Microsoft Continuum – határeset

Két Lumia már támogatja a nagyképernyős megjelenítést, de a valódi asztali élménytől még messze vagyunk. Univerzális appok, hol vagytok?

Külső

A HoloLens mellett az idei év nagy dobásának a Continuumot szánta a Microsoft. Már tavasszal világossá vált, hogy a vállalat követi a felhasználói igényeket, akik egyre kevésbé hajlandóak asztali számítógépre áldozni, a laptopok helyett is szívesebben vásárolnak hibrid eszközöket vagy táblagépeket. Elég sokat kellett várni, de végre kipróbálhattuk a redmondiak legújabb csúcskészülékeit, a Lumia 950 és 950 XL személyében. A Microsoft hazai képviselete rendelkezésünkre bocsátott még egy Display Dock nevű eszközt is (a Microsoft HD-500-nak is hívja), ami a Continuum vezetékes működésének elengedhetetlen feltétele.

Az apró (61 x 61 x 25,6 mm), négyzet alakú doboz meglehetősen nehéz darab, 230 grammot nyomott mérlegünkön. Az alul-felül csúszásgátló, puha anyaggal bevont eszközön számos nyílás helyezkedik el, szemből nézve egy USB 3.1 (Type-C) csatlakozó, ezen keresztül csatlakoztatható a telefon. Fölötte egy apró LED értesíti a felhasználót arról, hogy kap áramot a készülék (ilyenkor pirosan világít), illetve arról, hogy a Continuum működésbe lépett (fehér színnel).


[+]

A doboz alján, tetején és oldalain semmilyen nyílás vagy más említendő nem található, azonban a hátulja rejt érdekességeket bőven. Itt található ugyanis három USB 2.0-s csatlakozó, amiből az egyik nagy teljesítményű. Ezekbe billentyűzetet, egeret, háttértárat (USB-s merevlemezt, pendrive-ot), vagy akár mikrofont is dughatunk kedvünk szerint. Ezen az oldalon is találunk USB Type-C nyílást, ami a Display Dock töltéséért felel amellett, hogy használata során a mobilt is ellátja energiával.

Ezek mellett van még egy HDMI és egy DisplayPort csatlakozó, melyeken keresztül a megjelenítőt kapcsolhatjuk a rendszerre. A natív Full HD (1920x1080 pixel) felbontás mellett az eszköz támogatja még a WUXGA felbontást (1920x1200) is, a képátvitel során hatvan képkockát küld a kijelzőnek az apró doboz. A monitor vagy televízió átalakítóval is összedugható.


[+]

A Display Dock dobozában az eszköz mellett találunk egy USB Type-C kábelt a telefonnal történő összeköttetéshez, illetve egy 3000 mA-es bemeneti, illetve 2000 mA-es kimeneti, 5 V-os töltőt. Ez az energia elég ahhoz, hogy az egység gyorstöltse a hozzá kapcsolt telefont. Egy rövid leírást is mellékel a gyártó, más azonban nincs a dobozban, de nincs is nagyon másra szükség.

Tesztkörnyezet, működés

Azoknak, akik asztali környezetben is Windowst használnak, nem lesz nehéz megszokniuk a Continuum megoldásait. Gyakorlatilag minden működik, amit megszoktunk a Windows 8 és Windows 10 nyomkodása közben, kivéve a jobb egérgombot, ami jóval kevesebb szituációban használható. De van Start menü, tálca, értesítések fül, és még a beállítások is követik az asztali rendszer sémáját. Működnek a billentyűkombinációk, tehát a Ctrl+C, Ctrl+V (a vágólapra helyezett szövegrészt aztán a telefonon vagy Continuum módban is bemásolhatjuk a megfelelő helyre), az Alt-Tab, sőt a Print Screen gombbal gyorsan és kényelmesen menthetjük el kijelzőnk tartalmát is.


[+]

A csatlakoztatás nem is lehetne egyszerűbb: amikor először dugjuk össze a rendszert, a telefonon ki kell választani a Continuum alkalmazást, amiben kiválasztjuk, hogy vezetékkel (Display Dock) vagy vezeték nélkül (Miracast) kívánunk csatlakozni. Amint felállt a kapcsolat, a telefon kijelzője touchpaddá változik, ami a különböző, többujjas gesztusokat is ismeri: lehet két ujjal görgetni, csippentéssel kicsinyíteni, illetve ennek ellentétével nagyítani például a böngészőben. Ebből a módból nyugodtan ki is léphetünk, a készülék nem szakítja meg a kapcsolatot, akár telefonálni is lehet, miközben a tévén valamilyen alkalmazást használunk, filmet nézünk stb.

A Microsoft azt kommunikálja a vásárlók felé, hogy a Continuum használatával (szinte) teljes értékű PC-t hordozhatunk a zsebükben. Ez ma még messze nincs így, de az irány mindenképp jó és előremutató. Mivel a megoldás ebben a pillanatban kizárólag a Lumia 950 és 950 XL készülékekkel lehetséges, melyek ARM processzorral működnek, ezek közül kellett választanunk. Mi a 950-essel próbáltuk ki a Display Dockot, ami a Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808-as chipsetre épül, két darab 1,82 GHz-es Cortex-A57 és négy darab 1,44 GHz-es Cortex-A53 maggal ellátott készülék. Érdekes, hogy a Display Dock legnagyobb kimeneti felbontása a már említett WUXGA, miközben a telefon 1440x2560 pixel megjelenítésére képes. Futtattunk egy Peacekeeper tesztet Continuum és normál telefon módban, előbbi esetén 450 körüli értékeket kaptunk, utóbbival pedig 730-740 pontos eredményt ért el a készülék. Ez magyarázza az Edge lassulását a Display Dock használata közben, a megoldás ugyanis (bár ez a többi alkalmazáson nem érződik) emészti az erőforrást.


[+]

A fentiek értelmében természetesen teljes asztali élményre nem számíthattunk, hiszen az x86-os alkalmazások nem, csak a Microsoft által Univerzális appoknak hívott programok képesek Continuum módban futni. Ahogy a Microsoft mobilos operációs rendszerére általánosságban jellemző, az alkalmazások hiánya itt is erősen érződik, ráadásul a redmondiak meg is nehezítik az egyszerű halandó dolgát azzal, hogy a szoftverboltban nem lehet szűkíteni univerzális alkalmazásokra. Elméletileg, ahol van mobil és PC előnézeti kép is, azok az alkalmazások univerzálisak, ám ez ebben a formában nem igaz, ugyanis több ilyet is letöltöttünk, amelyek ennek ellenére nem voltak hajlandóak nagy kijelzőn futni, csak a telefon képernyőjén indultak el.

Univerzális alkalmazások, 4K videó

Az internet népe szorgosan gyűjtögeti a kompatibilis programokat, csak éppen ez nem az ő dolguk lenne. Várhatóan ez a szemlélet hamarosan változik a vállalatnál, hacsak nem arra számítanak, hogy mindenki univerzális alkalmazássá frissíti a szoftverét, és akkor ennek a jelentősége elvész. Most viszont az a rideg valóság, hogy rémálom olyan szoftvereket találni, amelyeket monitoron vagy tévén is használhatunk.

Ismerős interfész Ismerős interfész
Ismerős interfész [+]

Mivel a Display Dock csak mintegy USB hub és átjátszó állomás üzemel, a számítási és egyéb feladatokat a telefon végzi. Az erőforrások bőségesen elegendőek, 4K videót is probléma nélkül sikerült néznünk vele, bár ennek sok értelme nincs annak fényében, hogy ekkora felbontást a Continuumban nem tudunk elérni. Egyszerre több alkalmazást megnyitva is stabil és fürge maradt a rendszer, ilyen téren abszolút nem kell szégyenkeznie a redmondiaknak. A hangot erre alkalmas kijelzők esetén természetesen átviszik a kábelek, viszont ha a telefonba a jack csatlakozón keresztül fülhallgatót vagy hangrendszert dugunk, akkor a hangokat is onnan halljuk majd.

A telefon előre telepített alkalmazásai között sok univerzálisat találunk, az Office programcsomagon kívül a naptár, az időjárás, a fájlkezelő, a videónézegető is elindul nagyképernyőn. Nem megy viszont a Skype (csak egy másik, szintén előre telepített Skype kliens, aminek Skype Videóhívás a neve, és csetelni nem is lehet benne), illetve nem megy a harmadik féltől származó programok zöme sem. Így jelenleg nincs más böngésző, csak az Edge.

Mobil és PC mód, ami nem mindig egyenlő az univerzalitással Mobil és PC mód, ami nem mindig egyenlő az univerzalitással

[+]

Az alkalmazásbolt amúgy sem tartogat túl sok böngészési alternatívát, van ugyan Opera Mini és Maxthon, de ezek egyike sem univerzális app, így kár is velük próbálkozni. Pedig őszintén szólva kéne, ugyanis az Edge Continuumon keresztül nézve lehangoló dolgokat produkál. Egy-egy átlagos oldal betöltése 3-5 másodperc, a nagyobb honlapok pedig alaposan megizzasztják a netnéző alkalmazást. Itt sikerült egyedül produkálni azt a hibát, hogy amíg az oldal nem töltődött be teljesen, addig az egér görgőjével játszva sokáig nem történt semmi, majd miután a tartalom megjelent, "hirtelen táncolni kezdett", a korábbi inputok nyomán. Az Edge egérkezelése borzalmas, ha egy webcímet begépelünk, majd az ajánlólistából rákattintunk az általunk megtekinteni kívánt elemre, az egész lista "odafagy a képernyőre", amit csak a böngésző újraindításával tüntethetünk el.

Office, értékelés

A Microsoft előzékenyen 150 százalékos nagyításban indított neki a Continuum használatának, aminek abszolút van létjogosultsága akkor, ha az ember a tévével köti össze a telefonját, használni pedig a fotelből vagy a kanapéról szeretné, akár több méteres távolságról. Mivel mi asztalnál ültünk, levettük a scaling értéket 100 százalékra, ehhez az asztali rendszernél megszokott módon újraindult a készülék. Azonban mielőtt ezt megtettük volna, egy darabig használtuk felskálázott módban, és az Edge itt is leszerepelt. A mérnökök nem találták el, hova fog esni az oldal kicsinyítése-nagyítása gomb párosa, így bármelyiket nyomogattuk, csak nőtt és nőtt a nagyítás mértéke. Szerencsére a Ctrl+- billentyűkombináció működött, de felskálázott betűk és ablakok esetében az oldalmegjelenítés is hibás, viszont érdekes módon az oldal görgetésének hatására helyére mászott a tartalom. Ezek bosszantó, de javítható hibák, melyekre reményeink szerint a Microsoft időt és energiát fordít majd, mert nagy szükség volna rá.

150 százalékos skálázás balra, normál méret jobbra 150 százalékos skálázás balra, normál méret jobbra
150 százalékos skálázás balra, normál méret jobbra [+]

Az Office alkalmazások meglepően sok részletet és beállítást engednek, megközelítik a teljes értékű, PC-s verziót, bár az összetett makróktól ezúttal is el kell tekintenünk. Ezen túl mind a formázás, mind az egyéb funkciók tekintetében meggyőző a tudásuk, bár tesztünk során még elég instabilnak találtuk például a Wordöt, ami szinte véletlenszerűen omlott össze kisebb-nagyobb közökkel. A Microsoft azt kérte, frissítsük a programot, de az alkalmazásbolt szerint a legújabb verziót használtuk.

Az előre telepített irodai szoftvercsomag rendben van Az előre telepített irodai szoftvercsomag rendben van
Az előre telepített irodai szoftvercsomag rendben van [+]

A Microsoft törekvése, hogy minél többféle élethelyzetben és minél könnyebben használhassunk Windows-alapú rendszereket, még nincs teljesen kész. Olyan érzésünk volt, mintha egy béta fázisban lévő terméket kaptunk volna kezünk közé, sok apró és bosszantó hibával az egérkezeléstől egészen odáig, hogy a Display Dockhoz kapcsolt kijelzők megjegyzésre kerültek a telefon által, és mikor a rendszer egyik alkalommal összeomlott, onnantól kezdve a monitor azon HDMI bemenetén keresztül nem volt többé hajlandó működni a Continuum. Másik bemenetet választva nem volt gond, viszont kitörölni a készülék emlékezetéből a megjelenítőt nem sikerült, így többszöri újraindítás és próbálkozás után sem tudtuk rávenni, hogy normálisan kommunikáljanak.

Kevés az univerzális alkalmazás
Kevés az univerzális alkalmazás [+]

Az alkalmazások hiányánál csak az fájhat jobban, hogy nem lehet szűrni az alkalmazásboltban a kompatibilis szoftverekre, a választékot független oldalakon, magánszemélyek által legyűjtve lehet csak érdemben böngészni. Mindezek ellenére a Continuum végre egy tényleg innovatív ötlet, amiben sok lehetőséget látunk, tesztünket pedig örömmel ismételnénk meg egy-másfél év múlva, amikor talán már Surface Phone néven meg is jelentek az x86-alapú, Atom processzorral szerelt készülékek. Vagy akár az is elég volna, ha Microsoft kijavítaná a buta hibákat, és valahogy rávenné a fejlesztőket, hogy innentől fogva univerzális alkalmazásokban gondolkodjanak.


[+]

Ma még nem tudjuk azt mondani, hogy a mindössze két telefont támogató Display Dock kötelező vétel, annak ellenére sem, hogy a nyitóára nem vészes, nagyjából 30 000 forintot kérnek érte. Azért az elképzelés kifejezetten tetszett nekünk.

Azóta történt

Előzmények