Bevezetés, külső
Strandidő, viharok, hosszú nappalok: nincs mese, ez az az időszak, amikor kifejezetten nagy keletje van az akciókameráknak, melyekkel probléma nélkül megörökíthetünk a balatoni lubickolástól a bakonyi bringatúráig minden érdekes élményt. Van, aki ezt profi szinten űzi, és YouTube-ra feltöltött videóiból él, van, aki pedig legfeljebb magának, esetleg a családnak mutatja meg az eredményt. Az előbbieknek ott a GoPro, mely minőség, szolgáltatások és támogatás területén is a csúcsot jelenti – és ez természetesen az árra is igaz, ám ha ebből élünk, akkor a bizony ki kell gazdálkodni a szükséges felszerelés árát is. Tesztünk alanya azonban a másik csoportot célozza, azokat, aki lehet, hogy csak havonta egyszer veszik elő a kamerát, hogy egy nagyobb túrát vagy fürdőzést megörökítsenek. Itt pedig már az extra tudásnál, képminőségnél fontosabb lehet az ár/érték arány. Lássuk, mennyire sikerült ezt a cseh gyártónak eltalálni!
Külső, kiegészítők
Ha azt mondjuk, akciókamera, mindenkinek az apró, zömök, fényképezőgépre hajazó forma ugrik be, amelyet a LAMAX is adott a W9.1-nek. Ez mondjuk nem véletlen, rengeteg gyártó (köztük ugye a piacvezető) használja ezt. Bár kézbe nem biztos, hogy ez illik a legjobban, tény, hogy a kiegészítők piaca is erre van felkészülve, és igazából a LAMAX W9.1 kezelhetőségére nem is panaszkodhatunk, a gombok ott vannak, ahol azokat ösztönösen várnánk, a hátoldalon lévő érintőképernyő (mely 2”-es) pedig kellően reszponzív.
Csak magát a kamerát nézve egy 12 méterig vízálló (ezt a mellékelt búvártok 40 méterre növeli) testet láthatunk, 64 x 42 x 32 mm-es mérettel és 127 grammos tömeggel. Ez nem sok, még sisakra szerelve sem feltétlenül érezhető, inkább csak hevesebb mozgásoknál fogjuk észlelni, hogy fejvédőnk jobban csúszkál ide-oda. Az objektívet védő rész nem cserélhető, így érdemes azt egy plusz fóliával védeni karcok ellen.
A készüléket megfogva rögtön fel fog tűnni, hogy az előlapra is került kijelző. Hiába, ez most az a „killer fícsör”, amivel meg kell fogni az önmagukat is a képbe komponáló influenszereket, így ők egy 1,4”-es panelen ellenőrizhetik, hogy mi fog látszódni a végső felvételen. A rendszer elég egyszerűen kezelhető, ha nyomva tartjuk a fenti M gombot, akkor tudunk a két kijelző között ide-oda váltani. Sajnos plusz lehetőségek nincsenek, nem tudjuk például a beállításokat vagy mondjuk egy szimpla visszaszámlálót kitenni ide – vagy a teljes képet látjuk, vagy semmit.
Áttérve a kamera tetejére, a már említett M gombon (mellyel a fotó- és videókészítő, illetve lejátszó üzemmód között tudunk egyébként lépegetni) kívül itt találjuk az exponáló kapcsolót is, kettejük között pedig a mikrofon nyílása lapul. Bal oldalon a hangszórón kívül egy kisebb méretű ajtó mögött található a micro HDMI és a micro USB port, jobb oldalon pedig a ki- és bekapcsoló gomb helyezkedik el. Ez utóbbival aktiválhatjuk a Wi-Fi hozzáférési pontot, hogy aztán telefonról csatlakozhassunk a kamerához.
Végül alul egy újabb, erősen záródó és szigetelt ajtó mögött lapul az akkumulátort és a microSD kártyát fogadó rekesz, és itt található a standard állványmenet is; sajnos ennek használatával blokkoljuk mindkét (tehát a lenti és az oldalsó) ajtót.
Ami a kiegészítőket illeti, ebben az esetben egy kép többet ér ezer szónál, a kínálat ugyanis igen gazdag, ahogy a fotón is látszik, még apró szelfibotként bevethető állványt és csuklóra tehető távirányítót is kapunk, ami a W9.1 55 000 forintos árát figyelembe véve igen impozáns (ráadásul mostanában még egy második akkumulátor is lapul a csomagban). Számunkra viszont kicsit hiányozott a burkolatról valamilyen csuklópánthoz passzoló fülecske, amivel magát a kamerát is biztosíthatjuk, a kiegészítők között található vékony drótkötélből készült rögzítő ugyanis csak a tartozékokhoz rögzíthető.
Hirdetés
Hardver és szolgáltatások
A LAMAX szemérmesen hallgat a készülékbe épített elektronikáról, de a hozzá tartozó, és egyébként egyáltalán nem Lamax, hanem iSmart DV névre hallgató alkalmazás valamivel bőbeszédűbb, így kiderül, hogy a rendszer a tajvani iCatch Technology platformjára épül. Sajnos magáról az érzékelőről még így sem sokat tudni, de a teljes rendszer tudja azt, amit 2021-ben egy nem teljesen belépőszintű akciókamerától elvárunk, azaz a 4K felbontású, legalább 30 fps sebességű videók és a legalább 12 megapixeles állóképek rögzítését. Ezen felül rendelkezésre áll egy MAXsmooth nevű digitális stabilizátor, kapunk szélzajcsökkentést, extraként pedig a lassított felvétel (FHD-ban 4x-es, 720p-ben 8x-os) és gyorsított felvétel (egészen 15x-ös sebességig) is rendelkezésre áll.
Termék megnevezése | LAMAX W9.1 |
---|---|
SoC | iCatch Technology |
Érzékelő, natív felbontás | nincs adat |
Hátsó kijelző | 2,0"; érintésérzékeny |
Adattároló | microSD (min. Class 10 ajánlott) |
Akkumulátor | 1350 mAh |
Interfészek | Wi-Fi, micro USB, micro HDM, saját rádiós |
Méret, tömeg | 64 x 42 x 32 mm, 127 gramm |
Fontosabb felbontások (videó) | - 4K, 30 fps - 2,7K, 30 fps - 1080p, 120/60/30 fps - 720p, 240/120/60 fps |
Videó formátuma | H.264, MOV |
Fontosabb felbontások (állókép) | - 20 MP - 16 MP - 14 MP - 8 MP |
Állókép formátuma | JPG |
Egyéb üzemmódok | Sorozatfelvétel, intervallumfelvétel, time-lapse, gyorsított felvétel, autós kamera funkció (loop: legfeljebb 5 perc) |
Extrák | Távirányítás telefonról és csuklópántról, elektronikus képstabilizátor, élőképes előlapi kijelző, sok kiegészítő |
Gyártó honlapja | Lamax.com |
Termék honlapja | Lamax W9.1 |
Fogyasztói ár | 54 000 Ft |
Garancia | 2 év |
Funkciók
Egy biztos: a szolgáltatások listáját nézve a Lamax W9.1-nek nincs oka a szégyenkezésre, tud mindent, amit egy mai akciókamerától elvárunk, és ebbe nem csak az álló- és mozgóképek rögzítésének különböző változatait érthetjük, hanem a telefonos és egyéb távvezérlést is. Ami a fő funkciókat illeti, a 4K felbontású, 60 fps sebességű videó a csúcs, ez azonban interpolált, a platform ugyanis hardveresen csak a 4K/30 fps sebességet támogatja, a valós 4K felbontás tehát csak 30 fps mellett érhető el. Innen a szokásos lépésekben mehetünk lefelé, egészen 720p/240 fps-ig, ami 8x-os lassítást tesz lehetővé.
Nem hiányzik a készletből a beállított intervallumok szerint készülő fotókból összefűzött, time-lapse videó sem. Ebben az esetben ez a bizonyos intervallum egy másodperc és egy perc között állítható, ami tehát 30x-os és 1800x-os közötti gyorsítást tesz lehetővé. A videók egyébként MOV formátumban készülnek és H.264 tömörítést használnak, minőségi beállítástól függően legfeljebb 60 Mbps sávszélességgel.
Állóképek esetében 20 megapixelről indul a felbontás. Sajnos a szenzor pontos specifikációinak ismerete nélkül nehéz eldönteni, hogy ez interpolált vagy valós felbontás-e, de a fotókat elnézve az előbbire tippelünk, ugyanis nem tűnik részletgazdagabbnak a következő, 16 megapixeles szinthez képest, de igazából még alacsonyabb pixelszámon sem kapunk érezhetően rosszabb minőséget. A fotók esetében JPG tömörítéssel kapjuk meg a végeredményt, RAW opció nem áll rendelkezésre.
Ha nem nézzük a feliratot, bizony nehéz észlelni a nagyobb felbontás kínálta plusz részleteket [+]
Ami a továbbiakat illeti, videózás közben aktiválhatjuk a már említett MAXsmooth fantázianevű elektronikus képstabilizátort vagy a nagy látószög okozta torzítást korrigáló LDC-t (a kettő kizárja egymást). Az utóbbi természetesen fotózás során is használható. A felvételek készítésekor belenyúlhatunk az expozícióba, ISO érzékenységbe, fénymérés módjába (amit fotózásnál zavaros módon Távolságmérésként magyarítottak), a fehéregyensúlyba, van pár egyszerűbb színeffekt, illetve éjszaka bevethetjük a hosszú záridőt is, mely akár 60 másodpercig is kitolható.
Azok számára, akik a Lamax W9.1-et autós kameraként is használnák, automatikus bekapcsolást és végtelenített felvételt (sajnos ennek hossza legfeljebb 5 perc lehet) is kínál a rendszer. Itt sajnos hiányzik a függőleges tükrözés. A nem valami combos akkumulátorban tárolt energiával való takarékoskodás jegyében a kijelzők és a kamera időzített kikapcsolása, meg az előbbi lezárása is megoldható. Fontos lehet még, hogy a hátsó kijelző érintésérzékelése külön is kikapcsolható, ami vízi felvételek esetén elengedhetetlen.
Használat közben
A LAMAXnál szerencsére nem próbálták meg túlgondolni a W9.1 irányítását, így az igazából elég könnyen elsajátítható, és jobbára logikus is. A beállítások elvégzésére az érintőképernyő szolgál, és ha nem zárjuk le, akkor ezen jobbra-balra simítással tudunk az üzemmódok között váltani, felfelé simítással a fontosabb szolgáltatásokat tartalmazó gyorsmenüt, lefelé simítva pedig a képernyőzárat és a kikapcsolást érjük el. A menüpontok között az okostelefonokhoz szokott ujjak könnyen eligazodnak, nincs gond az egyes pontok eltalálásával, a magyarítás is 95%-ban jól sikerült (kivétel ez alól a már említett fénymérés, mely videónál Metering, fotónál Távolságmérés néven fut).
Egy átlagos felvétel 4K/30 fps és maximális minőség mellett, stabilizátor nélkül (az eredeti felvétel (343 MB) erről a linkről tölthető le)
Sajnos kényelmi extrát, például beállítási csomagok mentését, esetleg egyedi funkciók gombokhoz rendelését hiába is keresnénk, ez ebbe az árszintbe ilyesmi nem fért bele. Ami viszont belefért, az a távirányítás, mely célra kapunk egy csuklópántot és egy alkalmazást is. Az előbbiről nem érdemes túl sokat beszélni, ezen két gomb van, az egyikkel az aktuális minőségi beállításokkal készíthetünk fotókat, a másikkal pedig elindíthatjuk és megállíthatjuk a videófelvételt. Visszajelzést sajnos egyikről sem kapunk, pedig jó lenne, az akciókamera hangszórója pedig nem mindig hallatszik, így kicsit lutri, hogy sikerült-e, amit akartunk.
Érdekes – és kicsit zavaró – hogy a kamerában előfordulnak furcsa korlátozások. Az még érthető, hogy a halszem effektust csökkentő LDC és az EIS nem használható együtt, de például az önkioldó és a hosszú expozíció sem választható ki egyszerre, pedig erre időnként szükség lenne.
Az iSmart DV telefonos alkalmazás nem a legszebb, de jobbára teszi a dolgát [+]
A telefonos távirányítással kapcsolatban felemásak voltak az érzéseink: a beállítás elég egyszerű (a kamera kiírja a szükséges SSID-t és jelszót), az alkalmazás viszont még némi fejlesztésre szorul. Elsősorban az újracsatlakozás lehetne gyorsabb, de a felhasználói felület sem igazán barátságos, és például a kamerán található fotók és videók elérése is bizonytalan volt, például a telefonra fájlokat áttölteni csak ritkán sikerült ilyen módon.
A kezelőfelület lehetne barátságosabb, és a fájlátvitel is működhetne megbízhatóbban [+]
Térjünk akkor most át a felvételekre, melyeket általában 4K/30fps minőségi beállításokkal és maximális bitrátával készítettünk. A videókat nézve rögtön feltűnhet, hogy a LAMAX W9.1 gyenge pontja a dinamika lesz: amikor az erdő napfényes-árnyékos részei egyszerre láthatóak a felvételen, ott hol a kiégés, hol a sötét részek elvesztése fenyeget, de általánosságban és különösen az árat figyelembe véve még így sem rossz a végeredmény.
Ami a napfényes-árnyékos helyek közötti mozgás esetén a váltást illeti, ezt jól menedzseli a készülék, igaz, a sötétebb részeknél feltűnhet, hogy a szenzor zajszintje megnő, így pedig elég sok részlet veszhet el – ez jól látható az alábbi felvételen a levelekre figyelve.
Az elektronikus stabilizátor egész jó hatásfokkal dolgozik, de sokat ront a részletgazdagságon (az eredeti felvétel (343 MB) erről a linkről tölthető le)
Tovább erősíti ezt a hatást az elektronikus képstabilizátor, melynek hatékonyságához nem férhet kétség (videónk egy valóban rázós, köves lejtőn készült, a Hármashatárhegyen járatosak ezt a szakaszt a Kondor DH néven ismerhetik), de néha teljesen életlenné teszik az egyébként 4K felbontású képet.
Nem gond, ha betérünk az árnyékba (az eredeti felvétel (201 MB) erről a linkről tölthető le)
Ami a fotókat illeti, itt ugyanúgy a szenzor/jelfeldolgozó platform korlátaiba ütközünk, a képek dinamikája nem valami széles, látszik, hogy a kamera inkább „lefelé” kockáztat, azaz hajlamos alulexponálni, kár, hogy ezt nem kompenzálja egy kevés utólagos „HDR” effekttel, felhúzva az árnyékokat.
Üzemidőben nem teljesít rosszul a LAMAX W9.1: sisakra szerelve, kikapcsolt kijelzővel valamivel több mint másfél órát tudtunk kipréselni belőle egyetlen akkumulátorral. Ha úgy használjuk, hogy csak az érdekes részeknél kapcsoljuk be a csuklónkra szerelt távvezérlővel, akkor odafigyeléssel egy három órás túrát is dokumentálhatunk vele
Értékelés
Most akkor jó vagy rossz termék a LAMAX W9.1? Nos, ez attól függ: ez az akciókamera azon modellek közé tartozik, ahol teljesen a felhasználás módján fog múlni, hogy elégedettek leszünk-e a vásárlással. Az biztos, hogy aki videós karrierről álmodik, az bizony nem lesz az, elsősorban a nem túl acélos képminőség, másrészt a munkát megkönnyítő hasznos apróságok hiánya miatt, de említhetnénk például a nem túl jól sikerült telefonos alkalmazást is.
Ha viszont arra keresünk valamit, hogy időnként felvegyük a családi strandolást, bringatúrát vagy síelést, és ezt később a PC-n néha megnézzük, akkor már egészen más a leányzó fekvése: a képminőség mindjárt kevésbé rúg majd labdába, annál fontosabb lesz viszont az ár/érték arány.
Éjszakai felvétel, 30 másodperces záridővel, természetesen állványról és távirányítóval [+]
Ez pedig az a terület, ahol a W9.1 erős, hiszen dobozában megtalálunk gyakorlatilag mindent ahhoz, hogy sisaktól a motorkormányig bárhol rögzíthessük, nem kell a kamera mellé még külön kiegészítőket vadásznunk. Átlagos felhasználáshoz a szolgáltatások kínálata is sokkal jobban passzol, a másodlagos kijelző például ugyan extrákat nem tud, de azt megkönnyíti, hogy gyorsan összedobjunk egy valóban mindenkit magába foglaló videót a hegymászás során, ahelyett, hogy jóval drágább okostelefonunk testi épségét kockáztatnánk közben.
Amennyiben tehát inkább csak belekóstolnánk az akciókamerázás világába, akkor nem járunk rosszul a LAMAX készülékével, mely akár arra is jó lehet, hogy kiderüljön: szeretnénk komolyabban is foglalkozni ezzel, és beruházni egy nagyobb tudású termékbe, melyhez akár még fel is használhatjuk a W9.1-hez kapott rengeteg kiegészítőt.
Lamax W9.1 sportkamera
Wombath
A LAMAX W9.1 kamerát a LAMAX magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.