Ezt tudja az egyik legolcsóbb OLED tévé

Megtámadtuk a 4K HDR támogatású, webOS 3.5 okostévérendszerrel ellátott LG B7-et.

Képminőség

Papíron az OLED képalkotási technológiából fakadóan homogén képtartalom esetén a fényerőnek mindenütt ugyanakkorának kellene lennie. Ennek ellenére a műszeres mérések némi eltérést mutattak, viszont ez a különbség a mindennapi használat során észrevehetetlen, tehát felhősödés egyáltalán nem tapasztalható. Jó pár LED háttérvilágítású felsőkategóriás tévénél megfigyelhető, hogy a sarkoknál látványosan változik a fénysűrűség, de ettől itt nem kell tartani. A betekintési szög jó, csak lehetetlenül éles pozícióból, szélesre tárt szögekből érzékelhető igen enyhén változó szaturáció.


Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Az eljárás elméletileg lehetővé teszi a 0 cd/m² fénysűrűségű, azaz a tökéletes fekete, és így a végtelen kontrasztarány megteremtését. Nos, ebben nem is volt hiba, sem a szemünk, sem a kalibrátor szerint.  Az OLED feketéje mellett egyébként valahogy a többi szín is élettelibbnek tűnik, mint amit a LED LCD modelleknél általában megszokhattunk, és ez itt sincs másként. A tónusok épkézláb beállítások mellett szépek, természetesek, ahol szükség van rá, ott élénkek, másutt pedig visszafogottak, még az olyan problémás képtartalmakkal sem volt semmi gond, mint az emberi bőr megjelenítése. Éppen emiatt semmi szükség nincs a Dinamikus szín nevű képmódosító funkció babrálására, ami egy kicsit harsányabbá, ezzel együtt természetellenesebbé teszi az árnyalatokat. A kontrasztvezérlés funkció bekapcsolásával pedig a sötét és világos részletek közötti különbség tehető markánssá, de ez a finom átmenetek eltűnésével jár együtt.

A gyors mozgások megjelenítése során olykor szokták kritizálni az OLED paneleket, de mi ez esetben semmilyen kirívó hibába nem futottunk bele. Az viszont tény, hogy a képernyőn nagy sebességgel átszáguldó, kisebb méretű objektumok körül egy-egy szempillantásra néha felfedezhető halvány auraféleség, csak akkor, ha az ember direkt erre koncentrál. Szellemképesedést, remegést, akadozást egyáltalán nem tapasztaltunk, mindenesetre ha valaki szeretné folyamatosabbá tenni a mozgást valamiért, akkor még mindig aktiválhatja a TruMotion interpolációs technológiát, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, viszont ilyenkor előfordulhat, hogy a végeredmény kicsit szappanopera vagy tévéműsor hatású lesz. A zajosodással SD tartalmak esetén továbbra is számolni kell olykor, de ezen azért valamennyire lehet javítani a Zajcsökkentés funkció bekapcsolásával.


[+]

A 4K felbontású modell biztosítja a nagy dinamikatartományú, azaz HDR (High Dynamic Range) tartalmak megjelenítését, azaz egyes képpontok fényerejét a képjellel együtt érkező metaadatoknak megfelelően módosítja, ez pedig elméletileg sokkal látványosabb végeredménnyel jár, mint amit a hagyományos filmek, videók produkálnak. A dolog működik, de az is igaz, hogy a HDR nem minden tartalomnak tesz jót, ugyanis egyszerűen kicsit természetellenesnek, túlságosan harsánynak tűnik ilyenkor a képvilág. Az LG már korábban előállt egy konverziós technológiával, amely képes a hagyományos anyagokból HDR hatásút kreálni, és ez a szolgáltatás innen sem hiányzik. Viszont ez a funkció meglátásunk szerint továbbra sem tökéletes, hiszen előfordulhatnak apróbb képhibák, amikor nem megfelelő árnyalatok bukkannak fel a képernyőn. Kikapcsolt képmódosító, képjavító beállítások mellett a Leo Bodnar Testerrel 21,9 ms input lagot mértünk, ami teljesen jó értéknek számít, még akkor is, ha a világcsúcstól azért távol van.

Képbeállítások

Az LG  jó szokásához híven a B7 esetében sem fukarkodott az előzetesen programozott képmódokkal. A 10, különféle színhőmérsékletű, fényerejű és bekapcsolt képmódosító funkciókat tartalmazó profil között megtalálható a Technicolor mérnökei által bekalibrált opció is. Mindenesetre nagy valószínűséggel mindenki talál olyat, amelyik a kedvére való.


[+]

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Eredeti, HDR hatás, Játék, ISF Szakértői (nappal), ISF Szakértői (éjszaka) Sport, Színház, Technicolor. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb. Mivel most az átlagosnál jóval kevesebb időt töltöttünk el a tévé társaságában, ezért a megszokott kalibrálásra nem nyílt lehetőség, úgyhogy az ideális beállításokkal kapcsolatban most nem tudunk hasznos információkkal szolgálni.

Profil/beállítás Eco Élénk Eredeti HDR hatás ISF Szakértői (nappal)
Fényerősség (fehérpont) 237 cd/m² 219,7 cd/m² 256,8 cd/m² 209 cd/m² 182,3 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 9,5 14,89 9,1 15,56 8,29
Átlagos delta E 3,5 7,93 3,55 10,72 4,8
Színhőmérséklet 9300 K 10 700 K 9500 K 7200 K 6200 K
Profil/beállítás ISF Szakértői (éjszakai) Játék Sport Színház Technicolor
Fényerősség (fehérpont) 230,4 cd/m² 235,2 cd/m² 202,4 cd/m² 231,8 cd/m² 229,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 4,55 4,73 10,93 7,47 8,36
Átlagos delta E 2,56 2,86 7,04 3,37 4,96
Színhőmérséklet 6200 K 9700 K 10 800 K 6200 K 6200 K

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés