Virtuális száguldás szerelmeseinek
Ezen a hétvégén rendhagyó módon a megszokott Hazai Pálya cikk helyett közösségi oldalunk, a LOGOUT.hu érdekesebb írásaiból válogattunk csokrot kedves olvasóinknak. Harmadik évét tapossa a Prohardver lapcsaládba tartozó portál; ezalatt az idő alatt óriásit fejlődött az olvasók által írt szakmai blogok gyűjteménye. Mára formailag is sikerült hasonló komolyságot elérnie, mint amit a Prohardver nyújt, tartalmilag pedig egy közösségi oldal alkalmasint még alaposabb, szakmaibb, sőt aktuálisabb is lehet, mint egy klasszikus weboldal, hiszen néhány emberrel szemben százak szerkesztik, adják hozzá tudásukat, töltik meg tartalommal.
Hirdetés
Néhány nagyszerű logoutos írás már átkerült a Prohardverre, de úgy érezzük, eredeti környezetükben vannak a legjobb helyen. Most inkább ajánlunk pár érdekeset azoknak, akik még nem találtak maguktól a LOGOUT-ra, esetleg elsiklottak eme gyöngyszemek felett.
Egyik kedvenc témánk a virtuális száguldás, autóversenyzés. Ezzel kapcsolatban bemutattuk már pointer4 nagyon komoly pilótafülkéjét. Nemrég megérkezett ennek a csodának a kiegészítője, egy érdekes kormány bemutatása. Azért is érdemes elolvasni ezt az írást, mert a szerző megosztja velünk tudását és tapasztalatait, amit az egyedi alkatrészek megépítése közben szerzett. Mondhatni, nála is beigazolódik az a mondás, hogy „nem a cél a fontos, hanem az út”. A cikk végén találunk még kiegészítéseket a pilótafülkéhez, és képeket egy újabb modell elkészítéséről.
Szelídebb vizekre evez kormányügyben neilszab, aki egy alapos bemutatót írt a hazai piacon fellelhető, komolyabb autókázásra is alkalmas volánokról. Emellett bekerült írásába egy nagyon különös márka, a Fanatec, melynek eredeti Porsche kezelőszerveket mintázó termékei ugyan idehaza nem vásárolhatóak meg, de külföldről viszonylag jó áron beszerezhetőek. A cikk végén rengeteg hasznos tanács található a virtuális autósok számára kormányuk megfelelő beállításához.
Retró, modding
Nagyon szeretjük az olyan retró írásokat is, melyekben valamilyen régi – szép emlékű – hardvert, esetleg szoftvert mutatnak be. A régi motorosoknak ezek az írások ideálisak egy kis nosztalgiázásra, a fiatalok pedig ízelítőt kaphatnak a nem is olyan régmúlt hardveres eseményeiből. Nagyszerű írás ebben a témában GAI cikke 3dfx vs NVIDIA csatája címmel a 3D gyorsítók korszakának kezdetéről. A szerző méretes gyűjteményt halmozott fel grafikus kártyákból, melyeknek talán egyszer muzeális értéke lesz. Érdekes újra látni, hogyan vívott egymással a két titán. A csatának az lett a vége, hogy az NVIDIA bekebelezte a 3dfx-et, majd sokáig uralta a 3D gyorsítóból grafikus kártyává avanzsált hardverek piacát. Most viszont az AMD kilépett az árnyékából és az élre tör. Vajon hogyan fogunk egy évtized múlva visszatekinteni erre az eseményre?
Vagy milyen lesz jó 15 év múlva visszatekinteni a Windows Vistára? Valószínűleg legalább annyira furcsa, mint ma látni a 3.1-es verziót, mely a '90-es évek első felét uralta. Biztosan vannak olyan olvasóink, akik akkoriban még meg sem születtek, így először „no name” bemutatójában találkoznak ezzel az operációs rendszerrel, ami még a régi jó DOS fölött futott, lényegében csak egy grafikus kezelőfelület volt. Vicces, hogy például a Paintbrushból lett rajzolóprogram milyen keveset változott az évek alatt.
Olyat is látni a Logouton, amikor a múlt találkozik a jelennel. Bacsis nagy mestere a régi vasak előásásának, tehát csak idő kérdése volt, mikor próbálja rá a legújabb Windows 7-et valami őskövületre. Az áldozat egy AMD K6-III+ processzor lett, ami alapból 500 MHz-en jár, és 512 MB memória került mellé. Tudva, hogy a „hetes” legalább 1 GHz-et és 1 GB rendszermemóriát kér, már ezek a számok is elég meredekek. Hát még a 256 MB-os rendszermemória és a 133 MHz-es órajel, amivel bár döcögősen, de elindult az új oprendszer.
Rengeteg olyan írással is találkozunk, amelyekben a hardverek speciális módosításáról van szó, mégpedig olyan mértékben, amilyet a Prohardver tesztelői nem engedhetnek meg maguknak a partnerektől kölcsönzött hardverekkel. Sanzi89 például amellett, hogy bemutatta az Asus WL-500 routerének válfajait, precízen leírta, hogyan lehet rá speciális firmware-t telepíteni, ami rengeteg új lehetőségnek nyit utat. Részletekbe menően elmagyarázza, hogyan lehet a Linux alapú operációs rendszerben FTP kiszolgáláshoz, torrentezéshez, távoli vezérléshez igazítani a masinát, és mutat pár hasznos kiegészítőt. Végezetül láthatunk pár ügyes hardveres módosítást, további USB aljzatok, extra hűtés, merevlemez és memória telepítését.
rudi