Díszszemle
Lassan két éve már, hogy a ma is etalonnak számító Stacker megjelent a Cooler Master kínálatában. Azóta a gyártó előrukkolt az egyre divatosabb Media sorozatával, és megjelent néhány Cavalier meg Pretorian, de egyik sem mutatott olyan újdonságot, mint hajdanán a Stacker. Nos, az Ammo 533 felrázta az állóvizet. Katonás külsejével elsősorban a fiatalabb, LAN-partikat lelkesen látogató közönséget célozza meg.
A dobozból kirántva meglehetősen marcona külsővel szembesültünk, amit még a képek is nehezen adnak vissza. Méreteit tekintve nem túl nagy a ház, durva részleteinek köszönhetően viszont nagyon robusztus hatást kelt. Az előlap peremén, valamint alul és felül alumínium berakásos műanyag vastagítások vannak. A tetőre került egy nagyon jó fogású cipelőfül, aminek 25 kilogramm a terhelhetősége. Az üresen 10 kilogrammos házba így maximum 15 kg hasznos terhet pakolhatunk. Katonás hatást keltenek az oldallapra pingált jelek, melyek az alkatrészek elhelyezésére utalnak.
Ügyesen eltalált a kék reset és a piros power gomb is. A véletlen lenyomást elkerülendő félrehajtható takaró került föléjünk, amin egyben funkciójuk is olvasható. Kár, hogy nem világítanak. Látható, hogy a fogantyú szövet hevederben végződik, így nagyon kényelmes a cipelés, nem merev a fogás. A gumihatású fül alatt harckocsis kopoltyúnyílások vannak.
Az előlap jobb oldalára kerültek a ma már kihagyhatatlan csatlakozók: két USB, FireWire, audio ki- és bemenet. A Cooler Master emblémás szellőzőrács mögött kéken világító ventilátor rejtőzik.
A másik oldalra nem kerültek piktogramok, azonban van helyettük két nagy szellőzőnyílás. Természetesen ezek is hatásvadász keretet kaptak.
Hátul nem találtunk semmi szokatlant. Ha az Ammo vázát is feketére fényezték volna, talán még harciasabb lenne, de egy fekete táppal így is zordabbá tehetjük megjelenését. Az alaplap csatlakozói fölött látható szellőzőnyílásba 8, 9,2 és 12 centiméteres ventilátort is rögzíthetünk, de ezt a választást a gyártó ránk bízza, a helyet üresen hagyta.
Az alsó perem díszlécei ugyan benyúlnak a ház alá, de harcosunk klasszikus gumilábakon áll.
Körletellenőrzés
Belül semmi újdonságot nem találtunk, de ez egyáltalán nem rossz hír. A Cooler Master csavar nélkül szerelhető belső kialakítása eddig sem sok kívánnivalót hagyott maga után. Az öt darab 5,25"-os meghajtóhely alatt két előre fordított 3,5"-os van, közülük a felső a homlokzat felől is elérhető. Legalul 90 fokban elfordítva még három merevlemeznek alakítottak ki helyet. A alsó adattárolók szellőzéséről 12 centiméteres ventilátor gondoskodik. Említést érdemel a megfelelően hosszú vezetékek kötegelése is.
Az acélból készült oldalfal két hosszú nyílása végighúzódik a teljes magasságon, így rajtuk keresztül a processzor és a videokártyák is friss levegőhöz juthatnak. Ahogyan a levegő be-, úgy sajnos a zajok is kijuthatnak. Az első és hátsó 12 centiméteres ventilátor mellett az oldalsó nyílásokat fölöslegesnek tartjuk.
A bővítőkártyák fölött végre egy olyan rögzítőszerkezetet láttunk, ami kártyánként különállóan aktiválható, és nem ütközik a magasabb nyomtatott áramkörökbe.
Szót érdemel az előlapi szerelvények igényes kábelezése. Az USB és FireWire köteg is bőven elér a ház legtávolabbi sarkába, ami nem azt jelenti, hogy átlósan pont oda tudjuk vezetni őket, hanem a formázáshoz is van tartalék. Az audio kábel végére az AC '97 köteg mellé szétbontott Azalia szálak is kerültek. Nagyon örvendetes, hogy az első ventilátor háromtűs, alaplapra csatlakoztatható, szabályozható végződést kapott, így mi irányíthatjuk a merevlemezek szellőzését. Erre a funkcióra általában elegendő a gyengébb légáramlat, ami kisebb zajjal jár. A képen látható négytűs csatlakozó csak toldalék.
Meglepődtünk, amikor az előlap egy erőteljes rántásra teljesen elvált a ház többi részétől. Már azt hittük, igyekezetünk túl nagy volt, és elszakítottunk néhány vezetéket, de mint kiderült, nincs egyetlen zavaró huzal sem. Az előlapi csatlakozók külön kis panelen vannak. Ugyan most lett volna a lehetőség régi nagy álmunk, az igény szerint jobbra vagy balra szerelhető csatlakozópanel szerintünk nagyszerű ötletének megvalósítására, ezt ismét kihagyták.
Megelégedéssel nyugtáztuk, hogy az előlap beszívó nyílásai mögött porszűrők vannak. Tizenegy kis csavar kitekerése után rájöttünk, hogy a ventilátor előtti, középső elem a négy műanyagkarom oldásával is kiszedhető.
A 485 milliméteres mélységet látva kissé aggódtunk, hogyan fér majd el alaplapunk. Sajnos balsejtelmeink beigazolódtak, az előlapi vezetékeket kötegelő műanyag tartó éppen a PATA konnektor útjába állt, így kénytelenek voltunk eltávolítani.
Ezután a szerelés zökkenőmentesen zajlott. A két felső 5,25"-os meghajtóhely az alaplap vonala fölött van, így ezekbe hosszabb merevlemezfiókokat is tehetünk. Az alsó háromban már csak 23 centiméter helyünk van. Nagyobb videokártya és szerencsétlen PATA csatlakozó elhelyezés esetén a ház vonalában húzódó 3,5"-os helyek kitöltése is nehézkes lehet. Jó hír viszont, hogy a SATA csatlakozó az elfordított merevlemeztartó ellenére sem nyomódott a ház oldalának.
Főbb paraméterek:
Termék megnevezése | Cooler Master Ammo 533 |
Elérhető színek | fekete |
Mérete | 485 x 215 x 460 mm |
Anyaga | műanyag előlap alumínium betétekkel, acél borítás és váz |
Beszerelhető alaplapok | ATX, microATX |
5,25"-os helyek száma | 5 db |
3,5"-os helyek száma | 1 db külső, 4 db belső |
Bővítőkártyák száma | 7 db |
Hűtés | elöl 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor porszűrővel, hátul univerzális ventilátorhely, rácsos oldalfal, felső szellőzőnyílás |
Előlapi csatlakozók | 2 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró |
Beszerelhető táp | szabványos ATX |
Tömege táp nélkül | 10 kg |
Gyártó weboldala Termék weboldala |
www.coolermaster.com Ammo 533 |
Forgalmazó | Expert Computer Kft. |
Bruttó fogyasztói ára | 19 600 Ft |
Tűzkeresztség és kitüntetés
A Cooler Master Ammo 533-at szokásos Casetek CK-1020 házunkkal eresztettük össze, de az elavuló Socket 478-as rendszert újabbra cseréltük. Az LGA775-ös Pentium 4-et úgy igazítottuk, hogy hasonlóan meleg helyzetet teremtsen, mint korábbi, szivárgási árammal küszködő 3,2 GHz-es Prescottunk. Ehhez 3,8 GHz-es órajelre és 1,475 voltos feszültségre volt szükségünk. Tesztkonfiguráció:
- Intel Pentium 4 3,2 GHz @ 3,8 GHz/1,475 V
- Coolink U8-92-1900
- Asus P5DW2 Premium
- 2 x 512 MB Kingmax DDR2-800 RAM
- Gigabyte GeForce 7800 GTX
- 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
- 200 GB-os Samsung PATA merevlemez
- Cooler Master Real Power 450 táp
- Casetek CK-1020 ház hátul 9,2 centiméteres ventilátorral
Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1900-as csúcsfordulatán hajtottuk, az Ammo esetében bekapcsoltuk az első 12-es, a Caseteknél a hátsó 9,2-es ventilátort. Az előbbi 1200-as, az utóbbi 1800-as percenkénti fordulaton járt.
Hangban a Casetek bizonyult jobbnak, mivel az Ammo nyitott oldalfalán keresztül szabadon távozott a zaj. Hűtésben a harci gépnek állt a zászló; ugyan csak néhány fokkal, de győzedelmeskedett. Ha az első ventilátorát hátra raktuk volna, az minden bizonnyal hozott volna még egy kis javulást a CPU hőmérsékletén, de az 55 fok körüli eredmény megnyugtató, érdemesebb a merevlemezek hűtésére koncentrálni.
A második körben kikapcsoltuk a támogató ventilátorokat, így a házak hasonló térfogatú zárt dobozként szinte hajszálra ugyanazt az eredményt produkálták. Hangban ismét alulmaradt az Ammo.
Harmadjára visszakapcsoltuk a ház szellőztetését, de a processzorhűtőt percenként 1500-as fordulatra lassítottuk. Egy hajszállal, de ismét az Ammo nyert; nagyjából ennyivel volt hangosabb is. Érdemes megfigyelni, hogy az előbbi teszthez képest az Ammo processzorhőmérséklete néhány fokot esett, a Casetek viszont változatlan maradt. Az alacsonyabb fordulatszámú CPU ventilátor és házszellőzés használata a merevlemezek szempontjából sokkal jobb, mint a nagyfordulatú processzorhűtő és a szellőtlen lakás.
Amikor kikapcsoltuk a ház szellőzését és a hűtést a lassan forgó Coolinkra bíztuk, a processzorhőmérséklet már 65 fok környékére kúszott fel. Ez még ilyen magas órajelnél nem veszélyes, de a merevlemezeknek biztosan nem tesz jót. Ugyan csak néhány fokkal, de az Ammo itt lemaradt.
Megnéztük azt is, mit történik merevlemezeinkkel, ha eszeveszett másolásba kezdünk. A tesztelést az utolsó processzorizzasztó fázis után kezdtük belső szellőzés nélkül. Az Ammo 533-ban ekkor 39 és 40 fokosak voltak merevlemezeink, majd 20 perc után 49 és 50 foknál abbahagytuk a tesztelést, mert ez már kicsit több az egészségesnél. Hosszas várakozás után is csak 43, illetve 44 fokra csökkentek a hőmérsékletek. Ekkor bekapcsoltuk az első ventilátort, és újból másolásba kezdtünk. Ahogyan sejtettük, a nagy ventilátor tovább hűtötte az adattárolókat, egészen 34-35 fokig. Ekkor még javában ment a másolás! A munka végeztével 26 és 27 fokon állapodott meg a két merevlemez – ez nagyon jó.
Értékelés
A Cooler Master Ammo 533 biztosan tetszeni fog a stílus kedvelőinek. Külseje olyan jól eltalált, hogy ha nem lenne gyári modell, akkor modderversenyeken biztosan szép sikereket lehetne vele elérni. Így viszont marad a LAN-partis villantás. A szokatlan külső alatt megszokott Cooler Master minőség lapul. A szellőzés nagyszerű, a merevlemezeket sem hanyagolták el. Véleményünk szerint az elöl befelé fújó ventilátor sokkal hatásosabb, mint a hátul kifelé szellőztető. A Cooler Master Ammo 533 közel húszezer forintos vételára nem nevezhető alacsonynak, de egyedisége indokolja; ajánlott minden virtuális harcosnak.
![]() |
Cooler Master Ammo 533 |
rudi
A Cooler Master Ammo 533 házat az Cooler Master bocsátotta rendelkezésünkre.