Celestron HDM – a mikrovilág felfed(ez)ője

Az eszköz és működése

Érdekes készüléket kaptunk a forgalmazótól: ezúttal nem fényképezőgépről lesz szó, hanem egy olyan, kézzel vezethető digitális mikroszkópról, amely a parányi világ szépségeit tárja elénk.
Olvasóinknak a gyártó neve távcsöveinek soráról (refraktorok, reflektorok, binokulárok és cserkelő távcsövek) lehet ismerős, s méltán, hiszen a Celestron a világ egyik legismertebb, legelismertebb teleszkóp gyártója, forgalmazója. Termékeinek célcsoportja az amatőr / igényes amatőr felhasználó, de jó pár igazi profi felszerelés is megtalálható a palettán.


A Celestron Handheld Digital Microscope 44300 (HDM) apró dobozban érkezik, melynek tartalma eléggé lényegre törő: tartalmazza magát az eszközt és egy mini méretű telepítő CD-lemezt. Ez utóbbin összesen kettő (2) fájl található - egy autorun.inf és maga a meghajtó önkicsomagoló exe formájában. A driver kizárólag a Microsoft operációs rendszereit támogatja (Windows 98/ME/2000/XP/Vista), így Linux, vagy Macintosh rendszerekhez külön kell keresgélni a neten.


Maga a mikroszkóp egy fekete kis műanyag henger, melynek egyik végén egy áttetsző plasztik gyűrű van elhelyezve. Erre nem is a fény miatt van szükség, hiszen a kellő megvilágítást négy fehér fényt kibocsátó LED végzi, hanem azért, hogy lássuk, mire toljuk rá a „nagyítót”. A másik oldalon egy „CLICK” feliratú nyomógomb található, melynek segítségével pillanatképet rögzíthetünk az éppen látottakról.


A készülék szeme egy 1024 x 768 képpontnyi felbontásra képes CCD, amely elé műanyag lencséket helyeztek, s az egészet, mint egységet egy kisebb átmérőjű hengerbe rögzítették. A Celestron HDM húsz- és négyszázszoros nagyításra képes. A nagyítások váltása a recézett tekerővel történik csak úgy, mint a fókuszálás. Élességállításkor, és a nagyítás mértékének váltásakor a kisebbik henger, amely tartalmazza a CCD-t és a lencséket, fel, s alá mozog a készülék házában. A tesztkészüléken ez a művelet kissé nehézkesen ment, a tekerőgomb néha akadozott. Ennek a működés szempontjából csak annyi jelentősége van, hogy a fókuszálás nem történik olyan finoman, mint azt szeretnénk.


Adatlap

Celestron Handheld Digital Microscope 44300 (HDM)

Érzékelő típusa, mérete

CCD
Effektív felbontásmax. 0.7 MP
(A)F típusamanuális
Nagyítás20x és 400x
Tárgymegvilágítás4 db fehér LED
Exponálásszoftveresen, vagy nyomógomb által
Üzemmódokállókép, mozgókép
Felbontás160 x 120, 176 x 144, 320 x 240, 352 x 288, 640 x 480, 800 x 600, 1024 x 768
Effektekaged photo, neon light, spread, ellipse, wind, tv effect, canvas, invert, shear, alien map, magic mirror, emboss, motion, monitor, glass title, mosaic
Video felvétel van, AVI
Video minősége 640 x 480 @ 30 fps, 320 x 240 @ 30 fps
Video maximális hosszakorlátlan
Egyedi beállítási lehetőségekképkeretezésre van lehetőség
I/O interfész USB 2.0
ÁramellátásUSB-n keresztül
Mérete127 x 35 mm
Tömege85 gramm

Működés közben a Celestron HDM

Az egyszerű telepítés után két változatban kapjuk meg a meghajtót: az egyik egy beépülő TWAIN driver, így számos képszerkesztő alól használhatjuk az eszközt (hasonlóan a szkennerekhez), a másik egy önálló program, amely lehetővé teszi akár mozgóképek rögzítését is.



Annak ellenére, hogy nagyon egyszerűen kezelhető a kis program, sokféle beállítási lehetőségre kerülhet sor. A „Settings” fülecske alatt pár alapvető képmanipuláció közül is választhatunk (pl. horizontális, vagy vertikális tükrözés, alacsony megvilágítási mód), de beállíthatjuk a megfelelő fényességet, kontrasztot, a gammát, vagy a színtelítettséget és hasonlókat. A fehéregyensúlyt is korrigálhatjuk, ha a készülék azt elvétené, de még az USB csatlakozásunk sávszélességét is megadhatjuk. Ha végeztünk, a beállításokat el is menthetjük.


Az „Effects” fül alatt találjuk az igazi effektezést! Akár el is hagyhatjuk a képszerkesztő programok általi utómunkálatot, hiszen már a gyári szoftver szinte mindenre képes, amire szükségünk lehet. Rengeteg képi hatás közül kereshetjük ki a számunkra megfelelőt, de még keretet is szerkeszthetünk a rögzített képnek (akár külön fájlból is betölthető egyedi keret).


A „Zoom” szekció csak akkor használható, ha a maximális felbontástól alacsonyabban ügyködünk. A „Face Tracking”-re nem sikerült fényt deríteni, de kérdéses, hogy a fényképezőgépeknél megismert arckövetés funkcióról lenne szó.


Mozgóképeket maximum 640 x 480 felbontás mellett 30 képkocka/mp sebességgel vehetünk fel, de érdemes vigyázni, mert már másfél perces videó is brutális méreteket ölt (2+ GB)! Hiába a „tömörítés”, a felvett AVI fájlokat érdemes külön videószerkesztő programmal letömöríteni (majdnem 2 perces AVI lett így 13 MB az eredeti 2 GB-ból).


A programocska a task traybe beépül, számítógépünk bekapcsolása után bármikor elérhető. A program közben figyeli, hogy a Celestron HDM csatlakoztatva van e a géphez.

Felvételek és értékelés

A Celestron Handheld Digital Microscope 44300 (HDM) tipikusan az az eszköz, amivel akár gyerek, akár felnőtt képes órákat elszórakozni. A játéknak és a felfedezésnek gyakorlatilag csak az USB-kábel hossza és fantáziánk szabhat határokat. Íme pár ízelítő a készülék működéséből:



Fenti két kép egy névjegykártya háttérszínét mutatja húszszoros és négyszázszoros nagyításban.



Nyomdafestékkel (klasszikus módon) létrehozott írásjelek felnagyítva.



Szövet egérpad felülete, a szövet rostjai.


Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Hirdetés