Mio VixCam C10
A Mio otthoni IoT eszközeit tömörítő SmartHome családjának talán legkomolyabb tagja a VixCam C10, sokoldalú otthoni kamera. A készülékkel kapcsolatban a gyártó csupa szépet és jót ígért, azt néztük meg, hogy a valóságban mi igaz a remek képminőségből, a kényelmes használatból és az extra funkciókból. Készítettünk egy videós bemutatót is a cikk mellé, ami itt látható alant.
Üzembe helyezés: Pillanatok alatt párosítható a kamera a telefonhoz a talpán található QR kód beolvasásával, ezt követően az app segítségével Wi-Fin keresztül (802.11b/g/n) a hálózatra kell csatlakoztatni, és máris működésre kész az eszköz. A gyártótól kapott információk értelmében egy alkalmazás maximum 4 kamera kezelésére képes egyszerre.
Dizájn: A kamera 7 x 7 centiméteres, mágneses talpon nyugszik, magassága 11 centiméter, tehát alapvetően egy teljesen kompakt, kevés helyet foglaló eszközről van szó, ami ráadásul egész jól néz ki, bár ez egy ilyen termék esetében gyakorlatilag az utolsó szempont a fontossági sorrendben.
Energiaellátás: Csak a hálózati áramforráshoz csatlakoztatva hasznánlató, ami egyáltalán nem ad akkora szabadságot, mint az akkumulátoros megoldás. Egyrészt a tekergőző vezeték sem túl szép, másrészt pedig emiatt nem tehetjük oda, ahova akarjuk.
Hirdetés
Kültéri használat: Felejtős. Nem bírja se a vizet, se a port, így csak a beltéri üzemeltetés jöhet szóba.
Kezelés: Csak mobilos alkalmazással képes együttműködni, tehát aki a számítógépén szeretné nézegetni a kamera által közvetített képet, annak más megoldás után kell néznie. A magyar nyelven is kommunikáló applikáció ugyan nem túl szép, de egész jól használható. Az egyes beállítások, paraméterek, a már rögzített anyagok gyorsan elérhetőek, a struktúra világos és logikus. Ez egyébként ugyanaz az alkalmazás, amivel az összes többi Mio Smart termék vezérelhető, és egyszerre akár több csatlakoztatott VixCam C10 kezelésére is képes; egyszerre négyen használhatják és irányíthatják ugyanazt a kamerát.
A kamera mágneses tappanccsal stabilan rögzíthető fém felületre, emellett a dobozában megtalálható tiplik és konzol segítségével máshova is viszonylag egyszerűen felszerelhető. A képe 180 fokkal elfordítható, azaz fejjel lefelé lógatva is lehet használni. A talphoz gömbcsukló segítségével csatlakozik, aminek köszönhetően viszonylag szabadon állítóható a pozíciója.
Videók rögzítése: Adattárolásra szolgáló belső memóriával nem rendelkezik, viszont elhelyeztek rajta egy microSD olvasót, így tehát a videók, képek egyszerűen rögzíthetőek memóriakártyára, továbbá a felvételek tárolhatóak a felhőalapú, Mio Personal Cloud Gateway S10 nevű eszköz segítségével, amely értelemszerűen a világ bármely más pontján helyet kaphat, és a neten keresztül kerülnek a rá csatlakoztatott adattárolóra az álló- vagy mozgóképek. Ennek megvan az az előnye, hogy ha a kamerának valami baja lesz vagy esetleg magával viszi a betörő, a felvett anyagok továbbra is megmaradnak és megnézhetőek, így akár az is beazonosítható, ki volt a tolvaj.
Mio VixCam C10 & Mio Personal Cloud Gateway S10 [+]
Képminőség, értékelés
Képminőség: Akár 1280x720 pixel felbontású kép közvetítésére és felvételére ad módot 85 fokos, enyhén halszemoptikás látószög mellett, de aki beéri kevesebbel, választhatja a 640x480-as módot is. Módosítható a fényerő és a kontrasztarány is, ami jól jöhet, de ettől függetlenül még tökéletes beállítások esetén sem lesz kifejezetten szép a végeredmény.
A világos részeknél gyakran jelentkezik beégés, a színek sokszor elcsúsznak, torzak, nem valósághűek. Mondjuk az is igaz, hogy ezt a kamerát elsősorban nem tartalomgyártásra szánják, ahhoz pedig, hogy lássuk, mi történik a boltban a pénztárgépnél, ki lop, ki nem lop, mit csinál otthon a gyerek, a kutya, a feleség a kertésszel stb. nem feltétlenül szükséges a kimagasló képminőség. A mozgásmegjelenítés folyamatos, akadozásról, szakadozástól nem kell tartani. Kevés fény mellett automatikusan infravörös módba vált, azaz sötétben is bevethető. Rendelkezik beépített mikrofonnal is, azaz nem csak képet, hanem hangot is közvetít.
Extrák: Ellátták egy hangszóróval, amin keresztül a telefonos alkalmazás segítségével a felhasználó beszélhet a kamera túloldalán tartózkodó személyhez. Sajnos a hang minősége ilyenkor elég borzasztó, úgyhogy a gyerek megnyugtatására kevéssé alkalmas talán, de arra kivalóan lehet használni, hogy üvöltözzünk a betörővel, aki a lakásunkban turkál.
Nem hiányzik belőle a mozgásérzékelő sem. Ezt aktiválva a készülék tehát automatikusan rövid, tíz másodperces videót vagy állóképet készít ha valaki vagy valami a szenzor látómezejében mozogni kezd. Amennyiben erre sor kerül, akkor a mobil eszközre azonnal egy üzenet érkezik az eseményről, tehát egyfajta riasztóként is használható.
A doboz tartalma: VixCam C10, 16 GB-os microSD kártya, 5 V-os/2 A-es adapter EU és UK csatlakozóval, fali szerelőelemek, rövid útmutató
Vélemény
A Mio VixCam C10 kezelése egyszerű, az üzembe helyezés villámgyors, és kialakításának hála viszonylag egyszerűen elhelyezhető. Az kár, hogy csak hálózati áramforrás használatával üzemeltethető, hiszen ennek megvan az a hátránya is, hogy ha valaki kiiktatja az elektromos rendszert, akkor azzal egy füst alatt a kamerát is. A képminőség nem tökéletes, de arra, amire szánják, elég. 35 000 forintba kerül, ami nem kevés pénz, pláne hogy ennél már vannak lényegesen olcsóbb, nagyobb felbontást kínáló, bár extra funkciókkal nem rendelkező IP kamerák is a piacon. Ráadásul a felhőalapú szolgáltatás használatához külön meg kell vásárolni a Personal Cloud Gateway S10-et, ami további 26 000 forintos költséget jelent.
elefant
A Mio VixCam C10 kamerát a Mio magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre