Hirdetés

Magyar nyelvű Vista a piacon

Aktuális cikkünkből kiderül, miképp juthatunk legálisan magyar nyelvű Windows Vistához, emellett átnéztük a Fujitsu Siemens Lifebook notebook-kínálatát és más újdonságokból is szemezgettünk.

Magyar Vista




A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskededelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskeresekedésekben vásárolhatóak meg.

A Microsoft legújabb operációs rendszere már magyar nyelven is kapható. Röviden összefoglaljuk milyen lehetőségei vannak azoknak, akik váltani szeretnének. A korábbi, XP-nél megismert Home, Professional, Media Center és Tablet PC kivitel helyett a Vistánál a Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate, valamint a magyarul még nem kapható Enterprise változatokat vásárolhatjuk meg. A Home Basic-nek és a Businessnek van N-es verziója, melyből kihagyták a Windows Media Playert és a hozzá kapcsolódó szoftvereket, mint például a Movie Makert. Az alábbi táblázat összesíti az egyes verziók közötti fő különbségeket, de a Microsoft honlapján megemlítik, hogy a Home Basic-ből három játék (Sakk, Madzsong, Inkball) is kimaradt. Minden Vista verziónak van 32 és 64 bites változata is.

Aki különálló Vistát, tehát dobozos változatot szeretne venni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, cserébe viszont a 32 és 64 bites verziót is megkapja. A dobozos terméket akárhány számítógépre telepíthetjük, egyetlen megkötés, hogy egyszerre csak egy számítógépen használható. A legolcsóbb Vista Home Basic dobozos változata valamivel több, mint 75 000 forintba kerül. Persze hasonló kiszerelésben a Windows XP Home sem olcsóbb. Meglévő XP-nkhez választhatjuk a 39 000 forint környékén kapható Upgrade verziót is. Az N-es Vista Home Basic ára megegyezik az N nélküliével. Az Aero felhasználói felülettel és egyéb extrákkal kiegészített magyar Vista Home Premium ára picivel 90 000 forint alatt maradt, a hozzá tartozó upgrade csomag pedig nagyjából 60 000 forintba kerül. A Vista Business és Business N ára körülbelül 110 000 forint, a megfelelő upgrade csomag picivel kevesebb, mint 75 000 forintot kóstál. A magyar Windows Vista Ultimate közel 150 000 forintba kerül, de érdekes, hogy – a többi változattal egyetemben – olcsóbb az angol verziónál. Az Ultimate upgrade csomag ára közelíti a 100 000 forintot. Valószíműleg a Linux felhasználókat – de a jó magyar, bérből és fizetésből élő honpolgárokat is – most az asztal alól kell felmosni. Bizony, drága a legális, dobozos szoftver.

Szerencsére van egy olcsóbb módja a jogtiszta Windows Vistához jutásnak, az OEM verzió. Sokan nincsenek tisztában azzal, mit is jelent az OEM (Original Equipment Manufacturer) licenc. Magyarázatul álljon itt a Microsoft honlapján olvasható hivatalos definíció:

Az OEM (Original Equipment Manufacturer) program lényege, hogy a Microsoft a hardvergyártókon és forgalmazókon (rendszerépítőkön) keresztül, meghatározott hardver eszközökkel együtt a számítógépre előtelepítve forgalmazza termékeit.

Hirdetés

A Microsoft OEM licenckonstrukció forgalmazási feltételei:

  • a Microsoft OEM szoftvert hardver nélkül CSAK a hivatalos Microsoft OEM disztribútorok (Delivery Service Partner – DSP) értékesíthetnek viszonteladók (hardver kereskedők, összeszerelők, rendszerépítők) részére,
  • a végfelhasználó az OEM szoftverekkel új számítógép beszerzésénél vagy meglévő számítógép bővítésénél találkozhat,
  • forgalmazása kizárólag Regisztrált OEM Rendszerépítőkön keresztül lehetséges,
  • az OEM licenckonstrukcióban vásárolt termékek legalitását a következő két dokumentum egyidejű megléte biztosítja:
    Birtokba kerülést igazoló okirat (számla vagy ajándékozási nyilatkozat) és Eredetiséget Igazoló Tanúsítvány (Certificate Of Authenticity, COA) matrica. Ez termék-csoportonként eltérő:
    - a 2000. április 1. után komplett számítógéppel együtt vásárolt operációs rendszerek esetében a vásárló a számítógépet a házra ragasztott COA matricával együtt kell megkapja, amely a számítógépen futó szoftver legalitását igazolja,
    - Office programcsomagoknál pedig minden esetben a csomagoláson található a COA.
    - További információ az OEM licencelési konstrukcióban forgalmazott szoftverek legalitásának ismertető jegyeiről, illetve a korábbi COA változatokról a Microsoft magyar nyelvű honlapján található. (http://www.microsoft.com/resources/howtotell/hu/default.mspx)

Fontos megjegyeznünk, hogy OEM licenccel kizárólag az a szoftver termék használható, amelyről a licenc szól, vagyis nem lehetséges más nyelvi verzióra történő áttérés, illetve a korábbi változatok használata (downgrade). Ez alól egy termék, a Windows XP Professional képez kivételt, amely biztosítja a meghatározott korábbi verziók használati jogát (Windows 2000 Professional, Windows NT 4.0 Workstation, Windows 98 SE, Windows 98, Windows 95).

A Frissítési Garancia (Software Assurance) bevezetésével az OEM konstrukcióban vásárolt termékekre egyéb korlátozások is érvényesek, amelyek részletes leírása a Frissítési Garancia leírásánál található (I. melléklet).

Az OEM konstrukcióban vásárolt szoftverek technikai támogatását a forgalmazók (rendszerépítők) végzik, a vásárlók kérdéseikkel ahhoz az OEM forgalmazóhoz fordulhatnak, akinél a szoftver terméket vásárolták.

A magyar Vista Home Basic OEM változatából a 32 bites és 64 bites is megközelítőleg 26 000 forintba kerül, tehát alig pár százassal drágább az XP Home-nál. Az OEM Vista Home Premiumért 32 500 forintot kérnek, a Business valamivel drágább, mint 40 000 forint (egy árban van az XP Professionallal), az Ultimate pedig 55 000 forintot kóstál. Ezeknek az áraknak a figyelembe vételével induljunk majd el új számítógépet venni, és komolyan gondoljuk meg, hogy érdemes-e spórolni egy operációs rendszer nélküli konfiguráción.

Asus, Dell

Az Expert Computer Kft. tovább bővítette Asus portfólióját. Az alaplapok, grafikus kártyák, monitorok, barebone PC-k és vezeték nélküli hálózati eszközök mellett megkezdték az Asus notebookok hivatalos forgalmazását is. Amíg feltöltik a készleteket, nézzük az Asus új TFT monitorait.

Valószínűleg semmi köze sincs a német népautókhoz az Asus VW191S és VW192S monitoroknak. Az egyaránt 50 500 forintba kerülő kijelzők csupán néhány apró részletben különböznek. Mindkettőnek 330 cd/nm fényerejű, 5 ms válaszidejű, 19”-os széles TN panelje van, melynek felbontása 1440x900 pixel. A VW191-nek 700:1 a kontrasztaránya, a VW192-nek 800:1. Az előbbinek két 2 wattos, az utóbbinak két 1 wattos, rejtett hangszórója van. További különbség, hogy a VW191S-re kettő, a 192S-re egyetlen analóg bemenet került.

A 20”-os széles kijelzők között újdonság az Asus MW201U. TN paneljének felbontása 1680x1050 pixel, fényereje 300 cd/nm, kontrasztaránya 700:1, szürkéből szürkébe pedig 2 ms alatt vált. A márka egyes notebookjainál láthattunk hasonló, lemezbe vágott gombkialakítást. Az egywattos hangszórókat itt is gondosan elrejtették. A 20”-os Asusnak az analóg mellett digitális bemenete is van, vételára pedig 88 500 Ft. Csupán 12 500 forinttal kell többet fizetni, ha az MW201U-hoz nagyon hasonló paraméterekkel rendelkező, de két hüvelykkel nagyobb Asus monitort szeretnénk. Az MW221U-nak is 1680x1050 pixeles felbontású, 300 cd/nm fényerejű, 700:1 kontrasztarányú és 2 ms-os G2G váltási idejű TN panelje van, külsőre pedig megegyezik a kisebb modellel.

Korábban, afféle pletykaként többször is felmerült, hogy a híven Intel-párti Dell nyit az AMD processzorai felé is. A híreszteléseket szorgalmasan cáfolta a számítógépgyártó, mígnem 2006 tavaszán megtört a jég, bejelentették, hogy ez valóra vált. Néhány hete már beszámoltunk róla, hogy a hazai piacra is megérkeztek az AMD-s Dell notebookok; most itt az első desktop számítógép is. Nem meglepő, hogy kedvező árú, irodába szánt, integrált grafikus magos nForce 430-as alapról van szó, amelybe Socket AM2-es processzorokat és DDR2 memóriát lehet telepíteni. A Dell Dimension C521-es gépcsalád ízléses kis dobozt kapott, amely állítva és fektetve is jól mutat. Külső méretei 401 x 114 x 360 mm. Érdekessége, hogy alaplapja az Intel által támogatott BTX elrendezésű. A 114 milliméteres külső magasság miatt csak feles bővítőkártyákat telepíthetünk bele, szám szerint hármat (PCIe x16, PCIe x1 és PCI csatlakozóval). A házba egy külső és egy belső 3,5”-os, valamint egy 5,25”-os meghajtó fér. A Sempron 3400+ processzorral, 512 MB DDR2 533-as memóriával, 80 GB-os merevlemezzel, DVD-olvasóval és integrált grafikus kártyával szerelt modell vételára 109 000 forint, amelyben Free DOS operációs rendszer, ajándék egér és billentyűzet, valamint három év garancia is benne foglaltatik.

MP3

Jönnek a kínaiak! Amellett, hogy egyre több hardvergyár telepíti termelő részlegeit a világ legnépesebb országába, a sajátosan, más termékek lemásolására, illetve olcsó alternatívák előállítására szakosodott kínai vállalatok is elindultak világhódító útjukra. Jól példázza ezt a törekvést a Telstar, mely nagyon jó árú MP3-lejátszókkal próbálja elnyerni a vásárlók tetszését. A Telstar 102B klasszikus, kissé felhízlalt pendrive-ra hasonlító lejátszó, pici kijelzővel és gombocskákkal. Az MP3 formátum mellett megbirkózik a WMA-val és a WAV-val is. Van rádiója, beépített diktafonja, mellyel MP3-ba tud felvenni. Egy darab AAA-s elemmel kb. 10 óráig bírja. Kis kijelzőjén többnyelvű menüt olvashatunk, de a számok szövegét is kiírhatja. Az 512 MB-os Telstar 102B 6900 forintba, az 1024 MB-os 8800 forintba, a 2048 MB-os pedig 11 500 forintba kerül.

Komolyabb masinákkal próbálkozik a Freedata. Az FD1502 már MP4-es, tehát kis monitorán mindenféle AMV formátumú videókat is le tud játszani, megmutatja a BMP, JPEG, GIF képeket és e-bookot is olvashatunk rajta. A masinának 1,8”-os, 260 000 színű, 160x128 pixel felbontású kijelzője van. Az áramot 350 mAh-s beépített akkumulátor szolgáltatja, ami 5-7 órás üzemidőt biztosít. A Freedata FD1502 egy gigabájtos változata 14 100 forintba kerül, a két gigabájtosért 17 200 forintot kell fizetni.

Hajszálra ugyanennyibe kerül a Freedata FD1505 egy és két gigabájtos tárolókapacitással. Tudásban a két lejátszó teljesen megegyezik, de az FD1505 formásabb, laposabb házat kapott, mely csupán egy centiméter vastag.

Az MP3-lejátszók mellé jól jöhet egy kis hangszórókészlet, ha utazásunk során környezetünket is boldogítani szeretnénk egy kis zenével. A Saitek iVenture A-200 nem csak hangban, de látványban is szórakoztató. A leginkább semmire sem hasonlító, jobbára fekete, fényes műanyagcsoda valójában egy teljes 2.1-es hangrendszer, két szatellittel és egy mélynyomóval. A basszusok jobb pumpálásához a szerkezet narancssárga betéttel körülvett része egy nyomással felemelhető. A három hangszórót négy darab AAA-s elem kb. 20 órán át tudja hajtani, de kapunk hozzá külső tápot is. A Saitek iVenture A-200 vételára 11 000 Ft.

A Logitech az AudioStation után további, elsősorban iPodokhoz kifejlesztett hangszórókkal rukkolt elő. Az AudioStation Expressnek két, 6,3 centiméteres hangszórója és reflexnyílása van. Hat darab AA-s elemről 10 óráig képes zenélni, de tápot is mellékelnek hozzá. Az iPodok mellett hétköznapi MP3-lejátszókkal is használható, sőt videokimenete is van, melyen keresztül a kijelzős iPodok képét lehet tévére küldeni. További extra a vezeték nélküli távirányító, és az, hogy a gépecske tölteni is tudja az iPodokat. Az AudioStation Express megközelítőleg 20 000 forintba kerül.

Ahogyan a neve is sejteti, a Logitech mm32 Portable Speakers for iPodnak 32 milliméter átmérőjű hangszórói vannak, ráadásul nem kettő, hanem négy. A feketében vagy fehérben kapható készülék közepén egy iPod bölcső van, de bármely 3,5 mm-es hangkimenettel ellátott MP3-lejátszóval használható. Jár hozzá táp, de úton négy AA-s elemről etethetjük, ráadásul az iPodot is tölti. Az mm32 vételára 16 000 forint.

Még kisebb a Logitech mm28 Portable Speakers, nagyjából akkora, mint egy nagyobb szemüvegtok. Belsejében két lapos hangszóró bújik meg, amelyeket a mellékelt táppal vagy négy AA-s elemmel hajthatunk. Szinte hihetetlen, hogy a négy ceruzával akár 45 óráig is zenélhet a kis ládikó. Az univerzális, 3,5 mm-es bemenetre bármilyen MP3-lejátszót vagy egyéb hangforrást ráköthetünk. A mm28 Portable Speakers 12 000 forintba kerül.

Fujitsu Siemens notebookok

Aki keresgélt már az olcsóbb notebookok között, biztosan találkozott a Fujitsu Siemens kedvező árú Amilo gépeivel. Mi most a középkategóriás Amilo Pro és a felsőkategóriás Lifebook sorozatból mutatunk be pár érdekességet. Ezeket a modelleket elsősorban irodai felhasználásra szánják, ezért komolyabb minőségbeli követelményeknek felelnek meg. Az Amilo Pro V Edition széria a konkurenseknél jobb árakkal hívogatja a vásárlókat. A V2055-ös modellek meghatározó elemei az integrált grafikus magos VIA chipkészlet, az Intel processzor és a 15,4”-os, 1280x800 pixel felbontású széles kijelző. Az 1,6 GHz-es Celeron M processzorral, 512 MB memóriával, 40 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval, vezetékes és vezeték nélküli hálózati vezérlővel ellátott alapmodell az átlagos felhasználók igényeit tökéletesen kielégíti, és csupán 136 000 forintba kerül, igaz, operációs rendszer nélkül. Ilyen szempontból jobb választás lehet az izmosabb, 1,6 GHz-es Core Duo processzorral, 512 MB memóriával, 60 GB-os merevlemezzel és Windows XP Home operációs rendszerrel ellátott V3505, mely kevesebb mint 200 000 forintba kerül.

A Fujitsu Siemens felsőkategóriás notebookjai a jól csengő Lifebook nevet viselik. Ezekben a modellekben összpontosul a gyártó 20 éves tapasztalata. A Lifebookok nem Távol-Keleten, hanem Németországban készülnek, ez jó hatással van a cserealkatrész-beszállításra is. Nagy hangsúlyt fektetnek az összeszerelési minőségre és a tesztelésre. A folyadékálló billentyűzet és touchpad mellett megtaláljuk az IBM gépekről ismerős pöcökegeret is. A merevlemezt ütésálló burkolat védi. A Lifebookok között több termékcsalád is létezik, méretük alapján besorolva. A legnagyobbak, az E sorozat tagjai közül a 8110-es 4:3-as képarányú 15”-os, a 8210-es 16:9-e képarányú 15,4”-os kijelzővel kapható, mindkettő Intel chipkészletekre és processzorokra épít. A széles kijelzős modellekhez opcionálisan UMTS, HSDPA, GPSR és EDGE támogatás és kiegészító VGA is kérhető. Az 1,83 GHz-es Core Duo processzorral, 512 MB memóriával, 1400x1050 pixel felbontású 4:3-as képarányú kijelzővel, Intel chipkészletbe integrált grafikus vezérlővel, 80 GB-os merevlemezzel, super-multi DVD-íróval ellátott példány Windows XP Professional operációs rendszerrel 396 000 forintba kerül.

A Lifebook S széria 14,1”-os kijelzővel csupán 1,8 kilogrammot nyom, így azok járnak vele jól, akik sokat utaznak és nem elég jó a szemük a kisebb, 12”-os kijelzőkhöz. Ez a modellsorozat is Intel processzorokra és alaplapi chipkészletekre épít, van belőlük ujjlenyomat-olvasós és 1400x1050 pixel felbontású kijelzőjű is. Az 1,83 GHz-es Core Duo T2400 processzorral, 512 MB memóriával, 1024x768 pixeles kijelzővel, 80 GB-os merevlemezzel, super-multi DVD-íróval szerelt modell vételára 380 000 forint körül alakul, amelyben benne van egy Windows XP Professional is.

A Lifebookok között apróságokat is találunk, a P szériában. Hogy súlyban a konkurensek alá tudjon menni, a Fujitsu-Siemens a bevett, 12” körüli kijelző helyett 10,6”-osat választott, így a P7120-as súlya 1,3 kilogramm alatt maradt, ami egyébként a magnéziumfedélnek is köszönhető. Alapterülete 271 x 210 mm. A pici gépben 1,2 GHz-es, alacsony fogyasztású Pentium M 753 processzor dolgozik, amit beépített grafikus magos Intel 915-ös chipkészlet köt össze az 512 MB memóriával (2 x 512 MB-ra bővíthető), az 1280x768 pixeles, széles kijelzővel, a 60 GB-os merevlemezzel és a házon kívül rekedt DVD-íróval. Sajnos az pöcökegérről le kell mondanunk, de van kárpótlásul ujjlenyomat-olvasó. A pici gép fekete és fehér színben is kapható, 528 000 forintért, amely tartalmazza a Windows XP Professional operációs rendszert is.

rudi

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement