Qs-202 kívülről
Amikor házak tesztelésére kerül sor, rendszerint ATX-es alaplapokhoz méretezettet választunk, hiszen az a legelterjedtebb nagyság, továbbá referenciarendszerünk is ilyen formátumra épít. Az utóbbi években azonban a fokozódó integráció okán egyre több microATX alaplap kerül a piacra, hiszen az esetek többségében az ezek által nyújtott 3-4 bővítőhely bőven elegendő – többnyire csak egy grafikus kártyát dugunk a rendszer alapját képező lapba –, mert a hangkártyát, a hálózati adaptert és a különböző adatátviteli szabványok (SATA, USB stb.) vezérlőit az alaplap magán hordozza. Sőt a CPU-ba telepített grafikus magok erősödésével már a külön VGA sincs mindig jelen. Reális igény támadt hát a kisebb, kevesebb helyet foglaló házakra, mint amilyen például az Aerocool Qs-202. A ház a gyártó PGS termékei közé tartozik; ez a rövidítés a Performance Gaming System kifejezést kódolja, ami lényegében annyit tesz magyarul, hogy játékos rendszer. Szerencsére annyira azért nem villantós a doboz külseje, a Q sorozatba ugyanis a kompakt megoldások tartoznak.
Hirdetés
Kis alaplapokhoz tervezték, ezért csak 378 milliméter magas a Qs-202, de 470 milliméteres mélysége sejtteti, hogy azért lehet bele pakolni rendesen. Hogy mit rejt, azt méretes oldalablakán keresztül tekinthetjük meg. Az átlátszó plexi processzor körüli részét alaposan kilyuggatták, akár ventilátort is tehetünk bele. Sajnos a mai trendnek megfelelően nagyon vékony, csupán 0,6 milliméteres lemezből készült a burkolat, és a váz sem sokkal komolyabb, így a kis ház üresen szinte súlytalan, az Aerocool ki sem merte írni a weboldalára, hogy mennyit nyom – kb. 5 kilogrammra tippelünk.
Elején a szellőzőnyílások dominálnak, perforált rácsból készült a két 5,25 hüvelykes bővítőhely takarója és az alattuk lévő rész is. A bekapcsoló- és reset gombot két oldalra, az alsó 5,25-ös hely vonala alá tették a PGS logó magasságába, alulra pedig egy Aerocool embléma került; az összhatás szerintünk kellemes, nem túl hivalkodó. Hátul több érdekes részlet látszik, közülük a legjelentősebb a feketére fényezett váz és az alulra helyezett táp, de a kékre festett kártyahelytakarók, a segédeszköz nélkül oldható csavarok, az oldallap eltávolítását megkönnyítő műanyagfülek és felül a folyadékhűtéshez kialakított nyílások is említést érdemelnek.
A homlokzat helyett a tető elejére került egy szerény csatlakozópanel két USB 2.0-val és két hangaljzattal. Jó lett volna ide egy-két USB 3.0 is. Hátul a processzorhűtő közelében 120 vagy 140 milliméteres ventilátornak való nyílást alakítottak ki, amiben nincs porszűrő.
Alul a táp bemeneti nyílásánál viszont van szűrő. A Qs-202 lábai csak picivel magasabbak az átlagnál, nem biztos, hogy mellettük elegendő levegő jut a tápnak. Persze egy ilyen kis házat többnyire asztalra, és nem süppedős padlószőnyegre tesznek, mindenesere érdemes figyelni az áramforrás levegőzésére.
Termék megnevezése | Aerocool Qs-202 |
---|---|
Elérhető színek | fekete kék kiegészítőkkel |
Mérete (ma x mé x sz) | 378 x 470 x 200 mm |
Anyaga | acél, műanyag előlappal |
Beszerelhető alaplapok | microATX, Mini-ITX |
5,25"-os helyek száma | 2 db |
3,5"-os helyek száma | 6 db belső |
Bővítőkártyák száma | 4 db |
Hűtés | elöl 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor, hátul 120 x 120 mm-es ventilátor, felül 140 x 140 mm-es ventilátorhely, oldalt plexi ablak szellőzőnyílással |
Előlapi csatlakozók | 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon |
Beszerelhető táp | szabványos ATX, alulra |
Extrák | feketére festett váz, porszűrő elöl és alul |
Gyártó honlapja | www.aerocool.com.tw |
Termék honlapja | Qs-202 |
Forgalmazó | FPO Hungary Kft. |
Fogyasztói ár | 18 644 Ft |
Garancia | 2 év |
Qs-202 belülről
Leemelve az oldallapot nagyon korrekt kis belső tárult elénk. A hátsó kártyahelytakarókkal azonos színűre festették az alaplaptálcát, amibe a nagyobb házak mintájára gumival keretezett kábelelvezető nyílásokat vágtak. Ugyanilyen színű a két középső 3,5 hüvelykes meghajtóhely, melyek különösen nagy grafikus kártya beszerelése esetén eltávolíthatóak. Így az egyébként is bőséges, 270 milliméter rendelkezésre álló hely 390 milliméterre bővül, ami a jelenlegi legnagyobb VGA-nak, a két GPU-s Radeon HD 6990-nek is elég.
Jó hír, hogy éppen a grafikus kártya előtt van az előlapi, 140 milliméteres ventilátor, aminek huzatjából jut a két alsó 3,5 hüvelykes helynek is, a felső kettő viszont kiesik a légáramlatból. Az alábbi képen jól látható, hogy a táp elhelyezését is korrekten oldották meg. Az alsó porszűrőt már említettük, körülötte rezgéselnyelő gumibetétekre támasztható az áramforrás, a hátsó csavarnyílásokat pedig úgy oldották meg, hogy fölfelé néző ventilátorral is be lehessen építeni.
Egyetlen határozott rántással eltávolítható a Qs-202 előlapja, így férhetünk hozzá a mögötte lévő ventilátorhoz. Sajnos a fémrács mögött jobbára tömör műanyag van, ami csökkentheti a szellőzés hatásfokát.
Korrekt tartozékkínálattal jött az Aerocool kis háza. A 3,5 hüvelykes helyek szerelősínjei mellett kaptunk egy tálcát, amibe 2,5 hüvelykes tárat (jellemzően SSD-t) tehetünk. Kártyaolvasónak vagy kisebb előlapi vezérlőpanelnek hasznos az 5,25 hüvelykes állást 3,5 hüvelykesre alakító betét, és a kábelkötegelőknek is jó hasznát vehetjük.
Két különösen nagyot is kapunk belőlük, melyeket nagyobb grafikus kártyák rögzítésére használhatunk. A két részből álló pánt elemeit előbb a VGA két oldalán az alaplapot rögzítő csavarokhoz kell fogatni, majd a kártya fölött összekapcsolva és megfeszítve nyújt extra támaszt a szerelvény.
Meglehetősen könnyen be tudtunk költözni a kis Aerocool házba. Alacsonyságát ellensúlyozta, hogy kisebb alaplapot tettünk bele, mélysége pedig a nagyobb modellekével vetekszik. Annyira, hogy a GeForce GTX 580 beszereléséhez ki sem kellett venni ez előtte lévő merevlemeztartót. A processzorhűtő környékén is volt hely bőséggel, az oldalfali és felső nyílást kihasználva komoly viharsarkot építhettünk ki. Sajnos a tető alatt nem volt igazán hely folyadékhűtés radiátorának, azt kénytelenek leszünk kívül, esetleg hátul elhelyezni.
Szerencsére az alaplaptálca és az oldallap körött elég széles volt a hely az itt futó vezetékeknek. Komoly rendezés, kötegelés nélkül is rájuk tudtuk csapni a „motorházfedelet”.
Tesztelés
Mivel az Aerocol Qs-202-be csak microATX alaplapok férnek, a referenciakörnyezetünk pedig ATX-es alaplapra épül, ezért új lap után kellett néznünk. Az LGA775-ös platformot megtartva az Intel G41-es északi hídjára alapozó MSI G41M-P28-at választottuk, és mivel az egyes alaplapok másképp mérnek, a kis rendszert Casetek CK-1020 referenciaházunkban is meghajtottuk. Így sajnos a korábbi tesztekben szereplő házakkal nem tudjuk közvetlenül összevetni az Aerocool üdvöskéjét, de azért van egy jó támpontunk teljesítményével kapcsolatban.
Tesztkonfiguráció:
- Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
- Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
- MSI G41M-P28 alaplap
- 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
- Radeon HD 4850 videokártya
- 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
- Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
- Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral
Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz perc terhelés után mért maximális hőmérséklete látható, háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, és maximálisra állítottuk az első és hátsó házventilátor fordulatszámát.
Mivel az Aerocool QS-202 meglehetősen kicsi, ventilátorai pedig jó nagyok, az első körben szépen lelépte Casetek referenciánkat, pedig a korosodó CK-1020 még a mai mezőnyben is megállja a helyét. Hangzásban sem volt annyira vészes a kis microATX-es, igaz, a felső és oldalsó szellőzőnyílásán kiszűrődött a meglehetősen pörgős, percenként 1500-at forduló ventilátorok határozott szélzaja, míg a CK-1020 valamivel csendesebben tette a dolgát.
A ház szellőzésének hangja még jobban elkülönült a második menetben, amikor az addigi fő hangadót, a processzorhűtő ventilátorát percenként 1500-as fordulatra lassítottuk. Itt már az első 140-es és hátsó 120-as vette át a prímet, igaz, összességében a rendszer halkult. Jó hír, hogy a lassítás hatására szinte semmit nem melegedett a processzor a hűtő alatt. Azért lehetséges ez, mert a két házventilátor elég közel volt egymáshoz, hogy hatékony légáramlatot hozzanak létre, és az oldallap nagy része is rásegített a szellőzésre.
Végezetül kikapcsoltuk az első és hátsó ventilátort, ami rendszerint komoly problémát okoz az alsó tápos házaknak, mert ezeknél a tápventilátor nem segít légcsatornát kialakítani a processzor körül. Számítottunk azért rá, hogy az Aerocool ebben a helyzetben is jó lesz, ugyanis a kis űrtartalmú házakban kevesebb levegőt kell megmozgatni a szellőztetés közben, ráadásul a CPU-hoz friss levegő érkezhet a felső és oldalsó szellőzőnyíláson keresztül is. Persze ezek a rések amellett, hogy beengedik a friss levegőt, a belül keletkező zajnak sem állják az útját, úgyhogy a Qs-202 extrém halk rendszerhez nem lesz jó, de az utolsó tesztünkben azért egyáltalán nem volt hangos.
Jól bírta a kiképzést a beszerelt merevlemez. Az első két menetben hőmérséklete bőven 40 °C alatt maradt, csak az utolsóban lépte át egy kicsivel ezt az értéket, ami szerintünk teljesen rendben van. Minden bizonnyal a nyári kánikulában sem sül majd be, bár olyankor kötelező az első ventilátort használni.
Értékelés
Az Aerocool Qs-202 – mondhatni – nagylegény a kisfiúk között. Igaz, hogy csak microATX alaplap fér bele, de azt kényelmesen elnyeli, részleteit igényesen kidolgozták, legyen szó a festésről, a szellőzésről vagy a beszerelhető kiegészítőkről. Külön jó pontot érdeme a legnagyobb VGA-k beszerelését is megengedő, kivehető merevlemezdoboz, illetve a 2,5 hüvelykes SSD elhelyezését segítő tálca, illetve az a tény, hogy a kábelezésnek van elég hely az alaplap mögött.
Akadnak azért negatívumok is a Qs-202 kapcsán. A nagyon vékony lemezek használata sajnos mára általánossá vált, ezért nem róhatjuk fel konkrétan csak ennek a modellnek, de ettől még nem tartjuk szerencsések. Az alsó tápos rendszerekhez célszerű magasabb lábakat használni, hogy az áramforrás levegőhöz jusson, a felső csatlakozópanel lehetne fejlettebb, illetve szívesen láttunk volna porszűrőt a felső ventilátorrácsban is. Méretéhez képest a kis Aerocool közel 19 000 forintos ára elég magasnak tűnhet, de két ventilátorral és ennyi extrával más márkák hasonló modelljei sem olcsóbbak, ezért a Qs-202 nagyszerű szellőzése, jó kialakítása és gazdag felszereltsége miatt ajánlott minősítést érdemel.
Aerocool Qs-202 ház
rudi
Az Aerocool Qs-202 házat az FPO Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. A ház megvásárolható többek között a ComputerMode webáruházban, az AQUA electromax boltjaiban vagy a Modding Computernél.