Hirdetés

Intel Celeron G440 vs. AMD Sempron 145 – csata belépőszinten

Hirdetés

A versenyzők


Celeron és Sempron – régi ismerősök

Nálunk az aktuális Celeron és Sempron CPU-k közül két nagyon hasonló árú modell landolt, melyek már néhány százassal 10 000 forint alatt megvásárolhatóak. Név szerint a Celeron G440, valamint a Sempron 145 processzorról van szó. A két központi egység a manapság megszokott kisméretű dobozban lapulva kerül fel a polcokra. Természetesen mindkettőben találhatunk gyári hűtőt, melyek mindent egybevéve nagyjából hasonló méretűek. Először essen néhány szó az Intel CPU-járól!


[+]

Az LGA1155 tokozású G440 immáron egy Sandy Bridge alapokon nyugvó modell, amely első hallásra még biztató lehet, de az esetleges optimizmus gyorsan alább is hagy, ha alaposabban szemügyre vesszük a specifikációkat. Az első és talán legfontosabb, hogy a mindössze 1,6 GHz-es órajelen üzemelő központi egység lapkajának egyik magját letiltották. A Hyper-Threading is inaktív, aminek az a következménye, hogy a CPU csak egyetlen szálon képes a feladatok végrehajtására.

Tovább haladva láthatjuk, hogy a Sandy Bridge esetében a magokhoz kapcsolódó 2 MB-os L3 cache szelet fele is tiltólistára került. Még egy kisebb érvágás, hogy az AVX utasításkészlet támogatása sem engedélyezett, valamint a Quick Sync nevű dedikált transzkódoló sem aktív. Ez utóbbi az MPEG2 és H.264-es formátumokba való tranaszkódolás gyorsítására lenne hivatott. Az integrált GPU-nál a HD Graphics 2000-ről beszélhetünk, amely 6 végrehajtóegységet tartalmaz és a DirectX 10.1-es, valamint az OpenGL 3.0-s API-kat támogatja. A grafikus egység alapórajele 650 MHz, ez turbóval egészen 1 GHz-ig kúszhat fel. A Celeron maximálisan DDR3-1066 szabványú DIMM modulokat képes támogatni. Mindezek után talán az egyetlen igazán figyelemreméltó adat a fogyasztás, mely mindössze maximálisan 35 watt lehet.


[+]

Az AMD versenyzője, a Sargas kódnévre hallgató Sempron 145 AM3 tokozású. Ez azt jelenti, hogy az összes AM3 vagy AM3+ foglalattal ellátott alaplapon kívül néhány AM2 és számos AM2+ alaplap is képes fogadni, valamint kezelni a processzort. Mindez csak az adott alaplap felépítésén, illetve annak BIOS támogatásán múlik. A Sempron magórajele 2,8 GHz, míg az integrált északi híd és memóriavezérlő 2 GHz-en ketyeg. A CPU valójában az Athlon II X2 alapjául szolgáló, natív kétmagos Regor lapkán alapszik.

Az AMD "csak" egy magot tiltott le, ergo semmi egyéb funkcióhoz vagy egységhez nem nyúlt. A lapka grafikus magot nem tartalmaz, így ha egy diszkrét VGA-t nélkülöző konfiguráció kiépítését terveznénk, úgy mindenképpen egy IGP-t tartalmazó chipsetet kell választatnunk hozzá. Ilyenek a G vagy GX jelölésű AMD modellek. Az DDR2 és DDR3 memóriákat is kezelni képes integrált memóriavezérlő az előbbi szabványból 1066, utóbbiból az 1333 MHz-es modulokat képes a gyári specifikációk szerint meghajtani. A Sempron 145 TDP-je 45 watt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés