Hirdetés

Be quiet! Silent Loop 2 hűtés: tényleg csendes

Halk, mégis nagy teljesítményű kompakt vízhűtésként hirdeti termékét a cég – megnéztük, mi igaz ebből!

Bevezető, külső

Ha van hűtő, aminek egyszerűen muszáj némán dolgozni, az a be quiet! Silent Loop 2: nemcsak a cég elnevezése utal arra, hogy termékeiknél elsődleges fontosságú a csendes működés, de a terméknévben is szerepel a Silent (csendes) szó. Vegyük még ehhez hozzá azt, hogy a kompakt vízhűtések egyik hívószava éppen a nagy terhelés mellett is halk működés, és már meg is van, hogy kinek is szánják ezt az rendszert tervezői.

A Silent Loop első kiadásához képest az új változaton gyakorlatilag mindenben módosítottak: kívül-belül más a hűtőblokk, más a radiátor, a csövezés, illetve a kor elvárásainak megfelelően megjelent az ARGB funkció is – igaz, a be quiethez illő, visszafogott változatban. A termék nagy előnye, hogy sokféle radiátorváltozatban létezik (120, 240, 280 és 360 mm-es is van), így biztos, hogy minden házhoz megtaláljuk a megfelelő, beépíthető modellt.

Külső

Elődjéhez képest valamivel magasabb és főleg díszesebb blokkot használ a Silent Loop 2 – a díszítés azonban még mindig elég diszkrét ahhoz, hogy a megjelenés ne legyen bazári. A szálcsiszolt alumínium hatást keltő felső lemezt finoman körbevevő rés az, ahol az új ARGB világítást megcsodálhatjuk – de LED-ek lapulnak a logó mögött is, igaz, ezek fix fehér fénnyel rendelkeznek. Ha nem kérjük a logó kivilágítását, ezt a pumpa oldalán található kis rejtett kapcsolóval le is kapcsolhatjuk.


[+]

A blokkon belül az átdolgozott hűtőkör mikrobarázdás hőleadó felületet használ, melyre több mint 120 darab lamella került. A pumpa maga hatpólusú motorral üzemel, mely közvetlenül csatlakozik az alaplapra és DC fordulatszám-szabályozással is működik, amivel potenciálisan még halkabbá tehető a rendszer. A rézből készült, nikkelezett talp kivitele elsőosztályú, felülete teljesen sík, érdessége minimális. Mérete 55 x 55 mm, tehát a klasszikus HEDT processzorokkal és az Alder Lake-kel is kompatibilis (ehhez a tartót is mellékelik a csomagban, viszont a kézikönyvben még nem szerepel), a Threadripperek nagy méretű kupakját azonban nem fedi le teljesen (bár tény, hogy a magok nem terjeszkednek a szélekig).

Hirdetés

[+]

A víz útját követve a hűtőblokkból forgatható, de nem oldható csatlakozókon keresztül a divatnak megfelelően szövetborítással védett csövekhez jutunk, melyek 40 cm hosszúságúak, és másik végük szintén oldhatatlanul kapcsolódik az alumíniumból készült, 27 mm vastagságú radiátorhoz. A többféle méret közül a 240 mm-es változatot teszteltük, így ennek az egységnek a teljes mérete 274 x 120 x 27 mm. A radiátor másik oldalán egy érdekességet találunk, egy csavart, mely egy utántöltő nyílást takar: ha valami okból csökkenne a hűtőközeg mennyisége, akkor itt van lehetőségünk az utántöltésre – a be quiet pedig volt olyan előzékeny, hogy egy deciliter folyadékot mellékel is a Silent Loop 2-höz.


[+]

A radiátor átszellőztetéséről a cég saját, 120 mm-es Silent Wings 3 ventilátorai gondoskodnak, egész pontosan a High Speed, tehát nagyobb forgási sebességű SIW3-12025-HHF-PWM verzió, mely PWM vezérléssel esetünkben 800-2150 rpm közötti fordulatszámmal dolgozott.


[+]

A gyári specifikációk szerint 125 m3/h maximális légszállítást és 28,6 dB(A) maximális zajszintet várhatunk a légkavaróktól, melyek gumival bélelt, rezgéscsillapítós fülek segítségével rögzíthetők a radiátoron. A csapágyazás hidrodinamikus megoldású, így elég hosszú élettartamra számíthatunk.

Specifikációk, felszerelés

A Silent Loop 2 kapcsán a be quiet nem ad meg konkrét TDP limitet, helyette egy grafikával illusztrálja, hogy például a 240 mm-es változattól Core i7-ig várhatunk csendes működést, Core i9/Ryzen 9 esetében viszont már csak nagyobb zajszinttel számíthatunk elegendő hűtési teljesítményre. Ennél hasznosabb és fontosabb viszont a meglepően széleskörű kompatibilitás: Intel esetében LGA115x, LGA2011 és LGA1700 platformhoz, AMD esetében pedig AM4-hez kapunk alapból rögzítést, de létezik hozzá külön megvásárolható keret az sTRX4/TR4 foglalathoz is.


[+]

A rendszer tömege épp csak meghaladja az 1 kg-ot, tehát viszonylag könnyűnek mondható, a csomagban pedig nemcsak a már említett, 100 ml előre bekevert hűtőfolyadékot találjuk meg, hanem egy kisméretű ARGB vezérlőt (arra az esetre, ha alaplapunk nem rendelkezne ilyen csatlakozóval), illetve egy kevés hővezető pasztát is. Ennek mennyiségét eléggé kiszámolták, 2-3 felszerelésnél többre biztos, hogy nem lesz elég.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése be quiet! Silent Loop 2 240
Felszerelhető AMD: AM4
Intel: LGA1700 / -1200 / -2011(-3) / -2066 (S) / -115x
Csővezeték hossza 400 mm
Csatlakozók fix, nem oldható
Radiátor specifikációi
Radiátor mérete 274 x 120 x 27 mm (ventilátorok és csatlakozók nélkül)
Radiátor anyaga alumínium
Ventilátorok specifikációi
Ventilátorok típusa Silent Wings 3 High Speed 120 mm
Ventilátorok fordulatszáma 700-2200 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása Hidrodinamikus siklócsapágy
Ventilátor légszállítása max. 124,58 m3/h
Ventilátor statikus nyomása max. 3,37 mm-H2O
Szivattyú specifikációi
Szivattyú zajszintje Nincs adat
Szivattyú fordulatszáma Max. 2800 rpm
Általános adatok
Termék honlapja Silent Loop 2 240mm
Ajánlott fogyasztói ár 50 000 forint
Garancia 3 év

Felszerelés

A be quiet! nem készített külön szerelési megoldást a Silent Loop 2 számára, így ugyanazt a rendszert kapjuk, mint amivel például a 2020-as Pure Loop is kijött, vagy amivel a 2018-ban tesztelt Dark Rock Pro 4 is érkezett. Egy alapvetően jól szerelhető, átlátható rendszer ez, bár lehetne néhány helyen egyszerűsíteni, csökkenteni a komponensek számát, illetve jelen kivitelében egyáltalán nem szerelhető kézzel, muszáj a csavarhúzóhoz nyúljunk.


[+]

Az összerakás első lépése, legalábbis a „normál” Intel platformok esetében, hogy a hátlapi rögzítőlemezen áttoljuk az ide csatlakozó egyedi csavarokat, és ezeket a gumigyűrűkkel rögzítjük kiesés ellen. Az így kapott menetes szárak elég rövidek, ezért az alaplap furatainál oda kell figyelnünk az átvezetésre; ezután viszont már egyszerű lesz a munka, hiszen csak fel kell csavarnunk a távtartókat, majd a keretet alkotó két lemezt rögzíteni.

[+]

[+]

Az ehhez kapcsolódó, a hűtőblokkot leszorító csavarok elég finom menettel rendelkeznek, itt érdemes figyelni, nehogy rosszul tekerjük be őket – az előfeszítést mindenesetre rugók biztosítják.

Tesztkonfiguráció, mérések

Méréseink legfontosabb eleme továbbra is a 4 GHz@1,25V-ra tuningolt Core i7-5960X processzor, mely a Prime95 SmallFFT tesztjének futtatása közben körülbelül 250 watt terhelést jelent a processzorhűtőnek. A metodikán és a körítésen természetesen továbbra sem változtattunk.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Teljesítmény

Alaplapunk Silent profiljában a hűtő a némaság megtestesítőjeként indított: a 20 °C-os szobahőmérséklet mellett terhelés nélkül úgy tartotta 29 °C-on a processzort, hogy a pumpa 1200 rpm, a ventilátorok pedig 700 rpm fordulatszám környékén dolgoztak csak. Ezen a sebességen mindkettő annyira halk volt, hogy a mérésre használt műszerrel nem hogy 10, de még 5 centiről sem sikerült a környezeti alapzajhoz képest plusz decibeleket mérni. Az „élményt” fülünk is megerősítette, hiszen egészen közel hajolva sem észleltünk semmit a Silent Loop 2 működéséből.

Bekapcsolva az AIDA64 stressztesztjét, valamennyit változott a helyzet, de egészen minimálisan: a processzor hőmérséklete hosszabb idő alatt 70 °C-ig emelkedett, amihez a pumpától 1900 rpm-re, a ventilátoroktól pedig 1200 rpm-re volt szükség. Mindez már némi zajjal járt, de még ez a magasabb zajszint is pusztán 23 dB – bár ez már füllel is hallható, de egy számítógépházból, főleg ha nem hajolunk direkt egészen közel, gyakorlatilag nem szűrődik ki. És ne feledjük, hogy mindez körülbelül 10 percnyi, 180 wattnak megfelelő terhelés utáni helyzetet jellemez!

Végül a Prime95 Small FFT tesztje következett, melynél már elértük azt a 80 °C-os határt, ahol az alaplapi vezérlő maximális fokozatra vált – ez látszik a grafikonon is, hiszen a fordulatszámok a pumpa esetében 2100-2750, a ventilátorok esetében pedig 1350-2050 között ingadoztak. Ez természetesen a zajszinten is érződött: ennek maximuma 40 dB volt, ami már hallható érték, de a leadott hőterhelés függvényében még mindig kiválónak mondható.

Második körünkre az alaplapi vezérlést kikapcsolva maximális fordulatszámon hajtottuk mind a pumpát, mind a Silent Wing 3 ventilátorokat. Ez „fix” 40 dB-es zajszintet, illetve percenkénti 2750 (pumpa) és 2150 (ventilátor) fordulatszámot jelentett. A processzor hőmérsékletei kiválóan alakultak: terhelés nélkül a közben 21 °C-ra melegedő szobában 26 °C-os processzormagokat láthattunk, melyek AIDA64 alatt körülbelül 60 °C-ig, Prime95 alatt pedig 77 °C-ig melegedtek.

Értékelés

Nincs mese: a Silent Loop 2 240mm egy kiváló vízhűtés, bármilyen szempontból is vizsgáljuk. Ha muszáj valamilyen gyenge pontot keresni, akkor a kelleténél kicsit bonyolultabb rögzítést, illetve az 50 000 forintos árszinthez képest spórolósan mért hűtőpasztát tudnánk említeni. De igazából mindkettő csak szőrszálhasogatás, a helyzet az, hogy mind teljesítményben, mind zajszintben a piac egyik legjobbjáról van szó.

Megnézve a teljesítménydiagramokat, látható, hogy a Silent Loop 2 240 folyamatosan ott van a legjobbak között, és sok esetben több ventilátorral szerelt modelleket is maga mögé tud utasítani, ráadásul úgy, közben zajszintje is nagyon alacsony marad. Közeli versenytársa, a Lian Li Galahad 240 többek között ebben marad el tőle.

A külcsíny szempontjából a be quiet mindig a visszafogottságot képviselte, és öröm látni, hogy a Silent Loop 2 sem lóg ki ebből a sorból, miközben azért az ARGB sem hiányzik róla. De még a világításnál is sikerült megőrizni az említett, szolid kialakítást: a hűtőblokk tetején rejtve elhelyezett fények jól néznek ki bekapcsolva is, és ha kikapcsoljuk őket, akkor sem marad hiányérzetünk.

A kiegészítők között egy apró ARGB vezérlést és egy Y elosztót találunk
A kiegészítők között egy apró ARGB vezérlést és egy Y elosztót is találunk [+]

Bár árát tekintve egyértelmű, hogy a Silent Loop 2 a felső kategóriába tartozik (240 mm-es kompakt vízhűtést jóval olcsóbban is találunk), a be quiet igyekezett a termék hosszútávú használhatóságát garantálni az utántöltést lehetővé tévő csavarral és a mellékelt extra hűtőfolyadékkal is. A cég hidrodinamikus csapágyazású ventilátorai szintén megbízható darabok, és az LGA1700-kompatibilitás biztosítása szintén abba az irányba mutat, hogy a kezdeti befektetés után még hosszú évekig használhatjuk majd a megvásárolt hűtést. Az igazi persze az lenne, ha ezt a három évnél hosszabb garancia is alátámasztaná, de az összkép így is kiváló.


Be quiet! Silent Loop 2 240 mm processzorhűtő

Wombath

A Silent Loop 2 kompakt hűtőt a gyártó biztosította a teszthez.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények