Lorgar, Platform, PC-k
Itthon is kapható Lorgar márkanév alatt több eszköz az Euronics, a Bestbyte, a Bestmarkt vagy az Ipon kínálatában, ezek között vannak webkamerák, mikrofonok, egérpadok, gaming fejhallgatók, egerek, székek és egyelőre egy játékvezérlő kontroller. A jelenleg megvásárolható perifériák a belépőszintet képviselik, 25 000 forintból kijön a legdrágább modell is, a székek már 100 000 és 200 000 forint környékén mozognak.
A lefedett termékkategóriákat a belépőszinttől felfelé tervezi bővíteni idén az Asbis csoporthoz tartozó fiatal márka, mely eddig a kelet-európai régióban volt aktív. A Lorgar 2023-ban például CS:GO és CS2 versenyeket szervezett és szponzorált Bulgáriában, illetve bolgár és ukrán játékstreamerekkel kezdett szponzori együttműködést. A 2024-es negyedik negyedévre a kelet-európai régió mellett a közép-európai országokban is megerősítenék márkajelenlétüket, ezekről számoltak be a Ready to Play című rendezvényükön, melyen meghívásukra részt vettünk.
A prezentációban felvázolt stratégia alapján a Lorgar a komplett megoldások értékesítésében látja a jövőjét, legyen szó játékról, élő közvetítésről vagy szimulátoros versenyzésről. Utóbbihoz a Simagic márkával működnek együtt, a Lorgar (és így az Asbis) lesz a régióban a Simagic disztribúciós partnere. A termékek mellé jár a Windows rendszeren elérhető Lorgar Platform is, mely a felhasználók mellett a márkát és a viszonteladókat is segíti.
A Platform automatikusan felismeri és szinkronizálja a szoftverbe a számítógéphez csatlakoztatott perifériákat, intézi a megfelelő drivereket, lehetőséget biztosít például az egereken vagy billentyűzeteken egyéni makrók létrehozására, természetesen az RGB LED fények színeinek és fényerejének módosítására. Mindezt lokalizáltan, így Magyarországon magyar nyelven teszi. Ezeken felül beállításaink elmenthetők profilunkba, azon át pedig megoszthatjuk más felhasználókkal az integrált közösségi felületen. A Platform automatikusan észleli a Steam, Epic és BattleNet játékokat, egyes programokhoz pedig speciális funkciókat is biztosít, ilyen például a játszott CS2 vagy Dota meccsek elemzése.
Az adatgyűjtés mondjuk nem áll meg ennyiben, használati statisztikákat készít a program a játékok alatt (például aktivitási idő és arány, egérmozgás, kattintások száma), ezeket láthatja a felhasználó valós időben, a rendszer pedig képes akár arra is figyelmeztetni, hogy mondjuk az egér egyik gombja elérte az eszköz élettartamához meghatározott egymilliós kattintási számot. Természetesen a Platform ilyenkor fel is ajánlja az új periféria vásárlásának lehetőségét, egyből az egyik viszonteladóhoz irányítva a felhasználót, aki esetenként egyedi promóciós vagy hűségkedvezményes ajánlatokat szerezhet a Platformon keresztül. Az elmondottak szerint az adatgyűjtés megfelel az EU-s szabályoknak, viszont arról nem volt egzakt kijelentés, hogy nem kerülhetnek-e ki harmadik félhez a profilok statisztikái.
Hirdetés
A Lorgar új termékei várhatóan a 2024-es negyedik negyedévben kerülnek majd piacra, csomagolásuk pedig egységesen lila színű lesz, a régebbi modellek piros-fekete csomagolása is lilára vált. A termékekhez jár majd egy kulcstartó, egy alátét és egy tenyérmelegítő is ajándékba, a dobozok pedig műanyagmentesmentesként környezetbarátok lesznek. Három kategóriába lehet majd a Lorgar kínálatát bontani, ezek az Advanced, a Pro, valamint az Elite. Mindegyikben megtalálhatók lesznek a klaviatúrák, az egerek, a fejhallgatók, az egérpadok, a komplett PC-k, a monitorok, a székek és akár az állítható magasságú, Qi töltővel ellátott, vagy PC beépítésére hellyel rendelkező asztalok is. Az Advanced kategória képviseli a belépőszintet, az alkalmi vagy kezdő játékosokat, a Pro azokat, akik rendszeresen hosszabb ideig játszanak, akár közvetítenek is, valamint részt vesznek versenyeken. Az Elite pedig ezen felül áll, a profi e-sportolóknak és azoknak szánja a cég, akik a kínálatukban elérhető legjobbat szeretnék.
Az előre összeállított PC-k a Lorgarnál egyelőre csak 14. generációs Intel processzorral érhetők el, ryzenes változatokat nem mutattak, az alaplap mindhárom kategóriában az Asus TUF Z790-Pro, a grafikus kártya viszont változó szint függvényében az Asus Dual RTX Nvidia GeForce 4060 - 4070 - 4080 között. A külső a Lorgar logójával van díszítve, de a házakat is beszállítják nekik egyelőre, van az ajánlatban például DeepCool és Hyte torony is. A következő oldalon viszont olyan perifériákról lesz szó, amelyek Lorgar márkanév alatt érkeznek, és saját termékként hivatkozott rájuk a márka a bemutatón.
Monitorok, egerek, billentyűzetek
Az MP1-es széria két monitort jelent egyelőre a Lorgarnál, ezek a Pro termékkategóriába esnek. A 27MP1 és a 34MP1 megegyezik abban, hogy integrált 2.1-es hangprojektorral van felszerelve, támogatja az AMD FreeSync-et, HDMI, USB Type-C és DisplayPort 1.4-es csatlakozókkal vannak ellátva, valamint tudják a HDR1000-et, így papíron az 1000 cd/m²-es fénysűrűséget, és az 1 milliszekundumos válaszidőt. Mindkét monitor Mini LED háttérvilágítású Fast IPS panelt kapott (2304 lokális dimming zónával); a 27MP1 27”-es sík megjelenítő, 3840x2160 pixeles felbontással és 160 Hz-es maximális frissítéssel, a 34MP1-ben ezzel szemben ívelt 34”-es panel van, maximális frissítése 180 Hz, felbontása pedig 3440x1440 képpont.
27MP1 az első, 34MP1 a második képen [+]
A monitorok hátoldalán ott az állítható RGB világítás, van aktív hűtésük, a talp és állvány rendelkezik kábelvezetőkkel, fejhallgatónak szánt hellyel. Állítható a magasság 120 mm-en, illetve forgatható és dönthető is a monitor képernyője.
Egerek közül az Advanced kategóriába érkezik az MSA10/MSA10W, a W-vel jelölt modell a vezetékmentes változat. Előbbi 55 gramm, utóbbi 65 gramm, ebben is van RGB világítás. A PixArt által gyártott érzékelőkkel vannak szerelve az egerek, a polling rate 100 Hz lehet 2,4 GHz-en, 120 Hz Bluetooth kapcsolaton. Az üzemidő a vezetékmentes változat esetén 100 óra gaming módban, 200 óra irodai módban.
A Pro szintet képviseli a MSP80 egér, ami gifek lejátszására képes miniatűr RGB LED kijelzőt kapott az oldalára, és 8000 Hz-re emeli a polling rate-et. Az MSA10-hez képest extra gombok is vannak, ezek a Lorgar Platformon keresztül makrózhatók.
MSP80, jobb oldalán apró kijelzővel, ami gifeket biztosan képes lejátszani [+]
Az Elite liga rágcsálója az MSE90W, ebből csak vezetékmentes kivitel készül. Az 55 grammos egérhez magnéziumötvözetet használnak, lukacsos a felülete, a belső áramköröket pedig fröccsenésálló bevonat védi. A gyári dobozban alaptartozék az egér takarítására bevethető kis kefe. Technikai szempontból az eltérés a használt PixArt szenzorban van, viszont egyelőre nem konkretizálta a márka, hogy melyik egérben pontosan melyik található. Az egységes a kurzorvezérlőkben, hogy aljukon a csatornaváltó és a dpi vezérlő kapott külön gombot.
Klaviatúrákból az Advanced szinten az AZAR 514 és AZAR 514 TKL kerülnek majd be a kínálatba. Ezekről a mágnesesen tapadó top cover leszedhető, saját mechanikus, lineáris kapcsolót használnak, aminek 50 gF lenyomási erő kell. A kábel levehető a tasztatúráról, a switchek pedig 50 millió leütést bírnak.
AZAR 514 és a bennük használt kapcsoló [+]
A Pro billentyűzetek a KBP40 / KBP40 TKL a kínálatban, ezekből a TKL programozható kis RGB kijelzőt kapott, amin különböző adatokat jeleníthet meg a felhasználó a Platformon keresztül beállítva. A billentyűút itt rövidebb, kisebb aktuációs erőt igényel az alacsony profilú mechanikus kapcsolókkal. A billentyűzetek is makrózhatók, de nincs egyelőre hozzá webes felület, a Lorgar Platformot kell használni.
Az Elite kategóriába tartozik a KBP70, amiből van 70%-os Mini, 75%-os és TKL változat is. A TKL modellen ott az RGB kijelző a jobb felső sarokban, a 75%-os verzión egy kisebb méretű van a jobb alsó sarokban, a 70%-os modellről hiányzik a kijelző. Ezek a billentyűzetek rendelkeznek tömítőréteggel, és a kapcsolók hotswap funkciósak, tehát könnyen cserélhetők bármilyen más switchre. A KBP70 másik érdekessége, hogy déli tájolású a feliratozás, a gyári dobozban pedig mellékelik a színes billentyűk fekete, fehér vagy szürke változatát is, ha valaki szeretné a tasztatúra feltűnőségét kicsit visszafogni. Arra a kérdésre, hogy magyar kupakok lesznek-e a klaviatúrákhoz, egyelőre nem kaptunk választ, de a magyar nyelvet kezeli a billentyűzet.
Egérpadok és egyebek
Az Advanced és a Pro kategóriában készül egérpaddal is a Lorgar, előbbi egyszerűen MAIN néven fut, alján csúszósgátló felület van, mérete választható, rajta a Lorgar logója lila-kék vagy fekete-vörös. A felület opcionálisan lehet nagy sebességre vagy precizitásra optimalizált, mérete pedig 360 x 300 mm, 500 x 420 mm és 900 x 360 mm lehet, egységesen 3 mm-es vastagsággal. A Pro változatok csak nagy sebességű felülettel érhetők el, STELLER néven lehet őket keresni 360 x 300 mm és 900 x 360 mm-es kivitelben. Különlegességük az oldalukon végigfutó RGB csík, mely öt módban világíthat, ezeket a Lorgar Platformon keresztül lehet beállítani.
Az egérpadokhoz hasonlóan valamelyest egységesek a fejhallgatók is. A NOAH és KAYA név alatt futó modellek számozásuk növekedése szerint tagozódnak kategóriába, a 101-es az alapmodell, a 701 pedig a felsőbb kategória. Egységesen minden fejhallgató összehajtható, a mikrofon visszatolható, és 40 mm-es dinamikus hangsugárzók dolgoznak bennük 20 Hz és 20 kHz közötti frekvenciatartományon megszólalva. A különbség a csatlakozás módja, az alapmodell 3,5 mm-es kapcsolatot használ, a KAYA ehelyett USB-n kommunikál, a 701-es verzió pedig 2,4 GHz-es USB csatlakozóval, 3,5 mm-es végű kábellel vagy Bluetooth-on át is képes működésre. Természetesen PC mellé szánja a Lorgar ezeket, de egyébként PlayStation, Xbox és Nintendo konzolokkal, valamint Mac számítógépekkel és okostelefonokkal, tabletekkel is együttműködnek. Az egyedi beállításokat viszont csak PC-n lehet elvégezni, a fejhallgatókon csak hangerőszabályzó, csatlakozási módot váltó és ki/bekapcsoló gomb van.
Két kamera közül lehet választani a Lorgar kínálatában, az Elite szinten a CIRCULUS 910 áll. Ez 5 megapixeles Sony Starvis CMOS érzékelővel, hattagú üveg lencserendszerrel, két sztereó mikrofonnal és állítható fényerősségű, színhőmérsékletű integrált világítással van szerelve. A maximális felbontás 2592x1944 pixel, de ha elég a 1080p, akkor azt 60 képkockás másodpercenkénti sebességgel is képes venni a kamera. Mivel Type-C csatlakozót használ, így PC mellett mással is kompatibilis, az integrált állvánnyal 20 és 73 cm között állítható a magassága, szintén állítható dőlésszöge, a kamerát pedig mágneses lencsefedővel zárhatja le a felhasználó a privát szférája érdekében.
A Pro vonalhoz tartozó RAPAX 701 egyszerűbb kamera, ez egy 4 megapixeles Sony CMOS érzékelővel dolgozik, a maximális felbontása 2560x1440 pixel 30 fps-sel, de ha elég a 1920x1080-as felbontás, megy neki a másodpercenkénti 60 képkocka is. 30 centiméter és 3 méter közötti távolságban érzékel az integrált sztereó mikrofon, a kapcsolatot USB-n keresztül tartja, a talppal könnyen felhelyezhető sík felületre vagy rácsíptethető monitorra is. A három színben elérhető modellen egyszerűen oldalra tolható lencsefedő redőny található.
RAPAX 701-ek három színben [+]
Végül pedig pár szó a Lorgar Sim Racing megoldásairól. Ez teljesen új terület a cég számára, partnerük benne a Simagic, utóbbiak szállítják a pedálokat, a kormányt, a váltót, a Lorgar pedig biztosítja a pilótafülkét székkel, képernyővel, számítógéppel, egérrel, billentyűzettel, fejhallgatóval és ha kell, akkor programozható gombokat tartalmazó kiegészítőkkel. A Corsa Flex nevű szék az alapmodell, ez összecsukható dizájnnal rendelkezik, így akár hobbistáknak is megfelelhet otthonra. Egyszerű a koncepció, itt csak a szék, a pedálok és kormány van a csomagban, mindegyik beállítható méretre. A horgászszékre emlékeztető forma ellenére stabilnak tűnt a kiállított demó, az ülés pedig a lukacsos légáteresztő kivitelével jól szellőzőnek.
A Corsa Veloce már egy komolyabb verzió, de ez még mindig nem az Elite kategóriába szánt modell, az csak a 2025 első negyedévében várható a gyártói ígéret szerint. Ez a pilótafülke integrált monitorállvánnyal, állítható pedál- és váltóelhelyezéssel működik, így F1, GT és Rally szimulációhoz is bevethető. A Simagic mellett kompatibilis a váz a Logitech, a Mozi, a Heusinkveld és a Simcube pedáljaival, kormányaival és kiegészítőivel is, illetve ebbe az alapba beszerelhető a Max Fit Seat nevű ülés, melyet úgy fejlesztettek, hogy minden méretű és formájú test kényelmesen elférjen benne.
A márkánál elhangzottak alapján az idei év negyedik negyedévében, tehát az októbertől decemberig tartó időszakban az új termékek is megjelennek a közép-európai piacon is, a karácsonyi szezonban minden frissen prezentált periférát szeretnének elérhetővé tenni. A Lorgar Platform már elérhető, a már értékesítésben lévő termékek pedig kompatibilisek vele. Kaptunk teszttermékeket is, egy Jetter 357 egeret és egy Kaya 460 headsetet, melyeket nemsokára külön anyagokban mutatunk be.
viragdani01