SSD-k, mini PC-k, házak
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Néhány hónapja nem foglalkoztunk már SSD-kkel, ezért nem ért minket meglepetésként, hogy a napokban a korábbinál is jobb árakkal találkoztunk. A Samsung Series 840 termékcsaládjának 120 GB-os tagjáért három év garancia mellett ma már mindössze 23 290 forintot kérnek, a 250 GB-os változat pedig a maga 41 120 forintjával fajlagosan még jobb vétel. Aki tart a 840-esek TLC (triple-level cell) technológiájától, annak az MLC-s Samsung Series 840 Prót ajánljuk figyelmébe. A 128 GB-os változatért három év garancia mellett 32 840 forintot kérnek, fajlagosan viszont sokkal jobban járunk a 256 GB-ossal, ami 55 740 forintba kerül.
Nagyon érdekes miniszámítógéppel rukkolt elő az Expert Zrt. A mindössze tenyérnyi ExpertPC Micro Home Theater nem nagyobb a hálózati médialejátszóknál, pedig sokkal komolyabb hardver rejtőzik benne. Lelke az Intel 3. generációs Core i3-3217U processzora, mellette 4 GB memória és 60 GB-os SSD dolgozik. A két HDMI kimenetet a CPU-ba integrált grafikus mag hajtja meg, ezen felül három USB és egy Ethernet aljzatot, illetve beépített n-es Wi-Fi adaptert kapunk. A csöppség vételára 131 500 forint.
Ha nagyobb számítógépet szeretnénk építeni, akkor érdemes lehet számításba venni a Gigabyte GZ-G3 Plus házat. A játékosoknak szánt, ezért kissé marcona megjelenésű miditorony mindössze 420 mm magas és 445 mm mély, tehát a kompakt megoldások közé tartozik. Érdekessége, hogy homlokzatán mindössze egy-egy 5,25 és 3,5 hüvelykes bővítőhely van, viszont kapunk három ventilátorszabályzót, illetve két-két USB 2.0 és USB 3.0 aljzatot. Belülre további hat 3,5 hüvelykes adattárat tehetünk; a feketére festett váz aljába került a táp, melynek kábeleit az alaplap mögött vezethetjük el. A szellőzésről gyárilag két 120 milliméteres ventilátor gondoskodik, vételára pedig megközelítőleg 17 500 forint.
Meglehetősen különös darab a Gigabyte Luxo M10 ház. A 430 mm magas és 440 mm mély miditorony fordított kialakítású, tehát szemből nézve nem a bal, hanem a jobb oldalán keresztül szerelhető bele az ATX alaplap. Tápja alulra került, de a processzor mégis a közelében maradt, a grafikus és egyéb bővítőkártyák kerültek felülre. A homlokzaton három 5,25 hüvelykes és bővítőhelyet találunk, a tetőn pedig két ventilátornyílás előtt két USB 3.0 és két hangcsatlakozó helyezkedik el. A nem túl nagy házba akár 290 milliméteres grafikus kártyák is elférnek, gyári szellőzése két 120 milliméteres, világító ventilátorból áll, vételára pedig nagyjából 18 000 forint.
Gamer egerek
Tavaly ősszel találkoztunk a Corsair első egereivel: az FPS játékosoknak szánt, karcsúbb Vengeance M60-nal és a stratégiai vagy szerepjátékokhoz illő, vaskosabb, rengeteg gombbal ellátott M90-nel. Nemrégiben mindkét modell frissült: M65 és M95 néven jelentek meg újra. Az M65 külsőben csak annyit változott az M60-hoz képest, hogy a fekete mellett immár fehér és katonai zöld színben is kapható. Működésében annyi az újdonság, hogy új lézeres érzékelő dolgozik benne, a korábbi 5700 helyett 8200 dpi maximális felbontással. Idehaza a fekete és fehér Corsair Vengeance M65-tel találkoztunk 20 000 forint körüli vételáron.
Hasonló fejlesztésről beszélhetünk a Vengeance M95 esetében is. Fekete mellett immár fehér köntösben is elérhető a 15 programozható gombbal felvértezett egér, melynek lézerszeme 5700 dpi-sről 8200 dpi-sre fejlődött. A vételár ebben az esetben a fekete és fehér verziónál is közelíti a 26 000 forintot.
Aki kicsi, könnyű, fürge, ujjas fogáshoz való egeret szeretne, annak a Roccat Lua modellt ajánljuk figyelmébe. Az egyszerű, mindössze három gombbal ellátott, szimmetrikus formájú egér pont azt tudja, amire a játékosoknak szüksége van. Egyaránt illik jobb és bal kézbe, oldalai érdesek a jó fogás érdekében, érzékelője „csak” 2000 dpi-re képes, de felbontása akár hét lépésben is állítható. Jó hír, hogy a Lua nem olyan drága, 8509 forintért a miénk lehet.
Aki pedig maradna a kompakt méretnél és a szimmetrikus formánál, de szeretne több funkciót, például extra gombokat, annak a Roccat Kova+ lehet jó választás. Lézerszeme 3200 dpi felbontású és összesen hét gombja van, melyekből hat programozható, egy pedig Shift szereppel bír, lenyomva tartva új funkciót kap a többi gomb. Az ügyes kis Roccat Kova+ sem olyan eget rengetően drága: ára 12 954 forint.
Kiegészítők
Mostanában divat nagyméretű fejhallgatókat hordani, annyira, hogy az egyes márkákhoz közismert előadóművészek köthetőek, például Dr. Dre a Beatshez, Ludacris a Soulhoz. Aki nem tudná, 50 Centnek is van fülesmárkája: az SMS Audio. A fülkagylóra ülő Street by 50 több színben kapható, kompakt, összehajtható modell. Lecsatlakoztatható vezetékébe mikrofont integráltak, tehát headsetként is használható vagy telefonálhatunk vele. Megszólalásáról 40 milliméteres hangszórók gondoskodnak, ára pedig az ilyen kaliberű termékekhez hasonlóan meglehetősen húzós: 54 990 forint.
Ahogy előretörnek a netbookok, tabletek és kisméretű számítógépek, egyre gyakoribb probléma lehet a csatlakozók hiánya. Ilyen helyzetben jelentenek jó megoldást a LogiLink USB-s átalakítói. A legegyszerűbb modell USB 2.0 konnektorral kapcsolódik a számítógéphez (vagy éppen tablethez), és három új USB aljzatot teremt, ráadásul Ethernet hálózati csatlakozóval is ellátták. Ára sem vészes, 4700 forintért a miénk lehet.
Aki pedig nagyobb adatátviteli sebességre vágyik vagy komolyabb energiaigényű eszközöket kötne az USB hubra, annak a LogiLink USB 3.0-s termékét ajánljuk. Szintén egy USB csatlakozóval kapcsolódik a számítógéphez, de az már támogatja a szabvány 3.0-s verzióját, ahogyan a rajta lévő három aljzat is. Az Ethernet port itt már nem csak 10/100-as, hanem gigabites sebességre is képes. A LogiLink ügyes termékének 11 500 forintos ára első hallásra soknak tűnhet, de a nem is olyan sokkal okosabb dokkolók 30 000 forint körüli összege mellett már egész elfogadható.
Ha csak merevlemezt szeretnénk egyszerűen, de nagy sebességgel notebookunkhoz csatlakoztatni, akkor jó szolgálatot tehet a LogiLink USB 3.0-s merevlemezbölcső. A külső tápja révén 3,5 hüvelykes winchestereket is meghajtani képes egység fogadja a 2,5 hüvelykes SATA tárakat is, és 9400 forintba kerül.
Tabletek
Újabb tabletekkel támadja a hazai piacot az Asus. A Fonepad egy meglehetősen különös, héthüvelykes tablet, ugyanis telefonálásra is használható, bár ez a tevékenység egy 195 x 120 milliméter alapterületű készülékkel elég érdekesen valósítható meg. Szokatlan a hardver is, mert az Android 4.1 és az 1280x800 pixeles IPS panel meghajtásáról nem ARM-alapú SoC, hanem Intel Atom Z2420 gondoskodik. A készülék kapott a Wi-Fi, Bluetooth és 3G modul mellé GPS-t is, akkumulátora pedig ebben a méretosztályban elég tisztes, 4270 mAh-s (kb. 16 Wh). 16 GB fedélzeti tárhellyel 79 600 forintért kapható meg.
Szerényebb és lényegesen olcsóbb darab az Asus MeMO Pad (ME172V). Szintén héthüvelykes, de 1024x600 pixeles képernyője TN+film technológiás panelt kapott, meghajtásáról az egymagos VIA WM8950 SoC gondoskodik Mali-400 grafikus gyorsítóval. Memóriából 1 GB-ot kapunk, a háttértár pedig 8 vagy 16 GB-os, és microSD kártyával bővíthető. Az Asus egyszerű tabletje 41 210 forintba kerül, és több színben is kapható.
Aki nagyon olcsón szeretne héthüvelykes tabletet, például autóülés fejtámlájába a hátul utazó gyerekek szórakoztatására, annak ajánlható az Alcor ZEST D740-es modellje. A mindössze 25 900 forintba kerülő készüléknek két 1,5 GHz-en járó ARM Cortex-A9 processzormagja van, kapott 1 GB RAM-ot és 4 GB-os belső tárhelyet, ami microSD kártyával tovább bővíthető. Került rá USB és mini HDMI csatlakozó, operációs rendszere pedig Andorid 4.1. Egyetlen gyengéje a viszonylag kis felbontású, 800x480 pixeles, TN+film paneles érintőképernyő, de filmnézésnél ez nem lesz zavaró.
Notebookok
Lassan, de biztosan a maga természetes útján is eljut a notebookok evolúciója az Ultrabookok szintjére. Az elmúlt hónapokban egyre több olyan laptoppal találkoztunk, ami szakított az optikai meghajtóval és a magas fogyasztású mobil processzorokkal, így vékonyabb, könnyebb és takarékosabb lett, sőt még akkumulátorból sem kell bele akkora, mint korábban, hogy hozza a megszokott üzemidőt. Így született a Lenovo IdeaPad S400 is, mely a szokásos 30-35 mm helyett mindössze 21,9 mm vastag, és 14 hüvelykes létére csak 1,8 kilogrammot nyom.
Egyik, he nem a leglényegesebb tulajdonsága, hogy az Ultrabookok árának feléért is megvásárolható. A szerény képességű, de átlagos feladatokhoz azért elég fürge, kétmagos Intel Pentium 997 processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, négycellás akkuval és Window 8 operációs rendszerrel ellátott változat mindössze 129 900 forintot kóstál. Kimondottan érdekes darab az AMD-s verzió, az IdeaPad S405 is, mely A8-4555M processzorral, 384 számolóegységes Radeon HD 7600G grafikus maggal, 4 GB memóriával, SSD-vel gyorsított 500 GB-os merevlemezzel és Windows 8 operációs rendszerrel 147 690 forintba kerül.
Teljesen más ligában játszik a Lenovo ThinkPad Edge Twist S230u. A meglehetősen összetett nevű notebook a convertible készülékek mezőnyét erősíti: olyan csuklós módszerrel fordul ki 12,5 hüvelykes képernyője, mint a klasszikus Tablet PC-knek. Igaz, hogy monitora csak 1366x768 pixeles, de IPS panelt kapott, a túl erős érintésektől pedig Gorilla Glass védi. Meglepő, hogy az Intel Core i3-3217U processzorral, 4 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, 24 GB-os SSD-vel, 42 wattórás akkuval és Windows 8 Pro operációs rendszerrel ellátott alapmodell alig drágább a hasonló kaliberű Ultrabookoknál, mert 249 390 forintba kerül. Az Intel Core i5-3317U processzorral és 500 GB-os winchesterrel szerelt változatért 286 290 forintot kérnek, a 128 GB-os SSD-vel és 3G modemmel ellátott verziók ára viszont már meghaladja a háromszázezer forintot.
Múlt héten mutattunk egy asztali PC leváltására is alkalmas Dell notebookot: a Latitude 17R Special Edition (7720) nagy, 17,3 hüvelykes laptop négymagos Core i7-3630QM processzorral, 8 GB memóriával, 1 TB-os merevlemezzel. A Full HD, vagyis 1920x1080 pixel felbontású képernyőt GeForceGT 650M grafikus alrendszer hajtja meg, a billentyűzet háttérvilágításos és mSATA SSD-s bővítésre is van lehetőség. Korábban Linux operációs rendszerrel, három év garancia mellett 264 900 forintért ajánlottuk ezt a nagy és erős notebookot, most Windows 8-cal mindössze tízezer forintos felárral, 274 900 forintért megkapható.
rudi