Socket 939
Socket 939 üresen és processzorral - katt
Az új foglalat – annak ellenére, hogy a Socket 940-nél mindössze egy lábbal kevesebbel rendelkezik – inkompatibilis elődjével. Nemcsak eggyel kevesebb lett a lábak száma, hanem néhány láb máshol is helyezkedik el, ezért Socket 940-es processzorunkat nem fogjuk tudni a Socket 939-es alaplapunkba beletenni, és erre fordítva sincsen esély. A processzorhűtő foglalata a Socket 754-hez és a Socket 940-hez képest nem változott semmit, tehát a korábban megvett processzorhűtőt nem kell lecserélnünk a Socket 939-re váltás alkalmával.
Balra az Athlon 64 3400+, jobbra az Athlon 64 3800+ - katt
Az új processzorok a korábbiakhoz képest szemből nem szolgálnak semmilyen meglepetéssel, a már jól bevált fémsapka vezeti el a hőt a processzormagról a hűtőbordára.
Socket 754 és Socket 939 - katt
Annál lényegesebb a processzor feneke, amelyen a 939 darab láb található. Ha az LGA-775-ös processzorok esetében panaszkodtunk egy kicsit, akkor itt sem feledkezhetünk el erről, ember legyen a talpán, aki egy elgörbült lábat visszahajlít a helyére. A tesztelők szerencséjére itt azonban továbbra sem a processzorfoglalatban vannak a lábak.
Amíg a Clawhammer magos Athlon 64-es processzorok 193 mm2 magmérettel bírnak, addig az új processzorok magmérete az L2-es cache fogyókúrájának köszönhetőn 144 mm2-re csökkent. Ennek köszönhetően a szilíciumszeletenként legyártható processzorok száma hozzávetőlegesen 30-40%-kal nő, ahogy nő a waferenkénti hibátlan chipek aránya is. Így hatékonyabban gyárthatóak az Athlon 64 processzorok.
Az új foglalatba illeszkedő chipek további újdonsága, hogy a chipset és a processzor között immár 1 GHz-es (effektív 2 GHz), azaz 8 GB/s áteresztőképességű HyperTransport link gondoskodik az adatok szabad áramlásáról. Ez azonban egyelőre luxusnak tűnik, hiszen a HT link adatáteresztő képességét az összes rácsatlakoztatott eszköz együtt sem képes kihasználni, nemhogy külön-külön.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!