Amszterdamban az ASUS-szal
Az Intel Haswell kódnevű termékeiről korábban jó néhány hírt közöltünk oldalunk hasábjain. A különféle processzorok debütálása valamikor a közeljövőben lesz esedékes, és ahogy az lenni szokott, az alaplapok gyártói már lázasan készülnek az új sikertermékek rajtjára.
Az ASUS jóvoltából a tajvani gyártó amszterdami szemináriumán mi is betekintést nyerhettünk a színfalak mögé. Bár néhány dologról még nem beszélhetünk, hiszen köti a kezünket a titoktartási szerződés, de a mai naptól publikussá vált információk egy részét igyekszünk megosztani olvasóinkkal.
Az Intel negyedik generációs "Core i" processzorai a nagyobb teljesítménybeli ugrást magában hordozó "TOCK" fázis szülöttjei lesznek. Mindez röviden annyit tesz, hogy a gyártástechnológia ebben az esetben nem változik, azaz marad a 22 nanométer, viszont a mikroarchitektúrához komolyabban hozzányúlnak. Utóbbi a CPU-magok mellett az integrált GPU-ra is vonatkozik, így az x86-os számítási teljesítmény mellett a grafikus megjelenítés sebessége is jelentősen nőni fog. Ezen felül az IGP néhány új funkcióval is gazdagodni fog, mint például a 4K mozgóképek natív lejátszásának támogatása.
Ahogy azt már megszokhattuk, a "TOCK" lépcső új foglalattal is megörvendeztet minket, így a Sandy és Ivy Bridge processzorokhoz készült LGA1155-öt az öttel kevesebb érintkezőt felvonultató LGA1150 váltja. Mindez természetesen azt jelenti, hogy az új foglalatba nem helyezhetjük bele a korábbi "Bridge" processzorokat, ahogy a Haswell-alapú megoldások sem fognak működni a korábbi alaplapokban. Öröm az ürömben, hogy a processzorok hűtésének felfogatása nem változik, így az LGA115X-kompatibilis egységek LGA1150-re is felszerelhetőek lesznek.
A Haswell mellé új chipkészletek, pontosabban PCH-k (Platform Controller Hub) is érkeznek. Az alaplapi chipsetek fejlesztési potenciálja már régóta limitált, így túl nagy újításokat ne várjunk ezektől. A korábbi nevezéktannak megfelelően Z87, H87, H81, B85, Q87, illetve Q85 modellekre lehet számítani, melyek közül valószínűleg az első 3-4 modell lesz a legnépszerűbb.
ASUS Z87 újdonságok
A korábbi ASUS P8Z77 sorozat folytatásának tekinthető az új Z87-es széria, mely több tagot, és ezzel együtt több fejlesztést is felvonultat.
A sorozat egyik legfőbb újítása az úgynevezett Dual Intelligent Processors 4, mely négyutas optimalizációt biztosít a rendszer számára. Az első pillér a digitális tápellátás, mely széles keretek között szabályozható, és stabil feszültséget biztosít a központi egység számára. A második elem a TPU (TurboV Processing Unit), ami gyakorlatilag az automatikus tuningért felelős.
A harmadik egység a légkavarók szabályzásáért felelős Fan Xpert 2, míg a negyedik, utolsó tag az EPU, ami továbbra is a hatékonyabb energiagazdálkodásért van jelen. Ezen négy elem párhuzamosan, egyetlen gombnyomással aktiválható.
Bizonyos aljzatokat, illetve azok tápellátását érintő változás, hogy a 4 tűs ventilátorcsatlakozó egy érintkezővel gazdagodik, így a rendszer csak akkor fog feszültséget pumpálni ide, ha a ventilátort rádugtuk az alaplapra. Az egyes külső, integrált alaplapi vezérlők (SATA, USB 3.0) túláram, túlfeszültség és túlmelegedés elleni védelmet kaptak.
A Z87-Deluxe és Deluxe/Dual alaplapokhoz mellékelt, vezeték nélküli modul immáron az IEEE 802.11ac szabványt, és azzal együtt a 2,4 és 5 GHz-es frekvenciatartományt is támogatja. Utóbbinak megfelelően egy új kialakítású antennát is készített a gyártó.
Végül, de nem utolsósorban a gyártó finomított az UEFI menürendszerén, melybe néhány új kényelmi funkció is került. Véleményünk szerint ezek közül a beépített gyors jegyzet lehetősége, illetve a korábban módosított beállítások listája a két leghasznosabb.
Az ASUS egyik talán legkevésbé fontos újítása a színek átvariálása volt, ugyanis a korábbi kék helyét a sárga és az arany vette át, amivel párhuzamosan a bordák kivitele is megváltozott némileg.
Sabertooth és Gryphon (TUF)
A mainstream kategória csúcsán, a prémium kategóriát súrolja a Sabertooth és az új Gryphon, más nevén TUF alaplap, ami a The Ultimate Force rövidítéséből származik, de a rövidítést kiejtve "Tough"-nak hangzik, ami annyit tesz: szívós, kemény. Ezzel az alaplapok megbízhatóságát kívánja a gyártó jellemezni egyetlen szóban összefoglalva.
Az új TUF széria egyik tagja a Sabertooth Z87 lesz, mely az elődd Z77 képességeit finomítja, illetve bővíti.
Az új tag egy TUF Fortifier névre keresztelt merev fémhátlapot kapott. Ennek szerepe a NYÁK elhajlásának megelőzése, illetve a hátoldalon található FET-ek által termelt hő elvezetése.
Szintén újítás az állítható, a levegő áramlását szabályzó szelep. Ezt abban az esetben érdemes állítani, ha vízhűtést használunk processzorunkon, ugyanis ekkor ventilátor hiányában nem kap megfelelő légáramlást a tápellátás hűtéséért felelős bordázat.
Az alaplap mellé most is jár majd egy kisebb légkavaró, melynek használata opcionális. Az alaplap hátlapján és belső részén található egyes csatlakozók porvédőt kaptak.
A hűtés finomítása mellett az egyes komponenseknek élettartamának növeléséről sem feledkezett meg az ASUS, ami jelen esetben a kondenzátorokat érinti. A Black Metallic elnevezésű egységek tágabb működési tartománnyal és 10 000 órás élettartammal rendelkeznek 105 Celsius-fok mellett.
Egy igazi újdonság a fentebb említett microATX formátumú TUF alaplap, mely a Gryphon nevet kapta. Az új modell kialakításában és színvilágában nagyon hasonlít a Sabertoothra.
A méretformátumon kívül talán az egyik legnagyobb különbség a Sabertoothhoz képest, hogy a Gryphon nem tartalmazza a Thermal Armort, a TUF Fortifiert és a porvédőket. Ezen kiegészítők majd egy külön csomagban lesznek elérhetőek.
Republic Of Gamers (ROG)
A felsőkategóriát képviselő ROG család sem úszta meg frissítést.
Az egyik legfőbb újdonság a Hero modell érkezése, amit a Formula alá pozicionál az ASUS.
A Herót költséghatékony játékos PC alaplapnak szánja a gyártó, így ára előreláthatólag 220 dollár környékén fog alakulni.
Utóbbi mellett természetesen a korábbi szériákat sem hanyagolják el, így érkezik a Maximus VI Extreme, melynek egyik újdonsága az MPCIE Combo kártya második verziója lesz.
A kis kétoldalú kiegészítő egy félmagas mini PCI Express kártyát és egy M.2 (NGFF) formátumú SSD-t képes fogadni. Előbbi aljzathoz bizonyos modellek esetében egy 802.11ac + Bluetooth 4.0 kombó adaptert is mellékelnek majd.
A vérbeli tuningosokat egy új ROG kiegészítővel is megörvendezteti az ASUS, mely az OC Panel névre hallgat.
A tetszés szerint házba építhető, asztalra állítható, vagy akár kézben is tartható panel különböző értékek monitorozása mellett azok egy részének módosítására is lehetőséget nyújt.
Néhány apróbb, de egyes felhasználóknak talán hasznos újítást is lelepleztek, melyek közül most kettőt említhetünk meg, a Perfect Voice-t és a Sonic Radar-t. Kisebb magyarázatra talán leginkább utóbbi szorul. A szoftver online FPS játékokban nyújthat előnyt, mivel hang alapján egy diszkrét térképen jelzi a közelgő ellenfél lépteinek vagy lövéseinek forrását.
Természetesen mi sem érjük be ennyi információval az új LGA1150-es ASUS alaplapokkal kapcsolatban, így lehetőségeinkhez mérten néhány modellt közelebbről is megvizsgálunk, illetve tesztelünk majd a jövőben.