Hirdetés

Heti hardverpiac

Alaplapok, adattárak, nyomtatók, érdekes számítógépek és notebookok találhatók a heti kínálatban.

AMD alaplapok



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Újabb hulláma érkezett a hazai piacra az AMD friss chipkészleteivel szerelt alaplapoknak. Ezúttal is az Asus viszi a prímet. Itt van például a kisebb Radeon HD 4250 IGP-vel szerelt M4A88TD-M EVO/USB3, amit grafika terén azért nem kell félteni. Igaz, hogy az IGP kicsit alacsonyabb órajelen jár az AMD 880G északi hídban, mint társa a 890GX-ben, de ugyanúgy 128 MB saját DDR3 memóriája és három monitorkimenete van. Kicsi, microATX lapról lévén szó az AM3 foglalat mellé csak egy hosszú és két rövid PCI Express és egy PCI bővítőhely fért. Ráadásul az egyik rövid PCI Expresst máris gyárilag betöltik egy két csatlakozós, NEC chipes USB 3.0 adapterrel. Került az alaplap hátuljára még egy eSATA és egy FireWire csatlakozó, szóval teljes a kínálat. Felépítés kapcsán a teljes, szilárdelektrolitos kondenzátorkészletet érdemes még megemlíteni. Az Asus M4A88TD-M EVO/USB3 vételára három év garanciával 31 500 forint.

Rendszerint a névbe kevert V betű kevesebbet, olcsóbbat jelent a hardverek világában, így hát az Asus M4A88TD-V EVO/USB3 olcsóbb is az előbb leírt modellnél. Felszereltsége viszont bizonyos tekintetben túlmutat rajta. Igaz, hogy ezen az ATX formátumú deszkán nincs saját memóriája a Radeon HD 4250-nek, viszont két hosszú PCI Express aljzat került rá, így akár két megfelelő Radeont páros táncra is kényszeríthetünk benne. Hátul most már a két USB 3.0 aljzatot is a nyomtatott áramkörre forrasztva találjuk, akárcsak a három monitorkimenetet, az eSATA-t és a FireWire-t. Az M4A88TD-V EVO/USB3 vételára három év garanciával 26 300 forint.

Az AMD 800-as északi hídjai közül egyelőre a legkisebb a 870-es. Ennek nincs integrált grafikus magja, de nagyobb testvéreihez hasonlóan szépen kezeli akár a hatmagos processzorokat is. Az Asus M4A87TD/USB3-nak ráadásul USB 3.0 csatlakozói is vannak, igaz, az eSATA és a FireWire lemaradt róla. A grafikus kártyákat egy hosszú PCI Express csatlakozó várja, ami mellett két rövid PCI Express és három hagyományos PCI csatoló sorakozik. A kondenzátorkészletnek itt is minden tagja szilárdelektrolitos, a chipkészletet pedig látványos bordák hűsítik. Érdemes kiemelni még a BIOS szunnyadó processzormagokat egyszerűen aktiváló funkcióját. Az Asus M4A87TD/USB3 három év garanciával 27 000 forintba kerül, szóval a fenti M4A88TD-V EVO/USB3 sokkal jobb vételnek tűnik.

Vagy itt van még a kicsit drágább, de sokkal jobb Asus M4A87TD EVO. Ennek a 28 500 forintos – szintén három év garanciával – deszkának szintén AMD 870 északi hídja van, de hátuljára nem csak két USB 3.0, hanem FireWire és eSATA csatlakozó is került. Nyomtatott áramkörén már nem 4+1 hanem 8+2 fázis gondoskodik a processzor és memória ellátásáról, miközben a kondenzátorok továbbra is mind szilárdelektrolitosak. Fontos előrelépés még a második, CrossFire-höz való hosszú PCI Express aljzat.

Vegyesen

Újabb külső merevlemezzel állt elő a Silicon Power. Korábbi modelljeit azért szerettük, mert strapabíróak és olcsóak. Ezeket a pozitív tulajdonságokat az Armor A70 továbbfejlesztette, és még egyet, a kellemes megjelenést tette hozzá. A vörös vagy fekete fémházban kapható adattár megfelel az IEC529 és MIL 810F szabványoknak, tehát 30 percet kibír víz alá merítve, leeshet 122 cm magasról, ellenáll a pornak és nyomásnak. Ráadásul arasznyi USB kábelét az oldalába integrálták. A Silicon Power Armor A70 külső merevlemeze 250, 320, 500 és 640 gigabájtos kapacitással vásárolható meg 16 500, 18 200, 24 000, illetve 31 000 forintos áron.

Merevlemezzel, de mozgó alkatrész nélkülivel kapcsolatos a Computer Imperium akciója. Az Intel nagyszerű, X25-M SSD-jének 80 GB-os változatát most 65 990 forintos áron kínálja. Ez a második generációs, 34 nm-es gyártástechnológiával készült memóriachipeket használó tár ideális lehet az operációs rendszer számára. Olvasási sebessége ugyanis eléri a 250 MB/s-ot, tehát bőven rádupláz a 3,5”-os winchesterekre. Emellett 70 MB/s-os írási sebessége sem vészes, ugyanis ez méréseink szerint kisebb fájlok esetében sem csökken számottevően, ahogyan a winchestereknél szokott. Továbbá az SSD-nek szinte nincs késleltetése, hangja nulla és nem rázza a számítógépházat.

Egyre tovább szélesedik a Bluechip webbolt Canon kínálata. Fényképezőgépek után most nyomtatók és multifunkciós készülékek széles választékát is megtaláljuk náluk. A PIXMA iP1900 az egyik legolcsóbb és legegyszerűbb tintasugaras Canon nyomtató. Már ez a 7 450 forintos apróság is 2 pikoliteres festékcseppekkel dolgozik, melyek megfelelő papírra akár 4800x1200 dpi-s felbontást is lehetővé tesznek. Az egyszerű kis printer fekete-fehérben percenként 5,5, színesben percenként 4,1 oldal megfestésére képes. Természetesen ez az adat szöveges oldalakra vonatkozik. Egy 10 x 15 centiméteres fotó elkészítéséhez normál minőségen körülbelül 55 másodpercre van szüksége, és erősan javasolt a minőségi fotópapír használata.

Jóval drágább, de sokkal fejlettebb berendezés a Canon PIXMA MP550. A multifunkciós készüléknek olyan tintás nyomtatórendszere van, ahol a színes festékek külön patronba kerültek, így nem kell az egész, három vagy több színből álló csomagot kidobni, ha az egyik kifogy belőle. Ez az okosabb masina még komolyabb, egészen 9600x2400 dpi felbontásra képes, és sebessége is nagyobb. Fekete-fehér oldalakból 9,2, színesekből 6 előállítására képes percenként, a 10 x 15 centiméteres fényképeket pedig 39 másodperc alatt festi meg. A nyomtatóegység fölé 2400x4800 dpi felbontású, síkágyas lapolvasót telepítettek, a két rész együtt fénymásolóként használható. Az extrák listájáról a fényképezőgépről, memóriakártyáról vagy mobiltelefonról történő közvetlen nyomtatást érdemes kiemelni, amit ügyes vezérlőtárcsa és 5 cm átmérőjű kijelző segít. A Canon PIXMA MP550 vételára 26 190 forint.

Lassan már készülni lehet a meleg napokra, a kánikulára. A nyári szezon slágere lehet a Connectland mini ventilátora. A háromféle színben kapható lapátkerék nem a számítógépet, hanem felhasználóját hivatott hűteni. Fesztávolsága 13 centiméter, szóval túl nagy huzatot nem kavar majd. A vidám, ajándéknak ideális jószág vételára körülbelül 3000 forint.

Számítógépek

Két monitorba épített számítógéppel van jelen a hazai piacon az Acer. A Veriton Z280G amolyan szükséges minimumnak tekinthető nettop ehhez szabott árral. Az Intel első generációs Centrino Atom platformjára épít, tehát 1,60 GHz-es Atom N270 processzora, gyenge grafikus magot rejtő, ősi chipkészlete, 2 GB memóriája, 160 GB-os merevlemeze és DVD-írója van. A kijelző, aminek mindezt a hátára telepítették 18,5 hüvelykes, felbontása pedig 1366x768 pixel. Hálózati csatlakozásról Ethernet aljzat és n-es Wi-Fi adapter gondoskodik. Továbbá a készlet tartalmaz kártyaolvasót, kis beépített hangszórókat, egeret és billentyűzetet, szóval csak a webkamera hiányzik majd a kezdő számítógépezőknek. Az Acer Veriton Z280G FreeDOS operációs rendszerrel és egy év garanciával 99 700 forintba kerül.

Sokkal komolyabb darab az Acer Aspire AZ5610. Ennek már Full HD, vagyis 1920x1080 képpontos, 23 hüvelykes érintőképernyője van, a mögé rejtett hardver pedig elég combos. A Core 2 Duo E7500 processzor 2,93 GHz-en jár, hozzá 4 GB DDR3 memória kapcsolódik Intel G45 északi hídon keresztül. A megjelenítésről nem csak az integrált, HD videók lejátszásához már éppen elegendő Intel grafikus mag gondoskodik, hanem kapunk egy Mobility Radeon HD 4670-et is 1 GB saját, DDR3 memóriával. Ez a 320 számolóegységgel rendelkező GPU némi grafikai kompromisszummal a legújabb játékokat is futtatja. Nagyon rendben vannak az asztali Aspire további komponensei. Kapunk 640 GB-os, 3,5”-os merevlemezt, DVD-írót, két előlapi és négy hátlapi USB-t, eSATA-t, webkamerát, kártyaolvasót, n-es Wi-Fi és Bluetooth modult, 5 wattos hangszórókat, továbbá a csomag része még egy vezeték nélküli billentyűzet és egér párosa. Az Acer Aspire AZ5610 vételára Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és egy év garanciával 259 504 forint.

Másképp is lehet korrekt, kezdő számítógépet venni. A Computer Imperium Gamer HD PC-je eredeti állapotában is nagyon jó kis gépecske volt. Az E6500-as Pentium ugyanúgy 2,93 GHz-en jár, mint a fenti Acer E7500-as Core 2 Duója, alig lassabb nála, de lényegesen olcsóbb. A legtöbb esetben a 2 GB memória és 500 GB-os merevlemez bőségesen elegendő, az asztali Radeon HD 4650 pedig szintén 320 számolóegységes, de magasabb az órajele, és memóriája is gyorsabb. Most az összeállítás egyetlen kifogásolható részét, a HKC házat a sokkal kellemesebb Cooler Master Elite 335-re cserélték, benne pedig FSP táp gondoskodik az áramellátásról. A leírt konfiguráció operációs rendszer nélkül, de három év garanciával 91 990 forintba kerül. Windows 7 Home Premiummal és 24 hüvelykes, Full HD kijelzővel még mindig 170 000 forint alatt megkaphatjuk.

Lényegében külön kis számítógépekként is felfoghatóak az egyre divatosabb hálózati médialejátszók. Mióta a Sigma Designs mellett a Realtek is előállt olyan chipmegoldásokkal, melyek a HD videókkal elbírnak, szépen csökken az ilyen termékek ára és kínálatuk is fokozatosan nő. Új résztvevő a hazai piac eme szegmensében az LC-Power LC-MP5-FHD névre keresztelt dobozkája. Külsőre nem sokban tér el konkurenseitől: kicsi, fekete, hátulján pedig rengeteg csatlakozó van, melyek közül a HDMI a legfontosabb. A vásárlókért vívott harcban minden apró részlet fontos, mint a magyar menü, a kártyaolvasó vagy az internetkapcsolat torrentezés, esetleg on-line tartalom nézegetése céljából. Ezek közül az LC-Powerből csak a P2P kliens hiányzik – egyelőre. Úgy gondoljuk, 27 625 forintos árával jó pozícióból indul a piacon.

Notebookok

Tovább nyomul a könnyű és vékony, Core i processzoros notebookok vonalán az Asus. Az UL család új tagjait nemrég teszteltük, most pedig itt van az U sorozat frissítése. Egyelőre még csak a 13,3”-os U30Jc-ről van szó, ami talán az UL30-nál is csinosabb. Fedele szintén szálcsiszolt fémből készült, billentyűzete szigetes, egyelőre csak szürkében, később minden bizonnyal feketében is elérhető lesz. Vásárlás szempontjából UL30Jt legnagyobb hátránya a kiváló teljesítményt és hosszú akkumulátoros üzemidőt biztosító, alacsony fogyasztású processzor volt. Hiába jók ezek a 18 wattos TDP értékkel rendelkező Core i5 és i7 UM processzorok, ha aranyáron mérik őket. Ráadásul éppen folyó méréseink alapján alacsony terhelésnél a mezei i3 és i5 mobil processzorok sem sokkal éhesebbek. És pont ilyenekkel szerelték az első, hazai piacra érkezett Asus U30Jc laptopokat. Az új széria megkapta az NVIDIA Optimus technológiáját is. Ez annyit jelent, hogy a beépített, diszkrét GeForce grafikus alrendszer teljesen kikapcsol, ha nincs szükség 3D-s képességeire, ilyenkor a CPU-ba integrált grafikus mag felel a megjelenítésért. Szerintünk ennek a megoldásnak inkább a nagyobb grafikus kártyánál van haszna.

Még egy újdonságot felvonultat az Asus U30 szériája. Az UL30-cal és a legtöbb konkurenssel ellentétben már a 13,3 hüvelykes méretben is van optikai meghajtója, ezzel azok számára sem lesz idegen a masina, akik gyakran használnak optikai lemezeket. Egyelőre kétféle konfigurációban kapható az Asus U30Jc. A kisebbnek 2,26 GHz-es Core i3-350M processzora, 4 GB memóriája, 320 GB-os merevlemeze, GeForce 310M grafikus alrendszere, HDMI kimenete, n-es Wi-Fi és Bluetooth adaptere, illetve méretes, nyolccellás akkumulátora van. Vételárát úgy sikerült 200 000 forint környékén tartani, hogy operációs rendszert nem telepítettek rá. A nagyobb, Core i5-430M processzorral és 500 GB-os merevlemezzel ellátott verzió viszont 64 bites Windows 7 Home Premiumot kapott, vételára pedig körülbelül 250 000 forint.

Múlt héten megmutattuk az MSI új, nagy játékos notebookját, a GX740-et, most itt van kisebb testvére. A GX640-nél is okosan választották egymáshoz a processzort és grafikus alrendszert, figyelembe véve, hogy játékban az utóbbié a domináns szerep. Így a Radeon HD 5850 mellé Core i5-430M processzor került, és a VGA memóriáját sem packázták el, az 1 GB RAM jó gyors GDDR5. Kijelzőből talán az 1680x1050 pixel illik a legjobban 15,4 hüvelykre. Szintén okos húzás, hogy nem fukarkodtak a ma már kedvező árú memóriával – 4 GB-ot kapunk –, és a merevlemezből 500 GB kapacitású, percenként 7200-at pörgőt szereltek be. A kiegészítők listáján 2,0 megapixeles webkamerát, n-es Wi-Fi és Bluetooth adaptert, HDMI és eSATA csatlakozót, kilenccellás akkumulátort, illetve táskát és egeret találunk. Az MSI GX640 Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel nagyjából 310 000 forintba kerül.

Az MSI-hez nagyon hasonló színekbe öltöztette a Toshiba játékos notebookját. Az új Qosmio X500-on is a fekete szín dominál vörössel megbolondítva. A hatalmas, 18,4 hüvelykes kijelző köré épített géptestben Core i7-es szív dobog. Végre egy gyártó azt is felismerte, hogy az SSD milyen nagy mértékben gyorsítja az operációs rendszer működését. Az X500-nak egy 64 GB-os, mozgó alkatrész nélküli és egy 500 GB-os, percenként 7200-at pörgő háttértára van. Optikai meghajtója sem hétköznapi, hanem Blu-ray-író. Szóval ez az óriás talán inkább multimédiás központnak nevezhető, persze a játékokkal is elbír. Grafikus alrendszerét 96 számolóegységes GeForce GTS 360 és 1 GB GDDR5 memória alkotja. Az alapból 1,60 GHz-es, de egészen 2,80 GHz-ig gyorsuló Core i7-720QM processzorral, 8 GB memóriával, SSD-vel, HDD-vel és Blu-ray-íróval, illetve minden egyéb extrával felszerelt, Windows 7 Home Premium operációs rendszerű óriás megközelítőleg 550 000 forintot kóstál.

rudi