Hirdetés

Gyors 19 colos kijelzők kvartettje

Tesztünkben a Dell, a Fujitsu Siemens, a Samsung és a ViewSonic Overdrive funkcióval gyorsított TFT-monitorai szerepelnek.

Hirdetés

Samsung SyncMaster 970P

A Samsung SyncMaster 970P annyira új típus, hogy még a Samsung honlapján sem szerepel, szerkesztőségünk mégis meg tudta szerezni egy bemutató erejéig. Újdonsága miatt egyes specifikációkban nem vagyunk teljes mértékben biztosak. Lássuk, hogy miben nyújt újat ez a monitor például a Fujitsu Siemens P19-2-jéhez képest. A 970P az első, már eredetileg is alacsony válaszidejű PVA-ként gyártott Samsung monitor. A SyncMaster 193P után a 193P Plus típusjelzésű monitor (melyet még szintén nem lehet kapni hazánkban) a Fujitsu Siemens P19-2-ben is megtalálható Samsung-féle Overdrive-val "felturbózott" PVA panelt tartalmazza, ellenben a SyncMaster 970P már eredetileg is Super-PVA-ként gyártott panelt tartalmaz. Mire elég mindez?


Samsung SyncMaster 970P [+]

 

Monitor típusaSamsung SyncMaster 970P
TechnológiaSuper-PVA (overdrive)
A panel gyártója / típusaSamsung / LTM190E4
Válaszidőtipikusan <20 ms b2b / 6 ms g2g
Felbontás1280x1024 (pixelméret: 0,294 mm)
Kontrasztarány1000:1
Fényerő250 cd/m2
Vízszintes betekintési szög178 fok
Függőleges betekintési szög178 fok
Színek száma16,7 millió
A panel mérete19 hüvelyk
CsatlakozókD-Sub, DVI
Teljesítményfelvételátlagosan ? W
Bruttó kiskereskedelmi ármég nem ismert
Gyártó honlapja
Termék honlapja
Samsung
Samsung SyncMaster 970P

1000:1-hez kontrasztarány és 178/178-as betekintési szög mellett (egyes információk szerint) kevesebb mint 20 ms-os tipikus, és 6 ms-os g2g válaszidőre képes. Vagyis specifikációi alapján a megjelenítést tekintve egy nagyjából ugyanolyan szintű monitorról van szó, mint az előbb bemutatott Fujitsu Siemens P19-2.

A dobozból kicsomagolva kiderül, hogy a 970P külsejében is teljesen megújult formát mutat fel, hiszen eddig nem volt ehhez hasonló felépítéssel rendelkező monitor a Samsung termékpalettáján. Szemből semmi különösebb meglepetéssel nem szolgál a megjelenítő, az azonban már látható, hogy a "Dual Hinge" elvhez hasonlóan a 970P panelja is le-fel mozgatható.

Meglepetésként ért minket a talapzat hátoldalán csüngő kis konzol, melyen egy-egy tápcsatlakozót, DVI-I bemenetet és egy USB-portot találtunk. Ebből következik, hogy a 970P külső tápegységgel rendelkezik. Az egyetlen szem digitális bemenet elsőre kevésnek tűnhet, azonban jó tudni, hogy a monitor mellé a gyártó becsomagolt egy digitális-analóg átalakítót, illetve egy DVI-hosszabbító kábelt, egy tápkábelt és magát a tápegységet (no meg egy CD-t). A 970P sokak örömére (és sokak bánatára) nem rendelkezik külső kezelőszervekkel, összesen egyetlen bekapcsológomb található a talapzaton, a hosszúkás átlátszó gomb egyben egy kéken világító fényforrás is.

A monitort megfordítva láthatjuk, hogy a panel gyakorlatilag sehol nem szellőzik. Emellett láthatóvá válik a talapzat és a panel közti tartószerkezet is, mely ezúttal a "Flexible Hinge" nevet kapta, a "Dual Hinge" után ez már nem kettő, hanem három csukló segítségével engedi beállítani a panel magasságát, pozícióját.

A Flexible Hinge nem egy haszontalan újítás, hiszen segítségével tényleg bármilyen pozícióba beállíthatjuk a panelt, de ha belegondolunk, ugyanez egy egyszerű állvánnyal is megoldható (lásd Dell 1905FP), persze azon nem lehet ide-oda döntögetni a képernyőt. A 970P panelja a Flexible Hinge mellett oldalirányba is könnyedén elforgatható, ugyanis a csuklók egy forgótányéron helyezkednek el a talapzatba építve.

Mivel a monitor maga nem tartalmaz kezelőszerveket, így a SyncMaster 193P-nél megismert módon kell beállítanunk a képet, Windows alól a MagicTune program segítségével. A MagicTune szoftver szolgál a monitor fényerejének, kontrasztjának, színeinek beállítására, segítségével sémákat menthetünk el, melyeket 1-2 kattintással bármikor elérhetünk. A probléma csak ott van, hogy Linux alá nem létezik MagicTune, helyette viszont egyes okos programozók önszorgalomból írtak egy DDCcontrol nevezetű programot, linuxosok számára kötelező "tananyag".

A 970P beállítása után a szokásos módon teszteltük a jövevényt, először a teljesképernyős feketére voltunk kíváncsiak. Lévén a monitor a Fujitsu Siemens P19-2-höz hasonlóan 1000:1-hez kontrasztaránnyal rendelkezik, minimális elvárásaink között szerepelt a tökéletes, bevilágításmentes, homogén fekete, amit a 970P zokszó nélkül teljesített is. Ez akár ki is pipálható, a 970P esetében semmilyen zavaró jelenség nem jelentkezett a fekete képernyő bármely pontján.

Ezután a színátmeneteket vizsgáltuk, és bizony meglepetésként ért minket, hogy jelen bemutatónk keretein belül egyedüliként volt képes a színátmeneteket sávosodás nélkül, nagyon szépen, egyenletesen megjeleníteni. Igaz ez a szürkére, pirosra és kékre is, a zöld átmeneteknél minimális függőleges sávosodást figyeltünk meg, de ez a mindennapi használat során sosem lesz észrevehető.

A betekintési szögeket vizsgálva ismét a Fujitsu Siemens P19-2-höz hasonlóakat mondhatjuk el, a 970P esetében is reálisak a 178/178 fokos gyári adatok, a különböző nézőpontokból megjelenő fakulás is kb. a P19-2 monitoron látható mértékben volt jelen.


Samsung 970P / FuSi P19-2 / Samsung 193P

Végül pedig lássuk az utánhúzás tesztet, a két monitort egymás mellé téve a 970P minimálisan kisebb utánhúzással rendelkezett, amit a PixPerAn-nal készített képek is megerősítenek, ez a különbség persze a játék hevében senkinek sem tűnne fel. Mégis, ez egyben azt is jelenti, hogy a 970P-ben található panel tényleg kicsit más, mint a Fujitsu Siemensben található. A PixPerAn képeken kívül álljon itt a Quake 3-as videó is: AVI.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

  • Acer-ász

    Athénben jártunk az Acer sajtókonferenciáján, ahol megismerhettük a cég üzleti eredményeit és legújabb termékeit.

  • AOC monitorok két méretben

    Az LM728 és LM928 jelű LCD-kijelzők kedvező árukkal hívják fel magukra a figyelmet.

  • Számítógépek minden esetre

    Múlt héten játékosoknak ajánlottunk konfigurációkat, most a többieket látjuk el néhány tanáccsal.

  • 20 colos TFT az AOC-tól

    Ma már nem elérhetetlen álom egy 20 colos TFT monitor. Megvizsgáltuk az AOC jó vételnek ígérkező példányát.

Előzmények