Hirdetés

Forza Horizon 5 (PS5) teszt

Az utóbbi évek legnagyobb sikerű Xbox-exkluzív játéka most nagyszerű formában, minden extra tartalommal ellátva, sőt, kicsit megszépülve látogatott át PlayStation 5-re.

Padlógáz 5

Értem én a stratégiai irányváltásokat, meg a gazdasági szükségszerűségeket, meg az átalakult felhasználói elvárásokat, de még így is összerezzentem, amikor PlayStation 5-ön először felvillant az Xbox Game Studios logó, és dübörögve elindult a Forza Horizon ötödik autós fesztiválja. Igen, tudom, hogy nem ez az első Microsoft-átirat a Sony gépén, de a Forza más ligában játszik – a Forza mindig is a legfontosabb, a nyilvánvalóan exkluzív Xbox-pillérek közé tartozott. Hát még az ötödik Horizon, ami engem úgy elkapott, hogy anno 2021-ben bő két hónapig nem is eresztett el, hogy aztán újabb hetekre visszarángasson a két nagy DLC megjelenésekor – és még így is csak kis szeletét éltem át annak, amit nyújtani tud. Ennek mindenesetre már három és fél éve, és mivel ez idő alatt a Playground stúdió folyamatosan bővítette a játékot, amúgy is érdekelt, hogy az milyen állapotban is lehet – és erre tökéletes lehetőséget adott ez az új kiadás.

Sommásan most írhatnék mindössze annyit, hogy a Forza Horizon 5 pontosan ugyanaz a játék PlayStation 5-ön, mint amilyen Xbox Series X-en volt, majd zárhatnám is a cikket, de tartok tőle, hogy az én főnökömnek nem tudnám beadni ezt a stratégiai irányváltást. Azt feltehetően még a legvérmesebb PS-rajongók is tudják, hogy a Forza Motorsport-játékok a Gran Turismo-széria xboxos megfelelői. Vannak persze kisebb különbségek a fizikában és a hangulatban, a multiplayer robusztusságában és a kampány kialakításában, a kiegészítő funkciók terén meg főleg, de mindkét játék elegánsan prezentálja az autóversenyzés múltját és jelenét, erősen koncentrálva a valósághű megjelenítésre és szimuláció-közeli modellezésre. Ha e játékokat elegánsan bourbont kortyolgató, a második Bentley oly drága karbantartási költségei felett méltatlankodó középkorú urakként képzeljük el, akkor a Horizon a tetovált punk unokaöcs, könyékig olajosan egy Toyota motorjában turkálva, aki ugyan megbukott fizikából, de a zenei fesztiválokkal teli nyár ígérete miatt ezzel mit sem törődik.


[+]

A Forza Motorsport tehát a komolyabb szimulátor (a hang, amit hallasz, az rFactor2-hívők sziszegése), a Horizon pedig a bulis, nyílt világot használó, arcade kezelésű mellékszál – amelynek népszerűsége mára alaposan a nagytestvéré fölé nőtt. A keretsztorit minden részben egy zenei fesztivál adja meg, amely ebben a felvonásban pont Mexikót foglalta el. A központi színpadok körüli hatalmas világot teljesen szabadon bejárhatjuk – a hegycsúcson forrongó lávató körüli murvás körúttól elindulva a homokos tengerpart elhagyatott szakaszaiig is legurulhatunk. Egy megfelelően vaskos járművel utat vághatunk magunknak az őserdőben, vagy gyorsulási versenyekben vehetünk rész a nagyvárosok főútjain. Ralizhatunk a yucca-erdők körül, japán drift-bestiákkal verhetjük fel a halászfalvak csendjét, és ízlés szerint akár hatkerekű terepjáróval vagy hosszított limuzinnal is verethetjük a szinte horizontig érő autópályákon. Elképesztően gyönyörű és változatos a Horizon 5 Mexikó-szelete, ráadásul dicséretes igényességgel van kidolgozva minden részlete. A mangrove-mocsarakban ezerszám menekülnek a flamingók bőszen szörcsögő terepjárónk hangja elől, az éjszakai vihar által elöntött mellékúton teljesen megváltozik a Ferrari viselkedése, az egyik magaslatról végignézett naplemente pedig egészen különleges élmény.

[+]

Bármiféle felsorolás csak példálózó lehet, mert a Horizon 5 már eredeti megjelenésekor is felmérhetetlen mennyiségű tartalommal rendelkezett, és azóta szünet nélkül zajlik annak bővítése – igen, a két nagy fizetős DLC-n túl is. A sima kör- és sprintversenyek mellett gyorsulási futamok, traffipax-rekorddöntések, ralibajnokságok, terepfutamok, endurance megmérettetések, expedíciók és sztoriküldetések százai várnak ránk. Persze csak a napi és heti kihívások, a saját magunk, illetve a közösség által szerkesztett versenyláncok, a fesztivál bővítéséhez kapcsolódó különleges futamok mellett. A Forzathon, a Super7, a Horizon Realms, az Icons of Speed, a Horizon Origins, a Made in Mexico, a Drift Club, a Horizon Wilds és még egy sor további versenyrendszer, vagy időlimites, de állandóan megújuló, vagy remek körítéssel ellátott, de scriptelt futamokat oszt ki ránk. Van még egy nagyszerű fotómód, meglepő mélységben lehet belemászni a motorberhelés részleteibe, és Forza-sajátosságként az autók átfestése és felmatricázása is igen mély lehetőségekkel vár. Vehetünk saját házat, szinte már értelmetlen mélységben öltöztethetjük át karakterünket, lehet nyerni autók és pénz mellett különleges táncokat és emote-okat, seftelhetünk az aukciós házban, és száguldhatunk jégen, homokban és folyóban egyaránt.

Hirdetés

[+]

Szinte végtelen időt tudnak már ezek is felemészteni, hát még ha rámegyünk az XP-t adó vagy a teleportálás költségét csökkentő táblák összezúzására, a kinccsel felérő autóroncsokat tartalmazó pajták megkeresésére – vagy az eddig még nem is említett, ám még a korábbiaknál is tartalmasabb multiplayerre. A világban talált ismerősöket és idegeneket is bármikor kihívhatjuk egy gyors versenyre, vagy konvojjá egyesülve száguldhatunk másokkal együtt a nyílt téren, csapatos, egyéni vagy parti játékmódokban próbára téve autónkat és képességeinket. Van egy 72-fős Eliminator-mód, ahol az egyre szűkülő játéktérben kell utolsóként bennmaradni, a Hide & Seek egy mókás bújócska-fogócska mixet kínál, ráadásul előbb-utóbb saját riválisra is szert fogunk tenni, akinek online rekordjait külön élmény felülmúlni. A Horizon 5 hatalmas lett. Gigászi. A játékban ma a puszta versenyeken túl 2200-nál is több extra kihívás érhető el, és ezek közül az egyik az, hogy mind a 902 rendelkezésre álló autót fotózzuk le – szóval a 100%-os teljesítés játékórák százait igényli majd.

Pro átirat

Igazán dicséretes, ahogy a Playground fejlesztői folyamatosan javítgatják játékukat – és az még inkább, hogy a bővítésre is jutott energiájuk. Teljesen új multiplayer játékmódokat kapott a Horizon 5 a megjelenése óta, nem is beszélve legalább kétszáz ingyenes (mármint valós pénzbe nem kerülő) autóról, egész versenysorozatokról, a küldetésszerkesztő egyre szélesebb lehetőségeiről, a valós ünnepekhez időzített ingame eseményekről és millió kisebb extráról. Nekem különösen a holtak napja, illetve a karácsony alkalmából átalakuló városok tetszenek, de a többi ünnepnek is megadja a módját a Horizon 5.

[+]

És persze ott van a két fizetős kiegészítő is, amelyek PlayStation 5-ön is külön megvásárolhatók – persze van olyan kiadás is, amellyel azokat is bezsákolhatjuk vagy száz további autó mellett. Az első Hot Wheels-tematikájú, vagyis a realizmustól igen messze álló világba repít, ahol a felhők feletti birodalmat narancsszín plasztikutak hálózata tölti ki, telis-tele dugóhúzót mintázó és loopokkal megpakolt szakaszokkal. Az alapjátékkal összevetve ez mindenképpen egyedi hangulatú és kinézetű élményt hoz, jó 20 órányit legalább – és egy csomó életnagyságú, vezethető Hot Wheels-kisautót. A második nagy csomag, a Rally Adventure teljesen más, szó szerint földhöz ragadt koncepcióval készült: az alapjátékban is bőséggel szereplő ralifutamokat bővítette ki egy saját helyszínné és sztorivonallá. Bár viszonylag kis térképe ellenére ez is legalább 20 extra játékórát és egy csomó legendás valódi raliautót kínál, ezt csak azoknak ajánlom, akik imádnak a porban farolni és makadámúton versenyezni – mégpedig leginkább a B és A autóosztályokban (a lista egészen S3-ig megy fel, és sokan ezeket a szuper- és hiperautókat szeretik igazán). Mivel én az alapjátékban is imádtam a kézifékes kanyarbevételekben és szakadék melletti farolásokban gazdag raliversenyeket, ezzel nem volt bajom, de ha valakinek más ízlése van, azt ez a csomag nem feltétlenül fogja szórakoztatni.

[+]

Az átiratot készítő Panic Button stúdió kiváló munkát végzett: a Horizon 5 PlayStation 5-ön mind tartalmában, mind kinézetében pontosan ugyanazt hozza, mint Xbox Series X-en. A gyakorlatban ez egy 60, illetve egy 30 fps-sel működő beállítást jelent – utóbbi látványosan több aljnövényzetet és nagyobb effekttávolsággal indokolja a felezett tempót. Illő módon a Microsoft-kiadású játék igényesen támogatja a PlayStation 5 Pro konzolokat is, még akkor is, ha névleg ugyanúgy kapunk egy 60-nal száguldó Performance, és egy 30-cal pöfögő Quality opciót. A különbséget az jelenti, hogy előbbi a 60-as képfrissítést az alapgép minőségi grafikai beállításával is elbírja. Pro gépeken a Quality üzemmód egyetlen extrát tud: saját járművünk (és csak az) saját magán is ray-tracing tükröződéseket jelenít meg. Nagyon be kell zoomolni, hogy lássuk az ajtón tükröződni a visszapillantót, és számomra ez abszolút nem érte meg a felezett képfrissítést – egy versenyjátékban a 60 fps feláldozásáért ennél valami sokkal nagyobbat kellett volna változtatni. Veteránok számára lehet fontos, hogy bár Microsoft-fiókkal kell belépni a játékba, mentett állásunkat nem viszi át a játék – egy bug miatt viszont jelenleg néhány Xboxon elért eredményünket igen.

[+]

Engem már 2021-ben is magával ragadott a Forza Horizon 5, és annak nyíltvilág-varázsát, bődületes mennyiségű tartalmát és arcade száguldásélményét azóta sem tudta egy versenyjáték sem megközelíteni. Természetesen, ha valaki realizmusérzékét zavarja, ha egy Lamborghini 300-as tempónál sérülés nélkül száguld fel egy sziklás hegyoldalra, vagy ha egy régi Opel pár karcolással megússza, ha farolás közben elkaszál néhány évszázados fát, az más játék után kell, hogy nézzen – aki azonban imádja a játéktermi jellegű vezetési élményt, azt most már PlayStation 5-ön is maximálisan kiszolgálja majd a Forza Horizon 5.

A Forza Horizon 5 a korábbi PC-s és Xbox konzolos megjelenést követően április 29-én PlayStation 5-re is elérhetővé válik.

A tesztjátékot a kiadó Microsoft biztosította.

Összefoglalás

A Forza Horizon 5 a maga kategóriájának magabiztos királya – így volt ez 2021 végén is, és így van ez most is. A PlayStation 5-tulajdonosok nagyszerű átiratot kaptak, amelyben benne van minden finomítás és bővítés, amit az alapjáték a megjelenése óta kapott – sőt, Pro gépeken még jobb az élmény, mint bármelyik Xboxon. Ha valaki szereti az arcade jellegű versenyzést, nem hagyhatja ki a Horizon 5-öt!

A Forza Horizon 5 legfőbb pozitívumai:

  • Gyönyörű, részletesen megalkotott nyílt világ;
  • Bődületesen sok és változatos kihívás szólóban és multiban is;
  • Tökéletes átirat, ami még a PS5 Pro konzolokat is kihasználja;
  • Több játékra való extrával bővült a megjelenés óta.

A Forza Horizon 5 legnagyobb hiányosságai:

  • A Rally Adventure kiegészítő kevés igazi újdonságot hoz.

Bényi László

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

  • #Drive Rally teszt

    Mellettünk a lokálpatrióta navigátor, előttünk a sivatagi, erdős, vagy éppen fagyott ösvény, alattunk pedig egy hangosan morgó motor óriási durrogásokkal veszi tudomásul a padlógázt.

Előzmények

  • Parking Garage Rally Circuit teszt

    A kevéssé népszerű műfajok közt ma az arcade jellegű versenyjátékok is ott vannak – és bár a PGRC új reneszánszt vélhetően nem is indít el, a Sega játéktermi klasszikusainak szellemiségét azért megidézi.

  • Forza Motorsport teszt

    Két kiváló Forza Horizon-felvonásban volt részünk, mióta a legutóbbi Motorsport megjelent – hat év alatt pedig történt egy s más a szimulátorvilágban.

  • LEGO 2K Drive teszt

    A legújabb LEGO versenyjáték sok ember számára nyújthat kiváló szórakozást: a Mario Kart rajongók mellett a Lego Racers építő módján felnövők is örömüket lelhetik benne.