Merevlemezek lemeztelenítve

Második menet: PATA vs. SATA

A következőkben arra a sokak által feltett kérdésre keressük a választ, hogy a Serial ATA nyújt-e valamilyen sebességtöbbletet a Parallel ATA-val szemben. Azonban mielőtt látnánk a teszteredményeket, elevenítsük fel, hogy mi is az a Serial ATA interfész, illetve hogy miért is lett kitalálva.

A Serial ATA interfész a Parallel ATA korlátjait kívánja, illetve próbálja meg felszámolni. A Parallel ATA legnagyobb problémája (legalábbis a Serial ATA kitalálói szerint) a maximális 100 MB/mp-es adatátviteli sebesség, amely a jövőben megjelenő merevlemezek sávszélesség-igényét már nem fogja tudni kielégíteni. A Parallel ATA 100 MB/mp-es sebességének megnöveléséhez azonban egy új szabványt kellett kidolgozni, hiszen az a felépítéséből következően (egyvégződésű jelzőrendszer) hajlamos a "zajgenerálásra".

A következő probléma a Parallel ATA 5V-os jelszintjeinek használata, hiszen a jövőben megjelenő szilicium gyártástechnológiák nem lesznek ezzel kompatibilisek. A Serial ATA ezt a problémát a 250 mV-os jelátviteli rendszerrel váltja ki, amely a jövő gyártástechnológiáival is kompatibilis. Többek között ennek is köszönhető, hogy a Serial ATA interfész az elkövetkezendő 10 évben megközelíti vagy talán át is lépi a 10 Gbit/mp-es áteresztőképességet (most tartunk 1,2 Gbit/mp, vagyis 150 MB/mp-nél).

A Serial ATA főbb jellemzői tehát:

  • pont-pont kommunikáció a Master/Slave konfigurációk kiiktatásával

  • vékonyabb és akár hosszabb kábel (jobban szellőző ház)

  • nincs szüksége semmilyen meghajtóprogramra a Serial ATA HDD-nek

  • alacsony váltakozó feszültségű jelzések

  • az áteresztő sebesség 150 MB/mp-ről indul, majd rövid időn belül eléri 300 MB/mp és a 600 MB/mp-et

  • jobb konnektordesign (a Parallel ATA-nál)

  • 32 bites CRC hibajavítás

A specifikációk alapján a Serial ATA tényleg szép és jó, azonban érdemi gyorsulást nem hordoz magában, hiszen jelenleg még nem az áteresztőképesség a limit, hanem a merevlemezek sebessége (sok esetben még RAID 0-ban is).

A teszthez a Maxtor 6Y080P0 (PATA) és a 6Y080M0 (SATA) merevlemezeket használtuk. Bemutatásukkor már kiderült, hogy a Maxtor Serial ATA-s változata szinte egy az egyben megegyezik a Parallel ATA-s változattal, mindössze a Marwell 88i8030-as SATA-vezérlő került rá az elektronikára.

A szintetikus benchmarkok az előző fejezethez hasonlóan itt sem mutatnak ki nagyobb különbségeket. A HD Tach szerint azonban a maximális írási sebesség esetén a PATA változat jobban teljesít.

A WinBench 99 esetében szintén alig tapasztalható különbség, ami látható, az is inkább mérési hibának tűnik, illetve egyszer a PATA, másszor a SATA változat teljesít jobban.

Az FC-Test azt az eredményt hozza, amire számítani lehetett egy kis gondolkodás után: a Serial ATA a Parallel ATA-val szemben nem nyújt jelentős sebességtöbbletet, hiszen nem az interfész a korlátozó tényező egy merevlemez esetében, még a 100 MB/mp-es felső határt is sokáig fog tartani elérni. A különbségek tehát nagyon minimálisak, ennek ellenére a jövő a SATA merevlemezeké, aki teheti, mindenképpen ennek tudatában vásároljon.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Kingmax memóriák

    A minőségi memóriákat gyártó Kingmax nemrég lelt honi forgalmazóra, így érdemes tudni, kik ők és mit kínálnak.

  • Egy pörgős ragadozó

    Megvizsgáljuk, vajon tényleg a leggyorsabb (S)ATA merevlemez-e a 10k rpm-es Western Digital Raptor.

  • Külső HDD-házak

    Három különböző méretű, kellemes külsejű mobil merevlemeztárat vizsgálunk.

  • 42. hét: adattárolás minden áron

    Aktuális áttekintésünkben különös figyelmet szentelünk a merevlemezes és optikai tárolóknak, az USB-s flash memóriáknak, és terítékre kerül néhány mp3-lejátszó is.

Előzmények

Hirdetés