Olcsó állami internet, új digitális pénz, friss Apple és Microsoft masinák

Zombihálózat részei lettek a netre kapcsolt IoT kütyük, Microsoft VR headset jöhet jövőre.

GTX 1050 rajt, új Surface-ek és MacBook Pro

Sűrű héten vagyunk túl, csak úgy záporoztak a bejelentések mindenféle cégektől, köztük az olyan nagyoktól is, mint az Apple vagy a Microsoft, de az NVIDIA is erre a hétre tartogatta a múlt héten papíron már bemutatott GeForce GTX 1050 és GTX 1050 Ti rajtját. Utóbbit a szokásos tesztelésnek is alávetettük, majd azt is összeszedtük, milyen kártyaopciókkal készültek az NVIDIA egyes partnergyártói a rajt időpontjára. Természetesen a rivális AMD is reagált az új jövevényre, méghozzá egy kis árcsökkentéssel.


[+]

Ami az Apple-t és a Microsoftot illeti, az utóbbi volt időben előbb, így eszerint haladunk tovább. A redmondi vállalat a Surface családot csiszolgatta, azon belül is a Surface Bookot, aminek egy új, hardveresen megerősített változata lett a Book i7. Emellett egy újdonságot is előhúztak a kalapból, az első Microsoft egybegépet, azaz AIO-t, a Surface Studiót, ami kifejezetten grafikusok számára lehet értékelhető alternatíva. Mindezek után a cég még csöndben egy új, hullámos billentyűzettel is előrukkolt, ami szintén a Surface család tagja lett.


[+]

Egy nappal később az Apple robbantotta a dinamitot az új MacBook Pro családdal, amely 13 és 15 hüvelykes méretben érkezik, teljesen új külsővel, átszabott belsővel, valamint új funkciókkal, mint a Touch ID és az OLED éritősáv, a Touch Bar. Mindez még messze nem minden, ugyanis a nagyobbik variánsba egy új, addig még be nem jelentett AMD Radeon Pro VGA került, melyről végül sikerült minden információt kiderítenünk, így már körvonalazódik a teljesítménye is.


[+]

Ahogy a Surface, úgy az új MacBookok is életre hívott egy új terméket, ez esetben az LG UltraFine monitorokat, amelyek kifejezetten az Apple masináinak igényeit szolgálják ki, közben technikai paramétereiben az iMac 4K és 5K felbontású kijelzőit "másolja".


[+]

Mindezek után korántsincs vége az AMD-NVIDIA-Microsoft hármassal kapcsolatos híreknek, sőt még az Intel is beszáll negyediknek. Utóbbi nagyvállalat egy driverfrissítésen kívül, amiből egyébként menetrendszerűen az NVIDIA és az AMD is kivette a részét, bejelentették a beágyazott rendszerekbe szánt Apollo Lake platformot, ami három új Atom központi egységet jelent.

A virtuális valóság világából is érkeztek hírek, és ezzel részben kicsit visszakanyarodunk a cikk elején említett Microsoft bejelentéssorozathoz, ahol arról is szó esett, hogyan áll bele a VR-ba a Microsoft a jövő évben. Az AMD viszont a tettek mezejére lépett ezen a fronton, és előrukkoltak az eddigi legdurvább VR kamerával, ami a tartalomgyártók számára lesz érdekes, és az AMD csomagban értékesíti majd, hogy a feldolgozással se legyen probléma.


[+]

A fotós világ továbbra sem volt olyan aktív, illetve a házimozis témák is csak takaréklángon égtek. Utóbbi felhozatalból az 1000 hertzes képfrissítési rátával bíró projektort érdemes megtekinteni, míg a fotózás témakörében a "maga mögé látó" halszemoptikát, illetve a Canon Full Frame MILC-éről szóló pletykát ajánljuk.


[+]

További információk és hardveres hírek az utolsó oldalon található videós hírösszefoglalónkban láthatóak.

Titkos bitpénz, marsi álom, IoT botnet

Elon Musk a Mars kolonizálásáról álmodik, az európaiak viszont megelégedtek volna azzal is, ha az ESA szondája sikeresen landol a vörös bolygó felszínén – utóbbiról mostanra tudjuk, hogy nem sikerült, Musk ettől függetlenül ambiciózus.

Januárban jön az olcsó állami internet, a Digitális Jólét Program részeként minden szolgáltató kínálatában megjelenik majd az alapcsomag. Ráadásul az internet áfájának csökkentését sem nyelhetik le a szolgáltatók, erről a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság gondoskodik.

Most pénteken indult a Bitcoinra nagyban hasonlító digitális pénznem, a Zcash, ami abban mindenképp különbözik, hogy valódi anonimitást garantál felhasználóinak, speciális validálási technikával. A piaci árazásra kíváncsiak leszünk, előzetesen 130 dolláros árfolyamot becsültek a szakértők.

Az ESET frissítette otthoni portfólióját, ebben már jelszókezelő és webkamera-védelem is szerepel, a vállalat pedig büszkén jelentette be, immár 98 alkalommal nyerte el a VB100 díjat, ezzel megelőzve minden versenytársát. Az Opera új változata hatalmasat gyorsult, amit a soklapos indításoknál vehetnek észre a felhasználók.


[+]

A Twitter újabb leépítésre kényszerült, ráadásul a Vine is áldozatul esett: a hatmásodperces videókra szakosodott felület nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, főleg azért nem, mert a Twitternél nem fordítottak rá kellő figyelmet.

Hatalmas túlterheléses támadást indítottak ismeretlenek zombihálózatokat használva egy héttel ezelőtt, a történetben mégis az a legérdekesebb, hogy az akcióban IoT eszközök is részt vettek; a Dyn szakemberei több millió egyedi IP-címet regisztráltak, azaz jó eséllyel ekkora támadás korábban még nem történt. Az eset kapcsán az egyik kínai kameragyártó visszahívta feltörhető eszközeit a piacról.

A Microsoft követve az Apple, a Dell és a HP példáját, kénytelen árat emelni a Brexit miatt – jelentette be a vállalat. A lépés az üzleti előfizetőket érinti az Egyesült Királyságban, és egyszerűen a font árfolyama miatt vált szükségessé.

A rendőrség a mobilok kiberfenyegetettségével kapcsolatban igyekszik növelni a lakossági tudatosságot, október utolsó hetét a kampánynak szentelték. Sajtótájékoztatót is tartott a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, de született videó, és infografikák is.


[+]

A francia adatvédelmi biztos aggódik az orosz kibertámadások miatt, országát az amerikai példa nyomán potenciális célpontnak tartja, mégis arról számolhattunk be péntek délelőtt, hogy ukrán támadás áldozata lett, de nem a francia, hanem az orosz kormány. A hackerek egy gigabájtnyi bizonyosságát adták, hogy nem csak blöffölnek.

A bűnözők most jószerivel "csak" a virtuális térben garázdálkodnak távolról, de ha a Google fejlesztése piacra kerül, aggódhatunk majd amiatt is, hogy hiába barikádozzuk el magunkat, a robotok akkor sem esnek pánikba: a keresőóriás és a Georgia Tech ugyanis azon dolgozik, hogy strukturálatlan környezetben is pakolni kezdjenek gépeik, hogy célba érhessenek. Persze ők főleg azokra a szituációkra szánják szoftverüket, amelyekbe embert nem szívesen küldenénk, az akadálykerülgetés pedig nem megoldás, rendezkedni kell.

Blogoló: Fujitsu, Lenovo, QNAP, Acer

Az Acer választékából ezúttal egy projektorral ismerkedtünk meg közelebbről. A S1383 nem új modell, de közelre vetítő képességével és nagy fényerejével még ma is érdekes. Már 40 centiméterről képes kisebb tévényi, 91 centiméteres képet vetíteni, felbontása 1280x800 pixel, így főként irodai célokra megfelelő, filmhez ma már magasabbak az elvárások. Az ügyes kis projektorral szerzett tapasztalataink az Acer blogban olvashatóak.

Három érdekes témával foglalkoztunk a Fujitsu blogban az elmúlt napokban. Először a Zinrai nevezetű, mesterséges intelligenciára támaszkodó térfigyelő megoldást mutattuk be. Két komponense van, az egyik sok összekötött kamera képének segítségével ismeri fel és tudja követni a járműveket, sőt akár az embereket is. A másik része a parkolás hatékonyságát monitorozza és javítja.

Bemutattuk azt az új, a Bitcoin mintájára blockchain kódolást használó eljárást is, amit a Fujitsu a vállalatok közti dokumentummegosztásra és tranzakciókezelésre fejleszt, különböző jogosultsági és megosztott kulcsos extrákkal. A legérdekesebb Fujitsu újdonság pedig talán az a szuperszámítógép, amit a Super-Kamiokande neutrínóobszervatórium számára fejlesztettek ki. Az új hardver háromszor gyorsabb lesz a korábbinál, hogy hatékonyan kezelni tudja a naponta keletkező, 45 TB mérési adatot.

Bár az X1 Carbont már bemutattuk a Lenovo ThinkPad blogban, maradt még három különböző változata az X1-es gépeknek, ezekkel foglalkoztunk az elmúlt napokban. A tabletként is használható, kifordítható billentyűzetes modell a Lenovo hagyományai szerint a ThinkPad X1 Yoga nevet kapta. Tizennégy hüvelykes mérete révén nagyjából akkora a kijelzője, mint egy A4-es lap, előadásnál, helyszíni terepszemlénél, de akár multimédiás tartalmak fogyasztásánál is hasznos lehet.

A ThinkPad X1 Tablet már teljes mértékben táblagép kisebb, 12,5 hüvelykes kijelzővel. Különlegessége, hogy háromféle kiegészítő modul kapcsolható rá a pöcökegeres billentyűzet mellett: port replikátor plusz akkuval, mini projektor, illetve Intel RealSense 3D kamera. A legnagyobb X1-es Lenovo számítógép a ThinkCentre X1, ami egy 23,8 hüvelykes kijelző hátára szerelt all-in-one PC. Különlegessége a fémház és az elegáns formaterv, hardvere mobil Skylake-alapú.

A friss QNAP blogban a NAS-okba szerelt hardver különböző változatait tekintettük át. Ahogyan a hálózati tárak teljesítménye és felhasználási köre, úgy az őket hajtó processzor is sokféle lehet. A kínálat az alapszintű, egy- vagy kétmagos ARM megoldásoktól az Intel és AMD mobil eszközökbe szánt, de NAS igényekhez igazított, egyszerűbb rendszerchipeken át a komoly, Core i, sőt akár Xeon processzoros megoldásokig terjed, melyek egy asztali PC-vel vagy munkaállomással is felveszik a versenyt. Egyelőre még csak érintőlegesen foglalkoztunk a QNAP saját NAS operációs rendszerével, a QTS-sel, ami a következő hónapokban központi szerepet játszik majd a blogban.

Videós hírösszefoglalók

Gamepod hírösszefoglaló videó is érkezik később.

-szp-, Daywalker, Rage23, Rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés