Hirdetés
Az ASUS GTX 660 DirectCU II TOP
A GTX 660 Ti-ről szóló tesztünkhöz hasonlóan most sem referenciakártya érkezett szerkesztőségünkbe, aminek az az oka, hogy az NVIDIA ennél a modellnél már kizárólag a partnerek termékeire hagyatkozik. Ebből eredően immáron harmadik alkalommal kaptuk kézhez az ASUS DirectCU II TOP széria egyik Kepler GPU-ra épülő tagját.
A megszokott formát és színvilágot követő dobozban a kártyán kívül mindössze egy DVI->VGA átalakító, valamint a szokásos kis leírás és telepítőlemez bújt meg.
A kártya első ránézésre – néhány kisebb eltérésen kívül – teljesen megegyezik a GTX 660 Ti és GTX 670 DirectCU II TOP modellekkel. Ebben az esetben a kisebbik DirectCU II hűtés néz velünk farkasszemet, így a VGA két kártyahelyet foglal el. A korábbi modellekhez hasonlóan a ventilátorok átmérője ebben az esetben is 9 centiméter.
A hátoldalon a csupasz NYÁK fogad minket, melynek jobb felső sarkában egyetlen SLI hidat láthatunk. Ez röviden azt jelenti, hogy a korábban látott modellektől eltérően a GTX 660-ból maximum két kártyát tudunk SLI-be kötni. A kártya jobb alsó szekciójában, közvetlenül a PCI Express tápcsatlakozók mögött egy LED is felkerült a kártyára. Amennyiben elfelejtenénk csatlakoztatni a PCI Express tápkábelt, akkor az piros színben fogja jelezni a hiányt, míg optimális esetben zöld fényt láthatunk.
Erre a modellre is a GTX 660 Ti, valamint GTX 670 DirectCU II TOP esetében látott hűtés került fel. Mindezt remek előjelként értékeltük, mivel ezen a téren remekeltek a korábban bemutatott kártyák. A lamellák között összesen három hőcső cikázik, melyekből kettő kétszer fut át a rendszeren. A fenti képen most is megfigyelhető a sorozat elnevezésének forrása, mely onnan ered, hogy tagjainál a hűtő réz hőcsövei közvetlenül érintkeznek a GPU-val a hatékonyabb hőelvezetés érdekében.
A hűtés eltávolítása után elénk tárul a NYÁK, mely jelentősebben eltér a korábban látott két DirectCU II TOP kártyához képest. Szinte a teljes tápellátás a kártya hátsó szekciójába került, melyhez egyetlen 6 tűs tápcsatlakozó biztosítja az áramfelvételt.
A tápellátás, bár hasonló, de nem egyezik teljesen a GTX 670 és GTX 660 Ti kártyáknál látottakkal, bár itt is 6 fázisból táplálkozhat a GPU. A Super Alloy Power névre elkeresztelt koncepciót ezúttal is a DIGI+ (CHiL) chip vezérli.
Végül elérkeztünk a kártya egyik, talán legizgalmasabbnak nevezhető részéhez, név szerint az új, GK106 kódnevű GPU-hoz. Az előző oldalon felsorolt fogyókúra a lapka méretére jó hatással volt. A 294 négyzetmilliméter alapterületű GK104-hez képest a GK106 már csak 221 mm²-nyi szilíciumot emészt fel az ostyákon. Ez csak kicsit nagyobb, mint az AMD 212 mm²-es Pitcairn lapkája, melyre a HD 7800-as sorozat alapozik. ASUS TOP kártyáról lévén szó, a gyári tuning sem maradt el, amivel a GPU alapórajele 1072 MHz-ig, míg a Boost frekvencia egészen 1137 MHz-ig skálázódhat.
A GDDR5-ös chipekhez érkezve ismét egy újdonságnak nevezhető dologba botlottunk. Az elmúlt néhány hónapban nálunk járt új grafikus kártyákon kivétel nélkül a Hynix chipjeit láthattunk viszont, ezzel szemben az ASUS GTX 660 VGA-ján már Samsung modellek kaptak helyet. A K4G20325FD-FC03 jelölésű, FBGA tokozású chipek hivatalosan 1500 MHz-re vannak hitelesítve, melyet az ASUS egy minimális tuning keretén belül 1527 MHz-re emelt. Ezen felül ennél a kártyánál is feltűnt a flexibilis vezérlés, melyet a 660 Ti-nél is láthattunk.
A GTX 660 esetében két 64 bites csatornához két-két 2 gigabit, míg a maradék egy 64 bites csatornához négy 2 gigabit kapacitású chip tartozik. A legegyszerűbb és legtöbbet alkalmazott verziója ennek az elvnek az egységes és az elkülönített vezérlés. A GeForce GTX 660 egységes mód mellett az összes memóriavezérlőt használja, de csak 1,5 GB-nyi terület férhető hozzá. Ide kerülnek majd a legtöbbet címzett adatok, és a teljes 144 GB/s-os sávszélesség elérhető. Az elkülönített 512 MB-os részt csak kiterjesztett módban érheti el a rendszer, ám ebben az esetben a memória-sávszélesség 48 GB/s-ra mérséklődik, ami természetesen nem kedvező, és a termék teljesítményét is visszafogja, ha az 512 MB-os részhez hozzá kell nyúlni.
A hátlapon sem a korábbi referenciákhoz, sem a már többször említett két DirectCU II TOP modellhez képest nem láthatunk lényegi eltérést: az ASUS GeForce GTX 660 Ti DirectCU II TOP is egy normál méretű DisplayPort 1.2 HBR2 csatolóval nyit, mellé került a 3 GHz-es HDMI 1.4a, ezután a dual-link DVI-I port jön, mely felett egy szintén dual-link DVI-D helyezkedik el. E négy kimenet segítségével hajthatunk meg akár négy megjelenítőt is egyazon időben.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!