A Raptor Lake kódnevű processzorokkal nagyon meggyűlik az Intel baja, ugyanis a hardverplatformot korábban nagyon sok panasz érte, és a cég el is ismerte, hogy valóban stabilitási gondokkal küzd. Ezeket a vállalat egy éve beazonosította, majd a jelenség hivatalosan megkapta a Vmin Shift Instability nevet, a 0x12B jelzésű mikrokóddal pedig elméletben korrigálták a rendszerek működését.
Hirdetés
Gabriele Svelto, a Mozilla platformmérnöke ugyanakkor arról számolt be a TechSpot riportjában, hogy a Firefox böngésző kapcsán észrevehetően megnőtt az összeomlások száma, ráadásul pont azokban a térségekben, ahol most extrém nyári hőség tombol.
Az említett szakember szerint a Föld északi féltekén élők vannak a leginkább kitéve a kellemetlen gondnak, és a Firefox a beérkező összeomlásjelentések alapján meg is tudja mondani, éppen mely európai országokat sújt a hőhullám, a legtöbb ilyen naplóbejegyzés ugyanis olyan rendszerekből érkezik, amelyekben Intel Raptor Lake processzor dolgozik.
A helyzet annyira kellemetlen, hogy a Mozilla leállította azt a botot, amely automatikusan visszaküldi az összeomlási jelentéseket az alapítvány szervereire. Erre azért volt szükség, mert az összeomlások többsége Intel Raptor Lake CPU-ról érkezett, és ezeket a fejlesztők kénytelenek voltak kiszűrni, mert a gondot teljes mértékben az Intel hibájának tartják. Sőt, azt is elmondták, hogy a legtöbb összeomlást generáló processzor a Core i7-14700K volt, ami viszonylag népszerű a játékosok körében.
A Mozilla megkeresett egy olyan felhasználót is, akinek a Raptor Lake CPU-t használó rendszere elvileg stabilan működik, és megkérték, hogy tesztelje le a Firefox legújabb, Nightly verzióját. Erre azért volt szükség, mert egy olyan új könyvtárral kísérleteznek, amely még nem áll készen a publikus bevetésre, de idővel bekerül majd a böngészőbe, és Gabriele Svelto figyelmeztetett ezzel kapcsolatban, hogy nagyon gyakran válthatja ki a Vmin Shift Instability problémát.
A fentiek jelzik, hogy az Intel megoldása igazából csak a Raptor Lake rendszerek tűrőképességét tolta ki, de magát az alapproblémát nem javította, azt talán szoftveres úton nem is lehet megtenni. Viszont valóban nem mindegy, hogy a Vmin Shift Instability mikor jön elő, ugyanis ha a garanciaidő lejárta után, akkor azzal az Intel már nem köteles foglalkozni. Javítás azonban még így is jöhet, mivel a Santa Clara-i óriáscég pár új mikrokóddal tovább lassíthatja a 13. és 14. generációs processzorait, hogy minél később, minél ritkábban jöjjön elő a szóban forgó probléma. Ezt feltételezhetően meg is fogják lépni, ha a nagy melegben így reagálnak a hardverek egy webböngészőre.