Grafikus kártyák, processzorok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatók meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Jó hírünk van a kedvező árú, de korrekt teljesítményre vágyó grafikus kártyát keresőknek: szépen bővül a Radeon HD 4770-ek kínálata. A múlt héten még csak Sapphire és PowerColor márkájú modelleket találtunk az új, 40 nm-en készülő RV740 GPU-val és GDDR5 memóriával szerelt kártyából, most viszont már megérkeztek az első MSI és XFX példányok. Ahogy telítődik a piac, úgy csökkennek az árak is. Most már 28-30 000 forint környékén tartunk, de jó lenne még ezt a trendet folytatni, és tovább csökkenteni legalább 25 000 forintig.
NVIDIA oldalon ennek a jó kis Radeonnak nem nagyon van alternatívája, viszont az MSI tálalásában érkezett egy felettébb érdekes GeForce GTX 260. A kissé ellentmondásos Lightning Black Edition név egy extra nyomtatott áramkörös modellt takar, amihez egy spéci érintőpanel (AirForce Panel) tartozik. Viccesen hangzik a termék honlapján, hogy katonai igényeknek megfelelő, még hosszabb élettartamú szilárdelektrolitos kondenzátorokat használtak fel, melyek mellett az átlagosnál 20%-kal nagyobb hőt bíró alkatrészek dolgoznak. Ezek a nem kevesebb mint 10 fázisú PWM-mel karöltve eddig még nem látott stabilitást és tuningképességet eredményeznek. Persze csak akkor igaz ez a tétel, ha nem néztünk az Asus hasonló Matrix termékvonala felé.
Az MSI extráján multiméterrel jól elérhető helyre tettek mérési pontot a GPU és a memória feszültségéhez, ami az órajelükkel együtt az érintésérzékeny, világító panelről is szabályozható. Komoly, két ventilátoros, hőcsöves, egyedi hűtés került a Lightningre, hátulján pedig D-Sub, DVI és HDMI monitorkimenet van. Alapból is rendesen, 576 MHz-ről 655 MHz-re húzták a GT200-as GPU-t, ami játékos módban 680 MHz-re gyorsul. A memória mennyiségét megduplázták 1792 MB-ra, effektív órajele pedig a gyári 2000 MHz-ről 2100 MHz-re emelkedett. A csúcs GTX260-hoz csúcs ár is tartozik, 88 000 forintért kínálják.
A Phenom II X4 955 Black Edition megjelenésével tovább csökkent a különbség az Intel és az AMD négymagos processzorai között. A 3,20 GHz-en ketyegő új csúcsmodell tesztünkben többször is maga mögé utasította a 2,83 GHz-es Core 2 Quad Q9550-et, miközben picivel 70 000 forint fölötti árával jó 10%-kal olcsóbb nála. Aki megelégszik az AM2+ kompatibilitással és a DDR2 memóriavezérlővel, az lényegesen olcsóbban, 60 000 forint alatt hozzájuthat az alig lassabb, 3,00 GHz-es Phenom II X4 940 Black Editionhoz. Ennek a CPU-nak komoly ellenfelet állított az Intel. A Core 2 Quad Q8400 ugyanúgy 2,66 GHz-en jár, mint a Q9400 vagy Q9450, de másodszintű gyorsítótára csupán 4 MB-os, és egyelőre még nem támogatja a virtualizációt. Vételára pillanatnyilag elődje, a Q8300 szintjén van, pár ezressel a Phenom X4 940 alatt.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!