E3 bejelentések, SSD-para, nyomtatott híd

Philae beszél, megint hackerek, YouTube Gaming

A héten a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös olyan közel került a Naphoz, hogy a Rosetta leszállóegysége (ami többet is pattant landoláskor, majd egy árnyékos területen rekedt) képes volt feltölteni telepeit, így újra kommunikál. A NASA legnagyobb költségvetésű projektje tehát folytatódhat, feltéve, hogy a Rosettát sikerül az üstököshöz közelebbi pályára állítani.

Mindeközben egy holland startup Amszterdamban robotokkal épít hidat 3D nyomtatással. A technikai erődemonstráció csak a lehetőségekbe enged bepillantást, ma még túl lassú és drága volna robotkarok által vezérelt ponthegesztéssel nagyobb távolságokat áthidalni.

Hirdetés

Sajnos mindebből nem sokat értenek a magyar kamaszok az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége szerint, ugyanis arra jutottak, hogy többségük digitális analfabéta. Éppen ezért radikális változásokat sürgetnek a közoktatásban.

Az internetes tartalomfogyasztás azonban nem jelent problémát a mai fiataloknak, nem véletlenül népszerű a Netflix azokban az országokban, ahol elérhető. Ezt a trendet igyekszik meglovagolni a kínai e-kereskedelmi lánc, az Alibaba Group is, ezért elindítja saját videostreaming szolgáltatását Kínában, még mielőtt megérkezne oda is a nagy rivális Netflix.

A Microsoft bejelentette, hogy új biztonsági megoldás debütál a Windows 10-ben: az Antimalware Scan Interface (AMSI) a telepített alkalmazásokat integrálja a vírusvédelmi technológiával, így mélyebb és alaposabb vizsgálatok várhatók a tartalmakban. A trükk, hogy közvetlenül a kód futtatása előtt ellenőriz, így a kártékony programok nem tudnak elbújni.

Ahogy arról múlt héten beszámoltunk, a redmondi vállalat elindította a böngészőből futó Skype-ot, ami azóta már Magyarországról is elérhető lett. Eközben teljes átszervezést hajtanak végre a Microsoft felsővezetésében, a Ballmer-érából még megmaradt arcok kikopnak a struktúrából, így például Stephen Elop is távozik, immár másodszor.

A francia adatvédelmi biztos aggályosnak tartja, hogy a Google kizárólag az EU-n belüli keresések esetén nem jeleníti meg azokat a linkeket, amelyeket a felhasználók a felejtéshez való jog révén szerettek volna eltávolíttatni a keresőből. A Facebook az ehhez hasonló konfliktusokat úgy kerüli el, hogy a héten indított Moments nevű szolgáltatását egyáltalán nem is hozza be az Európai Unióba, pedig a hatóságok csak azt kérték, ne automatikus legyen a felhasználói fiókokban történő turkálás, hanem ahhoz kelljen engedélyt is adni. Erre nincs megoldása a vállalatnak, és egyelőre nem is tervezik a változtatást.

Rengeteg szolgáltatást használunk az interneten, és sokan igyekeznek mindenhol más jelszóval védeni fiókjukat, viszont nem tudják vagy nem akarják ezeket fejben tartani, ezért jelszókezelőket alkalmaznak, mint például a LastPass. Ők nem lehetnek most nyugodtak, mert a felhőalapú szolgáltatást ismeretlenek feltörték, és bár nincs bizonyíték a védett adatok eltulajdonítására, az e-mail címek, a jelszó-emlékeztetők, de még az azonosításért felelős hashek is biztosan érintettek.

A Duqu 2.0 ott bukkant fel, ahol senki sem várta: a Kaspersky saját rendszerében vették észre nemrégiben. Most az is kiderült róla, hogy legális, érvényes tanúsítványokkal hitelesítették, méghozzá a Foxconn Technology Group által. Mivel a vállalat a VeriSign partnere, a Windows is vakon bízott a Duquban.

Az Electronic Frotiner Foundation idén már ötödszörre adta ki éves jelentését a tech cégek adatkezelési gyakorlatát vizsgálva, ebben a 24 közül kilencen kaptak pozitív minősítést. Az Apple és a Dropbox például köztük van, a Microsoft viszont nincs.

Régóta foglalkoztatja a tartalomszolgáltatókat a dilemma, hogy mi a helyzet a hozzászólásokkal, fórumokkal kapcsolatos sértő megnyilvánulásokkal. Egy közel tízéves ügyre tett pontot a strassbourgi bíróság Nagykamarája, amikor kimondta, hogy a szolgáltatók igenis felelősek az oldalon megjelenő felhasználói tartalmakért. Európában nincs precedens-elv, de a bírósági döntés hatására eljöhet a modern kori cenzúra ideje.

A YouTube megpróbál nyereséges lenni, legújabb ötletük a Twitch.tv konkurenciájává válni. A YouTube Gaming élő streamekkel és tematikus csatornákkal a nyáron elindul, a Twitch viszont nem aggódik, boldogan üdvözölték a második számú játékost.

Röpködnek a milliárdok a technológiai világban, kockázati befektetők veszik át a klasszikus tőzsdei kibocsátások által szerzett bevételek jelentős részét. Összehasonlítottuk a kilencvenes évek végi és a mai helyzetet, és arra kerestük a választ, hogy kell-e félni második dotkomlufitól.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények