Nikon 1 AW1 – egy igencsak strapabíró MILC

Külvilág, ergonómia

Valószínűleg a Nikon 1 AW1 a legcsinosabb strapabíró fényképezőgép, amit valaha eddig építettek – a japán gyártó a klasszikus tégla vonalvezetést választotta, ami kifejezetten jól áll a víz-, por-, fagy- és ütésálló készüléknek. Külön piros pont jár tőlünk azért, hogy a formák nincsenek lekerekítve, hanem férfiasan szögletesek. Persze a külcsín érzékelése erősen szubjektív dolog, azonban van egy objektív módon megítélhető része is a dolognak: mégpedig az, mennyire stimmel az adott gép ergonómiája.

„Egy téglát mindig jó megfogni” – legalábbis így szól a kőműves bölcselet. De milyen igaz ez a kijelentés a fényképezőgépekre is! A Nikon 1 AW1 nagyon szépen belesimul a fotós tenyerébe, vastagsága ideális. A gép elején a kis markolatnak látszó, kiemelkedő fémcsíkban nagyon jól meg tud kapaszkodni középső ujjunk, a fogás biztonságát pedig növeli a hátoldalon kialakított, gumival bevont hüvelyktámasz.

A kioldó, a be-/kikapcsoló és a filmfelvételt indító nyomógomb mind kellemes méretű, de a többi kezelőszerv is kényelmesen kezelhető, igaz, ezek már nem túl nagyok. Vakusaru nincs, és elektronikus (vagy optikai) keresőt opcionálisan sem lehet csatlakoztatni a géphez. Cserébe legalább napsütésben is jól látható a kijelző képe, a beépített villanó pedig jól teszi a dolgát – víz alatt is.

A váz bal oldalán, egy vastag, jól szigetelt és duplán reteszelt ajtó mögött található a HDMI és az USB aljzat. A bajonett szigetelése (szürke szimering) már innen, ebből a nézetből is jól látszik, de kicsit később külön kitérünk majd rá.

A másik oldalon a nyakpánt vaskos felfogatója mellett (azaz inkább alatt) a külön megvásárolható markolat felfogató csavarja látszik, ami laposfejű csavarhúzóval lazítható ki, húzható meg.

A fotómasina alján, egy szintén vaskos felépítésű, duplareteszes csapóajtó mögött találjuk az akkumulátort és a memóriakártya foglalatát. A fém állványmenet a váz túlsó szélére került, így cseretalppal felszerelve is hozzáférhető marad az akku-memóriakártya páros.

A Nikon 1 AW1 a speciális, víz- és ütésálló objektívek mellett természetesen az összes CX formátumú lencserendszerrel kompatibilis, azonban – értelemszerűen – azokkal nem használható víz alatt vagy olyan környezetben, ahol csak a légmentesen zárt és megerősített tubusú optikákkal lehetne biztonságosan fotózni. A vízállóság érdekében az AW1 bajonettjét egy vastag, szürke színű gumigyűrűvel látták el a mérnökök, amely a szintén vízálló, speciális objektívek hátulján található peremre fekszik fel. Ennek bemutatásáról készítettünk egy kisfilmet.

Legfelül, a készülék tetőlemezén csupán három nyomógomb lett elhelyezve: a bekapcsoló, a kioldó és a videófelvételt indító. Tárcsákat ne is keressünk, azok a gép jellege és bevetési területe miatt nem lettek implementálva (a víz beszivárgásának veszélye túl nagy lett volna).

Kis érdekesség, hogy a beépített vakut, ha ujjunkkal lefogjuk, akár a plafonról való derítéshez is használhatjuk.

Elsőre a Nikon 1 AW1 egy teljesen automata kompakt masinának tűnik; kezelése kissé különbözik a többi Nikon 1 gépétől. Némi barátkozásra elengedhetetlenül szükségünk lesz az éles bevetés előtt, különben csak saját magunkat akadályoznánk fotózás közben. A kezelőszervek legfontosabbjait akár búvárkesztyűben is megfelelően lehet működtetni, de a nyomógombok a gép hátoldalán a szokásosnál nagyobb nyomóerőt igényelnek.

Hirdetés

Adatlap

Nikon 1 AW1
Érzékelő típusa, mérete Nikon CX (13,2 x 8,8 mm)
Effektív felbontás 14 MP
Optika cserélhető
Bajonettrendszer 1 (CX)
Optika kezdő fényereje (W-T) optikától függ
Képstabilizátor optikától függ
Képstabilizátor jellege optikai (ha a felcsavart objektív támogatja)
Pormentesítő rendszer van, "Dust Shield Glass" (porvédő üveg)
Záridő 1/16 000-30 mp
LCD TFT LCD 3" 921 000 képpontos felbontással
Belső memória nincs
Támogatott memóriakártyák SD/SDHC/SDXC
AF típusa kontraszt- és fázisérzékelő AF rendszer; egypontos AF: 135 fókuszmező; a középső 73 mező támogatja a fázisérzékelő AF-et; automatikus AF mező: 41 fókuszmező
AF módok Egypontos, Egypontos (középső), Automatikus AF mező, Témakövetés
ISO érzékenységtartomány auto, 160-6400 között
Fénymérés módja TTL mérés a képérzékelővel (mátrix; középre súlyozott 4,5 mm-es kör alapján; szpot 2 mm-es kör alapján)
Fehéregyensúly Automatikus, Víz alatti, Izzólámpa, Fénycső, Közvetlen napfény, Vaku, Felhős, Árnyék, Felhasználói; a Felhasználói kivételével mindegyik beállítás finomhangolható
Vaku van beépített, 6,3-as kulcsszám ISO 160-on
Vakuüzemmódok derítő vakuzás, vörösszemhatás-csökkentés, derítő vakuzás + hosszú záridős szinkron, vörösszemhatás-csökkentés + hosszú záridős szinkron, szinkron a hátsó redőnyre + hosszú záridős szinkron, szinkron a hátsó redőnyre, ki
Exponálás egy kép, sorozatfelvétel (10, 30, 60 kép/mp), önkioldó (2, 5, 10 mp)
Üzemmódok Automatikus; Kreatív, választási lehetőség az alábbiak közül: P, S, A, M, Éjszakai tájkép, Éjszakai portré, Ellenfény, Egyszerű panoráma, Lágy, Miniatűr hatás, illetve Kiválasztott szín; A legjobb pillanat rögzítése (Lassú nézet és Intelligens képválasztó), Haladó videó (HD – csak P, S, A és M – és lassított), Mozgó pillanatkép
Nyers (RAW) fájl van, 12-bites NEF
Videófelvétel van, MOV (H.264/MPEG-4)
Videó minősége 1920x1080@60i, 30p; 1280x720@60p; 640x240@400 kép/mp; 320x120@1200 kép/mp; mozgó pillanatkép: 1920x1080@60p
Videó maximális hossza Full HD @ 60i: 20 perc; Full HD @ 30p: 20 perc; HD @ 60p: 29 perc, lassított felvétel: 2 mp
Extrák 1/16 000 mp záridő, 400 és 1200 fps filmfelvétel, mozgó pillanatkép, hibrid AF rendszer, starpabíró felépítés
I/O interfész USB 2.0, HDMI
Áramellátás EN-EL 20 Li-ion akku
Méret 113,3 x 71,5 x 37,5 mm
Tömeg 356 gramm akkuval és memóriakártyával
Fogyasztói ár váz + 11-27,5 mm objektív + táska és csuklópánt: 248 900 Ft
Garancia 3 év

Menü, működés I.

A Nikon 1 AW1 menürendszerének fő ablaka grafikus, ettől eltekintve az összes aloldal ugyanolyan, mint a többi Nikon 1 gépé. Viszont itt, az AW1-nél több olyan apró logikai botlással szembesültünk, amivel például a Nikon 1 J1-nél, vagy V1-nél nem. Ha például a fényképezési módot P-re, azaz programautomatikára szeretnénk állítani, akkor ne a piktogramokra ügyeljünk, mert az becsapós lesz és a P-mód helyett a teljesen automatát fogjuk kiválasztani. A „P, A, S, M” módokat a kreatív szekcióban keressük (piktogramja kis fényképezőgép egy nagy „C”-vel). Át szeretnénk állítani az érzékenységet? Pár perces kutakodás után kiderült, hogy az ISO az „ecset és paletta” („Képfeldolgozás”) menüpontba került. De a zajcsökkentés és zajszűrés is itt keresendő, ha esetleg ki szeretnénk kapcsolni. Ezektől az apró „el-nevezésektől” eltekintve nem nehéz a magyarul is tudó rendszerben való navigálás.

Az AW1-nek nincs gyorsmenüje, csupán egy dedikált gomb nyomva tartásával és a fényképezőgép oldalirányú megdöntése teszi valamelyest gyorsabbá a módválasztást:

Ezt a mozgásvezérlést egyébként jobban is ki lehetett volna aknázni, itt viszont kimerül annyiban, hogy 1) fotózási módot válasszunk, 2) a menüben bóklászva a „kinti nézetet” ki- vagy bekapcsoljuk, illetve 3) képnézegetéskor előre-hátra léptessük a fotókat. Szokásunkhoz híven, a masina teljes menürendszerének bejárását egy mozgóképre vettük fel:

Működés II.

Mivel a Nikon 1 AW1 alapjában véve egy strapabíró fényképezőgép, ezért a gyártó olyan funkciókkal igyekezett teletömni, melyek a „szabadidő, sport, extrém környezet” fogalmak körül mozognak. Önmagában már az is nagyon hasznos funkció, hogy a masinát akár 15 méteres mélységig is magunkkal vihetjük búvárkodáskor. Bár első olvasásra nem tűnik soknak ez az érték, sokak még a két méteres mélységet sem fogják vele megjárni. Ezen túl pedig a csúcskategóriás strapakompaktok is legfeljebb 10-12 méteres mélységig vízállóak. Akinek pedig mégis kevés lenne, az megvásárolhatja a Nikontól a WP-N2 búvártokot, amivel 40 méteres mélység is abszolválható.

Mivel – szerintünk - igazából a vízhatlan felépítés a legfontosabb tulajdonsága a masinának, ezért az ütés- és a fagyállóság csak hab a tortán (két méteres magasságból leejtve nem lesz baja az AW1-nek, ha épp nem az objektívre érkezik, illetve a -10°C sem árt meg neki, legfeljebb az akkut kell majd gyakrabban cserélni). Nagyon hasznos szolgáltatás a digitális iránytű, amit a „DISP” gomb megnyomásával a kijelzőre tehetünk (legfelül középen jelenik meg) és a GPS egység nyújtotta funkciók, amivel egyrészt a fényképeink EXIF adataihoz a képek készültének koordinátáit is hozzáfűzhetjük, másrészt – például egy kirándulás során – útvonalunkat is naplózhatjuk.

A GPS pontossága megfelelő volt, tapasztalataink szerint legfeljebb 5-10 métert tévedett a modul. A helymeghatározó rendszer feléledési ideje is elég fürge volt, „hidegindítás” után körülbelül egy percen belül megvolt a megfelelő mennyiségű műhold a koordináták összegyűjtéséhez. A Nikon AW1 magasság- és mélységmérő érzékelőkkel is rendelkezik, ezek pontosságát referenciaeszköz hiányában nem tudtuk letesztelni.

Mivel az AW1-ben csakis elektronikus zár található, ezért a gép működése teljesen hangtalan. A záridőt 1/16 000-30 mp között lehet beállítani, a 30 másodpercet követően bulb módba vált a készülék. A kézenfekvő előnyök mellett ennek a zárnak azonban hátrányai is vannak, mint például a minimum 1/60 mp-es vakuszinkron, illetve a mozgó témák fotózásánál fellépő „szétcsúszás”.

A Nikon 1 AW1 autofókusz rendszere ugyanaz, mint például a J3, V2 gépekben megismert; a hibrid rendszer itt is támaszkodik a fázis- és a kontrasztérzékeléses eljárásokra. Összesen 135 AF mező áll rendelkezésünkre, melyekből 73 képes fázisérzékeléses módon működni. A késő őszi/kora téli napfény mellett szobában alábbi módon teljesített a rendszer a 11-27,5 mm-es kitobjektívvel:

Működés III.

Természetesen az AW1 is megtartotta a többi Nikon 1 fotómasinánál megszokott és megszeretett sebességet: nem csak az autofókusz, hanem az általános működési sebesség és a sorozatfelvétel is nagyszerű élményt nyújt. Így például a készülék képes 5, 15, 30, vagy akár 60 kép/mp készítésére is teljes felbontásban. Kár, hogy a puffer csupán 20 kép elkészítésére ad lehetőséget (mindegy, hogy csak JPEG, vagy RAW, vagy JPEG+RAW van beállítva), mert ha akár csak néggyel többet tudnánk lőni egy gombnyomásra, akkor máris lenne egy 4K @ 24 fps sebességű, RAW-ra képes videokameránk, amivel 1 mp-es snitteket vehetnénk fel témánkról!

A fotómasina további szolgáltatásai, funkciói, melyeket már a korábbi modellek kapcsán bemutattunk:

  • Egyszerű panoráma – nem kell mást tennünk, mint nyomva tartani a kioldót és a gépet tetszőleges irányba mozgatni. Ha lenémítottuk a masinát, akkor az egész művelet hangtalanul zajlik. A végeredmény egy 4800 x 920 pixeles panoráma felvétel, ami – tapasztalataink szerint – igen jól van összeillesztve (lásd majd lentebb).
  • Mozgó pillanatkép – régi kedvenc, amihez négyféle zenei aláfestést választhatunk. Ezen túlmenően már nem csak NMS, hanem MOV is lehet a kimeneti fájl, tehát tetszőleges videó lejátszóval is visszanézhető a mozgó pillanatunk. További paraméterezési lehetőségek: előtte-utána videó hossza (1/0,6 mp vagy 1,6/0 mp), képstabilizátor (be/ki), expozíciós mód (automata séma választó, P, A, S, M).
  • 1200 és 400 fps sebességű videó – felvételkor 1200 vagy 400 kép/mp lehet a videó hossza, a felvétel 2 mp-es lehet mindkét esetben. Lásd majd következő pontunkban bővebben erről.

A különleges funkciók és szolgáltatások – mint azt láthattuk – a strapabírásról szólnak. Minden másban a korábbi Nikon 1 gépeket idézi az AW1, ami egyáltalán nem baj, sőt!

Képminőség

Igaz, a Nikon 1 gépcsalád első generációja még csak 10 MP-es felbontásra volt képes, a képminőséggel már akkor is meg voltunk elégedve. Véleményünk szerint az 1”-os szenzormérethez nagyon jól illett ez az „alacsony felbontás”, de a piac diktál, sokan kifogásolták a 10 MP-t, így hát a Nikon már a V2-ben is 14 MP-re emelte ezt az értéket. Az AW1-ben is a pontosan 14,2 millió képpontos képérzékelő található, ami alábbiak szerint teljesített (a teszthez a gépen belüli zajszűrést kikapcsoltuk, JPEG Fine + RAW beállításokkal fotóztunk, a nyers képek előhívását pedig az Adobe Camera RAW 8.3.0.122 RC segítségével végeztük. A tesztképeket rekeszprioritásos módban az objektív adott gyújtótávolságánál elérhető maximumhoz képest 1 FÉ értékkel lerekeszelve, manuális élességállítással és 2 mp-es önkioldással végeztük):

Bal oldalon a masina saját JPEG motorjának eredményei, míg jobb oldalt a RAW fájlokból épített „JPEG 10” képek láthatóak. A látottak alapján ISO 1600 és ISO 3200 a gép saját JPEG motorjával is nagyon szép képminőséget eredményez, a maximum ISO 6400-hoz szerintünk már jobban illik a RAW fájlok kézi hívása. Az ISO 1600-as érték szinte teljesen kompromisszum mentesen használható, a finom részletek minimális elmosásával ISO 3200-as érzékenység mellett lehet először találkozni. Nagyon szépen megmaradnak a színek is, nincs túlcsordulás egyik csatornán sem és nem folynak össze a színes felületek egyik ISO értéken sem.

A képminták alapján ugyanazt tapasztaltuk, mint a laborban, azaz ISO 1600 szinte hibátlan minőségű fényképeket tesz lehetővé, azonban – mint szinte az összes fényképezőgépnél – érdemes RAW-ban fotózni és majd később, számítógépen előhívni a képeket. Nem csak zajban, hanem dinamikában és részletgazdagságban is nyerhetünk némi pluszmunkával.

Filmfelvétel és értékelés

A Nikon 1 AW1 – csakúgy, mint az eddigi Nikon 1 masinák – remek videózáshoz. A kínálatában egyrészt szerepel a hagyományos „sima” mozgóképfelvétel, ami 1920x1080@60i-ben tetőzik, másrészt rendelkezésünkre áll a lassított videó mód, ahol akár 1200 képkocka/mp is lehet a felvételi sebesség. Persze, ez utóbbi esetén a felbontás már igencsak alacsony és nagyon jó megvilágításra lesz szükségünk ahhoz, hogy kihasználhassuk ezt a módot, de aki megelégszik a valamivel lassabb felvétellel, az 640x240-ben 400 képkockát menthet el másodpercenként. Mivel ez a két rögzítési mód igen komoly adatfolyamot eredményez, ezért ezeknél legfeljebb 2 mp lehet a videó hossza (felvételkor él a 2 mp-es hossz, ez 29,97 fps-sel lejátszva 2 perces műsoridőt jelent – 400 fps módban a rögzítés 40 másodperces videót eredményez). A hagyományos Full HD felbontású filmfelvételhez lehetőségünk van arra, hogy P, A, S és M mód közül válasszunk. A teljesen manuális módnál (valamint a rekesz- illetve a záridő prioritásos módokban) felvétel közben is változtathatunk az expozíciós értékeken.

A jello hatás az apró szenzornak és a gyors kiolvasásnak köszönhetően – bár jelen van – minimális mértékű. Sajnos külső mikrofont nem csatlakoztathatunk a készülékhez (fejhallgató illesztéséről meg ne is álmodjunk ebben a kategóriában), így a beépített sztereó egységre kell hagyatkoznunk, aminek hangja kissé dobozos. A képminőség jó, az elektronika a fényviszonyok változását kellően gyorsan követi. Tesztvideó1, tesztvideó2, tesztvideó3.

Értékelés

A Nikon 1 AW1 üde színfolt a tükör nélküli rendszerkompaktok piacán, hiszen olyan szolgáltatásokkal kedveskedik, amilyenekkel eddig csak a csúcskategóriás, strapabíró, de semmiképp sem kompromisszumoktól mentes kompakt fényképezőgépeknél találkozhattunk. A víz-, fagy-, por- és ütésálló felépítés egyedülálló ebben a szegmensben, ami remélhetőleg a közeljövőben azért változni fog.

Jó képminőség (álló- és mozgóképek esetében egyaránt), masszív, minőségi felépítés, megfelelő ergonómia jellemzik az AW1-et. Első blikkre negyedmilliós ára magasnak tűnhet, de ha belegondolunk abba, hogy milyen praktikus szolgáltatásokat és funkciókat (strapabíró kivitel, terjedelmes videofelvételi módok stb.) kapunk a csomagban és ha megnézzük, mennyibe kerül csak maga egy búvártok, akkor máris „jobb a leányzó fekvése”. A Nikon 1 AW1 nem követi a legújabb retró őrületet, nem is az a fajta fényképezőgép, amibe első látásra beleszerelmesedünk, de aki megbízható, jó képminőségű fényképezőgépet keres egy komolyabb hegymászáshoz vagy búvárkodáshoz, az nem fog csalódni. Mi egy telt hasú ajánlott díjjal jutalmazzuk a Nikon új masináját.

Termék megnevezése Nikon 1 AW1
Jellemzés Cserélhető objektíves, strapabíró fotómasina a kompakt kategóriában.
Pró + Jó állóképminőség (főleg RAW fájlokból),
+ gyors AF rendszer,
+ nagyon gyors sorozatkép-felvétel (akár 60 fps),
+ gyors általános működés,
+ relatív alacsony zajszint,
+ jó felépítési minőség,
+ nincs esztelenül magas ISO érték engedélyezve (max. ISO 6400),
+ kiemelkedően sokszínű videofelvételi mód,
+ jó pormentesítő rendszer,
+ 1/16 000 mp zársebesség (videó).
Kontra - Még a m4/3-nál is kisebb érzékelő, ami a mélységélességgel való művészkedést megnehezíti,
- nagy dinamikatartományú téma fotózásakor itt-ott kiégő képrészletek,
- manuális élességállítás menete nehézkes,
- nem lehet opcionálisan sem keresőt csatlakoztatni,
- nincs vakusaru,
- csak elektronikus zár áll rendelkezésre,
- legfeljebb 2 mp hosszú lehet a 400 és 1200 fps videó,
- a saját JPEG motor nincs a csúcson.
Ergonómia
Képminőség (JPEG)
Képminőség (RAW)
Mozgóképek minősége
Mozgóképfunkciók
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene


Nikon 1 AW1 fényképezőgép

MLaca

A Nikon 1 AW1 fényképezőt a Nikon Magyarország Kft.-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények