Hirdetés

Esküvőfotózás kezdőknek

Avagy mit tegyünk, ha egy ismerős megkér minket az esküvőjének fotózására.

Kikérés, templomi és polgári szertartás

A beállított képek után ismét átadjuk a párt a családnak, valamint a vőfélynek, innen az irányítás kicsúszik a kezünkből; a legjobb barátunk a vőfély lesz, ő fogja tudni az események sorrendjét és időpontját. Folyamatosan legyünk kapcsolatban vele, egyeztessünk.

A kikérés a fiús háznál fog kezdődni. Maga a kikérés csak pár perc lesz, ez alatt az idő alatt képet kell készíteni gyakorlatilag mindenkiről a családban, ahogy a vőfély sorolja, kinek mond köszönetet a vőlegény. Igény esetén készíthetünk a háznál képet a vőlegénnyel és a családtagokkal külön is.

Hirdetés

Amint a vőfély kiadja a parancsot az indulásra a menyasszonyos házhoz, mi is szedjük össze magunkat. Itt készíthetünk még pár képet, ahogy a vőlegény beül a feldíszített autóba (amit magában is lefotózhatunk), majd érjünk oda a vőlegény előtt, hogy a kiszállást is meg tudjuk örökíteni. A menyasszonyos háznál a menetrend azonos, mint amit az előbb leírtunk, bár itt már lehet játék is, pl. hogy nem a menyasszonyt vezetik ki, hanem egy beöltözött barátot/barátnőt. Ez szintén nem sok idő, kb. 5 - 10 perc.

Kis időt itt is eltöltenek a családok beszélgetéssel, mi is igyunk, pihenjünk egy kicsit, de ne lankadjon a figyelmünk, bármikor jöhet egy jó téma (ez igaz a teljes esküvőre, mindig 100%-osan figyeljünk a környezetünkben történő eseményekre, a gép mindig legyen tüzelésre készen).

Amint eljön az idő, a vőfély elindítja a menetet a házasságkötéshez. Az egyházi és a polgári esküvő sorrendje változhat, ezt majd a pár dönti el a kapott időpontok alapján (de sokszor egyházi nincs is). Ha van egyházi szertartás, akkor beszéljük meg a pappal, honnan fotózhatunk, szabad-e vakut használni vagy sem, mert nem szeretnénk összeveszni vele, nem vetne túl jó fényt sem ránk, sem az alkalomra. Nézzünk szét a templomban, milyenek a fényviszonyok (a legtöbb esetben ez a tragikus kategóriába szokott esni).
Készüljünk fel rá, hogy nem lesz elég fényünk, tehát magas ISO-val (1000-1600, de lehet, hogy 3200 is kelleni fog) és nyitott blendével kell dolgozni (F1.2 - F4-ig maximum, viszont itt gondot okozhat a mélységélesség is: nyitott blendénél gyakran nem lesz éles egyszerre a menyasszony és a vőlegény), ami jelentősen növelheti a selejt képeink arányát. A záridőt ne engedjük le nagyon, mert az emberek 1/120s körül már bemozdulnak a képen, akkor is, ha ülnek. Ha lehet használni a vakut, akkor használjuk, de figyeljünk arra, hogy ne legyenek a képeink „arcon vakuzottak”, a vaku fényét egyensúlyozzuk ki a környezet fényeivel (a háttér és a téma közt ne legyen 2 FÉ-nél nagyobb különbség lehetőleg). Mivel a legtöbb templom nem éppen kis belmagasságú, így az indirekt vakuzás kissé nehézkes lesz. Jó szolgálatot tehet ebben az esetben egy vakura szerelhető softbox vagy egy pocket bouncer. A softbox segítségével direkt vakuzást is használhatunk (de csak óvatosan!). Érdemes a második redőnyre szinkronizálni a villantásunkat.

Legyen képünk arról, ahogy bevezetik a párt a templomba, megáldják az ifjú párt, megcsókolják a keresztet, ahogy össze van a kendővel kötve a kezük, kimondják a boldogító igent stb. Mindig menjünk biztosra, ne próbáljunk meg művészkedni, csak ha már minden fontos eseményt megörökítettünk és maradt még szabad időnk. A végén a pap/papnő kivezeti a párt, ez se maradjon le. Maga a szertartás felekezettől függ, mennyi ideig tart, de általában 20 és 90 perc közé esik (utóbbinál mise is van).

A polgári szertartáson hasonló a helyzet, de az elegáns templombelsővel szemben gyakran „szocreál” kinézetű hivatalban van a házasságkötés. Itt a szertartás viszonylag rövid, gyakran 10 percet sem vesz igénybe, de a pártól függ, mit rendeltek meg az anyakönyvvezetőtől. Szintén egyeztessünk az anyakönyvvezetővel (vagy az esküvőszervezővel), mi és hogy fog történni, készüljünk fel minden mozdulatra. A fényviszonyok kb. azonosak a templommal, de itt némileg több fény szokott lenni, így akár az ISO 800 - ISO 1000 / F4 párosítás is működhet.

Általában a sorrend így néz ki: rövid köszöntő, esetleg vers felolvasása, majd a hivatalos szöveg következik, melynek a végén kimondják a boldogító igent. Ha ez megvolt, jön az anyakönyv aláírása. Ezekről mindenképpen legyen képünk. Ami eztán következik az szintén változó, van ahol csinálnak közös gyertyagyújtást, majd folytatódik még a beszéd, és a szülőköszöntés. Itt figyeljünk oda, mert ha egyszerre indul el a pár a saját szüleihez, nem lesz időnk mindkettőt lefotózni, ezt előre tisztázzuk velük. Közben figyeljük az örömszülők arcát, gyakran nagyon jó portrék készülnek a szertartás alatt, például ahogy a „zord” örömapa elmorzsol egy könnycseppet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt