Hirdetés

CM Storm Enforcer gamer ház tesztje

Külső

A Cooler Master már jó néhány éve különválasztotta normál, hétköznapi használatra szánt és játékosoknak kialakított termékeit; utóbbiakat saját márkanévvel, a cég leányvállalataként működő CM Storm termékeként adja ki. Az itt található kiegészítők, komponensek, perifériák általában kicsit vadabb külsőt kapnak, mint normál társaik, színviláguk pedig szinte minden esetben a fekete-piros mintát követi, valamint a játékosok számára hasznos kiegészítőkkel is fel vannak vértezve. Az egyik előző számítógépházukat, a Scoutot már tavaly szemügyre vettük, ezúttal pedig egy újabb modell járt nálunk, a CM Storm Enforcer, mely kicsit visszafogottabb formákkal rendelkezik elődjénél.

Hirdetés

Az első, kiállításos képeken valahogy tömzsinek tűnt a fémláda, azonban dobozából kibontva, élőben már más látványt mutatott. A házak klasszikus arányait kapta, 229 x 524 mm-es alapterületéhez 485 mm-es magasság társul, a tömege pedig 8,9 kilogramm üresen. A legfőbb felhasznált anyagok ezúttal is az acél, fémrács, némi erős műanyag és plexi voltak.

Akárhová nézünk, minden fekete kívül-belül, szinte a legutolsó csavarig, de ez manapság már annyira nem meglepetés, az összes hasonló termék ilyen. Elég szembetűnő a ház tetejének kialakítása. Az elején egy tálcaszerűség látszik, mely jól használható például az USB portról töltött mobil elhelyezésére vagy az éppen nem használt pendrive-ok tárolására. A hátsó részt egy rács borítja teljesen nyíltan és szabadon, ami szerintünk így, ebben a formában nemhogy nem szép, de még ronda is, és rontja az összképet erősen. Természetesen ventilátorokat vagy a vízhűtés radiátorát lehetne pakolni ide, de kihasználatlanul inkább csak a port engedi be, így a minimális haszna, hogy némi meleg levegő is távozhat itt legalább, valahogy elenyészőnek tűnik. Valamiféle eltávolítható borításos megoldás azért jobban tetszett volna.

A jobb oldali fedőlap nem túl izgalmas látvány, a bal viszont kapott egy elég méretes plexiablakot, ami mellé az előlapihoz igazodó minta is társult. Az ajtók felfüggesztése is elnyerte tetszésünket, könnyen és gyorsan lehet őket a helyükre rakni a jól kialakított akasztóknak és a megfelelő merevségnek köszönhetően. Másik pozitívum, hogy az oldallapoknál sem találtunk sorjás, éles részeket.

Szemből nézve is egészen tetszetős képet mutat az Enforcer. Semmi túldíszített rész nincs, sikerült egy visszafogott, azért mégis látványos előlapot kialakítaniuk. A felső részen lévő ajtó a meghajtókat takarja el, felette pedig az előlapi kimenetek sorakoznak, azaz a két-két 3.0-s és 2.0-s USB aljzat, valamint a hang ki- és bemenetek. Közéjük ékelődik be a bekapcsológomb. Hátul az alsótápos házaknál megszokott elrendezést láthatjuk, ami talán annyi érdekességet tartogat, hogy az általános kettő helyett három lyuk került kialakításra a folyadékhűtéses rendszerek csövei számára, továbbá látható a Storm Guard helye is jobbra középen.

Az előlapi ajtó annyiban nem a szokásos mintát követi, hogy jobbra nyílik; ez általában ritkaságnak számít. Rögzítését apró mágnesekkel oldották meg, kinyitás után pedig hozzáférünk a reset gombhoz is.

Az átlátszó műanyagtáblát 13 műanyagszegecs tartja a helyén. Ezek könnyen kiszedhetők, így a plexi cseréje vagy tisztítása gyorsan megoldható.

A kiegészítőket külön dobozban találtuk, szépen elrendezve és külön becsomagolva. A házhoz jár egy 3,5"-2,5"-es átalakítókeret, Storm Guard hátlap, egy tucat meghajtórögzítő, néhány gyorskötöző, alaplapi csipogó, egy kis fémdarab az oldallap lakatolásához és persze félmaréknyi csavar.

A Storm Guardról már régebbi tesztjeinkben beszéltünk, de az ismétlés nem árt. Egy olyan lapról van szó, aminek vájataiba behurkolhatjuk az egér, a billentyűzet vagy éppen a fejhallgató, mikrofon vezetékeit, és így a saját hátsó helyére (nem a bővítőkártyák számára fenntartott hét egyikére) csavarozzuk, aminek köszönhetően például egy LAN partin nem tudják ellopni őket (pláne, ha az oldallap is le van lakatolva).

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése CM Storm Enforcer (SGC-100-KWN1)
Elérhető színek fekete
Méret (ma x mé x sz) 484,5 x 523,5 x 229 mm
Tömeg 8,9 kg
Anyaga acél, műanyag előlappal és tetővel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső (5,25"-es helyből), 6 db belső (ebből kettő 2,5"-esre alakítható)
2,5"-os helyek száma 4 db belső (2 db 3,5"-esből átalakítva)
Bővítőkártyák száma 7+1 db
Hűtés elöl 200 x 200 x 30 mm-es ventilátor és ugyanakkora ventilátorhely,
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor (1200 rpm, 17 dB(A)),
felül egy 200 x 200 x 30 mm-es vagy két 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák Nyílások vízhűtéshez, megerősített ajtó a meghajtóknál, plexiablakos oldallap
Gyártó honlapja CM Storm
Termék honlapja Enforcer
Forgalmazó Expert Zrt.
Bruttó fogyasztói ára kb. 29 000 Ft
Garancia 3 év

Belső, szerelés

Megfosztva minden oldal- és előlapjától az Enforcert elénk tárul maga a váz, ami elég robusztus lett, és meglepően jó minőségűnek találtuk. Az élek szépen le vannak kerekítve vagy visszahajtva, így sehol nem volt érdes, sorjás rész, valamint a sarkok, lyukak, kivágások széleit is hasonlóan eldolgozták. A rögzítések tartósnak és erősnek tűntek, a stabilitással tehát nem lesz gond talán. Ahogy látszik is bal oldalról, hatalmas szerelőablakot vágtak az alaplap tartótálcájára, ami jelentősen megkönnyíti a nagyobb processzorhűtők felrakását, illetve cseréjét, hiszen ennek köszönhetően nem kell kiszedni a házból az egész NYÁK-ot. A többi lyuk a kábelek elvezetésére használható, a legkisebbeknek pedig például a gyorskötözős rögzítésekhez vehetjük hasznát.

A tálca microATX és ATX formátumú alaplapokat tud fogadni, így a megfelelő csavarok helyének megállapítását a lyukak mellett az ábécé betűivel könnyítették meg. A ház egyik hasznos trükkje, hogy a háromfiókos keret teljesen eltávolítható, de el is forgathatjuk 90°-kal. Magát a keretet a tetején és alján látható műanyagkampók is fogják, de a biztonság kedvéért négy csavarral bármilyen helyzetben le is rögzíthetjük. Beszerelve legfeljebb 270 mm hosszúságú videokártyákat rakhatunk a házba, kiszedve viszont akár 390 mm-eseket is.

A legalul látható kis keret egyébként két darab 2,5"-es tárolót, például SSD-t, HDD-t fogad, melyek a mellékelt átalakítóval persze egy 3,5"-es fiókba is rögzíthetők.

Nem bízták a véletlenre a ház szellőztetését a CM Storm tervezői. Nem is számítana rá talán az ember a hang alapján, de egy 200 mm-es ventilátor lapul az előlap mögött, ami 1000 rpm fordulatszámon üzemel, és legfeljebb 19 dB(A) a zajkeltése a gyártó szerint. Az összehasonlításként elé tett 80 mm-es, de még a 120-as verziók is eltörpülnek mellette, tényleg méretes darab.

Alul viszont már nincs túl sok látnivaló. Négy méretes műanyagtalp található a sarkokban, melyek könnyedén el is távolíthatók, ha éppen nincs rájuk szükség, bár nem ajánlott, hiszen a táp alsó szellőzőjén nyilván eléggé akadályozná a levegő mozgását bizonyos esetekben.

Ez a szellőző is kapott egyébként egy aránylag sűrű rácsot, ami könnyen kiszedhető a helyéről, ha megérett a tisztítása. És ha már a porszűrőkről van szó, máshova is került belőlük: az 5,25"-es meghajtók vakdugóit borítja ilyen anyag a fémrács belső oldalán. Ezek eltávolítása hasonlóan gyorsan megejthető.

Az elöl lévő ventilátor egyébként piros LED-ekkel látták el, így a bekapcsológomb körüli kis piros sáv mellett ez is ad némi fényt a komor fekete külsőhöz.

A beszerelés gyorsan ment, köszönhetően az aránylag tág helynek. A vezetékeket is szépen el lehetett vezetni a bújtatólyukakon keresztül hátul, ahol még a felesleges tápkábeleknek is volt hely. Aki pedig még rendezettebb házat szeretne, a mellékelt gyorskötözőkkel is finomíthat még ezen. A merevlemezek behelyezését a csúsztatós sínek könnyítik meg, míg az optikai meghajtókét az egyszerűen használható rögzítők.

Ahogy említettük, a fenti rácsos helyre is szerelhetünk ventilátorokat, mégpedig egy másik 200 mm-est. Ugyan át lehetne a gépház elejében lévőt is mozdítani ide, ám ahhoz a megfelelő csavarokra is szükségünk lenne, amit viszont nem mellékelnek mert ezek a külön vásárolt ventilátorokhoz járnak. Ha nincs nagy légkavaró, két kicsit is munkába állíthatunk, a furatoknak köszönhetően két 120 mm-esnek van itt hely, valamint a gyártó szerint egy vízhűtéses rendszer 120 x 240 mm-es radiátora is elfér itt.

Tesztkonfigurációnkban felhasznált Radeon HD 4850-es videokártyánk nagyjából 23,5 cm-es hosszúságú, de mint látszik, még majdnem 5 cm szabad hely volt mellette úgy, hogy a HDD tartókeretet is bent hagytuk.

Tesztelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük az CM Storm Enforcerbe. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk.

Tesztkonfiguráció:

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • referenciaház: Casetek CK-1020 elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Első menetben a processzorhűtőt percenként 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, az Enforcer ventilátorait pedig bekapcsolva hagytuk, maximális fordulatszámukon. Ez az elöl lévő óriási 200 mm-esnél 1000 körüli, a hátsó 120 mm-esnél 1150 körüli percenként fordulatot jelentett. A mérések alatt a szobában 24 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodott. A merevlemez 27 °C-os volt, zaj tekintetében pedig nagyjából 28 dB-t mértünk, vagyis egészen halk volt.

Az első körben sikerült a harmadik (bár jelenlegi összehasonlításunkban csak utolsó) helyre felküzdenie magát az Enforcernek, de nem volt vészesen nagy különbség a többihez képest, 2-3 °C-os eltéréseket tapasztaltunk csak. A nagy ventilátor elöl beszívta a levegőt, a kis hátsó pedig kifújta a processzor környékén összegyűlt meleget, így elég jó volt a légáramlás. A légkavarók hangját ugyan lehetett hallani, de nem volt zavaróan hangos. A merevlemez kezdeti 27-28 Celsius-fokról egyáltalán nem melegedett tovább, ami az előtte lévő ventilátort figyelembe véve nem is túl meglepő.

A második körben lassítottunk a processzorhűtő sebességén, 1500 rpm-re vettük vissza, amit alig érzett meg a CPU, minimális volt a plusz melegedés az előbbiekhez képest, ráadásul a zaj is kisebb lett, bár az alig észrevehetően.

A ház hűtőinek lekapcsolását az amúgy is lassított CPU-hűtő mellett már jobban megérezte a rendszer, és több mint 10 °C-t emelkedett a hőmérséklet, de még így is megelőzte a Syclone-t néhány fokkal. A merevlemez hűtés hiányában elérte a 38-39 °C-ot is egy idő után.

Értékelés

A CM Storm újabb házában ezúttal sem kellett csalódnunk. Bár nem a klasszikus csúcskategóriás ház, igazából nem találtunk benne szinte semmi negatívumot, egyszerűen és jól használható. Talán a felső rész rácsa nem tetszett egyedül, se a megoldása, se a kinézete, de ez legyen a legnagyobb gond. Könnyen szerelhető, a legtöbb részlet szerszám nélkül, a meghajtók csavarmentesen, de természetesen mindenhol van lehetőség a biztosabb rögzítésre csavarokkal.

Jó pont az előlapi csatlakozók közt felfedezhető két 3.0-s USB port is, amelyek mögé egy kis tálca került, hogy a töltött vagy nem használt kiegészítők se keveredjenek el. Az erős ajtó a gyártó szerint megvédi a mögötte lévő komponenseket, bár nem is sejtjük, mitől kellene, hiszen nem is zárható, fizikai behatásként pedig legfeljebb egy eldurvuló LAN partis vita következményeire tudunk csak gondolni, de ilyesmi, reméljük, nem túl gyakran esik meg. Ellenben becsukva egységes külsőt kölcsönöz a háznak.

Az Enforcer három év garanciával már 27-28 000 forintért beszerezhető itthon – tehát nagyjából 3000 forinttal drágább a CM Storm Scoutnál –, ami elég nagy befektetés lehet csupán egy házért, pláne egy táp nélküliért, de pozitívumait figyelembe véve megérheti annak, aki a hasonló modellek közt keresgél. Nekünk mindenesetre nagyon tetszett a ház, ha megállt volna 20 000 Ft környékén, még az ajánlás se maradna el mellőle.


CM Storm Enforcer

ndavid

A CM Storm Enforcer számítógépházat a Cooler Master bocsátotta rendelkezésünkre az Expert Zrt. közreműködésével.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés