Philips 46PFL9705: 46 col, LED, fény, glória

Ambilight

Mi az az Ambilight?

Hirdetés

A Philips egy óriási dologban különbözik más szórakoztatóelektronikában érdekelt gyártóktól: Komoly szerepet játszik a világítástechnikai piacon is, vagyis ezen a téren is rendelkezik saját fejlesztésekkel, termékekkel, így tulajdonképpen logikus ötlet, hogy összeházasítsák valahogy a két szegmenst. Ennek köszönhetően születtek meg az első Ambilight televíziók 2004-ben.

E készülékek beépített hangulatvilágítással rendelkeztek a keretre, hátfalra épített fényforrásoknak köszönhetően. Így a képernyő köré fényglóriát varázsoltak, amelynek köszönhetően a képernyő fekete színei mélyebbnek tűntek, és persze már maga az eljárás is figyelemkeltő egyedisége miatt. Később a választható színskálát kibővítették, és 2008-ban a LED-ek is megjelentek a tévéken. Ekkor már lehetségessé vált az is, hogy a diódák által kibocsátott színek a képernyőn megjelenő tartalommal harmonizáljanak, azaz például ahol kék volt a kép, ott kéken világítottak ezek, ahol pedig piros, ott pirosan.

Az Ambilighttal a vállalatnak óriási tervei voltak, de a technológia nem aratott átütő sikert. Hat év alatt mindössze négymillió ilyen tévét értékesítettek a komoly marketingpromóciók ellenére. Ez nyilván számos okra vezethető vissza, de az biztos, hogy a plusz szolgáltatással járó magasabb ár sok potenciális vásárlót elriasztott. Emellett lehet, hogy az sem volt túl jó ötlet, hogy a Philips nem nagyon adta át a technológiát más gyártónak. Maguknak akarták a hollandok az egész tejfölt, viszont a népszerűsítéssel járó költségeket nem bírták egyedül, a konkurensek pedig látványosan nem vettek tudomást az Ambilightról, és iszonyú erővel kezdték lenyomni az árakat ezzel párhuzamosan, amivel a Philips nem nagyon tudott versenyezni.

Ambilight a Philips PFL9705-ben

Ez a tv szintén egy Ambilight modell, egészen konkrétan a Spectra 3 névre keresztelt technológiát kapta meg a készülék. Természetesen itt is LED-eket alkalmaznak, amelyek mindegyike 16 millió színárnyalat előállítására képes. A korábbi eljárásokhoz hasonlóan ezesetben is 21 külön vezérelhető csoportot alkotnak a diódák, azaz ezek mindegyike eltérő színű lehet a képernyőn megjelenő tartalomtól függően. Az újítás annyi, hogy beállítható a hátsó fal színe, így a kibocsátott fény színét ehhez igazítja a készülék.

Kiválasztható, hogy a Ambilight világítás egyszínű vagy dinamikus legyen. A dinamikus tiszta sor, a LED csoportok ekkor a tartalomtól függően változtatják színűket. Ezek élénksége egy tízfokozatú skálán szabályozható, minél alacsonyabb az érték, annál szürkébbek a tónusok. A diódák fényereje szintén egytől tízig állítható, és ez akkor is így van, ha a felhasználó homogén fénykeret mellett dönt. A hideg és meleg fehér mellett kiválasztható egy gombnyomással a kék is az első Ambilight tévékre emlékezvén, de természetesen egyéni beállításra is mód nyílik. Feljebb már szóba került, hogy a fal színét is megadhatja a felhasználó, egészen pontosan kéttucat árnyalat került bele a listába.

Arra is van lehetőség, hogy a tévé kikapcsolása után is élvezzük az Ambilight előnyeit. Azaz bekapcsolva hagyható a fényglória, amely ilyenkor hangulatvilágításként funkcionál. Így eldönthetjük, hogy a Friss természet, a Forró lava, a Mélyvíz vagy a Ragyogó fény tónusai mellett tesszük le a voksunkat. Ha valakinek nem szimpatikus ez a plusz szolgáltatás, akkor persze egy gombnyomással kilőheti az egészet.

Jó-e az Ambilight?

Az Ambilight a háromdimenziós tartalmak megjelenítéséhez hasonlóan arra szolgál, hogy kitágítsa a tévézéssel kapcsolatban korábban felállított korlátokat. Nem nélkülözhetetlen, de a gyártó szerint valóban plusz élményt jelent. Nos, az eljárással kapcsolatban finoman szólva is megoszlanak a vélemények, hasonlóan a 3D-hez. Vannak, akiket kifejezetten idegesít az egész fényglóriásdi, mások viszont odavannak érte. Én a második csoportba tartozom. Mindig is imádtam az Ambilightot, sokkal épületesebbnek tartom, mint a 3D-t, meglátásom szerint valóban hozzáadott értéket jelent, mert egyszerűen jobban esik a tévézés így. De nem lehet elégszer ismételni, hogy itt tényleg egy abszolút szubjektív dologról van szó, mindenkinek saját szemével kell megnéznie, és úgy eldöntenie, hogy mit is szól hozzá.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés