ASUS ZenBook UX333: minden kipipálva?

Igényes kivitellel és minden eddiginél kisebb házban jelenik meg a piacon a legújabb generációs ZenBook 13.

Bevezető, dizájn

Már éve óta velünk vannak az Asus ZenBook noteszgépei, amelyek általában elegáns, vékony külsőt, fém vagy legalábbis fémhatású burkolatot, viszonylag erős hardvert és persze prémium szintre belőtt árazást kapnak. Az IFA előtt bemutatott legújabb generáció 13 hüvelykes tagja, a hivatalosan UX333-nak nevezett ZenBook 13 is folytatja ezt a hagyományt.

Külső

A felsőkategóriás ultrabookokról már elégszer írtuk le az elegáns, minőségi kivitel jelzőket, így ezeket nem ismételnénk; az lenne a meglepetés, ha az Asusnak ennyi év után nem sikerült volna egy egész pofás gépházat összehozni. A géphez tartozó honlapon első helyen emelik ki, hogy mennyit faragtak az előző generációs ZenBook 13 méretéből, és a különbség élőben is impozáns: az új verzió tényleg rendkívül keskenynek tűnik, a kijelző kerete is extrém vékony, az 1,09 kg-os tömeg pedig hibátlanná teszi a hordozhatóságot. A teljes egység egyébként megfelelően masszív, a képernyő sem nyeklik-nyaklik, a csuklótámasz és az alsó rész viszont elég szépen gyűjti az ujjlenyomatokat.


[+]

Az új külső fő meglepetését az alsó egység hátsó részét elfoglaló, aranyszínű sáv hozta, ami véleményünk szerint az eleganciából farag egy cseppet, egy hangyányit giccsesebbé téve az UX333 megjelenését. Persze mostmár nem kell a profi munkagépet adni, arra itt a ZenBook Pro, míg a prémiumkategóriát a ZenBook S sorozat adja, tehát a „sima” ZenBookoknál nem gond, ha kicsit nagyobb hangsúlyt kap a látható díszítés.


[+]

A kijelzőt szilárdan fogó zsanérok az aranyszínű sáv alatt kaptak helyet, és természetesen már ErgoLift rendszerűek, azaz a képernyőt felnyitva pár fokban megemelik a billentyűzetet a jobb szellőzés és a kényelmesebb gépelés érdekében. Annak érdekében, hogy így se legyen csúszkálás, a kijelző hátsó élére került pár apró gumiláb is. A gépház alján egyébként négy jóval nagyobb tappancs várakozik, illetve kilenc apró csavar, melyek az alsó burkolatot tartják, ami csak egyben távolítható el, de nincs sok értelme próbálkozni ezzel, az UX333 tervezésekor az utólagos bővítés nem volt célkeresztben.


[+]

Csatlakozókat nézve vegyes érzéseink voltak: egyrészt dicséretes, hogy ebben a kategóriában sikerült egy-egy Type-C és Type-A konnektorral szerelt USB 3.1 Gen2 kivezetést, egy HDMI-t és egy harmadik, USB 2.0 szabványú portot is elhelyezni a noteszgép oldalain, ráadásul mindezt még megfejelték egy microSD kártyaolvasóval és egy kombinált hangcsatlakozóval is, másrészt viszont töltéshez igazán használhatnánk már az USB-PD szabványt, amivel egy negyedik USB konnektor is rendelkezésre állhatna.

Hirdetés

Hardver, teljesítmény

Bár a ZenBook család középkategóriás szériájának legkisebb tagjához van szerencsénk, azért a hardver nem gyenge: Intel Core i5-8265U, 8 GB memória és 256 GB-os SSD adja a konfigurác alapját, ezeket pedig a 2018-ban kötelezőnek mondható kiegészítők segítik.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS ZenBook 13 UX333FA
Processzor Intel Core i5-8265U – 1,6/3,9 GHz, 15 W TDP
Memória 2 x 4 GB Micron LPDDR3-2133, alaplapra forrasztott
Kijelző 13,3"-es, 1920x1080 pixeles, AU Optronics AHVA panel (fényes)
Grafika Intel UHD Graphics 630
Adattároló 256 GB WDC PCIe 3.0 x2 SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Dual Band Wireless-AC 9560
- Bluetooth 5.0
Interfészek - 1 db USB 3.1 Gen2 Type-C
- 1 db USB 3.1 Gen2 Type-A
- 1 db USB 2.0 Type-A
- HDMI
- microSD kártyaolvasó
- kombinált audio ki- és bemenet
Extrák NumberPad tapipad, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 50 Wh
Méret 302 x 189 x 17 mm
Tömeg 1,09 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ASUS ZenBook 13 UX333FA
Fogyasztói ár 339 000 forint
Garancia 2 év

Az UX333 egyébként Core i3-8145U-val és Core i7-8565U-val is elérhető, az UX333FN verzió pedig GeForce MX150 grafikus vezérlővel érkezik.

Sebesség

Méréseinket szokás szerint az SSD-vel kezdtük: a Western Digitaltól származó PC SN520 NVMe egység nem tartozik a leggyorsabbak közé a PCIe 3.0 x2 interfésszel, de ez a mindennapi használatban nem érhető tetten, a 256 GB-os kapacitás viszont a legtöbb esetben megköveteli majd valamilyen további, külső tárhely használatát.


[+]

Az általános mérések során a ZenBook 13 jól szerepelt, és ezeket a számokat a napi használat is igazolta; irodai, egyszerűbb multimédiás feladatokkal erőlködés nélkül birkózik meg a gép, de természetesen a dedikált GPU hiánya rögtön érezhetővé válik, ha játszani szeretnénk. Persze ez a noteszgép nem gamer kategóriás, így nincs mit kritizálni ezen.

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4101 / 21 621 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 50,80 fps / 519 cb
Veracrypt SHA 256 / SHA 512 208 MB/s / 115 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 3375 / 3790
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 3452 / 4804
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 3493 / 4811
PCMark 8 Office 2013 3452
PCMark 8 Storage 5019
PCMark 10 Extended 2624
PCMark 10 Essentials / Productivity 7585 / 6070
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 2860 / 974
SpecWPC 7-Zip Compress* 225,7 sec
SpecWPC Handbreak Normal / HQ 12,4 / 9,9 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 19,4 fps
SpecWPC Python SciPy* 198,7 sec
*a kisebb érték a jobb

A Whiskey Lake családba tartozó Core i5-8265U négymagos, HT-vel pedig nyolcszálas, így a többfeladatos működésbe sem törik bele a bicskája. Egy szál esetén 3,9 GHz-ig emelkedhet a frekvencia, ezt a gép hibátlanul teljesíti is. Többszálas terhelésnél viszont értelemszerűen erősen csökken a tempó: rövid ideig 3,2 GHz-re számíthatunk, hosszabb távon viszont csak 2,2 GHz körüli értékre pörög fel a CPU. Ezek az értékek persze csak extrém terhelésnél érdekesek, a mindennapi használatban gond nélkül 3,8-3,9 GHz-es órajelre számíthatunk 50-60 °C-os hőmérséklet mellett.

Tapasztalatok

Kijelző

Készülékünk képernyője az AU Optronics műhelyéből származik, és AHVA panel Full HD felbontással. Az Asus büszkén hirdeti, hogy 100%-os sRGB-re számíthatunk, de ez valójában csak 88,1% – ugyanis a kijelző színterének mérete 92,1%-a az sRGB-nek, és a kettő nem fedi teljesen egymást.


[+]

De a fő gond nem ez, hanem az alacsony fénysűrűség, amit mi 278 cd/m²-nek mértünk. A kontrasztarány a nagyon mély feketének köszönhetően mondjuk nem rossz, eléri az 1425:1 értéket, és kiválónak mondható a háttérvilágítás egyenletessége is.


[+]

A színek esetében, ha nem is kiválóan, de azért jól teljesít a képernyő. A maximum delta E 4,37, tehát komoly kép- vagy videószerkesztéshez érdemes lesz kalibrálni a kijelzőt; egyébként a színekben az eltérés főleg a kékek tartományát érinti.

Használat közben

Mivel az UX333-ból Core i7-tel és MX150-nel szerelt modell is van, az általunk tesztelt változatban a hűtőrendszernek könnyű dolga volt, és ez abban is megnyilvánul, hogy normál használat során gyakorlatilag teljesen zajtalanul tette a dolgát, és még maximális terhelésnél sem lett igazán hangos.


[+]

A hőmérsékleti maximumokat vizsgáló tesztünknél látható, hogy a Core i5-8265U nagy hévvel indul neki, de – ahogy az előző oldalon említettük – csak pár másodpercig tudja tartani a 3,2 GHz-es sebességet, majd nyolcszálas terhelésnél 2,2 GHz-en stabilizálja azt. Ez nem a hűtés hibája, a CPU ugyanis eközben egy pillanatnyi 90 °C-os ugrás után 65-70 °C körül áll meg, tehát lenne még tartalék a rendszerben.


[+]

Ha megnézünk egy kevésbé extrém körülmények között készült grafikont, mondjuk a PCMark 8 Creative tesztje alatt rögzített értékekkel, akkor láthatjuk, hogy kevesebb szállal hiba nélkül elérhető a 3,9 GHz-es órajel teljesen vállalható hőmérsékleti értékek (és egyáltalán nem jelentős zaj) mellett.

A burkolat melegedését mindeközben jól kordában tartja a notebook, bár az alsó fedél hátsó részén 44-45 °C-os területeket is találtunk – ez különösen a bal oldalon érezhető, ahol a forró levegő távozik a vékony házból. Szerencsére a billentyűzet és a csuklótámasz minden körülmények között 30 °C táján marad, így nem kényelmetlen a használat.

Billentyűzet, hang, üzemidő és értékelés

Bevitel és hangszórók

Elég sokat faragtak az ZenBook 13 mélységén, és ez érintette a tapipadot is, ami keskenyebb lett – de egyben megkapta a ZenBook Flip 13-nál már bemutatott NumberPad nevű funkciót, ami a billentyűzetről lemaradt numerikus részt tudja helyettesíteni egész jól.


[+]

A tapipad egyébként a méretcsökkentés ellenére egész jól használható, ujjunkat szépen követi, és a többujjas érzékeléssel sincs gond. A klaviatúra is elég jól sikerült, nincs gond a hajlékonysággal, az egyes billentyűk rövid úton járnak, de határozott visszajelzést adnak. Az extrák közül nem hiányzik a háttérvilágítás, a karcsúsítás hatása ugyanakkor itt is tetten érhető: egyrészt kicsit összenyomták a kiosztást, egy plusz Fn gombot rejtettek a kurzormozgató billentyűk mellé, továbbá nemcsak a legfelső sor gombjai, hanem valamennyi gomb keskenyebb lett, illetve a köztük lévő távolság is csökkent egy hangyányit, ez pedig megszokást igényel.

A hangszórók a gépház méretéhez képest jól szólnak, de ezzel tulajdonképpen nem sokat mondtunk. A lényeg, hogy csodák nincsenek, VoIP telefonáláshoz megteszi a hangrendszer, vagy arra, hogy webrádió szóljon a háttérben, de komolyabb zenehallgatáshoz, filmnézéshez mindenképpen fejhallgatóra vagy külső hangsugárzókra lesz szükség

Akkumulátor

ZenBook 13 gépünk egy 50 Wh kapacitású akkumulátorral dolgozik, amely a gép méretét és súlyát figyelembe véve nem rossz adat, a beépített hardver pedig elég jól gazdálkodik a rendelkezésre álló energiával, így terhelés nélkül több mint egynapos üzemidőt mértünk, de a jóval realisztikusabb, irodai munkát szimuláló tesztben is 7 óra 19 percet kaptunk – ez praktikusan annyit jelent, hogy ilyen jellegű felhasználásnál nyugodtan otthon is hagyhatjuk a töltőt, hiszen az esetek nagy részében nem kell a lemerüléstől tartanuk egy munkanap végére.


[+]

Értékelés

Mostanra gyakorlatilag eljutottunk oda, hogy a középkategória felett tulajdonképpen nincs rossz notebook – ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne ilyet csinálni, de ha egy gyártónak van tapasztalata és nem követ el valami orbitális baklövést, akkor azért ennyi pénzért már egész jó noteszgépeket kapunk. A ZenBook 13 UX333FA esetében pedig az a helyzet, hogy az Asus nem követett el semmilyen hibát, így egy jól összerakott, dizájnos, kicsi, könnyű eszközt tett le az asztalra, amely az ultrahordozható kategóriában nagyon jól megállja a helyét.


[+]

Ugyanakkor azt nem mondhatjuk, hogy a gép teljesen hibátlan lenne: a legtöbb felhasználó először alighanem a billentyűzet „összenyomottságát” érzi majd meg, de ez tulajdonképpen pár nap, hét alatt megszokható, ráadásul nem érezzük túl nagy árnak a valóban impozáns méretcsökkenésért cserébe. Amit igazán sajnálunk, az az egyedi töltőcsatlakozó használata, ez ugyanis nemcsak egy plusz USB porttól foszt meg minket, hanem ahogy a mobiltelefonok világában egyre jobban terjednek az USB-PD töltők, úgy egy plusz adapter cipelésére is rákényszerít, voltaképpen feleslegesen. A kijelző alapvetően jó minőségű, de maximális fénysűrűsége viszonylag alacsony, ami kültéren gondot jelenthet, és hiányérzete lehet annak is, aki az ujjlenyomat-olvasót keresné, ez ugyanis kimaradt a listából – ezzel is jelezve, hogy az Asus termékpalettáján a „sima” ZenBook széria inkább az olcsóbb kategóriát jelenti. Persze aki ragaszkodik a biometrikus azonosításhoz, használhatja a 3D IR HD kamera kínálta arcfelismerést, amely a Windows Hellóval gond nélkül üzemel.

Ezt leszámítva azonban a felszereltséggel nincs gond: a CPU szépen teszi a dolgát, a 8 GB RAM elég mindenre, az SSD kellően gyors, kapunk 2x2-es WLAN adaptert, Bluetooth-t, magyar kiosztást háttérvilágítással, illetve külön numerikus billentyűzetrészt is a tapipadba integrált NumPad funkciónak köszönhetően.


ASUS ZenBook 13 UX333FA notebook

Wombath

Az ASUS ZenBook 13 UX333FA notebookot az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés