Hirdetés
Médialejátszó: Előre telepített Kodi
A lejátszón a gyári állapotban, előre telepítve megtalálható a Kodi, korábbi nevén XBMC nevű, nyílt forráskódú médialejátszó szoftver, amely jelenleg az egyik legnépszerűbb ilyen alkalmazás. A program különféle skinekkel, illetve ingyenes kiegészítőkkel bizonyos határok között személyre szabható, így a felhasználónak módja nyílik, hogy a saját ízléséhez igazítsa külsejét és az elérhető funkciók tárházát. Lehetővé teszi többek között lejátszási listák összeállítását, és a filmekről, zeneszámokról képes netes adatbázisok tartalmát felhasználva különféle információkat vagy akár albumfotókat is megjeleníteni.
A képeknél természetesen módot ad a diavetítés funkció elindítására, és az EXIF adatok is lekérhetőek. A JPG mellett a TIFF, PNG, BMP, GIF és animgif állományok megjelenítésével boldogul. A formátumtámogatásra a zeneszámok esetén sem lehet panasz, ugyanis a kötelező MP3-on és WMA-n kívül a nagyfelbontású FLAC, WAV és DSD fájlok megszólaltatása is megoldott. A rendszer képes az ID3 tagek feldolgozására, és a zeneszámok finom egymásba keverését is támogatja.
A tesztcsomag végigfuttatása során a TS fájnál durva, a 3,8 Mbps MKV-nál és a Killa_sample-nél finom akadozásokat, az Xvidnél pedig enyhe zajosodást tapasztaltunk néhány jelenetnél. A többivel nem volt gond, bár a színek olykor kicsit erőtlennek tűntek, és meglátásunk szerint a múltkor kipróbált Chameleon egy fokkal kontrasztosabb végeredményt produkált. A szoftver a külső feliratok kezelését biztosítja, és ha a kép el lenne csúszva a szöveghez képest, egyszerűen orvosolható. Az UPnP, NFS és az SMB támogatás révén a hálózat többi elemén található médiaállományok lejátszása is biztosított, de nem hibátlanul, hiszen még a "problémamentes" videóknál is belefutottunk néha minimális mértékű akadozásba.
A Box Q3 4K papíron támogatja az UHD videók megjelenítését, de a HDMI 1.4 miatt maximum 30 hertzes lehet a 4K-s kimenet képsebessége, azaz másodperceként 30 képkocka továbbítása lehetséges. Demóvideóink közül a H.265-HEVC állományt játszotta le úgy-ahogy, minimális mértékű akadozás mellett, a HEVC TS és a H.264 fájlokkal nem boldogult. Egyébként aki nem elégedett a Kodival, az természetesen nyugodtan kereshet olyan médialejátszó szoftvert, amelyik jobban passzol igényeihez, a Google Play áruházban elég sok ilyen alkalmazás található.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!