DVD: író-olvasó találkozó

Bevezető

A DVD-írók piacáról négy és fél darabnyi csemegét mutatunk be cikkünkben. Hogy miért is négy és fél készülékről van szó? Nos, ez hamarosan kiderül. Addig is lássuk a felhozatalt!

A Chip magazin tesztlaborja (a Plextor jóvoltából) elküldte PX-712A íróját és annak SATA változatát, a PX-712SA-t. Mindkét készülék – ugyan kompromisszumokkal (csak a DVD+R lemezeket írja 12-szeresen, tehát félig 12-szeres író) – a 12-szeres DVD-írók családjába sorolható; a két meghajtó szinte kizárólag csatolófelületében tér el egymástól.


Ikerarcok..


..némi különbséggel


Eltérő hossz

A két Plextor közül a SATA-csatolóval ellátott egység némileg hosszabb. Ez az irrelevánsnak tűnő információ azoknak lehet fontos, akik amúgy is helyszűkében szenvednek. Hiszen hiába vesszük meg drága pénzért imádott Plextorunkat, ha az alaplap egyes belógó alkatrészei miatt nem tudjuk beszerelni az egységet rövid PC-házunkba.

Az NEC szintén két íróval képviselteti magát. Az egyikkel (NEC ND-2500A) már korábbi tesztünkben (8-szoros DVD-írók tesztje) megismerkedhettünk. A másik első pillantásra teljesen azonosnak tűnik az NEC ND-2500A-val. Az NEC ND-2510A külsőre teljesen meg is egyezik öregebbik testvérével, ám tudásban egy jelentős pontban többet nyújt: a készülék képes a kétrétegű (DL – Double Layer) lemezek olvasására és írására. Az olvasást is érdemes külön kiemelni, mert az írható kétrétegű lemezekkel nem minden író boldogul még olvasási szinten sem (konkrét példa: a Pioneer DVR-07XLA tudáslistáján nem szerepel a DVD+R DL lemezek olvasása és a gyakorlatban sem képes velük boldogulni – a legfrissebb firmware ellenére sem). Figyelem, a DVD-olvasók sem mind szeretik ezeket a lemezeket! (pl. LG GRD-8162B)


Ennyi lenne csak a különbség? Kiderül..

S hogy ne csak "kívülről nyalogassuk a mézes csuprot", az írókhoz végre sikerült megfelelő minőségű és mennyiségű lemezt is beszereznünk. A felhozatalban szerepeltek a Primedisc DVD+R 8x lemezei, a Verbatim DVD-R 8x lemezei, a Philips 8x DVD+R korongjai, és ami a lényeg lényege volt: szintén a Verbatim neve alatt futó DVD+R (DL) 2,4x diszkek.


Nyomtatható felületű DVD-R 8x lemez a Verbatimtól


A teljes felhozatal

Néhány szó a Double Layerről

Az elmúlt hetekben, hónapokban egyre több hírt olvashattunk az egyre csak gyorsuló DVD-írókról. A bizakodást végül az álomvilágból való felriadás követte: elszomorító hírek jelentek meg, melyek szerint az írók nagy része még 8-szoros sebességgel sem képes megfelelő minőségben írni (Éretlen nyolcszoros DVD-írók). Az idő múltával azonban a kezdeti nehézségeken sikerült túljutni, és egyre több gyártó jelentette be – immár majdnem tökéletes – új készülékeit. A másik probléma – amellyel mi is találkoztunk a 8-szoros írók tesztelésénél – a megfelelő nyersanyag hiánya volt: nálunk csak nehezen, vagy egyáltalán nem voltak elérhetők a 8-szoros írást elviselő DVD-lemezek. A helyzet végül javulni látszott: a Traxdata volt az első fecskék egyike, aki elkezdte a megfelelő nyersanyag európai terítését (Végre jönnek a 8-szoros DVD-lemezek). Akik végül beadták derekukat, és úgy döntöttek a hírek láttán, hogy majd csak kiböjtölik valahogy a lemezek megérkezéséig, és beruháztak egy 8-szoros íróba, nos, azoknak kellett csak igazán békát nyelniük: Feltűnt egy egyre felkapottabb fogalom, a Double Layer (BenQ: 8,5 GB-os lemezeket író DVD-író). Az ötlet nem volt új, hiszen a filmek túlnyomó része kétrétegű DVD-korongra van "nyomva", így csak idő kérdése volt, mikor jut el az eljárás az írható lemezek piacára.


A DL-lemezek felépítése

A kétrétegű lemez nem más, mint a már megszokott DVD+(-)R korongok kapacitásának (elvi) megduplázása még egy írható (adattároló) réteg segítségével. A helyzet a következő: a lemez első írható felületét (alulról, a lemez írható oldalától felfelé haladva) egy műanyag (polikarbonát) réteg védi, míg az ezt követő írható felületet egy, a lézer fényét félig áteresztő, fémes, tükröződő réteg követi. (Ha ez a réteg nem lenne félig fényáteresztő, a második írható felületet sem írni, sem olvasni nem lehetne..) Efölött szintén egy fémes, tükröző felületet találunk, amely ezúttal már nem engedi tovább a lézernyalábot. A polikarbonát réteget a feliratot hordozó felület követi. A DL-lemezek kapacitása elvileg 8,5 GB, ami a valóságban 7,98-8 GB-nak felel meg (ugyanígy a hagyományos DVD+R lemezre is csak cca. 4,3 GB írható az elvi 4,7 GB helyett).

NEC ND-2500A és NEC ND-2510A

Az NEC az ND-2500A utódjának szánta ND-2510A készülékét. S hogy a régebbi "vas" tulajdonosait is vásárlásra ösztönözze, nem egyszerűen felpolírozta új meghajtóját, hanem felruházta azt a kétrétegű lemezek írásának és olvasásának képességével. Ám a szelíd, csupán tízegységnyit mérő névváltásból származó új elnevezés az internet gonosz manóit arra késztette, hogy mélyebbre ásva utánanézzenek, valójában mi is a két készülék közötti különbség a feliraton kívül. Arra a következtetésre jutottak, hogy az ND-2500A, újabb testvéréhez hasonlóan – persze némi módosítást követően – képes a DL-lemezek olvasására, sőt írására! A gyártó válaszként azt nyilatkozta, hogy a két készülék nagyrészt hasonló felépítésű, de az ND-2510A írófejének kalibrációja eltér az öregebb modellétől, így igazából csak az újabb egység képes a Double Layer lemezek megfelelő fogyasztására. (NEC hír) Nos, mint mindig, mi is kíváncsiak voltunk, valójában mi van a dolog mögött. Beszereztük a megfelelő firmware-t és izgatottan végrehajtottuk az NEC ND-2500A peccselését. A meghajtók tudáslistáját a DVDInfoPro (v2.54) tárta szemeink elé:


Előtte/utána


Összehasonlításul az ND-2510A

Az ominózus firmware többféle formában létezik: találtunk egy DOS-os változatot, melyet inkább gyorsan el is vetettünk, egy olyat, amely az ND-2500A-ból ND-2510A-t csinál, és át is írja a meghajtó típusjelölését, majd végül annál a változatnál lyukadtunk ki, amely meghagyja a készülék eredeti nevét, csupán hozzáadja tudásához a DL-korongok kezelését. Peccselés előtt és után is részletes író- olvasóteszteket hajtottunk végre az Ahead Nero 6.3.1.6-os változatával (írás), illetve a Nero CD-DVD Speed v3.00 szoftverrel. (olvasás és minőségellenőrzés) Több fórumon is felvetődött a kérdés, vajon az eljárás reverzibilis-e, tehát visszapeccselhető-e az eredeti firmware – ennek is utánajártunk. De lássuk előbb az írást!


Sikeres DL-írás!

A felturbózott ND-2500A 42 perc és pár másodperc alatt végzett (2,4-szeres sebesség mellett) a kétrétegű lemez felírásával. Összesen 7,87 GB adatot írtunk fel a lemezre – így maradt még rajta némi szabad hely. Eztán megírtuk vele pár mezei 8-szoros DVD-R és DVD+R lemezt, hogy az esetleges sebességbeli vagy minőségbeli eltérésekre is fény derüljön. Íme a megírt lemezek olvashatósága (LG GRD-8162B DVD-olvasóval, Pioneer DVR-07XLA és NEC ND-2510A DVD-írókkal is ellenőrizve azonos képet kaptunk):


ND-2500A-DL DVD+R DL lemez visszaolvashatósága


ND-2510A DVD+R DL lemez visszaolvashatósága

Visszaolvashatóság szempontjából igazán fontos nyilván a kétrétegű lemez volt. Mivel sem DVD-olvasónk, sem Pioneer DVD-írónk nem képes a DL-DVD-lemezek olvasására, ezért a peccselt NEC-író által megírt lemezeket az író újabb változatával, az ND-2510A-val ellenőriztük. (fenti kis képek) Érdekes volt, hogy az ND-2500A-DL által megírt DL-lemezt a Nero CD-DVD Speed DVD-ROM-nak látta, míg a 2510-essel megírtat már DVD+R DL lemeznek.. Ez valószínűleg a módosított firmware "Bit-setting" funkciójának köszönhető. A "turbó" 2500-ast olvasási tesztnek is alávetettük: DVD-ROM-ot, DVD-R-t (referencia DVD-lemezünket), valamint 700 MB-os referencia CD-R lemezünket is olvastattuk vele. Összehasonlításképp alább megtekinthetők az eredeti ND-2500A által elért olvasási eredmények is.


ND-2500A-DL CD-R és ND-2500A CD-R


ND-2500A-DL DVD-ROM és ND-2500A DVD-ROM


ND-2500A-DL DVD-R és ND-2500A DVD-R

Ám az összehasonlítás csak úgy lehet teljes, ha az újabb változat olvasási eredményeiről sem feledkezünk meg. Lássuk az NEC ND-2510A grafikonjait:


ND-2510A CD-R


ND-2510A DVD-ROM


ND-2510A DVD-R

A könnyebb áttekinthetőség végett az adott eredményeket cikkünk végén található táblázatunkba is feljegyeztük. A grafikonokon az olvasás egyenletessége látható. Mindkét meghajtó szinte teljesen egyformán viselkedett; egyedül a DVD-ROM-olvasásban lassabb némileg a módosított 2500-as NEC.

Tesztünk végén a forgalmazónak eredeti állapotban szerettük volna visszaadni az NEC ND-2500A meghajtót, és ez sikerült is. A gyári – jelenleg legfrissebb – 1.07-es firmware hibátlanul ment fel a meghajtóra, és egy újraindítás után a készülék visszaállt eredeti állapotába.

Gyöngyszemek a Plextortól

A Plextor két meghajtójára, a PX-712A-ra és a PX-712SA-ra, már nagyon kíváncsiak voltunk. Pár hónapja hírt adtunk arról, hogy nem lesznek 12-szeres írók (Nem lesznek 12-szeres DVD-írók), hiszen a DVD+RW fórum a 16-szoros írók gyors megjelenése miatt nem óhajtotta szabványosítani a 12-szeres írást. Azóta azonban több gyártó mégis rávette magát ezen írók gyártására, közöttük a Plextor is.


PX-712A és PX-712SA tudáslistája

A két meghajtó az interfészt kivéve azonos felépítésű. Még a tudáslistát elénk táró szoftver is mindkét esetben PX-712A-t ír ki; a két drive firmware-e is azonos. Az NEC készülékeihez hasonló módon jártunk el tesztelésük során. A Neróval írtunk, majd a Nero CD-DVD Speed programmal ellenőriztük olvasási tudásukat. Írásnál feltűnt, hogy azonos nyersanyagra 100 másodperccel gyorsabban kerültek fel az anyagok DVD-R korongokra, mint az ND-család tagjainak esetében. Míg az NEC írói átlagosan 570 másodperc alatt írták meg a DVD-R lemezeket, addig a Plextorok 468 másodperc alatt végeztek munkájukkal. Ám nem ez volt az egyetlen kellemes meglepetés: a jobb minőségű DVD+R lemezek köztudottan gyorsabban is megírhatóak, mint azt feliratuk sugallja (természetesen százszázalékos minőséget és adatbiztonságot csak a felszitázott sebesség mellett érhetünk el!), és a Plextorok nem is voltak rest a 8-szoros lemezeket 12-szeresen megírni. Ehhez átlagosan csupán 376 másodpercre volt szükségük. Lássuk a grafikonokat:


PX-712A és a PX-712SA által 12-szeresen írt DVD+R lemezek olvashatósága


PX-712A és PX-712SA referencia CD-R olvasása


PX-712A és PX-712SA DVD-ROM olvasása


PX-712A és PX-712SA referencia DVD-R olvasása

Mindkét Plextor döbbenetes sebességre volt képes, ha a DVD-R és a DVD-ROM lemezek olvasásáról volt szó. A gyári DVD-lemezt átlagosan 11-szeres sebességgel tudták olvasni; a fenti grafikonon azonban látszik, hogy a sebesség mámora az olvasás egyenletességére nem volt a legjobb hatással. Referencia DVD-R lemezünket másfélszer gyorsabban olvasták, mint NEC társaik – itt nem tapasztaltunk devianciákat az olvasási sebesség közel lineáris növekedésében.

Konklúzió

Az NEC részben jogosan fél(t) és védekezett sajtóközleményében a régebbi ND-2500A meghajtók hekkelése ellen. Amint azt kísérletünk kimutatta, a régebbi meghajtóból valóban kipréselhető a kétrétegű DVD-diszkek olvasása/írása, ám a módosított firmware még számos (apróbb) hibát tartalmaz. Természetesen az is lehetséges, hogy csak szerencsések voltunk, és épp egy olyan meghajtót kaptunk, amelynek írófeje nem jött zavarba a DL-lemeztől.. Az NEC ND-2510A nem sokkal drágább elődjénél, így mi mindenféleképp ezt ajánljuk azoknak, akik mostanában szeretnének DVD-írót vásárolni, és még nem döntöttek a 2500 és a 2510 között. Idővel bizonyára a hekkelt firmware-ek is egyre kevesebb hibát fognak tartalmazni, noha szerintünk a szerencsén is múlik majd, kinek mennyire válik be a tuning.. (Bárki, aki már megvásárolta volna az ND-2500A-t, kizárólag kellő elővigyázatossággal és saját felelőségre próbálkozzon a firmware-cserével! Mi is csupán a lehetőségről írtunk, nem szeretnénk a "felbújtó" szerepét játszani..)


Összefoglaló táblázat

A két Plextor író szinte tökéletesen teljesítette a rájuk varrt feladatokat. Egyedül hangszintjükkel nem voltunk teljesen megbékélve, ez ugyanis egy csöppet magas volt (az NEC meghajtók szinte hangtalanul végezték munkájukat). Értékelni nehéz, hiszen az NEC írói esetében a két meghajtó közötti különbségekre és az ND-2500A módosíthatóságára voltunk kíváncsiak. A Plextorok pedig már szinte más kategóriába tartoznak. Ennek fényében a következő vélemény alakult ki bennünk:

  • NEC ND-2500A: ára és teljesítménye alapján erősen ajánlott

  • NEC ND-2510A: egyelőre ára miatt "csak" egy ajánlottal tudjuk minősíteni

  • Plextor PX-712A: magas ára miatt csak ajánlott

  • Plextor PX-712SA: magas ára ellenére az "innováció" (SATA) és az elért teljesítmény okán erősen ajánlott azoknak, akik mindenáron SATA optikai meghajtót szeretnének

MLaca

Az NEC ND-2500A-t és az LG GRD-8162B DVD-olvasót a Komel Kft.-től kaptuk kölcsön. Az NEC ND-2510A-t, a két Plextort, valamint a nyersanyagot a CHIP Magazin biztosította.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés