Szuperprojektor, linuxos játék, okoskodó Gmail

Steames hírek, mobil VR, új driverek

Ez a hét nem tartogatott túl sok meglepetést a PC-sek számára, de azért érdekességből így sem volt hiány. A legfontosabb történések egyértelműen a grafikus driverekhez voltak köthetők, amellett, hogy érkezett egy új GeForce meghajtó is.

Az AMD és az NVIDIA már leginkább a következő évre készül. Előbbi vállalat ezt egy teljesen újraírt vezérlőközpontot használó meghajtóval tesz, amely elveszti a régóta ismert Catalyst nevet is, így hamarosan megszületik az első Radeon Software Crimson Edition eszközillesztő, míg utóbbi cég már most szeretné, ha felhasználóik mielőbb regisztrálnának, hiszen hamarosan csak a GeForce Experience szolgáltatáson keresztül lesz elérhető az összes GeForce driver.

NVIDIA NVS 810
NVIDIA NVS 810

Maradva a grafikus vezérlőknél ezen a héten bemutatkozott az NVIDIA NVS 810-es professzionális VGA, amely pont egy olyan piaci rést céloz meg, amit az AMD és a Matrox nem fedett le. Ezen a héten még az is kiderült, hogy a Radeon R9 370X jelzésű VGA-t az európaiak hiába várják, mivel ezt az AMD csak Kínának szánta. Ezeket az információkat ízesítette egy friss pletyka is, amely arról szól, hogy az érkező NVIDIA Pascal architektúra mellett megmarad az aktuális Maxwell is némileg modernizált formában. Emellett szó esett a MetalGL-ről is, amely már nem csak iOS-re, hanem Mac OS X-re is elérhető.

Hirdetés

A virtuális valóság szempontjából is történtek események, mivel az Oculus bejelentette a Mobile SDK 1.0-s verzióját, így a Samsung Gear VR fejlesztőkörnyezete hivatalosan is elkészült. Friss információval szolgáltunk arról is, hogy a Sony PlayStation VR csomagjának titokzatos kiegészítője mit rejt, illetve bemutattuk, mit jelent a drónok és a virtuális valóság összefonódása.

A PlayStation VR csomag titokzatos kiegészítője
A PlayStation VR csomag titokzatos kiegészítője

A Steam masinák közeledtével a Linux is egyre nagyobb figyelmet kap, és az elmúlt hetekben a Microsoft is tett azért, hogy a Valve ötletét csírájában elfojtsa. Ezzel kapcsolatban mondhatni a fészekből kérdeztük meg azt is, hogy mitől lehetne jobb hely a játékosoknak a Linux.

JVC DLA-X750R
JVC DLA-X750R

Multimédiás szempontból a headsetek és a projektorok hetét éltük. Előbbi termékkategóriába érkezett a Sony In-ear Stereo Headset jelzésű, Playstation 4-hez készült, aktív zajszűrős megoldás, illetve az Aftershokz Gamez csontrezgéses headsetje is szót érdemel. Eközben a projektor-fronton kaptunk egy rövid vetítési távolságú Acer Predatort, valamint a JVC-től egy igazi nehézbombázót.

Lenovo Yoga 700
Lenovo Yoga 700

A mobil piac ezen a héten nem erőltette meg magát, de azért kétféle méretben befutott a könnyű és átfordítható Lenovo Yoga 700, illetve a Samsung ATIV Book 9 egy Pro és egy Spin verzió formájában. Az ultramobil lapkák területére megérkezett a HiSilicon Kirin 950, valamint kiderült, hogy mennyire ki van tömve gyorsítótárakkal az Apple A9 SoC.

Drónok, robotok, pötyögésmentes Gmail

A Microsoft ügyfelei komolyan vették, hogy korlátlan tárhelyet kapnak a OneDrive-on: akadt, aki 75 terabájt adatot tárolt a felhőben, ezért a vállalat úgy döntött, változtat a szolgáltatáson. Megszüntetik a korlátlanságot, csökkentik az ingyenes tárhely méretét is, az eddigi 15 GB harmadára olvad januártól. Akik több területet foglalnak, mint a jövőben megengedett, egy éven keresztül még tárolhatják az adataikat a redmondiak felhőjében, de új fájlokat már nem tölthetnek fel.

Egyenes választ adott a Microsoft arra a kérdésre is, hogy kikapcsolható-e száz százalékosan a telemetria a Windows 10-es rendszerben. A válasz röviden az, hogy nem, bár a vállalat képviselői igyekeztek hangsúlyozni, ez nem személyiségi jogi kérdés, a többség érdeke az, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban reagálhassanak az esetleges problémákra, ehhez pedig nélkülözhetetlen, hogy adatokat küldjön a központba az operációs rendszer.

A héten elindult a Windows App Studio, amivel akár egyetlen programkód megírása nélkül is készíthetőek univerzális alkalmazások. Ezt különböző sablonokkal könnyíti tovább a cég.

A Skype egykori alapítói nem bíznak a drónokban, ezért Starship Technologies néven céget alapítottak, jövőre pedig meg is kezdik a kísérleti házhozszállítást guruló robotjaikkal. Számításaik szerint az utolsó pár kilométer a legdrágább a fuvarozásban, a távolról is vezérelhető, ám alapvetően önvezető robotokkal egy nagyságrenddel csökkenthetőek a költségeket. A Google ezzel szemben hisz a vezető nélküli gépekkel történő légi kiszállításban, ezért a 2012-ben indított Project Winget nem adják fel, sőt jelen állapotok szerint 2017-ben meg is kezdenék a kézbesítést.

2017 egyébként is az automatizálás éve lehet, ugyanis Kína két éven belül szeretné elindítani az autonóm taxiszolgáltatás tesztfázisát, hogy a 2020-as olimpiára már önvezető személyszállító eszközök várják a kilátogatókat. De nem csak a forgalomban és a csomagküldésben vannak törekvések az élőerő szükségességének csökkentése érdekében: a Gmailhez készült Inbox megkapta a Smart Reply technológia kezdetleges változatát, amivel egyszerű válaszok adhatók a beérkező levelekre gépelés nélkül. A rendszer három opciót ajánl fel, amiből kiválasztható a megfelelő.

Végre megjelent az első hivatalos béta változat a Vivaldi böngészőből, ami nagyon ígéretes. A Chromium motorra épülő megoldásba sok hasznos funkció került, a mi kedvencünk a felhasználói felület átméretezésének lehetősége, ami nincs hatással a weboldalakra, így magunk dönthetünk róla, mekkora gombokat és ikonokat szeretnénk látni. Közel egymilliárd forint közpénzből alakul át a Neptun.NET, a közoktatásban is használt egységes tanulmányi rendszer,  amit a versenytársak nehezményeznek, ugyanis a pénzt eredetileg egy új szoftver kifejlesztésére különítették el.

Az Activision Blizzard 5,9 milliárd dollárt fizet a Candy Crusht készítő King Digital Entertainment felvásárlása során. A piaci árnál magasabb ajánlatra a csapat nem mondott nemet, az Activision így 474 millió felhasználót szerez, ha az ír hatóságok is rábólintanak az üzletre. Jelentősen javított korábbi eredményein a Facebook a harmadik negyedévben: a reklámbevételek 45 százalékkal nagyobb forgalmat generáltak, három hónap alatt 4,3 milliárd dollárt. Már 1,55 milliárd ember lép be legalább havonta egyszer a közösségi oldalra. Szeptemberben történt meg először, hogy egymilliárd belépést regisztrált a vállalat mindössze egyetlen nap alatt.

Kétmilliárd dollárral támogatták a Kickstarter projektjeinek sikerét a közösségi finanszírozási oldal látogatói; akadtak olyanok is az elmúlt hat évben, akik legalább ezer ötletre adtak pénzt. A legtöbb forrás játékfejlesztésre folyt be, második helyen a technológia zárt, de filmekre is elköltöttek az emberek 302 millió dollárt. A New York Times elindította virtuális valóság projektjét, ennek keretében havonta jelentkeznek új rövidfilmekkel, melyek a történetmesélés teljesen új formáját nyújtják az érdeklődőknek. Az amerikaiak ingyenes, kartonból készült virtuális szemüveghez is juthatnak, de enélkül is használható az alkalmazás.

A jelszókezelő szoftverekkel változatos, bonyolult és nehezen feltörhető titkos kódokat használhatunk anélkül, hogy aggódni kellene azok elfelejtése miatt. A KeePass szoftverén azonban fogást talált egy fehérgalléros hacker, így a beépített export funkciót külső szoftverrel képes meghívni, és elméletileg az adatokat is kinyerni az adatbázisból. Olvasóink rávilágítottak, hogy a nem telepített (portable) verziók használatával a támadás kivédhető.

Novemberben több érdekes informatikai program is lesz az országban, az Open StreetMap Budapest Meetuptól a Magyarországi Web Konferencián át Linux Mint Közösségi Találkozón keresztül az utolsó hétvégén megrendezésre kerülő Veletech-PlayIT-ig bezárólag. Izgalmas időszak elé nézünk!

Daywalker, Rage23, rudi, -szp-, Abu85

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés