Hirdetés

Kozmikus zászlóshajó

Hirdetés

Kívülről

Három évvel ezelőtt szerfölött egyszerű volt lélegzetelállító, minden tekintetben abszolút-abszolút számítógépes házat kreálni. A Cooler Master elénk tette a Stackert, és akkor húztunk egy vonalat a dobozok történelmi tengelyén, ami Stacker előttire és Stacker utánira osztotta az időt. Azóta sokan sok mindennel próbálkoztak, csinált a Zalman hőcsöves, 26 kilós olajkályhát, a Lian Li csigaházat, az Antec hangszigetelt tornyot, a Cooler Master alumíniumrakétát, meg sokan sok mindenfélét, de egyszer sem sikerült annyira elvarázsolni a közönséget, mint akkor a Stackerrel. Tavaly a CeBIT-en, történetesen a Cooler Master standján, aztán belefutottunk valamibe, amit Cosmosnak hívtak, és nagyon ott volt a szeren. Most pedig boncasztalunkon van. Már a dobozán is látszik, hogy itt nem harsány csicsázásról van szó, hanem valami egészen másról.

Csak azért nem ültünk seggre attól, amit benne találtunk, mert korábban már láttuk. Csak azért nem szakadtunk bele, amikor kivettük a dobozból, mert előtte már megemeltük, és tudtuk, hogy közel 20 kilós. Azért nehéz, mert hatalmas, ráadásul vizuálisan is óriásinak tervezték. Kávézóban asztalnak is elmenne a 60 x 60 centiméteres, szálcsiszolt alumíniumból készült oldallap, ráadásul egyetlen apró szellőzőnyílás sem töri meg az óriási felületet. Nagyságát picike Cooler Master felirat hangsúlyozza tovább. Fölfelé húzták a formát a lakkozott, fekete betétes, teljes előlapot lefedő ajtóval, amit nem tör meg sem csatakozó, sem kijelző, sem előlapi szellőzőnyílás, csak egy picike gyári logó. Aki megszédülne a látványtól, az két vaskos alumíniumcsőbe kapaszkodtat, melyeket minden bizonnyal elsősorban sokkoló látványelemnek szántak. Persze az alsó kettő lábként is szolgál, kicsit megemelik a házat.

Majd 50 cm-es magasságával és 52 cm-es mélységével a nem is olyan kicsi Cooler Master CM 690 eltörpül a Cosmos mellett, de az etalon Stacker is alacsonyabb nála hat centiméterrel, néggyel pedig rövidebb. Kívülről ugyan alumínium és némi műanyag látható, de alattuk erős acélváz van. Ennek köszönhető a Cosmos masszivitása, de üresen közel 17 kilogrammos tömege is.

Régi stackereseknek némileg csalódást jelenthet, hogy a nagyméretű aluajtó mögött csak öt rácsos, 5,25 hüvelykes meghajtóhely van. A fedél nyitásának iránya pár mozdulattal megcserélhető, de nélküle is esztétikus marad a Cosmos. Ami érdekes, hogy zárt ajtóval a homlokzat felől egyáltalán nincs szellőzőnyílás.

Nincsenek előlapi csatlakozók sem, pontosabban a tetőre költöztették őket. Egy panelen négy USB, audio ki- és bemenet, FireWire, valamint a CM 690-en már megismert eSATA csatlakozó van a bekapcsoló és reset gomb, valamint két LED társaságában. Igen, csupán ez a két kis fényforrás van az egész házon, szóval a karácsonyi megvilágítást kedvelő modderek most hoppon maradnak. A panel mögötti részt csúszásgátló gumibevonattal látták el.

Szemből nézve tiszteletet parancsolóan oszlopszerű a Cosmos. Ne felejtsük el, hogy 60 cm magas! Hátul az első dolog ami szembetűnik, hogy a táp alul van. Az alaplap csatlakozói mellé hagyományosan 12 centiméteres ventilátor került, fölötte pedig két, vízhűtéses csöveknek való nyílás látszik. Legfelülre egy csavarral rögzített szellőzőrostélyt tettek.

Érdekes a Cosmos alja is. Itt szintén szellőzők vannak, szám szerint kettő. A hátsó a tápegységhez tartozik, és nagy örömünkre van előtte porszűrő, amit a CM 690-nél hiányoltunk. Itt is látszik, hogy a Cosmos más ligában játszik. Az első szellőzőnyílás csak akkor mutatja meg magát, ha eltávolítjuk előle a szűrőt, ami egyetlen mozdulatot jelent. Külön előny, hogy a lábak miatt a filterek cseréjét a doboz oldalra fektetése nélkül is meg lehet oldani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés