Elérhető videokártyák tesztje -- II. rész

GeForce256 DDR, GeForce2 Ti, Matrox G450, Matrox G550, Radeon 7000, no meg a Voodoo3. A verseny folytatódik!

ZÁRÁS - A KÜLÖNCÖK


3DLabs Oxygen VX1 2xAGP: 2D bajnok

3DLabs Oxygen VX1 (Permedia3) 2xAGP 32 MB

 

Gyártó 3DLabs
RAM 32 MB 128-bit SDRAM
Finomhangolók PowerStrip
Alapbeállítások 100/100 MHz (proci/RAM)
Tuning beállítások 133/133 MHz (proci/RAM)
Nettó utcai ár kb. 22e
Linkek
  • http://www.3dlabs.com

Az Oxygen VX1-et már érintettük az oldies cikkünkben, mert 3D teljesítménye alapján leginkább ott tudott labdába rúgni. Árban viszont egyedül a Matrox G550 "nyomja le", ami azonban magában egy noname Ge3 szintjén áll. Mint láttuk, a Matrox sem sebességével és olcsóságával, hanem inkább extra szolgáltatásaival tud érvényesülni, mi a helyzet akkor a hozzá képest egyenesen fapados VX1-el? Nos, a történet ott kezdődik, hogy a VX1 normálisan vagy háromszor ennyibe kerül, lévén nem tömegkártya, hanem a vérprofi videokártyákat gyártó 3DLabs belépő ajánlata. PCI-os és 4xAGP társai továbbra is "normális" árban vannak, azonban a 2xAGP kivitelnek van egy apró hátránya, ami miatt (valószínűleg kifutó termékként) ennyiért vesztegetik. Ez a probléma pedig az, hogy az Intel P4-es chipseteivel nem képes együttműködni - más gyártók chipsetjeivel nincsen probléma. A VX1 szériának még egy hibája van, amit szintén nem lehet kiküszöbölni, legfeljebb együttélni vele: 1024x768 felbontás felett 60 Hz-től eltérő frissítés esetén szemetel videolejátszáskor.

Rendben, relatíve olcsó a VX1 ezen kivitele, de mi szól még mellette? Azért elég drága, játékban lassú, csak egy monitort tud meghajtani, tévé kimenet sincs rajta, akkor meg mire jó? Leginkább azt tudjuk mondani, hogy hozzá fogható 2D képminőséget még nem láttunk. Járt már nálunk nem egy márkás Ge3-Ge4, gyári ATi, híres Matrox, de a VX1 saját kategóriát képvisel. Ha a gyári ATi vagy Matrox kártyáknak tűéles a képe, akkor a VX1-re nem találunk szavakat. Leginkább a szerkesztőségi 17 colos Panasonic P70-eken tudtuk nézegetni, de a többi kártyához képest a legnagyobb felbontások és frissítések mellett is tökéletesen éles képet kaptunk. Mintha monitort cseréltünk volna, 1280x1024/85 Hz-en is kontúros, éles képet kaptunk, amit a többi kártya már nem tudott tökéletesen kivitelezni.

Tehát aki 98%-ban munkára használja a gépét, nagy monitort, felbontást és frissítést használ, és nincs szüksége többképernyős megjelenítésre, mindenképp nézze meg a VX1-et. Aki nem a 2D megszállottja, inkább nézzen más kártya után.


3dfx Voodoo3 2000 16 MB

 

Gyártó 3dfx
RAM 16 MB 128-bit SDRAM
Finomhangolók PowerStrip
Alapbeállítások 143/143 MHz (proci/RAM)
Nettó utcai ár kb. 8e
Linkek
  • http://www.x3dfx.com
  • http://www.voodooextreme.com
  • http://www.nvidia.com :(


Voodoo3 2000 AGP - aktív hűtés sold separately :)

Szemfüles olvasók észrevehetik, hogy a Voodoo3 hiányzik a grafikonokból. Nos, ez azért van, mert technológiai kialakítása miatt kicsit kilógott a sorból: 32 bites színvilágot 3D-ben még nem ismeri, ráadásul a 16 MB RAM az FSAA-s 3DMarkhoz is kevés lett volna, így csupán ismerkedő tesztelgetést tudtunk rajta végezni. Teljesítmény szempontból annyit kell tudni róla, hogy UT alatt 60 FPS-t futott, Q3 alatt pedig 44-et, természetesen 16 biten. Ez nagyjából az SDR-es Radeon VE szintjére helyezi, ami nem rossz, lévén a Radeon jóval újabb kártya. Ráadásul a Voodoo3-akat egész jól lehetet húzni, 180-190 MHz szinte biztosra vehető, a mienk 210 felett is elfut, megfelelő AGP feszültség felkínálása esetén.

Ami a Voodoo3 mellett szól, hogy 16 biten neki van a legszebb képe, szükség esetén régi Glide-os játékainkat is gond nélkül izzíthatjuk rajta, továbbá 2D képminősége kimagaslóan jó. Driverellátottsága még használhatónak mondható (előny, lévén már nem fejlesztenek hozzá semmit hivatalosan), Win98 alatt semmi problémával nem találkoztunk, de újabb oprendszerekhez is találni meghajtókat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények