IdeaPad U400, a szépséges fémházas

Hirdetés

Kijelző, hűtés, akkumulátor

Sajnos az IdeaPad U400 kijelzőjét pár szóban le lehet írni: átlagos, fényes. Nagy kár, hogy ennek az igényes és korrekt laptopnak is tükör került a monitorára, így átlagos, 206 cd/m²-es maximális fényerő és 228:1 kontrasztarány mellett nem tudtuk kényelmesen használni világosabb környezetben vagy lámpával a hátunk mögött – szabadtéren, erős napfényben pedig esélytelen a leolvasása. Pedig a megszokottnál kicsivel jobban sikerült bekalibrálni, átlagosan 0,6-os delta E értéket kaptunk, maximuma pedig 2,3 lett. A Lenovo IdeaPad U400 színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál eggyel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

A Core i5 processzor és a kis különálló grafikus kártya hűsen tartása elég nagy feladat egy olyan 14 hüvelykes házban, aminek jelentős részét az optikai meghajtó foglalja el, alján pedig semmilyen szellőzőnyílás nincs. Különösen érdekes lesz a merevlemez helyzete, mely rendszerint nem szokott aktív hűtést kapni. Nyugalmi állapotban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett az IdeaPad U400 felülete meglehetősen hűs maradt. A billentyűzeten, csuklótámaszon és fenéklemezen is legfeljebb 32 °C-ot mértünk, miközben a hűtés időnként le is kapcsolt.

Megterhelve a processzort nyugalmi, 45 °C-os hőmérséklete egyből 62 °C-ra ugrott, és a hűtés is beindult átlagosnak mondható, 27 dB-es szinten. A második percben még kettő, majd a tizedikben még egy dB-t hangosodott, így alakult ki a 30 dB-es végeredmény, amit már a zajosabb hűtések közé sorolnánk, de egy ilyen vékony géptől még derék teljesítménynek számít. Jó hír, hogy a félórás terhelés alatt felülete sem melegedett különösebben, habár balra a billentyűzet mellett – ahol a hűtés hőleadója van – negyven Celsius-fokot mértünk. Mellette jól érezhető a lélegző billentyűzet, ami szerintünk nem valami nagy trükk. Többször láttunk már olyat, hogy a hűtés a WASD gombok környékén szívja be a levegőt. Az viszont tény, hogy a Lenovónál ez valamivel nagyobb felületen volt érezhető, és nem keltett annyira zavaró huzatot, mint a konkurenseknél.

További fél óra játékkal még pár fokot melegedett a gép felülete, és egy decibelt hangosodott is. Dicséretes, hogy a merevlemez az egész kínzás alatt éppen csak 40 °C-ig melegedett, pedig fél órán keresztül pörgettük intenzíven. Minden bizonnyal a nyári kánikulában sem lesz vele probléma. A mérési folyamat alatt a CPU 87 °C-ig hevült; sem a processzor terhelése, sem játék közben nem tapasztaltunk thermal throttling miatti órajelcsökkentést.

Csalódással indult akkumulátoros tesztünk. Az átlagosnál nagyobb, 54 wattórás teleppel felszerelkezve legalább 6-7 órás időt vártunk, ezzel szemben valamivel több mint öt és fél óra után már nyúlhattunk a töltőért, ami 9,7 wattos fogyasztást jelent. Minden bizonnyal a Radeon lekapcsolása nem volt maradéktalanul megoldott, mert hasonló processzorral és kis GeForce-szal 7 watt körüli energiaigényt szoktunk kapni. A videós, közel négyórás idő és 13,5 wattos fogyasztás sem éppen csúcsteljesítmény, Intel-NVIDIA párossal a 46-48 wattórás akkuk mennek ennyit, a fogyasztás pedig 10-12 watt környékén alakul. Teljes terhelésen most a korábban használt Battery Eater Pro helyett 3D Mark05-öt és két szálon Prime processzormelegítőt hajtottunk, ami megterhelőbb, így 47 perc után vége lett a dalnak, 69 wattos fogyasztást mutatva.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények