Lamax X8 Electra kamera: valahonnan ismerős

Bevezető, külső

Mielőtt felkiáltanánk, hogy "ez megint nem több, mint egy SJCAM másolat", inkább azt tanácsoljuk, hogy ne ítéljünk elsőre. Tény, hogy az X8 Electrának nem kevés SJCAM beütése van külsőre és szoftveresen, sőt specifikációja is az SJ4000+ Wi-Fi változatra hajaz, de a DSP eltérő, így az igazság az, hogy egy másik klónnal, az Eken H9-cel lehet igazi párhuzamot vonni, amit egyébként sokan elégedetten használnak. Persze attól még tény marad, hogy az alapötletet az SJCAM szolgáltatta, és ettől egy picit nehéz lesz elvonatkoztatni.


[+]

Már csak azért is, mert minden vonásában emlékeztet bennünket arra, hogy ezeket mát láttuk valahol. Ezek után nem lep meg bennünket a doboz külseje és maga a csomagolás módja sem. Hátul a specifikációs táblázat, elöl pedig a tokba helyezett kamera látható, alatta pedig jó sok kiegészítő megléte sejthető.


[+]

Kicsomagolás után a megszokott kis tömzsi tégla forma tárul elénk. Az X8 nem nagy, mindössze 59,2 x 41 x 24 milliméteres méretekkel rendelkezik, és 96 grammos tömege sem mondható nehéznek. Maga a ház egyébként nem vízálló, de a mellékelt tokkal vízbe lehet meríteni – de előtte meg kell róla bizonyosodni, hogy biztos a zárt hátlapot használjuk. A fekete ház frontoldalán a kissé ovális bekapcsoló és módválasztó gomb, és a fix, 170 fokos látószögű optika kapott helyet, míg a tetején az "exponáló" és a felvétel indítására, leállítására szolgáló gomb lakik egy státuszjelző LED szomszédságában.


[+]

A kamera hátoldalát egy mindössze 1,5 hüvelykes, színes kijelző foglalja el, ami nem csak a beállítások módosításához használható, hanem élőképet is ad, plusz a rögzített anyagok visszanézhetőek rajta. (Ez a képátló egyébként megegyezik az SJ4000+ WiFi-nél használttal, de kisebb, mint a konkurens Eken H9-esé – ahol 2"-es). A kijelző bal oldalán, a ház szélén két LED is helyet kapott. További kezelőszerveket és egy monó hangszórót találunk még a ház egyik oldalára csoportosítva, míg a másikon a microSD aljzat, micro HDMI és micro USB hármas tanyázik. Mondanunk sem kell, hogy ez a kiosztás is nagyon ismerős.


[+]

Az alsó ajtó rejti a 900 mAh-s akkumulátort, amiből kettőt is kapunk. Üzemidő tekintetében 90 percre lehet számítani Full HD felbontásban, 30 fps rögzítés mellett.

Bekapcsolást követően és a menüben bóklászva sok ismerős opciót látunk a szintén ismerős felületen. Maga a szoftver felépítése egyébként logikus, gyors, könnyen kezelhető némi megszokást követően.

Technikai specifikáció, tartozékok

Lamax X8 Electra akciókamera tesztje
Lamax X8 Electra
Képérzékelő típusa Omnivision OV4689 (4 Mpix)
DSP típusa Sunplus 6350
Natív szenzorfelbontás 2688x1520
Optika 170° halszem, fixfókusz
Optikai képstabilizátor Nincs
Mikrofon Monó
Hangszóró Van
Wi-Fi Van
Bluetooth Nincs
Fotó JPEG, max. 4000x3000 felbontás (interpolált)
Videó MPEG-4/H.264; MOV konténer;
Full HD@60 fps, 4K@10 fps
Time lapse Van
Webkamera funkció Van
Folyamatos rögzítés – loop Van
Car mode Van
Időbélyeg (overlay) Van
Rendszám (overlay) Van
Mozgásérzékelés Van
Képfordítás Van
Akkumulátor Cserélhető (900 mAh)
Beépített kijelző 1,5"
Vízállóság Tokkal vízálló 30 méterig
Csatlakozók micro USB, micro HDMI
Adattárolás microSDHC
Támogatott mobil op. rendszer Android, OS
Méret 59,2 x 41 x 24 mm
Tömeg 63 gramm (tok nélkül)
Forgalmazó SBR Racing.hu Kft
Ár 41 990 Ft
Garancia 2 év
Lamax X8 Electra akciókamera gyári tartozékai
Lamax X8 Electra
Kétoldalú tappancs (egyenes) Van
Kétoldalú tappancs (hajlított) Van
Kormányrögzítő (csőre) Van
Tapadókorong Nincs
Sisakrögzítő Van
Vízálló tok Van (zárt és nyitott hátlappal)
Kameraállvány-menet Nincs
Kameraállvány-menet füles rögzítő (tokhoz) Van
Tépőzáras bandázs (sisakrögzítő) Van
Törlőkendő Van
Távirányító Nincs
Akkumulátortöltő Van
Pótakkumulátor Van
Gyorskötöző Van
Biztonsági acélhuzal Van
Csíptetős befogó Van
Matrica Van
Lamax X8 Electra akciókamera támogatott felbontásai
Lamax X8 Electra
3840x2160 (4K) 10 fps (interpolált)
2701x1524 (2,7K) 15 fps
2304x1296 (2K) -
1920x1440 (1440p) 30 fps
1920x1080 (Full HD/1080p) 60/30 fps
1600x1200 (UXGA) -
1280x960 (SXGA/UVGA) -
1280x720 (HD/720p) 120, 60 fps
848x480 (WVGA) -
640x480 (VGA) -

Tesztfotók, tesztvideók

Tesztfotók

A kamerával készült fotók mindegyikét maximális felbontással készítettük. Ez 4000x3000 képpontos felbontást jelent, ami 12 megapixelnek felel meg. Ez viszont csak elméleti érték, mivel a képérzékelő valós felbontása mindössze 4 megapixel. Az akciókamerák esetében ez nem egyedülálló, például az SJ4000 esetében is pont ugyanez a helyzet.


[+]


[+]

Akciókamerával fotózni amolyan szükségmegoldás, mivel a minőség általában messze van attól, mint amire egy jobb mobiltelefon képes, hát még egy "igazi" fényképezőgéptől. A képekbe belenagyítani nem érdemes, mivel a felbontás ehhez kevés, a részletek hiányoznak, ami lenne, az a zajcsökkentés és a tömörítés áldozatává válik. A színek nem annyira katasztrofálisak, de csodát ne várjunk, és összességében is ezt tudjuk javasolni, ám mentségére legyen mondva, nem is erre lett kitalálva.

Tesztvideók

Mozgóképes tesztjeinket különféle időjárási és fényviszonyok mellett végeztük el, de nem mindenol használtuk az összes rendelkezésre álló felbontást. Többnyire Full HD felbontásban, 60 kép/másodperces sebességgel rögzítettünk, kivéve a kerékpáros tesztet, ahol 1080p 30 és 60 fps mellett a 4K, 1440p is előkerült. Kezdjük a sort a 4K-s anyaggal!

4K felbontás

A 4K, azaz 3840x2160 képpontos felbontás ennél a kameránál nem valós, hiszen a képérzékelő natív felbontása ennél jóval kisebb, nagyjából 2,7K-nak felel meg. Emellett, ahogy az a videón is látható, mindössze 10 képkocka/másodperces képrögzítési sebesség a maximum, így a felvétel inkább diavetítés, mintsem mozgókép. A 4K-nak tehát ez esetben legfeljebb marketingértéke van, haszna nem annyira. Pontosan ezért hanyagoltuk a 2,7K beállítást, ugyanis 15 képkocka/mp mellett sem sokkal jobb a helyzet.

1440p felbontás

A fentiekből kifolyólag az 1920x1440 beállítás az első használható opció, mivel ennél gond nélkül megoldható a másodpercenkénti 30 képkocka rögzítése. A nem túl bejáratott felbontás akkor jó, ha nagyfelbontású, 4:3 képarányú felvételt szeretnénk készíteni valamilyen oknál fogva.

Full HD felbontás

Nyilvánvalóan jelenleg a Full HD a legnépszerűbb felbontás, így a 30 és 60 fps beállítást egyaránt megvizsgáltuk esti és nappali fényviszonyok között, utóbbival pedig további felvételeket rögzítettünk víz alatt, valamint esőben este és nappal is.

Vélemény, értékelés

A Lamax X8 Electra használhatóságára igazából sok jót és kevés rosszat tudunk mondani. Előbbi nyilván abból fakad, hogy az alap már kiforrottnak számít, és hozzájárul az is az élményhez, hogy korábban láttunk már SJCAM-et, így tudtuk hova kell nyúlni, de nem elhanyagolható, hogy a Lamax terméktámogatása jónak tűnik, van teljes magyar leírás, a hazai forgalmazónak van webshopja, így ezen keresztül is rendelhetünk alkatrészeket, illetve a kamerához firmware-frissítést is találtunk, ami szintén jó pont.


(forrás: Lamax) [+]

Ami a hátrányokat illeti, említettük már az interpolált felbontást és a két legnagyobb felbontás mellett elérhető alacsony fps-t, így ezzel most nem foglalkoznánk megint. Pozitívumnak indult, de inkább negatívum lett az automata képelforgatás, ami túlságosan érzékeny. Az ötlet szuper, hogy nem kell a menüből forgatni a képet a különféle felhasználási módokhoz, de a megvalósítás nem lett az igazi. A 1080p/60 fps mellett készített kerékpáros videónál látható, hogy a kép bizonyos helyzetekben (például nagy rázkódásnál) hajlamos egy időre megfordulni felvétel közben is, így érdemes ezt a funkciót kikapcsolni.

A mi példányunk már használt volt, így nem rónánk fel egyértelműen a gyártónak az a hibát, hogy a kamerában lévő akku lötyögött, ezért erős rázkódásnál kikapcsolt. Szerencsére a pótakku már feszesen állt a helyén, kimozdíthatatlannak bizonyult, így gyaníthatóan az első számú akkunál megoldotta volna a hibát, ha az akku csatlakozóit kicsit összébb nyomjuk. Igazából ami nem teljesen tiszta, hogy az akkubölcsőn lévő ajtó miért nem szorítja le a telepet.

A hibák ellenére kiemelnénk a sok kiegészítőt, amelyek GoPro-kompatibilisek, így fillérekért lehet további kiegészítőket vásárolni hozzá. Amivel nem voltunk megelégedve, az a kerékpáros felfogató volt. Ennek füleit nem tudtuk úgy összeszorítani (csavarhúzóval sem), hogy a tokot vagy a toldót fixen megfogja. Először a szorítócsavarra gyanakodtunk, hogy egy milliméterrel hosszabb, de miután hárommal is próbáltuk, és nem jártunk sikerrel, inkább a zárt, azaz kupolás anyára terelődött a figyelem, amit egy nyitott anyára cserélve megoldódott a hiba. A gond csak az, hogy nyitott anya nincs a csomagban, tehát vagy ilyet szerzünk be, vagy valóban a csavart rövidítjük meg ~1 milliméterrel. Mindez annak fényében érdekes, hogy az SJCAM-hez is szakasztottan ugyanezt a csomagot adják, és ott soha nem találkoztunk ezzel, de nyilván nem ugyanott készülnek.


A Lamax X8 hivatalos reklámvideója

És hogy milyen a képminőséggel kapcsolatos benyomásunk? Sokkal rosszabbra számítottunk még akkor, amikor elsőre kézbe vettük a dobozt, de végeredményben egy használható kamerát kapunk. Ám reálisan nézve a látottakat, az X8 Electra a 42 000 forintos ára ellenére is inkább a belépő kategóriát erősíti, hiszen lényegében egy SJ4000 tudású készülék 1080p/60p képességgel megáldva, ám annál jobban tűri a rázkódást (nem hullámzik a felvétel), jobb a fénykezelése és a dinamikája, valamivel jobb színekkel, jó élességgel. Ugyanakkor mind a színek, mind az élesség nem tükrözik a valóságot, azaz a kép mesterkéltnek tűnik, hiszen a színek kicsit túlszaturáltak, a kép túlélesített, mégis elvesznek a részletek a feldolgozásnál.

Visszatérve a vételárra, a 42 000 forint soknak tűnik a tudásáért. Persze az áráért cserébe kapunk magyar támogatást, nem csaltunk áfát, támogattuk a gazdaságot és ha gondunk van, akkor vissza tudjuk vinni a boltba, nem kell Kínába küldeni. Innen nézve tehát a hazai bolt mindig hátrányból indul a kínai beszerzésekkel szemben. Ugyanakkor, ha csak a tudást nézzük, akkor is sokalljuk az árat egy picit, hiszen áfával, mindennel a hasonló tudású Eken H9 feleennyiből beszerezhető külföldről, ha pedig többre vágyunk, akkor a konkurens, 2560x1440/30 fps üzemmódra képes, szintén OV4689 szenzorra épülő SJCAM SJ4000+ is éppen 40 000 forint hazai forrásból.

Daywalker

A Lamax X8 Electra kamerát a Lamax magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Lamax

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés