Hardverek és konfigok középhaladóknak

Hirdetés

Alaplapok

Alaplapnál a legfontosabb, hogy a processzorhoz illő foglalattal felszerelt modellt válasszunk, egyébként bajos lesz működésre bírni. Szerencsére az internetet segítségül hívva vagy a szaküzletekben tájékozódva könnyen kideríthető, hogy melyik processzor milyen foglalatba illik. Fizikai kompatibilitás terén az alaplap méretére is ügyelni kell. Manapság egyre divatosabbak a microATX méretű megoldások, mert kisebbek az ATX-eseknél, és funkcionalitásban sem különböznek jelentősen. A kisebb, microATX alaplapok elférnek a hozzájuk igazított minitorony házakban, de az ATX-es alaplapokat befogadó ATX-es házakba is beszerelhetjük őket. Fordított esetben viszont gond van, az ATX-es alaplap nem fér be a microATX-es minitoronyba, ezt majd a ház vásárlásakor tartsuk észben.


Egyre elterjedtebbek a kicsi, microATX alaplapok

Teljesítmény kapcsán ki kell emelni, hogy mára minden teljesítményt meghatározó komponens elköltözött az alaplapról, egy drágább modell legfeljebb tuningban és extra szolgáltatásokban tud többet. Éppen ezért célszerű felmérni, mire van tényleg szükségünk, és annak megfelelően választani, például nem tuningolható Intel processzor mellé fölösleges a tuningos alaplap és az extra Wi-Fi adapter sem kell, ha úgyis vezetékes hálózatot kötünk majd be.


Az alaplap nincs túl nagy hatással a számítógép nyers teljesítményére

Alapvetően három olyan képesség van, amire érdemes figyelni, bár a legtöbb modern alaplapnál már mindegyik megtalálható. A jövőre nézve hasznos lehet az USB 3.0 és SATA 3.0 támogatás, melyek gyorsabb adatátvitelt biztosítanak, illetve a három év garancia. Aki tuningot tervez, keresse a komolyabb áramellátó részleggel bíró megoldásokat, de azért nem kell túlzásba esni. A legdrágább, jellemzően (bőven) 35 000 forint fölött kapható lapok túlhajtásbeli előnye csak extrém esetben jön ki, például jobban bírják a jelentősen fagypont alatti hőmérsékleteket, illetve vannak rajtuk feszültségmérést megkönnyítő kivezetések, amire a mezei felhasználónak semmi szüksége. Átlagember számára ugyanígy kevés haszonnal bír a beépített Wi-Fi adapter, audiofil (vagy legalábbis annak mondott) hangkártya vagy a külső diagnosztikai rendszer.


A csúcsmodellekért több mint ötvenezer forintot is elkérnek

Aki a jelenben vagy a jövőben több grafikus kártyás rendszerben gondolkodik, figyeljen rá, hogy legyen elég hosszú PCI Express aljzat az alaplapon. Az AMD Radeonjai és az általuk támogatott CrossFire esetében ezen felül szerencsére más semmire sem kell ügyelni, de az NVIDIA Geforce-ai csak azokban a jellemzően drágább alaplapokban mennek majd többedmagukban, amelyek hivatalosan támogatják az SLI-t.


Az NVIDIA SLI rendszerét nem minden több VGA-t fogadó alaplap támogatja

Az előző oldalon említett, nem tuningolható, harmadik generációs (3000-es számozású) Intel Core i3, i5 és i7 processzorokhoz LGA1155-ös foglalattal szerelt alaplapot célszerű venni. Korrekt darab az Asrock B75 Pro3-M, mely microATX mérete révén a kicsi és nagy házakba is beszerelhető. Van USB 3.0 és SATA 3.0 csatlakozója, négy memóriahelye, és 16 000 forintos ára a csupán kétéves garancia mellett is rendben van. Magasabb árkategóriában nagyon sok jó választás van, de az egyik érdekes újdonság az MSI Z77A-G43 Gaming modellje. Extrája a fejlett hálózati adapter, ami online játék esetén lehet érdekes, tuningra is használható és SLI-t ugyan nem, de CrossFire-t támogat. Három év garancia mellett 30 000 forintos ára még nem olyan vészes.


Harmincezer forintnál sokkal többet nem érdemes alaplapra költeni

Az AMD oldalán kicsit összetettebb a helyzet, mert az imént említett FX processzorok AM3 vagy AM3+ foglalatba illenek, míg az A8-5600K és Athlon II X4 750K FM2 foglalatosak. Az előbbinél az Asus M5A97 EVO R2.0 a maga közel 24 000 forintos árával, korrekt felszerelésével, illetve tuningpotenciáljával egy megfontolandó választás, magasabb árkategóriában pedig az Asus M5A99FX PRO 2.0 vagy a hozzá hasonlóan három év garancia mellett 31 500 forint körül kapható MSI és Gigabyte alternatívákat érdemes megnézni. Az FM2 foglalatos, egyszerűbb processzorokhoz pedig az Asrock FM2A75 Pro4-M jöhet szóba 17 000 forint körüli árával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés