Bár nem ismertek számunkra a Panasonic jövőt illető tervei, nem elképzelhetetlen egy drága csúcs váz és egy kicsit kompromisszumos, cserébe jóval olcsóbb variáns egy termékcsaládon belül. Ugyanakkor, ahogyan azt már a GX8 tesztjénél is elmondtuk, a méret növelésével vásárlókat is veszíthettek, amire megfelelő válasz a GX80. Az új pencake objektívvel igazán nem lehet problémánk a mérettel, ráadásul az optika is elég korrektre sikerült, méretei ellenére.
Tudását tekintve, főként az átlagos felhasználókat és a kedvező árazást figyelembe véve, nem lehet okunk panaszra. Szinte mindent megkapunk, amit ma elvárhatunk egy modern tükör nélküli rendszerkompakttól, legyen szó a kiváló 4K videókról, a szenzorstabilizálásról vagy épp a jól használható követő fókuszról. A könnyen kezelhető érintőkijelző és a testre szabható kezelőfelület tovább növelik a váz használhatóságát, amit olyan hasznos extrák is kiegészítenek, mint a Post Focus, a DFD vagy a 4K Live Cropping funkció.
Nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk a váz gyengeségeit sem. Mindenképpen szó érheti az öregecske elektronikus keresőt, ami szokatlan képaránya mellett az ún. color tearing jelenségtől is szenved. A szenzor, bár nélkülözi az aluláteresztő szűrőt, mégis visszalépésnek tekinthető a GX8 után bizonyos szinten, noha az is sok kritikát kapott. A képfeldolgozás során pedig belefuthatunk abba is, hogy az egyik legnépszerűbb programhoz, az Adobe Lightroomhoz még mindig nem kínál színprofilokat a Panasonic. Ott vannak továbbá az apró és lapos gombok, a hátsó tárcsa, valamint a módválasztó és a bekapcsoló kallantyú esete is. Csatlakozás terén hozza az elvárhatót, de ha hang ki-/bemenet kellene vagy időjárásállóságra vágyunk, búcsút inthetünk a GX80-nak.
A szintén új, 12-60 mm F3.5-6.3 objektív már nagyobb váz után kívánkozik [+]
A konkurensekre még házon belül is figyelnünk kell, hiszen számos átfedést tapasztalhatunk az egyes modellek között. Nyilvánvalóan legnagyobb ellenfele a m4/3 rendszer másik alappillérénél, az Olympusnál keresendő, noha épp a most lezajlott Photokina hozott egy új szereplőt a Yi belépésével. Az GX80 valahol az Olympus E-M10 Mark II és az E-M5 Mark II közzé ékelődik, ám videós vonalon biztosan túlmutat rajtuk. Ha tágabbra nyitjuk a szemünket és eltekintünk a szenzormérettől, akkor azonnal képbe kerülhet a Fujifilm X-E2S is.
Elmondhatjuk tehát, hogy ez a csomag kiemelkedik a jelenlegi kínálatból. Vannak ugyan gépek, amelyek többet nyújtanak akár videós, akár fotós képességek terén, azonban valahol mindig kompromisszumra kényszerülünk, ha máshol nem is, de az árban biztosan. Ennek fényében általános felhasználás mellett és a jelenlegi, 169 000 Ft-os átlag árát is figyelembe véve, a Panasonic GX80 különösen ajánlott. Célirányosabb vagy egyszerűen csak nagyobb objektívek használatához azonban találhatunk jobb választást is.
Panasonic Lumix DMC-GX80
fi:zi'k
A Panasonic Lumix DMC-GX80 fényképezőgépet a Panasonic hazai kirendeltségétől kaptuk tesztelésre.