Hirdetés

Cooler Master - olcsó elit

Az új Elite házsorozat nevével ellentétben a Cooler Master friss gazdaságos szériája. Első tagját, a 330-ast teszteltük.

Külső

Új területre merészkedett a Cooler Master. Eddigi házai főként a magasabb árkategóriákba tartoztak, de most egy kimondottan olcsó termékcsaládot indított útjára. Az Elite név némileg kontrasztban áll az egyszerű, jó árú megoldásokkal, de annyi baj legyen. Elsőként az Elite 330 debütált, amely tesztlaborunkba is eljutott. Nem túl nagy, de nem is kényelmetlenül kicsi. Magassága csupán 413 mm, de 486 mm-es mélysége még a nagyobb videokártyákhoz is elegendő helyet sejtet. Homlokzatát teljes magasságban fémháló fedi. Ilyen a négy 5,25 colos és az egyetlen előlapi 3,5 colos meghajtóhely borítása is.

Szerencsére az ízléses tervezést nem adták fel. A homlokzatot ezüstös sávok keretezik, felülre, egy tükrös betétre pedig tetszetős Cooler Master feliratot biggyesztettek – identitástudat mindenek felett.

Olcsó megoldás, de az előlapi csatlakozóknak nincs fedele. A két USB és az audiokonnektorok melletti vak FireWire aljzat is a gazdaságosságra utal.

Az előlap harmadában egy ezüstös sáv fut keresztbe, ebben van a normál méretű bekapcsológomb, amelynek világít a pereme, a pici winchesteres LED és a még éppen hogy használható méretű reset. Aki földre helyezi majd a házat, az kénytelen lesz nyújtózkodni, hogy elérje őket.

A hátsó panel teljesen szokványos. Jó pont, hogy az alaplapi csatlakozók nyílása fölött univerzális, 80, 92 vagy 120 milliméteres ventilátort fogadó tartóelem van. A bővítőkártyák fölötti rész tömör; gyakran itt is szellőzőket szoktunk látni. Az oldalfalba, a processzor magasságába gégecsöves, a grafikus kártya szintjére egyszerű, de méretes szellőzőrostélyt sajtoltak. Az előbbibe éppen beleillik a 80 mm-es ventilátor.

Főbb paraméterek:

Hirdetés

 

Termék megnevezése Cooler Master Elite 330
Elérhető színek fekete
Méret 486 x 203 x 413 mm
Anyag acél, műanyag díszítéssel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 2 db külső, 5 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
elöl univerzális ventilátorhely,
szellőzők az oldallapon
Előlapi csatlakozók 2 db USB 2.0, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető tápegység ATX
Ház tömege táp nélkül 6 kg
Gyártó weboldala www.coolermaster-europe.com
Termék weboldala Elite 330
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 8 300 Ft

Belső

Ahogyan a korábbi Cooler Masterek belvilágát más felsőkategóriás (például SilverStone vagy Gigabyte) házakban láthattuk viszont, úgy az egyszerűbb Elite belseje is ismerős. Néhány A+ házban láttunk hasonló meghajtórögzítést. Az élek megfelelően el vannak dolgozva. A bővítőkártyák hátulját egy közös retesz tartja. A merevlemezek háza és az előlap közé kényelmesen befér egy ventilátor.

A 3,5 colos meghajtók tartóját úgy alakították ki, hogy felülről a másodikat, tehát az előlapi USB és egyéb csatlakozók mögöttit is használni lehessen. A nagy meghajtóhelyeknél érdemes megfigyelni, hogy a megnyitott oldallappal ellentétesen nincsenek rögzítők. Ide érdemes lehet legalább egy csavart betekerni. A kicsiknél már mindkét oldalon van tekerős rögzítő. Az első ventilátorhely is univerzális.

Ugyan két ventilátorhely van, de csak a hátsóban találunk lapátkereket. Ez a Cooler Master egyik kisebb motorerejű, kellemesen halk példánya. Jó pont, hogy nemcsak négytűs, hanem szabályzós, alaplapra köthető, háromtűs csatlakozója is van. A házhoz sima csavarokkal rögzítették. Szerintünk a ventilátort érdemes egyből előre szerelni, mert valószínű, hogy a mai Core 2 Duo és Athlon 64 processzorokkal a hűtőjük egymagában is megbirkózik, de a merevlemezek környékén jól jöhet egy kis extra légáramlat.

Az előlapi csatlakozók kábeleiben semmi különöset nem találtunk. Kedves figyelmesség a ferritgyűrű, bár ilyen kis házaknál ritkán van rá szükség. Miért is kellhet ez a gyűrű? A környezet elektromágneses sugárzása (például egy mobiltelefoné) a vezetékben áramot indukálhat. Ha ez az áram éppen a reset kapcsolóján jön létre, az rém kellemetlen lehet – senki nem szereti telefonnal újraindítani a gépét. Nagyobb, hosszabb vezetékes házaknál már mi is találkoztunk ezzel a jelenséggel, de az Elite 330-méretűeknél még nem.

Tesztelés, értékelés

A Cooler Master Elite 330-at is szokásos tesztkörnyezetünkkel pakoltuk meg, ami minden gond nélkül elfért benne. Egyedül a merevlemez festése sérült meg, amikor a szükségesnél szűkebb résbe toltuk be. A ház hűtési képességét a Casetek CK-1020 tudásával vetettük össze.

  • Intel Pentium D 830 processzor
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Asus P5DW2-E Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 memória
  • ATI Radeon X1900 XT videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 tápegység
  • Casetek CK-1020 ház hátul 9,2 centiméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100%-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. A Cooler Masterben hátul hagytuk a 120 milliméteres ventilátort. A Casetekben ugyanitt egy 92 milliméteres dolgozott, bár nagyobb fordulatszámon járt.

Az első menetben, amikor a processzorhűtő percenként 1900-at pörgött, és a házak ventilátora is dolgozott, az Elite 330 kicsit lemaradt a Casetek mögött. Ez a néhány fokos hátrány nem túl komoly, valószínűleg a lassabban járó, ezért gyengébben húzó hátsó ventilátornak volt tulajdonítható. Hangban, éppen a hátsó lapátkerék miatt, viszont egy picivel jobb volt a Cooler Master.

A hátsó ventilátorokat lekapcsolva kiegyenlítődött a verseny, mindkét ház ugyanazt a processzorhőmérsékletet produkálta és hangban is szinte egyformák voltak.

A processzorhűtő ventilátorát percenként 1500-as tempóra lassítva és a házak ventilátorait visszakapcsolva ismét picit lemaradt az Elite 330. A produkcióért újfent a hátsó ventilátor okolható. Mindenesetre ez a pár fokos többlet megbocsátható a halkabb üzem miatt.

Elgondolkodtató, hogy lassú processzorhűtővel és hátsó ventilátor nélkül nem lettek egyformák az eredmények. Valószínűleg a csupa rácsos előlapú Cooler Masterben nem lehet olyan huzatot létrehozni, mint a masszívabb borítású Casetekben. Ezt alátámasztja a merevlemez hőmérséklete is. Attól függetlenül, hogy volt-e hátul ventilátor, az adattár hőmérséklete üresjáratban 37 fok, terhelve 43 fok volt. Célszerűbb a ventilátort a ház elejébe rakni, hogy az a winchestert hűtse, a levegő további mozgatását pedig a processzor és a táp ventilátorára bízni.

Értékelés

A Cooler Master Elite 330 legnagyobb erénye a nagyon kedvező, táp nélkül 8300 forintos vételára. Ennyi pénzért bajosan találunk hasonlóan minőségi megjelenésű és belső kialakítású PC-házat, amihez ráadásul egy megfelelően halk 12 centiméteres ventilátor is jár. A Cooler Master Elite 330 azoknak ajánlott, akik a szükségesnél egy fillérrel sem akarnak többet költeni a számítógép házára, és nincsenek extra igényeik. Ha nem jönne be az előlap, akkor érdemes megnézni az Elite 331-et vagy megvárni az idei CeBIT-en bemutatott Elite 332-t.

 

Ajánlott
Cooler Master Elite 330

rudi

A Cooler Master Elite 330-at az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

  • Cooler Master CM 690 - jó ház jó áron

    Olyan házat dobott piacra a Cooler Master, melybe hét-nyolc ventilátor is befér, rezgéscsillapított, nem túl drága, és még szép is.

  • Kozmikus zászlóshajó

    Itt a Cooler Master új csúcsháza, a Cosmos 1000. Bár nem jellemző, megmutatjuk, hogyan kell megsütni benne egy Prescottot.

  • Halk után hűs kozmosz

    Megcsodáltuk a Cooler Master Cosmos hangtalan üzem helyett inkább a szellőzésre kihegyezett S 1100-as verzióját.

Előzmények