Bits of Proof
IT café: A digitális valuták piacán nagy most a nyüzsgés, a Bitcoinnak akadnak kihívói, és a Bitcoin közösségen belül is folyamatosan születnek új ötletek, megoldások. Miért született a Bits of Proof?
B.T.: Annak idején, amikor 2012-ben komolyabban elkezdtem foglalkozni a Bitcoinnal, elsősorban az intellektuális kihívás motivált, egyszerűen meg akartam érteni, hogyan működik, tényleg tudja-e, amit állítanak róla. Szatosi eredeti kódja ugyan nagyon jó minőségű, ha azt nézzük, hogy a felhasznált matematikai modellekben és algoritmusokban még nem találtak hibát, és a rendszer biztonságosan és stabilan teszi a dolgát. Ugyanakkor rendszerfejlesztői szemmel borzasztóan rosszul megírt program – olyan kusza, mint egy tál spagetti, és kiemelkedően jó programozónak kell lenni ahhoz, hogy a hibakeresési és karbantartási munkákat el tudjuk végezni rajta.
Hirdetés
A Bits of Proof protokoll szinten teljesen azonos az eredeti Szatosi változattal, ugyanakkor az implementáció elkészítésekor olyan funkciókat, lehetőségeket építettem bele, mely sokkal alkalmasabbá teszi vállalati rendszerekben és szerverekben történő alkalmazásra. Szatosi eredetileg olyan rendszert hozott létre, ami inkább az egyes felhasználók közötti tranzakciók kezelését akarta megoldani, és egyben bebizonyítani, hogy az általa kitalált koncepció a gyakorlatban is működik. De ahogy ez a hálózat növekszik, úgy különülnek el egyre inkább a szerepek, a Bitcoin hálózat már most sem homogén (a bányászat már nagyon korán szétvált a többitől), és további specializálódások várhatók. Például nagyon valószínű, hogy a mobiltelefonokra olyan node-ok lesznek, melyek segítségével ezek az eszközök gyorsabban tudják majd kezelni a blockchaint, hiszen a legtöbb felhasználó nem szeretné átereszteni a mobiltelefonján azt az adatfolyamot, ami ehhez eredetileg szükséges. Ez a fejlődés szükségessé tesz egy olyan Bitcoin implementációt, ami moduláris és az eredetinél sokkal könnyebben kezelhető. Azért elsősorban vállalati megoldást fejlesztettem, mert tapasztalataimból adódóan tudom, hogy működik a mostani pénzügyi rendszer, és milyen technológiára lehet szükség a megváltoztatásához. A Bits of Proof pénzügyi modellje jelenleg a Red Hatéhez hasonló, azaz az ingyen elérhető Bitcoin implementáció mellé nyújtok különböző szolgáltatásokat, támogatást, szerver hostingot. Természetesen itt nem áll meg a történet, ez csak egyfajta mellékterméke a tevékenységemnek, mert közben fejlesztem a technológiára épülő saját szolgáltatásaimat.
IT café: Milyen előnyöket nyújt a Bits of Proof az eredeti megoldáshoz képest?
B.T.: Először is, mint már említettem, moduláris felépítésű, ezért jobban alkalmas speciális feladatokra. Kicserélhető például a tárolási adatbázis – én kínálok adatbányászatra és valós idejű fizetés-feldolgozásra optimalizált adatbázisokat is. A modularitás miatt szétszedhető külön folyamatokra, melyek egy speciális csatornán keresztül kommunikálnak egymással, ami át tudja venni a terheléselosztás és a skálázás feladatát is. Egyéb előremutató technológiai megoldások is vannak benne, mint a hierarchikus kulcsgenerálás, ami két problémát is megold: a fiókhierarchiát és a hozzáférési kulcs biztonsági mentésének kérdését. Az úgynevezett colored coinok használatára is adott a lehetőség, ennek segítségével pedig a Bitcoinból egyszeriben joghordozó válhat. Például én, mint egy nagyvállalat azt mondom ötszázezer Szatosira (ez a Bitcoin legkisebb egysége), hogy azok a vállalat ötszázezer részvényét jelképezik, és ha utána bárki odajön hozzám, hogy szeretne osztalékot kapni, csak meg kell mutatnia, hogy nála van az a bizonyos colored coin, amit én tudok azonosítani.
IT café: San Joséban, a Bitcoin 2013 konferencián mutatta be először a Bits of Proofot a nyilvánosság előtt. Milyenek voltak az első reakciók?
B.T.: Abszolút pozitív voltak a visszajelzések, és már a helyszínen hetvenen kértek próbahozzáférést a szolgáltatáshoz. Voltak közöttük bankok, IT vállalatok, de például egy pénzügyi felügyeleti szervezet is. Azóta persze többen vissza is léptek, de számos cégnél jelenleg is komoly fejlesztések folynak, ezekről azonban még nem beszélhetek.
IT café: Szeretne kockázati tőkét bevonni?
B.T.: Keresek befektetőt, de elsősorban nem a pénz, hanem a kapcsolati háló és a piaci ismeretek miatt. Én a technikai részhez értek, ezért szükségem van olyanokra, akik jól kiismerik magukat a megcélzott területeken. Legalább ugyanannyira fontos, hogy olyan támogatókat szerezzek, akik támogatásával olyan körökben is komolyan veszik a Bitcoint és a Bits of Proofot, ahol egyedül nem sok esélyem lenne. Emellett fejlesztőket is keresek a Bits of Proofhoz, elsősorban Magyarországról.
IT café: Ön szerint mi lehet az a fordulópont a Bitcoin esetében, ami után már tényleg valódi digitális pénzként fognak rá tekinteni?
B.T.: Az áttörést valószínűleg egy elsöprő sikerű és újszerű alkalmazás fogja meghozni, de hogy pontosan mi lesz ez, szerintem még senki nem tudja. Abban azonban biztos vagyok, hogy a pénz digitalizálódása elkerülhetetlenül bekövetkezik.