Be quiet! Pure Loop 2 FX hűtés: több mint RGB

Nem kell az új vízhűtést leírni: a németek a színes LED-ek hozzáadásánál jóval komolyabb fejlesztést végeztek rajta.

Bevezető, külső

A német be quiet! azon (kevés) cég közé tartozik, aki – nagyon helyesen – a hűtési teljesítményt és az alacsony zajszintet mindig előtérbe helyezi a dizájnnal szemben, ezért sokáig nem is ültek fel a mindent elöntő RGB-vonatra, hanem makacsul kitartottak a legtöbbször fekete külsejű termékek mellett. Aztán idény nyáron, a gyártó huszadik születésnapjának örömére elkezdtek megjelenni az FX család tagjai, a Pure Base 500 FX ház, vagy épp tesztalanyunk, a Pure Loop 2 FX, melyek már címezhető RGB fényekkel ellátott ventilátorokat hoztak magukkal. De vajon ennyi volt a fejlesztés? Egy ventilátorcsere? Szerencsére nem – ahogy tesztünkből is kiderül, a Pure Loop 2 FX-et nem csak akkor érdemes megvásárolni, ha a karácsony közeledte meghozta kedvünket a színes fényekhez.

Külső

Bár tény, hogy az FX széria lényege a színes RGB fények megjelenése, amíg nem kapcsoljuk be a hűtést, addig egy teljesen hagyományos, a gyártótól megszokott formaterv nyomait magán viselő, kompakt vízhűtést láthatunk.


[+]

A hűtőblokk (mely szintén kapott a LED-ekből) egy kisméretű egység, alja nikkelezett rézből készült, halvány, de felismerhető koncentrikus mintázattal. Simasága elfogadható, kialakítása nagyon enyhén domború (konvex), így leszorításkor jobban felfekszik a processzor kupakjára.


[+]

A blokk tetején a szálcsiszolt hatást keltő, fekete be quiet feliratos rész kipattintható, és 180 fokban elfordítva újra rögzíthető, így a legtöbb gépházban megoldható, hogy a felirat „a talpán álljon”. A blokkból elforgatható, de nem oldható csatlakozókon keresztül távozik a hűtőfolyadék szállításáról gondoskodó, szövetbe burkolt két cső, melyek 40 cm hosszúak.

[+]

Hirdetés

A radiátor közelében egy széles egység fogja őket össze – ez nem más, mint maga a pumpa, a be quiet! ugyanis szakított azzal az általánosan elterjedt, és egyébként az Asetek által szabadalmaztatott megoldással, hogy a szivattyút egybeépítik a hűtőblokkal. A pumpa láthatóan az egyik csőbe „dolgozik bele”, a másikat csak a rögzítés végett fogja körbe a műanyag burkolat.


[+]

Tovább haladva a csővezetékek mentén gyorsan elérkezünk a radiátorhoz, mely tesztalanyunk esetében 360 mm-es (a Pure Loop 2 FX ezen felül 240 és 280 mm-es méretben kapható). Egész pontosan 397 x 120 x 25 mm a mérete, tehát megfelel az ilyen vízhűtések nagy átlagának. A rendszer érdekessége még, hogy utántölthető – a radiátornak a csőcsatlakozásokkal ellentétes végén egy zárócsavart találunk, ezt kitekerve a csomagban érkező hűtőfolyadékkal pótolhatjuk az esetleges veszteséget.


[+]

A vízhűtés fontos kiegészítői még a ventilátorok, melyekből három darabot kapunk. Természetesen ezek a be quiet! saját termékei, mégpedig a Light Wings 120 mm PWM High Speed variáns, mely kilenc lapáttal, huzagolt csapágyazással és gumis, rezgéscsillapító rögzítéssel rendelkezik, és a lapátok külső átmérője körül hordoz egy színes fényekben pompázó gyűrűt összesen 18 darab LED-del.

Specifikációk és felszerelés

A be quiet! nem ad meg ajánlott TDP szintet a Pure Loop 2 FX 360 kapcsán, de a 360 mm-es AIO vízhűtéseknek a legnagyobb fogyasztású CPU-kkal is illik megbirkózniuk, így erre valójában nincs is szükség. A kompatibilitást illetően teljesnek mondható a skála, az AMD oldalán AM4 és AM5, az Intel oldalán pedig LGA115x, -1200, -1700, -2011 és -2066 szerepel a listán, tehát szinte minden jelenleg használt foglalatra feltehető. Amivel nem érdemes próbálkozni, az a Threadripper, nemcsak azért, mert nem kapunk hozzá rögzítést, hanem mert a hűtőblokk méretezése, alakja sem passzol hozzá.


[+]

A képen látható tartozékok közül megemlítenénk még az RGB és a fordulatszámok vezérléséhez szükséges kontrollert is, mely egy szimpla fekete műanyagdoboz, amit kétoldalas ragasztószalaggal tudjuk rögzíteni a gépházban. Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy kontroller helyett pontosabb lenne az elosztó megnevezés, ez a szerkezet ugyanis elsősorban az alaplapról érkező jelek szétosztására szolgál. Összesen hat egységet köthetünk rá, az áramellátáshoz pedig csak egy SATA tápcsatlakozót igényel.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Be quiet! Pure Loop 2 FX
Felszerelhető AMD: AM4 / AM5
Intel: LGA1700 / -1200 / -2011(-3) / -2066 (Square ILM) / -115x
Csővezeték hossza 400 mm
Csatlakozók fix, nem oldható
Radiátor specifikációi
Radiátor mérete 397 x 120 x 25 mm (ventilátorok és csatlakozók nélkül)
Radiátor anyaga alumínium
Ventilátorok specifikációi
Ventilátorok típusa Light Wings 120 mm PWM High-Speed
Ventilátorok fordulatszáma 500-2500 rpm, PWM szabályozással
Ventilátorok zajszintje Max. 31 dB(A)
Ventilátor csapágyazása huzagolt
Ventilátor légszállítása max. 88,86 m3/h
Ventilátor statikus nyomása max. 2,6 mmH2O
Szivattyú specifikációi
Szivattyú zajszintje 19 dB(A)
Szivattyú fordulatszáma 4000-5500 rpm (PWM vezérléssel)
Általános adatok
Termék honlapja Pure Loop 2 FX 360
Ajánlott fogyasztói ár kb. 75 000 forint
Garancia 3 év

Szerelés

A Pure Loop 2 FX szerelése AM4/AM5 esetében nincs túlbonyolítva: az alaplaphoz amúgy is járó merevítőlemez furataiba kell a megfelelő távtartók közbeiktatásával becsavarni a tartólemezeket, majd ezek segítségével rögzíthető a blokk.


[+]

Az Intel esetében (leszámítva az LGA2066/-2011 megoldást) a mellékelt merevítő megfelelő furataiba kell először elhelyezni négy kisméretű csavart, és ezeket aprócska O gyűrűkkel rögzíteni. Ez a módszer egy kicsit nehézkes, és vastag ujjakkal nem is a legkönnyebb, ennél azért láttunk már egyszerűbb megoldást is. Ha ezzel megvagyunk, és az így előkészített lemezt pozicionáltuk az alaplap hátoldalán, akkor ide is felkerülhetnek a távtartók, rájuk pedig a rögzítőlemezek, melyek furataiba aztán becsavarhatjuk a hűtőblokk két saját csavarját.

[+]

Utolsó lépésben természetesen a radiátorra is fel kell szerelni a ventilátorokat, és az egész rendszert rögzíteni a házban – ehhez minden szükséges csavart megkapunk, és a be quiet! még három kábelkötegelőt is mellékel a vezetékezéshez, illetve 2-3 felszereléshez elegendő hővezető paszta is rendelkezésre áll.

[+]

Mérések

Tesztünket a megszokott, túlhajtott Core i7-5960X processzorra épülő rendszerünkkel végeztük, a tudástárban leírt módszer alapján. Szobánk hőmérséklete végig 20 °C volt.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Először az alaplap Silent profiljával ellenőriztük a Pure Loop 2 FX tudását. Terhelés nélkül processzorunk hőmérséklete 27 °C-ig emelkedett csak, eközben a radiátorra szerelt ventilátorok fordulatszáma 830 rpm körül mozgott. Ez 13 dB-es zajszintet jelentett – ez gyakorlatilag teljes némaságot jelent, hiszen még 10 centiméterről is csak egy nagyon halk surrogás hallatszott a radiátor felől.

Bekapcsolva az AIDA64 CPU+FPU tesztjét, a processzor hőmérséklete viszonylag rövid idő alatt 65-66 °C körül stabilizálódott, miközben a ventilátorok sebessége is emelkedésnek indult – ez végezetül 1210 rpm-en állapodott meg. Ez persze a zajszintre is hatással volt, mely 18 dB-re nőtt. Bár ez nyitott házban, csendes környezetben egészen közelről már észlelhető, normál körülmények között még ezt is nyugodtan némának tekinthetjük. Ez elég jól hangzik, ha figyelembe vesszük, hogy mindeközben a CPU 170-180 wattot fogyasztott.

Végül a maximális terhelést jelentő Prime95 tesztet aktiváltuk. Itt is melegedni kezdett a CPU és vele párhuzamosan emelkedni kezdett a fordulatszám is, viszont a hőfok 79-80 °C körül stabilizálódott. Mivel ez az a pont, ahol az alaplapi vezérlés is magasabb sebességbe kapcsolja a ventilátorokat, folyamatosan változó fordulatszámmal szembesültünk, amivel párhuzamosan a zajszint is hullámzóan alakult, jobbára a 27-34 dB közötti tartományban mozogva. Ez, ha nem is hangos, már észlelhető, és természetesen folyamatos váltakozása még feltűnőbbé is tette – ez utóbbi nyilván nem róható fel a Pure Loop 2 FX-nek.

Végül kipróbáltuk a hűtést végig a maximális fordulatszámon hajtva, ami 2440 rpm-et jelentett, melyhez így fix 36 dB-es, jól hallható, de még messze nem zavaró hang tartozott. A hőmérsékletek területén is történtek változások: bár a terhelés nélküli esetben nem volt nagy eltérés (26 °C-os értéket kaptunk), az AIDA64 jelentette terhelésnél már csak 59-60 °C-ig melegedett processzorunk (természetesen a Prime95 tesztjében a Silent profillal szinte megegyező szinten, 78 °C-on állt meg a mutató, ám ez az alaplapi vezérlés működésének köszönhető).

Értékelés

Bár a Pure szériába nem a be quiet! csúcsmodelljei tartoznak, a Pure Loop 2 FX egy minden szempontból kiváló hűtő: nemcsak halk, de kiváló a hatásfoka is, egyszóval pontosan azt nyújtja, ami miatt az emberek általában vízhűtést vásárolnak.

A rendszer kivitele, külseje illeszkedik a gyártótól megszokott formavilágba, tehát egy letisztult, fekete megoldást kapunk, minimális ezüstszínű betétekkel. Viszont ezúttal annak sem kell lemondania a hűtő kínálta képességekről, aki szeretné színes fényekkel is kiegészíteni számítógépét. Ezen a területen azért látszik, hogy a gyártó nem erre a funkcióra helyezte a hangsúlyt: bár mellékelt egy hatcsatornás elosztót, amivel az AIO mellett két további eszközt (például két további házventilátort) is integrálhatunk gépünk hűtésébe, ez csak egy hub, mely önálló vezérlésre nem képes. Ez persze ma már kevésbé érdekes, hiszen minden valamirevaló alaplap saját ARGB vezérlést kínál, de a Pure Loop 2 FX nem egy olcsó készlet, így talán megérdemelne egy saját kontrollert is, akár távirányítóval. Szintén apró kritikával illetnénk a rögzítést, melynél láttunk már jobb megoldásokat is, de ettől még a be quiet! rendszere is jól szerelhetőnek számít.


[+]

Hűtésként tehát a Pure Loop 2 FX kiváló: nagy teljesítményű, közben halk is, szerelhetősége sem rossz, és nem hiányzik az RGB sem. További előnye még, hogy szükség esetén utántölthető: bár ezek a kompakt rendszerek teljesen zártak, minimális párolgás, szivárgás előfordulhat – a be quiet! pedig a mellékelt hűtőfolyadékkal és a töltőcsavarral biztosítja, hogy a termék hosszú évekig működőképes maradhasson.


[+]

Végezetül maradt az ár – melyet nyugodtan nevezhetünk a Pure Loop 2 FX Achilles-ínának, tudniillik 75-80 000 forint körüli összeget kérhetnek el érte. Ez bizony elég sok – az előző generációs Pure Loop 360 például 55 000 forintért is beszerezhető, más márkáktól pedig még ennél is jóval olcsóbban vásárolhatunk három ventilátoros kompakt hűtéseket.


be quiet! Pure Loop 2 FX processzorhűtő

Wombath

A Be Quiet! Pure Loop 2 FX processzorhűtőt a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények